Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kisiel z Mózgu: Nowy Chińczyk czy Używany lecz stary Markowy?


Recommended Posts

Cześć! Na początek chciałbym wszystkich serdecznie powitać jako że jest to mój pierwszy post na tym forum. Niestety za sobą mam zaledwie "podwórkową" amatorską strzelankę replikami no-name (aczkolwiek bezpieczeństwo zachowane - google/okulary ochronne to podstawa :) ) ale już ona starczyła żeby rozgrzać we mnie duszę Maniaka ASG i uzbierać na pierwszą poważniejszą replikę do czegoś więcej niż tylko "zabawy na podwórku".

 

No i uzbierałem. Zaledwie 400zł. Taki wiek, w szkole cisną, to i czasu na zarobienia większego kieszonkowego nie ma. Myślę że to jest "ta" suma, którą chcę wydać na pierwszą replikę. No i tu się pojawia problem. Przekopałem forum co niestety zrobiło mi kisiel z mózgu. Pare stron tematu "Chińczyki VS Markowe" udowodniło mi, że zdania są podzielone mniej więcej 50-50 - każda strona ma swoich zwolenników.

 

I teraz przechodzimy do meritum - Czy lepiej zainwestować w nowego Chińczyka (klasycznie CM 0.28 w wersji Tactical) czy może szukać czegoś markowego z przebiegiem 5-15k (na komisie np. jest FAMAS TM'a)? Z jednej strony Cymka będzie nowa, a i przecież zbytnio złych osiągów nie ma, z drugiej natomiast takie TM to TM i może mimo przestarzałego GB i trochę przebiegu będzie o niebo wygodniejsza od chiniola :D.

 

Replika ma być używana w zdecydowanej mierze do Zielonej Taktyki, chociaż z doświadczenia wiem, że ni z tego ni z owego może mi się nagle zachcieć strzelanki w budynku - a że safety first to wiadomo - FPS'y w 0.28 są za duże na takie strzelanki. Jest więc może coś, co znajdzie kompromis cena-zasięg-FPS'y? Może wymagam za dużo, no nie wiem. Na modelu mi nie zależy, na prawdę lubie różnorodne bronie - od P90 poprzeż M4A1 na FAMASIE, MP5, G36C kończąc :D.

 

Reasumując, macie może jakieś propozycje? Markowa używka, Chińska nówka, może mało używana Chińska, może mało Markowa - jednym słowem co polecacie w tym przedziale cenowym, co mi się nie rozwali po dwóch strzelankach i będę mógł z czystym sumieniem tą replikę pokochać. Z góry dziękuje za odpowiedzi, w koncu nie dostajecie za to żadnych profitów ani nic w tym stylu, co tylko zasługuje na podziw i szacunek. Pozdrawiam! :)

 

 

PS: Jezeli coś wam wpadnie do głowy, możecie skrobnąć też cokolwiek o goglach/okularach i maskach. Bezpieczeństwo to dla mnie wazna sprawa - myslałem o masce neoprenowej i jakichś goglach, które zapewnią mi chociaż te 70% bezpieczeństwa :). Jeszcze raz wielkie dzięki. :)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gogle mają zapewnić 100% bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym. Kup za 20zł Uvexy I-Vo. Dobre i wygodne okulary, a co do repliki to polecam dołożyć z 50zł na RK-01 od BOYI. Jest to AKS74U. Dobrze wykonana, z przyzwoitymi osiągami replika. Na dodatek wykończenie:metal+drewno. Bardzo wygodna i kompktowa replika. Odpuść maskę neoprenową(strasznie grzeje i jest niewygodna). Najlepiej kup jakąś siatkę. Najlepiej TMC. Ogólnie to maski odrazu nie potrzebujesz, chyba, że będziesz się strzelał w budynkach.

Link to post
Share on other sites

Na pomysł Maski wpadłem pod wpływem pecha jaki mnie ostatnio spotyka :D - przewlekłe zapalenie ucha, zapalenie spojówki oka, mega problemy dermatologiczne leczone antybiotykiem. Wiem, do ASG to się ma jak piernik do wiatraka - ale po prostu jestem przezorny. Taka maska z tego co widziałem chroni dobrze twarz i uszy, a i machnąć coś sprayem na niej można, co klimatu doda (można prawda? w sumie nie pomyślałem że neopren może nie przyjąć farby). Nie ma jakieś alternatywy do tej BOYI? :D Akurat trafiłeś niefortunnie w typ broni których nie lubię (tak, post wcześniej podawałem że zakres mam szeroki, ale akurat broni z łamaną kolbą i drewnem nie trawię, o ile kolba jeszcze to drewno fuj, uwielbiam taktyczny wygląd replik). O wiele lepszy Ten AKS od Cm 0.28? Full metal body to oczywiste - ale osiągi? tutaj widać jakąś diametralną różnicę? No i wciąż czekam na alternatywne propozycje. Co z używkami? :) Z góry dzięki

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie znasz się na replikach i nie ma dobrych kumpli, którzy się znają - polecam nowego chińczyka. Dostaniesz gwarancję itp., a jeśli kupisz Cymę lub inne polecane repliki, będą ci dobrze służyć. Chińczycy zrobili w ostatnich latach ogromne postępy w jakości. Okulary możesz kupić Ivex I-Vo lub SPECS - kosztują niewiele (te drugie 15 zł).

 

FAMAS nie jest dobrą repliką na start, bo ma gearbox v.1, który jest rzadki i części do niego nie jest wiele na rynku (nie ma porównania z v.2 i v.3). Do tego ten z komisu miał rozbierany gearbox, a jak wiadomo TM działa najlepiej, gdy nie jest dotykane przez ręce inne niż japońskie. :cool:

 

Polecam replikę z gearboxem v.3 - jest wytrzymały i bezproblemowy. Pierwsza replika powinna dobrze działać, bo nic masz nic na rezerwę. Dlatego inwestuj w repliki pewne.

 

EDIT: CM028 nie jest full metal, tam większość to plastik. Pewna replika to G36 JG lub Cyma - jest też taktyczna.

Edited by Stalker
Link to post
Share on other sites

Czyli Aktualnie mamy: Cm 0.28 (plastikowe body, bebechy średnie) RK AKS74 od BOYI (Chyba odpada, przez wygląd. Bebechy to nie wszystko :D) i G36C od JG/CYMY (u Krakmanów znalazłem tylko JG). Mimo tego co mówił Lesio o dziwo najbardziej podoba mi się - taktyczne 0.28 :D Nawet te droższe i większe RK-02 Full Metal nie podoba mi się tak bardzo jak CM.

 

Może więc warto kupić Chińską Cymę, pociągnąć na niej przez czas gwarancji, ciułając na boku pieniążki, potem sprzedać i kupić coś lepszego, ew. pieniążki wydać na tuning? A jeżeli Cyma to warto zrobić Downgrade i kupić od razu lepszą gumkę HopUp? Żeby osiągnąć podobny zasięg a i na bliższym dystansie nie zrobić komuś krzywdy - na prawdę martwię się nie tylko o siebie ale i o innych i w sumie przerażają mnie repliki 360FPS+. Taki już jestem :D.

 

PS: Stare Używki są odradzane jak widzę... w sumie racja, można postrzelać z mniejszym komfortem ale niezawodnie - szczególnie jak nie ma się nic zapasowego na składzie :)

Link to post
Share on other sites

I tu się właśnie pojawia problem :D. Bo wygląd ok - materiały. Czytałem wypowiedzi ludzi, w których wychwalano wytrzymałość plastiku Cymy, że po 2 latach replika wygląda tak samo jak wcześniej ale też i te mniej pochwalne, gdzie psioczono na popękane kolby i prefidnie widoczny plastik. Mi wygląd pasuje, natomiast nie wiem jak z wytrzymałością. Widywaliście kogoś na strzelankach akurat z takim tacticalem? (klasyczne 0.28 wydaje mi sie wytrzymalsze, nie ma tylu drobnych wystających częsci przy lufie) I co powiecie na temat downgrade'u i wgl tykania się wnętrza w późniejszym czasie? Grad pytań, wiem - narosły podczas czytania tych wszystkich sprzecznych wypowiedzi na forum :D

Link to post
Share on other sites

Ja natomiast śmiem twierdzić, że w bebechach Cymy i Bojca (mowa tu o CM.028/031 w porównaniu do RK Boyia) nie ma aż tak miażdżącej różnicy ;). Częściej spotykałem się z awariami tego drugiego, jeśli mam być szczery, ale może to być przypadek.

 

Do Giet z JG natomiast szczęścia nie mam w ogóle, ale to by można długo tłumaczyć ;).

 

Według mnie nie ważne czy weźmiesz CM.028 czy RK z Boyi - powinieneś być z repliki zadowolony. Wszystkie te repliki są godne polecenia. Jednak biorąc Cymę - przygotuj się na dość sporą dawkę plastiku (ale nie obawiaj się - tragedii nie ma). Odnośnie drewna - kiedyś wychodziłem z podobnego założenia co Ty. Z biegiem czasu żałuję, że nie ma drewnianych frontów i kolb do emek* ;). Drewno (w serii AK) jest dużym generatorem lansu ;).

 

I ja również jestem zdania, że lepiej wziąć nową, polecaną, chińską replikę - niż niepewną, markową używkę.

 

* - nie traktujcie tego dosłownie :)

 

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
Z biegiem czasu żałuję, że nie ma drewnianych frontów i kolb do emek

 

I tu się mylisz :biggrin: Jest!

 

http://www.precisionfirearms.com/19.html

 

A tu AR-10, przodek AR-15:

 

ar10.jpg

 

Wracając do tematu, plastiki w CM028 są ok, widziałem dużo tego szpeju i dawał radę w dłuższym użytkowaniu. Tyle, że plastikowe drewno fatalnie wygląda. Dlatego wolałbym CM031, czyli replikę AK-74M.

Link to post
Share on other sites

No i stąd, że drewno w 0.28 fatalnie wygląda - a dla mnie w ogóle fatalnie wygląda na jakiejkolwiek replice AK :D wybieram 0.28a czyli taktyczne, bez drewna z szarosrebrnym wykończeniem. I to chyba będzie mój wybór. Dziękuje wszystkim serdecznie za pomoc jakiej mi udzieliliście - moje wątpliwości zostały rozwiane, a cel stał się jasny i klarowny :D. Ostatnia dawka pytań nadchodzi :P. Co warto od razu kupić do tej Cymy? Szczególnie, że z tego co mi wiadomo, Krakmani instalują na miejscu wszelkie dodatki, które zakupimy w sklepie razem z repliką. Coś jeszcze jest niezbędne? Coś na co kompletnie nie zwróciłem uwagi? Co z tą maską, macie jakieś inne ciekawe propozycje które zastąpią neopren?

Link to post
Share on other sites

No i się doigrałem. Nawet nie wiem co powiedzieć o tych drewnach emkowych... :D

 

Jeśli komuś nie podobają się plastikowe drewna, to może również wziąć CM.028A, które zresztą podoba się autorowi (z tego co czytam). :)

https://www.taiwangun.com/karabiny_szturmowe_aeg/cm_028_a_tactical-792.html

 

Widuję takie Cymy niemalże co tydzień, a jeśli chodzi o wytrzymałość części wewnętrznych - sam nawet ostatnio sprzedawałem czteroletnie CM.028A przystosowane do pracy na sprężynie M150 :).

 

EDIT:

 

To sprawdzi się znacznie lepiej od neoprenu, w moim przekonaniu:

https://www.taiwangun.com/wyposazenie_taktyczne_helmy_ochrona/stalowa_maska_ochronna-olive_acm-2409.html

 

Na początek w replice warto zmienić gumkę hop-up na silikonową. Te montowane w Cymach nie są złe, ale i tak płacąc 30 złotych można poprawić nieco zasięg i celność repliki (co jest istotne zwłaszcza w nadchodzącym, zimowym sezonie):

https://www.taiwangun.com/czesci_i_akcesoria_gumki_hop-up/gumka_hop-up_silikonowa_guarder-2844.html

Link to post
Share on other sites
Na pomysł Maski wpadłem pod wpływem pecha jaki mnie ostatnio spotyka :D - przewlekłe zapalenie ucha, zapalenie spojówki oka, mega problemy dermatologiczne leczone antybiotykiem. Wiem, do ASG to się ma jak piernik do wiatraka - ale po prostu jestem przezorny. Taka maska z tego co widziałem chroni dobrze twarz i uszy, a i machnąć coś sprayem na niej można, co klimatu doda (można prawda? w sumie nie pomyślałem że neopren może nie przyjąć farby).

 

Nie kupuj lepiej maski neoprenowej,będziesz zawiedziony. W dodatku nie ochroni Ci ona zębów,policzków prawdopodobnie też. Najlepiej kup maskę z siatki metalowej i tyle,dobra wentylacja więc gogle/okulary nie parują,wytrzymała jest.

Link to post
Share on other sites

Pięć Cym z serii 028 i 031 oraz około dwunastu Bojów od 01 po 06 (tylko 10 nie miałem) pokazało mi, że pomiędzy bebechami cymy i boja różnice są i to straszliwe. O wiele częściej w Cymach otwory łożysk wycięte były nierówno, albo połówki nie pasowały idealnie. Częściej zdarzały się pęknięcia metalu na koszu silnika (w sumie nic nie znacząca usterka). W Bojach był tylko jeden problem, mianowicie wyrobiony przerywacz (dotknięcie papieru ściernego załatwia sprawę). Cyma zawsze wymagała podkładkowania, Boje często, ale zdarzały się dobrze złożone. Reasumując, nie widzę żadnej przewagi Cymy 028 i 031 nad Bojem.

 

Bierz Boja! Niekoniecznie RK-01, są też dłuższe wersje, za każdym razem będzie to lepszy wybór od Cymy 028.

Link to post
Share on other sites

Ja natomiast w Bojach widywałem wiele rzeczy, wliczając w to nawet pęknięcie szkieletu gearboxa przy stockowej sprężynie w środku lata :). No cóż - chinole to chinole i jak widać każdy trafia na co innego :).

 

PS: Nie zmienia to faktu, że ja mając do wyboru CM.028 i RK Boyi wziąłbym rzecz jasna Boyi. No, chyba że podobnie jak autor tematu cierpiałbym na niechęć do drewna - wtedy raczej szukałbym CM.040 :).

Link to post
Share on other sites
Plastikowe "drewienka" w cymie .28 wyglądają bardziej jak drewno niż chińska sosna upaćkana lakierem nieraz :D.

 

Plastikowe lambadziary też na pierwszy rzut oka prezentują się lepiej od zwykłych dziewczyn z kijowym makijażem. Tyle, że jak tę zwykłą się umyje i pomaluje na nowo to wyjdzie lepiej od plastika, który zawsze pozostanie plastikiem, w dodatku pustym w środku :D :D :D

 

Drewienka w Bojcu 06 WS, czy w Cymie 048, jak się je potraktuje papierem ściernym wyglądają całkiem znośnie, na pewno lepiej od Cymowego plastiku.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym sprostować, że nie chodziło mi o to, że plastik z CM.28 jest lepszy niż drewno bojca. Lepsze są tworzywowe okładziny, jak w najnowszych AK, niż drewno.

 

A dlaczego? Ja jestem fanem drewienek, więc łatwo nie odpuszczę. :cool: Moim zdaniem w asg to nie ma wielkiego znaczenia.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...