Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Piszemy na gorąco:

1 czerwca z częścią ekipy byliśmy w Gdyni wraz z Kolibki Adventure Parkiem z okazji Baltops i Dnia Dziecka. Wszystko przebiegało bardzo fajne, mimo że pogoda nie była najlepsza. Niestety cała akcja zepsuła się, gdy młodym "żetonom" coś się nie spodobało (może chcieli pokazać jakimi są cwaniakami). Zawołali nas do pojazdu i kazali poczekać. Po chwili przyjechał kolejny "żeton", tym razem z większą rangą "wąsa". Od razu wyskoczył z tym, że mamy umundurowanie zabronione dla cywilów, hańbimy Polski mundur, i że to co robimy uderza w wizerunek Wojska Polskiego. (Dodam, że w momencie kiedy nas zatrzymali nie robiliśmy żadnej „siary”. Nigdy nie robimy będąc w mundurach. Żadnych papierosów, głupich tekstów czy czegoś w tym stylu. Szliśmy sobie po prostu w kolumnie, od czasu do czasu zatrzymując się, rozmawiając z ludźmi i pozując do fotek.) Poleceniu ściągnięcia ciuchów towarzyszyła groźba zgarnięcia nas przez zawołany patrol Policji. Chamstwem było też podśmiewanie się przez młodzików z ŻW. No cóż zmyliśmy się i pojechaliśmy do domu. Dodam, że byliśmy zatwierdzeni przez miasto i zgłoszeni przez organizatora na policji, i co najważniejsze bywaliśmy już na takich imprezach kilkanaście razy i nikomu to nie przeszkadzało. Wiele razy ŻW przechodziło koło nas, widziało nas i nigdy, przenigdy nie robili problemów (Nawet tego felernego dnia, inni żandarmi przechodzili koło nas i jakoś im nie przeszkadzaliśmy.) Niestety, jak widać tym razem trafiliśmy na grupę cwaniaków "z ambicjami", która chciała się najwidoczniej popisać.

 

Dodatkowo:

1)Dowiedzieliśmy się, że mundurów helikona w panterze pustynnej nosić nie możemy.

2)Mundurów jakiejkolwiek armii nosić też nie możemy.

3)Nasze wyposażenie wzbudzało ogólną ciekawość.

 

 

Mam też pytanie jak to w końcu jest z wyposażeniem WP. Jak wygląda sprawa z noszeniem OLV, KLV, itd. Czy jest jakiś zakaz noszenia/używania oryginalnej balistyki (płyt stalowych i kevlaru)? I jak ma się sprawa z używaniem oryginalnych hełmów pokroju wz.93 czy wz.2005. Ustawa nie pozwala na użytkowanie mundurów, lecz na temat wyposażenia nie ma raczej słowa.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak jak kolega wyżej pisał. Byłem tam również i po prostu ręce opadają. Rozumiem wszystko, przepisy itp ale a) nie chodzimy tak na co dzień b) byliśmy tam by umilić dzieciakom czas. Być może nie możemy nosić takowego sprzętu ale ogólne zachowanie pana z wąsem i młodych żółwików (uśmieszki, komentarze itp) to już przeginka. Buractwa nie lubię u nikogo. Może byli zazdrośni że wyglądamy lepiej niż oni? ;)

Link to post
Share on other sites

Tu chyba wkracza pozwolenie na posiadanie i użytkowanie balistyki. C22 chyba to wyjaśniał, gdzieś na forum nawet jest odpowiedni temat.

 

Ogólnie to wygląda tak, że Helikony możecie sobie nosić, gdyż w myśl ustawy nie jest to mundur używany przez jakąkolwiek armię (kamuflaż może mieć inny raport). Jest także jakiś zapis prawny zakazujący noszenia umundurowania obcych państw jednak jest on "martwy". Tak samo ten regulujący noszenie umundurowania rodzimego.

Link to post
Share on other sites
Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

Tyle że kamizelka to nie mundur, te są dokładnie sprecyzowane... Może ktoś coś wie na ten temat.

Link to post
Share on other sites

Mundur helikona możesz mieć. Żeton nic Ci nie może zrobić.

Munduru oryginalnego nie możesz nosić, jeżeli nie jesteś żołnierzem, strzelcem itp.

Mundur obcego państwa też nie możesz przyodziać. Ale to martwy przepis. tutaj akurat żeton kozaczył lub był strasznym betonem.

Nie możesz mieć hełmu wz.2000 ani wz.2005, jest to sprzęt wojskowy, nie przeznaczony dla cywila. Niestety nie wiem jak jest z kamizelką i balistyką do niej.

 

Najprościej to zapisać się do Strzelca OSW, po przyrzeczeniu masz papier że możesz nosić legalnie mundur i mogą Cię wtedy cmoknąć w tyłek.

Link to post
Share on other sites

Zadzwonić po policje, przenieść się na komisariat i zażądać podstawy prawnej? Poza tym wydaje mi się że kazać ściągać komuś mundur na ulicy to przekroczenie jakichś granic również z ich strony.

Link to post
Share on other sites

Nie możesz mieć hełmu wz.2000 ani wz.2005, jest to sprzęt wojskowy, nie przeznaczony dla cywila. Niestety nie wiem jak jest z kamizelką i balistyką do niej.

Najprościej to zapisać się do Strzelca OSW, po przyrzeczeniu masz papier że możesz nosić legalnie mundur i mogą Cię wtedy cmoknąć w tyłek.

Nie pustynny, poza tym mundur z obszyciami strzeleckimi. Załóżmy, że wz2000 i wz2005 odpadają... To co z MICHem, SAPI i zagranicznym sprzętem? :)

Link to post
Share on other sites

aso824 - wtedy nic ci nie mogą zrobić. Możesz im pokazać metkę ze to jest produkt Helikona a nie kontraktowy.

Hannon - ale mogą zabrać Cie do samochodu i wyjdziesz z niego w majtach i skarpetach. Albo zawiozą do siebie.

wegorz - niestety z obszyciami. Coś za coś. Nie wiem jak ze szpejem zagranicznym.

Link to post
Share on other sites

Nie możesz mieć hełmu wz.2000 ani wz.2005, jest to sprzęt wojskowy, nie przeznaczony dla cywila.

 

 

Hełm wz.93 też przez jakiś czas był używany przez wojsko. (Chyba nawet dalej jest w niektórych jednostkach.) Jednak można go już aktualnie bezproblemowo kupić w sklepie. (Nie tylko allegro, ale również markety militarne i demobil) Orientuje się ktoś czy może wyszło jakieś rozporządzenie stwierdzające, że można go już używać czy coś w tym stylu? Bo teoretycznie powinien być traktowany tak samo jak wz.2000 i wz.2005. :zastanawia:

Edited by Sab93
Link to post
Share on other sites

Hełm wz.93 też przez jakiś czas był używany przez wojsko. (Chyba nawet dalej jest w niektórych jednostkach.) Jednak można go już aktualnie bezproblemowo kupić w sklepie. (Nie tylko allegro, ale również markety militarne i demobil) Orientuje się ktoś czy może wyszło jakieś rozporządzenie stwierdzające, że można go już używać czy coś w tym stylu? Bo teoretycznie powinien być traktowany tak samo jak wz.2000 i wz.2005. :zastanawia:

 

W tym wypadku akurat następuje demilitaryzacja- hełm powinien być przewiercony aby mógł zostać dopuszczony do obrotu. Jeśli nie masz przewierconego prawdopodobnie mogą się Ciebie zczepić. Tak samo pewnie płyty podlegają jakieś "pseudo-demilitaryzacji" :icon_cry:

Link to post
Share on other sites

Poszukajcie sobie na forum, bo o większości rzeczy było już z tysiąc razy. W tym, o nieszczęsnych mundurach. Zresztą po kiego ten wątek? Skargę wypiszecie? Wyślecie petycję do RPO?

 

Może koledzy doznają kolejnej traumy, ale wylewanie żali pod pretekstem "to jak to w końcu jest", świadczy o dalece posuniętej infantylności. Regulacje dotyczące określonego rodzaju aktywności, sprawdza się przed jej podjęciem. Tak żeby w razie "W" wiedzieć na czym się stoi. A nie dopiero kiedy coś się zaczyna dziać (i niekoniecznie na forach dyskusyjnych).

 

A swoją droga, zachciało się publicznego pozerstwa? To macie za swoje... :icon-wink:

 

PS Demilitaryzacja - nie mylić z kasacją...

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Mili panowie z ŻW lubia łapać w garnizonach. Czy to szybki nalot na dowództwo MW z alkomatem czy też może sprawdzanie ludzi pod brama koszar idących na służbę. A tu nagle dzieci budzą się z "ręką w nocniku" bo ich źli żandarmi na ulicy zatrzymali.

Edited by Arthur Currie
Link to post
Share on other sites

Brawo dla żandarmerii, co Sab93, zdziwieni jesteście co?? Wielokrotnie pisałem i przekonywałem o tym na tym i innych forach, ale tacy jak Wy zawsze są mądrzejsi. Więc teraz sobie zapamiętajcie nie wolno Wam, ani każdej innej grupie nosić umundurowania formacji istniejącej tak samo jak nieistniejącej. Bzdura? Być może, ale istnieje. Konkretnie w waszej kwestii odsyłam do Ustawy o zakazie noszenia umundurowania WP, jak się wczytacie to się domyślicie że sprawa nie dotyczy jedynie kroju munduru czy materiału, ale również kamuflażu, sorki helikon nie zwalnia. Każdy z Was się zasłania bo przepis "martwy", ale obowiązuje. Jedyna furtka stać się częścią formalnie istniejących organizacji mających podpisane porozumienie z MON.

 

Przykro mi, że akurat was spotkało, ale to była tylko kwestia czasu, mam nadzieję, że będziecie teraz przykładem "legalności" działania 95% grup przedstawiających się jako "legalne grupy airsoftowe" i ogólnego pojęcia "munduruję się jak chcę"

 

I jeszcze większe gratulacje dla moderatorów tej strony, całe tematy poświęcone temu problemowi zostały pokasowane, razem z przytoczonymi źródłami prawnymi. Jak dla mnie teraz, powinniście to odgrzebać i dokleić do ogólnie stosowanego Prawa ASG, dla dobra całego środowiska, szczególnie zapalonych "rekonstruktorów".

Link to post
Share on other sites

Więc teraz sobie zapamiętajcie nie wolno Wam, ani każdej innej grupie nosić umundurowania formacji istniejącej tak samo jak nieistniejącej. Bzdura? Być może, ale istnieje.

Nie, nie istnieje. Mogę sobie paradować w mundurze załogi Gwiazdy Śmierci i guzik to kogo obchodzi. A ta formacja a nie istnieje.

Mogę również nosić mundury US Army z okresu wojny w Wietnamie, polskie z września '39 czy radzieckie spod Berlina - nie ma zakazu ich noszenia.

Konkretnie w waszej kwestii odsyłam do Ustawy o zakazie noszenia umundurowania WP, jak się wczytacie to się domyślicie że sprawa nie dotyczy jedynie kroju munduru czy materiału, ale również kamuflażu, sorki helikon nie zwalnia.

Będzie problem. Bo nie ma takiej ustawy. Jest rozporządzenie, czyli akt prawny niższego rzędu.

Sam kamuflaż nie jest w żaden sposób zastrzeżony do użytku wyłącznie wojskowego, dlatego właśnie "helikon zwalnia". Bo mundurem jest odzież wykonana według specyfikacji, czyli musi mieć odpowiedni krój i kamuflaż - RAZEM. Jak uszyję sobie wz.93 ze starej poszwy na kołdrę to ŻW może mi naskoczyć, podobnie - jeśli uszyję sobie kilt z Pantery. Jeśli założę dowolny ciuch z Helikona w kamuflażu Pantera, to nie jest to mundur i ŻW może spadać na drzewo, delikatnie mówiąc.

Proszę uprzejmie o nierozpowszechnianie bredni.

I jeszcze większe gratulacje dla moderatorów tej strony, całe tematy poświęcone temu problemowi zostały pokasowane, razem z przytoczonymi źródłami prawnymi. Jak dla mnie teraz, powinniście to odgrzebać i dokleić do ogólnie stosowanego Prawa ASG, dla dobra całego środowiska, szczególnie zapalonych "rekonstruktorów".

Tak na szybko, bo nie chce mi się więcej szukać: KLIK

 

A teraz Pan Elefant ładnie przeprasza moderatorów.

Link to post
Share on other sites

Może Azur, info zapewne będzie w nowym rozporządzeniu. Pewności jednak nie mam i sytuacji to nie zmienia, a ŻW mogła tez opierać się na starszych przepisach, munduru WP nosić nie wolno, jeśli dana grupa nie posiada porozumienia z MON. Swoją drogą śmieszy mnie samo stwierdzenie "Dodam, że byliśmy zatwierdzeni przez miasto i zgłoszeni przez organizatora na policji". Jak byliście zatwierdzeni, macie założone stowarzyszenie? Podejrzewam że nie, a urząd miasta nie miał świadomości o formie waszej działalności, czyli jak na mój gust wkręciliście się na "krzywy ryj", jak czyni z resztą wiele innych grup airsoftowych wierzących, że rejestracja na WMasg jako ekipy daje im jakąś osobowość prawną. Od razu przypomina mi się występ pewnych grup na WOŚP tego roku, rzekomo przy współpracy z Policją, albo organizatorami, podczas gdy organizatorem był TVP2 i dokładnie wiemy kto był zaproszony. Ponownie napiszę jesteście przykładem, działania niezgodnego z prawem, i to że wcześniej nikomu się nie chciało was ścigać nic nie znaczy. Zostaliście i tak łagodnie potraktowani w końcu nikt nie postawił wam zarzutów, teraz umówcie się z panami z ŻW najlepiej z takim z największym wąsem, grzecznie przeproście i dowiedzcie się jak macie występować publicznie. I potem napiszcie to innym ku potomności.

 

PS. Pan Elefant by przeprosił gdyby mógł znaleźć linki do rozmowy na temat przebierania się grupy B3 w Łodzi na PKW Afganistan, mimo wszystko uważam, że wasze działania w tej materii nie są dość radykalne, a problem jest globalny. Gdybym wprowadzał w błąd chłopaki nie mieli by problemów za ubranie Helikona, prawda??

Edited by Elefant
Link to post
Share on other sites

Nie jest czasem chyba tak jak np. CADPATem fromentac (czy jakoś tak)? Dostępny dla cywili oraz ta firma która jako jedna z 3 ma do pozwolenie używania odrzuconego przez DND materiału. Myślę że w tym przypadku sytuacja będzie podobna.

Królik mnie ubiegł.

Edited by Widmo34
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...