Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

FPS a zasięg repliki


Recommended Posts

Czy przyrost zasięgu maksymalnego zwiększa się proporcjonalnie do wzrostu mocy? Jeśli replika z 350 fps ma załóżmy zasięg 50 m, to replika z 700 fps będzie strzelała 2 razy dalej, czyli na około 100 metrów? Załóżmy, że zasięg jest podawany na optymalnej wadze kulek (kompromis zasięgu i celności).

Link to post
Share on other sites

Czy przyrost zasięgu maksymalnego zwiększa się proporcjonalnie do wzrostu mocy? Jeśli replika z 350 fps ma załóżmy zasięg 50 m, to replika z 700 fps będzie strzelała 2 razy dalej, czyli na około 100 metrów? Załóżmy, że zasięg jest podawany na optymalnej wadze kulek (kompromis zasięgu i celności).

 

Nie. Duże znaczenie ma jakość hopa (vide stosunek zasięg/moc w replikach Tokyo Marui).

Link to post
Share on other sites

Jakość hopka mówisz...

 

Czyli który do emki będzie lepszy... ??

 

-komora Classic Army

-komora "podwójnie uszczelniona" Element

 

Z tym że o elemencie słyszałem że na prawdę dobra i szczelna i w ogóle a o CA no to raczej sama nazwa powinna mówić za siebie...

No i jaka odpowiednia do komory dysza by była, tak aby szczelność była taka jak powinna.... ??

 

Replika m4 boyi....

Link to post
Share on other sites

Nie no bo mam okazję dostać Elementa i CA w tych samych praktycznie pieniądzach...

I w końcu nie wiem....

Właśnie słyszałem że element z tą dyszą DF mosiężną dobrze i szczelnie współpracują :) ....

Link to post
Share on other sites

Nie no bo mam okazję dostać Elementa i CA w tych samych praktycznie pieniądzach...

I w końcu nie wiem....

Właśnie słyszałem że element z tą dyszą DF mosiężną dobrze i szczelnie współpracują :) ....

Obie te komory to jednakowa cienizna, ale jak lubisz hajs trwonić to Twoja sprawa :).

Link to post
Share on other sites

Oczywiście chodziło mi o sprawnie działającego Hop up'a, tzn. dającego duży zasięg, w obu przypadkach.

No ale dowiedziałem się czego chciałem i za to wam dziękuję.

Czy komora HU ma jakikolwiek wpływ na zasięg (nie chodzi mi o szczelność więc i przyrost mocy, ale o budowę, kształt docisku dystansera itp.

Tzn. czy np. szczelna komora eMkowa da taki zasięg jak szczelna komora giety, kałacha czy SIG'a?

Link to post
Share on other sites
Obie te komory to jednakowa cienizna, ale jak lubisz hajs trwonić to Twoja sprawa :).

 

 

Ja tylko grzecznie zapytałem....

Jest milion opinii na ich temat i każda jest różna, więc wolałem zapytać ale no spoko.....

Jak szajz to wolę zostać przy tej co mam teraz i po sprawie....

Edited by Cupi
Link to post
Share on other sites

Z reguły więcej fpsów to większy zasięg ale nie wygląda to tak, że podwojenie prędkości wylotowej podwoi też zasięg. Zwiększy go dość znacząco jeśli ma się dobrą, gładką lufę - aczkolwiek wynik pomiaru fps jest ogólnym odzwierciedleniem szczelności wszystkich podzespołów tak więc nie tylko od lufy to zależy. Bez dobrania gumki odpowiednio do prędkości wylotowej nie osiągniesz oczekiwanych odległości. Teoretycznie kulka 0.2 w replice z 500fpsami powinna dać odległość (pomiar odległości w momencie uderzenia w ziemię) większą niż 0.25 ale będzie dużo mniej stabilna i celna. Istotne jest też więc, oprócz odpowiedniej gumki, dobranie odpowiedniej wagi kulek by zoptymalizować i zasięg i celność do tego co sobie tam już zażyczysz.

Osobiście polecam przyjżeć się stronie -> http://mackila.com/airsoft/atp/

Jestem skłonny zaufać tymże pomiarom bo przy mojej replice i replice brata wszystko się zgadza. Sam na tyle na ile mogłem zmierzyłem zasięg obu replik i nie mam powodów by nie potwierdzić wyników z ATP.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam. Jako posiadacz repliki snajperskiej zaciekawiła mnie pewna kwestia - mianowicie stosunek fps do zasięgu repliki. Otóż jak dobrze wiadomo fps i zasięg skuteczny nie są zawsze wprost proporcjonalne. Moje pytanie brzmi dlaczego? Często czytam na forum, że ktoś w replice ma np. 600 fps i zasięg 70 m, a chwilę później odzywa się ktoś, kto strzela celnie na 100 m także z repliki generującej 600 fps.

 

Może mi ktoś wyjaśnić sytuację zobrazowaną takim oto przykładem :

 

1) Replika 1

 

Ma 600 fps i przy idealnym ustawieniu hop-up kulka leci w linii prostej 70 m. Dalsze podkręcenie hopka skutkuje tym, że kulki zaczynają się wznosić i jej tor lotu przypomina łuk. Tak więc maksymalnie nasza kulka w linii prostej poleci 70 m.

 

2) Replika 2

 

Ma 600 fps i przy idealnym ustawieniu hop-up kulka leci 100 m w linii prostej. Kulka pod koniec leci bardzo powoli, ale wciąż prosto jak po sznurku.

 

Dla uproszczenia możemy uznać, że są to repliki sprężynowe. Obydwie uszczelnione. Generalnie gumka może nadać kulce pewną ilość obrotów, która jest idealna dla możliwie najdalszego lotu, więc w obu replikach po nadaniu tej liczby obrotów, kulka powinna lecieć tak samo daleko ( przy tych samych fps oczywiście). Dlaczego tak nie jest?

Może mi ktoś wyjaśnić z czego wynika ta różnica?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Jak słusznie zauważyłeś surowa moc repliki nie przekłada się na zasięg. Z moich obserwacji poczynionych na przestrzeni całego airsoftowego życia ogromne znaczenie mają: gumka hu (twardość, materiał, często konstrukcja), komora hu (jakość wykonania, uszczelnienia, materiał), dystanser (twardość, kształt), zastosowana lufa precyzyjna oraz kulasy (waga, marka). Jeśli ktoś wkłada do karabinu lufę jbu albo guardera (albo generalnie każdą lufę pseudoprecyzyjną) na stockowej komorze HU i pluje kompozytem guardera albo g&g (to nie diss na kulasy G&G, sam ich używam, bo mają dobry stosunek cena/jakość, ale nie czerujmy się, są lepiej wykonane kulasy) to nie ma co się dziwić, że osiąga gorsze rezultaty niż ktoś mający preckę Promyka/KM Heada na tuningowej komorze PDI.

Link to post
Share on other sites

Ta sama prędkość wylotowa, większy zasięg dla lufy precyzyjnej?

 

Możesz mi to udowodnić opierając się o prawa fizyki?

 

Edit: To wszystko to zapewne chodzi o to aby idealnie dobrać parametry kulek i np. gumki (a pośrednio komory, dystansera).

 

Kulka będzie idealnie podkręcona tylko w jednej płaszczyźnie OY tak aby tracić energię kinetyczną obrotu wokół osi aby równoważyć siłę grawitacji.

Edited by echelon_
Link to post
Share on other sites

@Nath Zgadzam się z wszystkim co napisałeś, tylko jedna rzecz jest dla mnie zagadką -wpływ komory hop up. Na swoim przykładzie powiem, ze mam komorę stockową, która dociska gumkę bardzo równomiernie i ładnie. Komora trzyma się sztywno reszty, w niej samej luzów także nie ma żadnych. Owszem - jest komora za 299 zł od PDI dedykowana, tylko pytanie, co ona może zrobić innego?

 

Edit: Mam też zamontowanego Promyka 433mm i strzelam selekcjonowanymi kulkami Madbull 0,40g. Gumka to PDI taka : http://www.specshop....ing_-_TM_VSR-10 Jedyne czego można się uczepić to ta komora, no ale ona chyba jest ok, bo robi to co powinna - dociska równomiernie. Tak to wygląda, więc raczej nie ma co na nią zwalać, bo budowa prosta jak cep i wszystko sztywno jest. http://www.extern.pl...omora_gumka.jpg FPS to około 560. Zasięg skuteczny jest średni - około 75m - tyle kulka leci "po sznurku". Z takiego dystansu można zmieścić wszystkie kulki w sylwetce. Jeśli bym podkręcił bardziej hopka, to kulki lecą już do góry, a tego nie chcemy. Nie jest to raczej dobry wynik, jak czyta się, że ktoś przy 550 fps strzela na 90-100m.

Edited by jarni5
Link to post
Share on other sites

Dobra komora = lepsza szczelność.

 

A z doświadczenia wiem już doskonale że szczelne 350fps potrafi polecieć dalej niż 350fps ze znacznymi ochyłami.

Dlatego wiele chińskich replik mających i wyższe fps w stocku nie dorównuje często replikom markowym.

 

To właśnie złożenie elementów szczelności i jakości HU powoduje w replikach TM takie zasięgi przy niskich fps i całą mityczną otoczkę wokół nich. Ot firma poprostu produkuje solidnie i szczelnie.

 

Komory Elementa zdarzały mi się fajne, ale bywały także słabe z nadlewkami. Ich podwójne oringi to ściema, dysza uszczelnia się na gumce HU a nie komora o GB.

 

Wydaj te dodatkowe PLN i kup KA, lepiej niż kupić chińską i płacić jeszcze raz bo się okaże szajsem.

Edited by Szycha201
Link to post
Share on other sites

Gumkę KA? Znany mi spec od replik VSR powiedział, że ta gumka jest bardzo twarda i mało się nadaje do użytku. Ta gumka PDI wydaje się być dobra, więc nie wiem czy to na pewno jej wina. Co do szczelności - cylinder jest super szczelny, gumka jest związana żyłką na lufie, także też gumka-lufa szczelnie. Gumka-dusza też szczelnie i ciasno. No i na koniec mogę dodać, że z całej siły dmuchnąłem w lufę od przodu i ani troszkę nie było nieszczelności.

Edited by jarni5
Link to post
Share on other sites

Mówiłem o wyborze komory HU Element/ King Arms. Gumek KA niestety nie lubię, nie montowałem wiele i mało o nich wiem. Zawsze Systema/G&G i sie nie zawodziłem.

 

Natomiast problem 100m a raz 70m jest prosty: niektórzy mierzą zasięg karabinu na oko "bo kolega mi powiedział że to ma 100m". Zasięg w linii prostej z dobrze ustawionym HU rzędu 70m jest już dla mnie możliwy, dalej trzeba odrobinkę skorygować tor lotu podnosząc na siatce celowniczej i strzelać tzw lobem. Mówię ofc o FPS rzędu 600 jak Kolega podawał za przykład.

Edited by Szycha201
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...