Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Czytając ten temat nie znalazłem interesujących mnie informacji o zabezpieczeniu układu (poza tym, żeby wywalić bezpiecznik aby uzyskać mniejszy opór - ale wolałbym go jednak mieć).

 

Planuje zmienić całkowicie elektrykę w L85 G&G (pojedynczy ze ściśniętej sprężyny, planowana M125 lub M130). Układ ma być z mosfetem IRL1404Z, bateria 7,4V Li-Pol [LINK].

 

Nie chcę stosować 11,1V, bo ta Elka nie lubi zbyt dużego ROFu, MOSFET zakładam z powodu problemów ze stykami, które ten model nękają. Jak już zmieniać to porządnie. :)

 

Teraz pytanie. Jak zabezpieczyć układ przed fajerwerkami z chwytu (baterii) i różnymi możliwymi uszkodzeniami części? Czy zostawić bezpiecznik pomiędzy silnikiem a baterią (jeżeli tak - jaki? Oryginalny mam 15A)? Czy może układ poradzi sobie bez żadnego kombinowania (na 6V jeszcze bezpiecznych dla baterii ten silnik chyba nie powinien pociągnąć)?

Link to post
Share on other sites

No dobra, to kto będzie mądry i mi powie jakmoc znamionową muszą mieć te rezystory? :)

 

Najprościej by było, gdyby ktoś wkleił link do sprawdzonych w AEGowych MOSFETach rezystorów.

 

Ponieważ pewnie rodzaj użytego tranzystora będzie miał jakieś znaczenie, dodam, że będę konstruował swój MOSFET w oparciu o IRL3713.

 

Moje pytanie ma związek z tym, że:

Paręnaście postów temu (wybaczcie, ale nie szukałem już żeby zacytować) ktoś pisał, że mu się coś w mosfecie popsuło i karabin strzelał na full auto za jednym pociągnięciem spustu i żeby przestal trzeba było wyjąć baterię. Wszystko było dobrze podłączone. Zgaduję, że własnie rezystory miały za małą moc i się po prostu usmażyły z miejsca, sprawiając, że tranzystor non-stop podawał prąd do silnika. Chciałbym tego uniknąć.

 

Pozdro, czekam na porady.

Link to post
Share on other sites
Najprościej by było, gdyby ktoś wkleił link do sprawdzonych w AEGowych MOSFETach rezystorów.

Człowieku, czytałeś Ty w ogóle ten temat?? :wink:

 

Nie. Po prostu złącze źródło-dren otworzyło się na stałe. Mogą być zwykłe 0,5W albo 1W.

Ja daję 2W tylko ze względu na to, że te sprzedawane u mnie w sklepie są małych rozmiarów. Normalnie dałbym najzwyklejsze rezystory po 5 groszy (0,125W czy coś koło tego) i też by działały.

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

MAJOR762:

 

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Czy o to, że zadaję słuszne pytanie o moc znamionową rezystorów potrzebnych do zmontowania sobie układu MOSFET do AEGa, czy o to, że sam temat dotyczy tranzystorów, czego implikacją jest rozmowa tylko i wyłączenie o tranzystorach FET?

 

W przypadku pierwszym pozwolę sobie zauważyć, że przeczytałem wszystkie posty dwa razy, żeby ogarnąć jakoś bałagan skrótów myślowych różnych autorów i wierz mi, że nie było słowa o mocy znamionowej rezystorów - zostało tylko ustalone to, że jeden ma mieć 100Ohm a drugi 30kOhm.

 

W drugim przypadku moje pytanie również jest na miejscu, ponieważ do układu elektrycznego AEGa nie wsadza się gołego tranzystora - potrzebne są ODPOWIEDNIE kable, złączki, rezystory, które wpłyną na słuszną pracę całego układu elektrycznego. Niektórzy nawet dyskutowali sobie o montowaniu kondensatorów, co już jest jawnym off-topic'em :P

 

Podsumowując Twoją odpowiedź na moje pytanie o moc znamionową rezystorów, jak na razie mamy 100-procentowy rozrzut (od 0,125W do 2W). Uzasadnienie chociaż jednej byłoby mile widziane.

Link to post
Share on other sites

Boże, a to tak trudno sprawdzić DataSheet ? Otwierasz sobie taki dokument, patrzysz jaki prąd maksymalny (Imax) płynie przez złącze, które cię interesuje, potem dobierasz moc rezystora. A że rezystory są na bramkach, przez które płynie b. mały prąd sterowania, to wystarczy jak dasz ćwiartki.

Edited by ruffin-89
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

To chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem bo zacytowałem Ci dokładnie o co mi chodziło, ale dobrze, wyjaśnię. Chodziło mi o to, że napisałeś żeby ktoś podał linki do polecanych tranzystorów. A sam osobiście robiłem to w tym temacie z 5 razy i parę innych osób jak chociażby KicpA również. Teraz rozumiesz do czego się przyczepiłem czy przeliterować??

 

Podsumowując Twoją odpowiedź na moje pytanie o moc znamionową rezystorów, jak na razie mamy 100-procentowy rozrzut (od 0,125W do 2W). Uzasadnienie chociaż jednej byłoby mile widziane.

Skoro napisałem że 0,125W stosują ludzie i działa to chyba jasne że jest wystarczający nie?? Ale dobrze, napiszę, kupuj 1W. Głównym kryterium wyboru jest wielkość. Swego czasu sprzedawane u mnie w sklepie rezystory 2W były dość sporych rozmiarów, około 2 razy większe niż 1W. Aktualnie rezystory 1W i 2W które u mnie sprzedają mają taką samą wielkość (2W są mniejsze niż kiedyś). I dlatego ja kupuję 2W. Ale generalnie polecam 1W bo nie wiem gdzie jakie ma kto rezystory a wiem że 1W nie będą za duże a w zupełności wystarczą a nawet są mocno na wyrost. U mnie kosztują 50 groszy za sztukę. Mam nadzieję że teraz nie będziesz miał już wątpliwości.

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

Kurcze co wy doradzacie chłopakowi, 1-2W to już są krowy i nie ma najmniejszego sensu ich stosować, wystarczą 0,125W-0,5W.

 

Wprawdzie pisałem to już gdzieś na wysokości 5 strony ale napiszę jeszcze raz, rezystor 100Ohm ogranicza prąd bramki, prąd ten ma bardzo małą wartość więc na rezystorze wydziela się bardzo mało ciepła (organoleptycznie poprostu się nie grzeje), rezystor 30kOhm służy do rozładowywania pojemności która występuje pomiędzy warstwami półprzewodnika w samym tranzystorze, pojemność ta jest bardzo mała więc i prąd płynący przez rezystor jest pomijalnie mały, stosuje się go aby przyspieszyć zamknięcie się tranzystora po rozwarciu obwodu.

Link to post
Share on other sites

To chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem bo zacytowałem Ci dokładnie o co mi chodziło, ale dobrze, wyjaśnię. Chodziło mi o to, że napisałeś żeby ktoś podał linki do polecanych tranzystorów. A sam osobiście robiłem to w tym temacie z 5 razy i parę innych osób jak chociażby KicpA również. Teraz rozumiesz do czego się przyczepiłem czy przeliterować??

 

Co do czytania ze zrozumieniem, to wychodzi na to, że nie ja mam problem. Jako żywo pytałem o linki do polecanych REZYSTORÓW, Ty przeczytałeś sobie TRANZYSTORÓW....

Dla ułatwienia wkleję i podkreślę żebyś nie musiał szukać:

"Najprościej by było, gdyby ktoś wkleił link do sprawdzonych w AEGowych MOSFETach rezystorów."

 

Tyle.

 

radzu: jesteś w stanie wyczytać z datasheetu dla IRL3713 http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf...RF/IRL3713.html ile V będzie miał prąd płynący przez rezystor 100 Ohm? ja tego nie jestem w stanie rozkminić a chciałbym wiedzieć.

Dla pewności, mówimy o tym schemacie: http://www.airsoftmechanics.com/images/art...matic_final.jpg

Link to post
Share on other sites

Nooo [V]olt'ów to będziesz miał 9,6V i to napięcia nie prądu. Natomiast korzystając z podst. informacji z fizyki oraz elektroniki, wiemy że I=U/R czyli I=9,6/100 => że I=0,096A.

 

[To 0,096A płynie przez R=100ohm, dalej już pominąłem obliczanie prądu dla Tranzystora oraz R=30kOhm. Dla obliczeń przyjąłem batke 9,6]

Link to post
Share on other sites

Ok. Tego mi brakowało.

 

Skoro wiemy już, że przez Rezystor 100 Ohm płynie prąd o napięciu baterii, to możemy sobie policzyć ile mocy zostanie podane rezystor. ( <<- przepraszam za kolokwialny język)

Ze wzoru P=U*I wychodziłoby, że P=9,6*0,096=0,9216W. Wynika z tego, że do AEGowego MOSFETA, pracującego na baterii 9,6V, trzeba zastosować rezystor 100Ohm@1W.

 

Ten sam wzór dla baterii 8,4V: I=U/R=8,4/100=0,084A

P=U*I=8,4*0,084=0,7056W

Wynika z tego, że przy baterii 8,4V również wypadałoby zastosować rezystor 100Ohm@1W.

 

Dla baterii 12V: I=0,12, więc P=1,44W - tu już będzie potrzebny rezystor 100Ohm@2W

 

Jeżeli ktoś uważa inaczej, to poproszę właściwy wzór, z którego można wyliczyć minimalną konieczną moc znamionową rezystora + SCIENTIFIC EXPLANATION :)

Link to post
Share on other sites

Oj kolega coś tu myli tranzystory.

 

Dla tranzystora mosfet prąd bramki (czyli płynący przez rezystor 100Ohm) teoretycznie nie powinien płynąć, w praktyce płynie prąd ładowania pojemności złącza, w czasie pełnego wysterowania tranzystora prąd ten będzie naprawdę znikomy rzędu mikroamper, a wspomniane 96mA przy batce 9,6V popłynie przez bardzo krótką chwilę do czasu naładowania się wspomnianej pojemności.

 

Przez rezystor 30KOhm i jednocześnie przez rezystor 100Ohm popłynie stały prąd w warunkach ustalonych wynoszący ok 0,3mA (9,6/30100) przy akumulatorze 9,6V.

 

 

Moce jakie wydzielą się na rezystorach:

100Ohm - 9 mikrowatów (0,003*0,0003*100)

30kOhm - 2,7 miliwata (0,003*0,0003*30000)

+do tego powinno doliczyć się chwilowe moce ładowania (100Ohm) i rozładowania (30kOhm) pojemności, ale są one pomijalnie małe.

 

Tak więc jednoznacznie można stwierdzić że najmniejsze rezystory do montarzu przewlekanego które mają 125mW mają ogromny zapas mocy.

Link to post
Share on other sites

Co do czytania ze zrozumieniem, to wychodzi na to, że nie ja mam problem. Jako żywo pytałem o linki do polecanych REZYSTORÓW, Ty przeczytałeś sobie TRANZYSTORÓW....

Dla ułatwienia wkleję i podkreślę żebyś nie musiał szukać:

"Najprościej by było, gdyby ktoś wkleił link do sprawdzonych w AEGowych MOSFETach rezystorów."

 

Fakt, przepraszam, wynik czytania "instynktownego" że tak to nazwę, po prostu nie spotkałem się jeszcze z tym aby ktoś pytał o rezystory.

Link to post
Share on other sites

Fakt, przepraszam, wynik czytania "instynktownego" że tak to nazwę, po prostu nie spotkałem się jeszcze z tym aby ktoś pytał o rezystory.

 

Luz, nic się nie stało.

 

W końcu zbudowałem sobie ten MOSFET. Założyłem też 5 kondensatorów po 4700uF. Muszę przyznać, że silnik milutko zbiera się do strzału, natomiast w rofie zyskałem jakieś 30 rpm czyli zgodnie z planem.

 

Uwaga, lutując kondensatory nie róbcie tego jak na tych zdjęciach http://www.airsoftmechanics.com/home/content/view/16/30/1/2/

bo potem nie da się zdjąć kolby (mam na myśli klasyczną kolbę od M16) :)

Najlepiej zgiąć nóżki i układać kondensatory wzdłuż kabli.

Link to post
Share on other sites

Witam,

śledzę ten temat od samego początku i postanowiłem sam zbudować sobie mosfeta, mam w związku z tym kilka pytań:

czy mosfet IRL1404 wytrzyma baterię 10,8V na ogniwach KAN i sprężynę m120?

czy rezystor 30R może być taki?: 1/4W33R Rezystor węglowy 1/4W 33R 2.5X7mm 5%

czy rezystor 100R może być taki: 1/4W100R Rezystor węglowy 1/4W 100R 2.5X7mm 5%

Jeżeli coś źle wybrałem to prosze o podanie linków do produktów z jednego jakiegoś sklepu internetowego.

Z góry dziękuję

Link to post
Share on other sites

Dużo czasu nic nie pisałem po prostu oglądałem co napiszecie inteligentnego nowe i nic .

Umieszczam prosty schemat.

 

5d012f995753696d9221151d0bc834892g.jpg

Co do ilości replik śmigających na takiej prostej konfiguracji to chyba już 20.

Przy czym jeden mosfet się spalił. ( wykąpał się z repliką)

 

 

Co do mocy na prostym IRF 3205 bawiłem się testowo na m150 i 12 V.

Mosfet lekko się nagrzał. Po serii 30 sec. Zasilanie to z zasilacza komputerowego 500 W :D

 

Jedynie na co trzeba zwrócić uwagę to na dobrze wykonane luty. Bo na polu walki one nie lubią wszcząsów.

 

 

Dziś umieszczę instrukcje dla V2 W KOŃCU :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...