Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

1. Ja osobiście nie widzę sensu.

 

2. Nie ma sensu, z datasheetu jasno wynika, że tranzystor przy napięciu Ugs = 10V oraz temp. Tc = 25*C jest w stanie pracować przy prądzie Id = 202A a przy Tc = 100*C, przy prądzie Id = 143A.

 

Prąd przy rozruchu silnika sięga ok. I = 40A (Największy jaki widziałem przy pomiarach, zresztą zależy też od tego co ma pociągnąć) potem spada pobór, więc masz jeszcze sporo zapasu, no i jeszcze nie dusisz tego spustu non stop, przez powiedzmy 30 min.

 

3. Za późno żeby to analizować teraz. ;-)

 

4. Jeżeli nie możesz przylutować radiatora (co jest dziwne, oczywiście mówimy tutaj o fabrycznym) to masz dwa rozwiązania.

  • Spróbuj papierem ściernym, przejechać po radiatorze, powinna się pokazać miedź.
  • Lub możesz kupić konektor na przewód (oczko miedziane, pozłacane czy jakieś inne) i skręcić to do radiatora, możesz dać jakiś smar miedziowy lub inną pastę przewodzącą

5. Możesz wyfrezować w płytce podłużny otwór montażowy dla jednego "bieguna", a drugi "biegun" lutujesz powierzchniowo.

Możesz też położyć T-connector na płytce, a do pinów wyprowadzić kawałki drutu miedzianego.

 

6. Tak, możesz sobie dodatkowo, je pobielić grubszą warstwą cyny, lub też powierzchniowo przylutować kawałki drutu miedzianego (sprawdzałem raz i bardzo dobrze działa).

Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki bardzo ruffin, z tymi radami udało mi się zlepić coś takiego:

 

 

Według schematu z adtive break (nie SW-AB). Mosfetem jest IRF1404. Wtyczki deans-T najpierw spiłowane, później odtłuszczone i przyklejone do płytki. Spust jest na dwa piny "komputerowe" i najcieńszy kabelek jaki znalazłem. Transile zastosowałem trochę większe, rezystor 30k. Testowałem na zasilaczu i działa, jeszcze będę musiał przetestować z repliką. Radiator przyklejony na klej termoprzewodzący.

 

dsc00306z.jpg

dsc00305f.jpg

dsc00303n.jpg

dsc00301zq.jpg

Link to post
Share on other sites

Faktycznie cudo to nie jest, ale raz że nie mam praktycznie przy sobie narzędzi (leathermana, pistolet na klej i lutownica która ma więcej lat ode mnie) a dwa że to w sumie drugi układ jaki robiłem w życiu ;)

 

Gdybym miał luksusy jak wiertarki, termokurcz, drukarkę/wytrawiacz albo imadło to pewno lepiej by to wyglądało, ale gdybym musiał cały ten złom kupić taniej by wyszło zdobyć gotowy ;)

Link to post
Share on other sites

Powinny być dobre. A jeżli chodzi o tranzystor 3205 to rzeczywiście często trafia się feler. Mój przepuszczał prąd nawet bez bramki pod prądem. Czyli strzelał bez naciśnięcia spustu. A gdy podłączałem styki to silnik jakby próbował ale nie mógł, no i do tego tranzystor się gotował.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

@cziman: możesz napisać jak Ci się mosfet sprawdza? A także podzielić się jakimś schematem? Rozumiem, że ten mosfet jest z AB?

 

Generalnie szukam jakiegoś "przyjaznego" schematu mosfetu z AB.

 

Sprawdza się świetnie, nie grzeje się, reakcja spustu szybsza, ROF większy, cud miód. I nawet nic nie odpada, nic nie chybocze - solidnie udało mi się bydlaka zrobić.

 

Gdzieś w tym wątku jest schemat z hamowaniem z jednym mosfetem.

 

W tym tygodniu będę robił SW-AB z dwoma mosfetami wg schematu extreme-fire do P90 ale będę mógł go też wpiąć do emki - zobaczymy jak będą banglać. Może tym razem uda mi się zrobić ładniejszy montaż - jakieś porady, panowie specjaliści?

Link to post
Share on other sites

Zapytam mądrzejszych: czy IRL3713 i IRL3713PBF mogą być stosowane zamiennie? Znalazłem tranzystory IRL3713PBF i IRF5210PBF i zastanawiam się czy mogę ich użyć do budowy mosfetu z AB? (wg. tego schematu http://www.airsoftforum.com/board/Aeg-Elec...e-t104376.html)

 

Z elektroniką miałem w życiu tyle wspólnego co nic, więc pytam :)

 

BTW. czy ten rezystor będzie ok:

http://sklepelektroniczny.com/product-pol-...R-rezystor.html

 

 

Dzięki!

Edited by Klecor
Link to post
Share on other sites

Popraw link,a najlepiej daj bezpośredni link do obrazka,IRL3713 i IRL3713PBF to samo. Użyj IRF4905 i IRL3713 najlepiej wypadają póki co, jeżeli chodzi o Rds.

 

Rezystor jak rezystor, nie mogę zobaczyć schematu, więc nie powiem Ci czy parametry są OK.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Przy doborze tranzystora - trzeba brać pod uwagę charakterystykę Id=f(Ugs).

Prąd drenu w funkcji napięcia bramki. W dokumentacji tranzystorów są takie charakterystyki. Im większy prąd Id przy niskim napięciu Ugs tym lepiej.

Np. IRF3706 przy Ugs=4.5V ma rezystancję 7.3mR.

8-)

Edited by radecek
Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...