Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Dużo czasu nic nie pisałem po prostu oglądałem co napiszecie inteligentnego nowe i nic .

Umieszczam prosty schemat.

 

Hmm coś inteligętnego powiadasz? Nie żeby taki schemat był już na pierwszej stronie tego tematu. I coś słaby jak woda go zabija.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Marek Kiljan

 

1. czy mosfet IRL1404 wytrzyma baterię 10,8V na ogniwach KAN i sprężynę m120?

2. czy rezystor 30R może być taki?: 1/4W33R Rezystor węglowy 1/4W 33R 2.5X7mm 5%

3. czy rezystor 100R może być taki: 1/4W100R Rezystor węglowy 1/4W 100R 2.5X7mm 5%

 

Ad.1 - odpowiem typowo technicznym zwrotem - to zależy - od wielu czynników których nie sposób zdalnie przewidzieć, ale generalnie powinien dać radę.

Ad.2 - nie to mam być ok 30k Ohm a nie 30Ohm

Ad.3 - jest oki

 

 

Co do wody to nie ma szans zabezpieczyć w pełni całej elektryki w elektryku, generalnie woda mogła by spowodaować zwarcie na mosfecie co skutkowało by stałym zwarciem (do wyschnięcia), teoretycznie można zalać klejem mosfeta i po problemie ale wtedy kiepsko z odprowadzaniem ciepła.

 

Co do doświadczeń elektroniki z wodą to niedawno zrobiłem mikroprocesorowy układ który migał diodami i był zasilany z baterii litowej i po małych modyfikacjach (podciągnięcie lini resetu) układ normalnie działał w szklance wody.

Link to post
Share on other sites

Filmik nie jest mój, jest autorstwa niejakiego Gandolfa który stworzył stronę extreme-fire, sam sprawdzałem układ niezabezpieczony niczym świeżo po lutowaniu elementów, płytka została zanurzona w wodzie z kranu a ja oddałem parę strzałów normalnie. Jak będę miał jakiś gotowy układ to nagram filmik.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Przeczytałem prawie cały temat - czasami zgroza jak się jest elektrotechnikiem :)

 

Po pierwsze trzeba to policzyć

 

Silnik w naszych AEG zużywa przeciętnie 20 A prądu. Nie liczę ekstremalnych tuningów. Zatem przy rezystancji rzędu powiedźmy 0,01 Ohm daje nam 4 W traconej energii. Obudowa takiego tranzystora może wyzwolić spokojnie 1W. Wniosek - potrzebny radiator - wystarczy przy takich mocach kawałek blaszki - wniosek drugi - moc tranzystora do takich zastosowań jest pomijalna (większość i tak ma kilkadziesiąt Wat). Napięcia tranzystora też można pominąć. Powinna być jedynie większa od dostępnej baterii o powiedźmy 100% czyli dwa razy. Rezystory użyte w schematach nie muszą być mocowe (czyli standardowe 1/6 W - 0,125 - wystarczy). Tranzystory typu FET są sterowane napięciem a nie prądem.

Szybostrzelność - na ten czynnik ma wpływ różnica rezystancji styków a rezystancja tranzystora - w wielu wypadkach są podobne ale zużyte styki na pewno dają mniejszą szybkostrzelność. W wielu wypadkach to się wiele nie zmieni.

Żywotność baterii - w przypadku zwiększenia szybkostrzelności wydajność baterii zmaleje. Większa szybkostrzelność=większy prąd.

Żywotność styków - prawie nieograniczona - koniec z wypalaniem styków itp.

 

Zalety : zwiększenie niezawodności styków, czasami zwiększenie szybkostrzelności

Wady : modyfikacja okablowania

 

Co do stosowania kondensatorów to nie mam zdania - można na nich zyskać teoretycznie poprawę pracy silnika ale uważam, że tylko start tego silnika. Reszta to strata mocy ponieważ każdy kondensator ma prądy upływów i na nim tracimy żywotność baterii. Druga strona - jeśli kondensatory podłączone są do silnika a nie do baterii to podczas naciśnięcia spustu płyną niesamowicie duże prądy ładowania przez styki lub przez mosfeta - to jest pogorszenie działania.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio męczyłem replikę z fetem na prawie padniętej batce i tak coś mnie tknęło co będzie jak szybko nacisnę i puszczę spust.

Efekt, strzelanie z napiętej sprężyny... prawie jak PSG.

 

Czy było by możliwe wykonanie układu z AB i z "napinaniem wstępnym" sprężyny?

Powiedzmy że jeśli kożystam głównie z semi to przełączam feta ze zwykłego trybu na tryb, w którym fet daje impuls na silnik co powoduje wstępne naciąganie sprężyny po każdym oddanym strzale.

 

Wiem że efekt natychmiastowej reakcji na strzał będzie zależał też od ilości zębów AR i że sprężyna na tym będzie bardziej cierpiała podobnie jak zęby na tłoku i ogólnie będzie dłuższe i większe obciążenie bebechów GB przy wysilonych tuningach.

Co jakiś czas się zastanawiam jak by tu zrobic żeby strzelać z napiętej sprężyny.

Systema chyba coś takiego ostatnio wprowadziła ale posuneła się do użycia układu monitorującego zębatki a mi bardziej chodzi o potencjometr czy cuś czym można by było ustawić ilość podawanego wstępnie prądu żeby napiąć sprężynę.

Link to post
Share on other sites

Eee, to już lepiej batka Sanyo 12V albo jakiś lipol + cała elektryka z kondenstaromi i masz reakcję spustu taką, że nawet GB nie słychać.

 

Przy takim czymś to tłoki Ci będą padały jak muchy.

 

Eee, to już lepiej batka Sanyo 12V albo jakiś lipol + cała elektryka z kondenstaromi i masz reakcję spustu taką, że nawet GB nie słychać.

 

Ja bym miał obawę o tłok i zębatki przy takim czymś. Mogą sypnąć.

 

@Smok - większa szybkostrzelność przy MOSFECie wynika z tego, iż MOSFET eliminuje cały opór [na którym tracimy na ROFie ;)] w przeciwieństwie do stockowego okablowania. Więc żywotność baterii będzie na tym samym poziomie, albo większa.

 

Pozdrawiam serdecznie,

grzechotnik

Link to post
Share on other sites

Qrde to ja dziś z jakimś pasztetem się spotkałem. Robiłem Kumplowi replikę SL z CA z mosfetem i jakimiś tajemniczymi kablami silikonowymi, wkurzyłem się wywaliłem to gówno, wsadziłem kable z beztlenówki 1,5mm2 i T wtyczki i rof wzrósł już na słuch o połowę, a reakcja na spust to nie wspomnę.

Po założeniu lipola, GB to myślełem, że wystartuje.

589fa54ec924d147m.jpg

Taką rzeźbę wyjąłem, poznaje Ktoś? :-P.

 

EDYTA:

Sznurek do foty

Edited by Tuksiak
Link to post
Share on other sites

Niestety nie wkręcam. Fotę robiłem w trakcie pisania posta, Mogę zrobić fotę repliki z nowymi kablami jak chcesz ;-). Bo leży koło mnie zapakowana, ale rozpakować sekund 5.

 

EDYTA: To czarne owinięte taśmą to tranzystor, do nóżek na chama przylutowano rezystory.i kable.

EDYTA2: Literówka.

EDYTA3: Tranzystor IRL3803, tyle się dowiedziałem, po odwinięciu teraz taśmy.

af57cc032706f4dem.jpg - tak to wygląda.

QRDE sznurek do foty

Edited by Tuksiak
Link to post
Share on other sites

Uhhhh

Nie jestem elektronikiem ale na pająka feta z AB zrobiłem o wiele schludniej, termokurczka to podstawa przy takiej babraninie.

A i tak od KicpA kupiłem na płytce ;]

 

... aż dziw bierze że nie było żadnych zwarć.

 

BTW. jak najlepiej regenerować styki w spuście i czym oczyścić "osad"?

Trochę się stleniły przed instalacją feta...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...