Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Styków raczej bym nie cynował, ze względu na tendencje do samoczynnego tlenienia sie cyny a już napewno bym tego nie robił w replikach bez FET'a, no chyba że ktoś chce ryzykować samozlutowaniem styków ;]

 

To chyba sobie odpuszcze kombinowanie przy konektorach deans, czasem lepiej fabryki nie poprawiać ;]

 

A właśnie apropo styków, ma ktoś jakiś domowy patent na srebrzenie lub regeneracje?

Link to post
Share on other sites

W większości układów drugi tranzystor dodaje tzw. hamulec, który jakoś tak <tutaj zagadnienia elektroniczne> zatrzymuje silnik w odpowiednim momencie dzięki czemu przy strzelaniu na singlu przy replice z dużym rofem tłok nie wyląduje np. w połowie po pierwszym strzale, tylko wróci do pozycji wyjściowej. Tak samo przy serii po przestaniu tłok też wróci do pozycji wyjściowej a nie zatrzyma się np. w połowie. Taki drugi tranzystor zapobiega też temu, że jak jeden się przepali to karabin nam puści serię aż nie rozłączymy baterii.

 

Co do opublikowanych linków, zastanawia mnie jaki ma być ten drugi? Czy taki sam jak pierwszy? Czy może inny? Nie jest tam nigdzie napisane.

Edited by Darg
Link to post
Share on other sites
7. Mosfety

 

Tu liczba mnoga ma chyba oznaczać dwa takie same. Nie wydaje mi się też, żeby dwa identyczne połączone równolegle tranzystory mogły spełniać różne funkcje(choć głowy bym nie dał, bo moja wiedza w tej materii jest raczej słaba). IMO zdublowanie mosfet'a ma na celu "wzmocnienie całego układu lub może działać jako zabezpieczenie. Albo jedno i drugie. Jednak jak już pisałem moja wiedza na ten temat jest niewielka i liczę na wypowiedź jakiegoś elektrotechnika czy kogoś innego siedzącego w temacie wystarczająco głęboko by dać konkretną odpowiedź. Za zaspokojenie ciekawości z góry dzięki.

 

Pozdrawiam

Viking

Link to post
Share on other sites

Przy połączeniu równoległym się mniej grzeją i na każdym jest o połowę mniej prądu w trakcie przewodzenia. Jak są połączone równolegle to nie ma opcji na na zabezpieczenie w przypadku przepalenia jednego, po prostu jeden zwiera na stałe obwód.

Link to post
Share on other sites
Jak są połączone równolegle to nie ma opcji na na zabezpieczenie w przypadku przepalenia jednego, po prostu jeden zwiera na stałe obwód.

 

No tak w zasadzie to logiczne. Dzięki za odpowiedź.

 

PS.: Czy układ na 2 x IRF3710 będzie wystarczająco mocny(nie spłonie/roztopi repliki/wybuchnie czy co tam może się z tym stać). Jeśli to pomoże - bakta 9,6v, 1100mAh, SP130 w stokowych bebechach G&P.

 

 

Pozdrawiam

Viking

Link to post
Share on other sites

Na większości instrukcji pokazywane są układy z jednym tranzystorem. W podanym linku autor używa dwóch. Jaki jest tego sens?

 

Pozdrawiam

Viking

Tak jak napisał KicpA, prąd jest rozkładany na 2 tranzystory. Układy z 2 tranzystorami działają dłużej i rzadziej się palą.

Link to post
Share on other sites

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irl3713.pdf

http://www.irf.com/product-info/datasheets...irl1404zpbf.pdf

 

Tutaj masz karty katalogowe.

Wg mnie, bardzo podobne parametry (w zakresie nas interesujących)

Czyli prąd przetransportują oba, czasy załączenia, odłączenia mają podobne (W naszych zakresach), rezystancję wewnętrzną mają podobną.

Wg mnie brać tańszy :)

Rezystancja wewnętrzna, bardzo podobna

Pełne otwarcie w obu na niskich napięciach

Link to post
Share on other sites

Do AB jako drugi tranzystor IRF4905

Jako podstawowy tranzystor do replik z lekkim tuningiem i małym poborem nie siejących kompozytem nonstop IRL1404 / IRL1404z

A do replik z ciężkim tuningiem i siejącym nonstop kompozytem IRL3713

Chodzi o maksymalną moc jaką mogą oddać obudowy, przy długiej serii z ciężkim tuningiem i dużym prądem 1404 moze kucnąć szybciej niz 3713... przynajmniej tak mi się wydaje.

Link to post
Share on other sites

W powyższych datasheetach jest zaznaczony ten parametr, z tym że IRL1404 może rozproszyć (200W) a IRL3713 (330W) ale chciałbym zobaczyć jak ktoś w replice wyciągnie prąd większy niż 40-50A (tylko nie piszcie o prądzie rozruchu silnika) a sam tranzystor rozgrzeje do ponad 260*C.

Link to post
Share on other sites

KicpA ja mam od ciebie na IRL3713 i działają wyśmienicie ;]

W końcu można rozłożyć GB bez zabawy ze zwalnianiem revelsala czy strzelaniem na sucho do bólu aż sprężyna zostanie w pozycji zluzowanej.

Co do grzania się, to przy szybkim oddawaniu strzałów na semi i sprężynie 170 chyba silnik bardziej się grzeje niż tranzystory a przynajmniej 3713.

Może stąd się biorą historie o palonych silnikach przez mosfety, które pozwalają na przepływ większego prądu...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...