Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Pionier i dwa Tarzany są na http://redzone.com.pl/

 

edycja: Jeszcze doprecyzuję na wszelki wypadek, by nie nazwano mnie ignorantem w temacie ;) Moja propozycja to co JA bym złożył, tak na prawdę lata 90 to naprawdę szeroki okres i pozwalający na stworzenie wielu, bardzo różnie wyglądających "postaci". Oczywiście niby wspomniałeś coś o działaniach na tyłach wroga, ale na ten temat raczej brakuje materiałów pod postacią zdjęć, podpisanych np. "specnazowiec działający solo na tyłach przeciwnika". No jedynym wyjątkiem jaki mi przychodzi do głowy to zdjęcie (chyba) piechoty morskiej, gdzie było dwóch gości w (uwaga) czarnych kombinezonach - jeden z PKMem a drugi z AKMSem (też chyba). Nosili jakieś do tego kosmicznie duże radia (jeśli to faktycznie były radia ;) ).

Link to post
Share on other sites
  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z dubokiem* to jest tak, że co fabryka/partia produkcyjna to inny kolor - dlatego niektóre są wręcz żółtawe, a niektóre zielone jak flora...ale ogólnie nawet dobrze jak na nasze laski.

flectar-d to wynalazek chyba z przed maks 2 lat. Więc nie lata 90.

 

*dubok to wsr.

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem "dubok" to nazwa typu kamuflażu - wsr/vsr wzięło się z angielskiego vsr - co miało znaczyć - zangielszczone "voruzennje sily rosji" - więc vsr to nazwa nieprawidłowa/umowna tak samo jak nazwa Schofield dla tego samego typu kamuflażu.

Link to post
Share on other sites

jasne, ale dubok był/jest produkowany w kilku wersjach od 1981 chyba z 5 ich było a różnice nie dotyczyły tylko i wyłącznie kolorystyki, układ plam tez był inny. Z braku laku nazwa WSR czy VSR czy Schofield chyba najlepiej precyzuje typ kamuflażu

Edited by Samozlo
Link to post
Share on other sites

Dubok był wprowadzony na początku lat 90tych. Układ plam był bardzo podobny przez kolejne lata, różnice wynikają z produkcji w różnych spółdzielniach. Owszem były różne kroje munduru (standardowy wz.88, wzór pancerny, wzór lotniczy i parę innych) ale w kamuflażu dubok, który jeśli się różnił to przez rok produkcji, fabrykę, ilość barwnika, jakość materiału. Ale był to dubok.

Na początku lat 80tych wprowadzono TTsKO - zwany czasem Butanem i podobny kamuflaż zwany Buran...Ale tutaj układ plam był całkiem inny niż późniejszym Duboku.

Link to post
Share on other sites

TTsKO znaczy mniej więcej tyle co: trans. trjoktswetnaja kamuflirowannaja odieżda.

a Butan, czy Buran o którym napisałeś był jak najbardziej Dubokiem, podobnie jak VSR. Dubok to po rosyjsku dąbek (mały dąb) i wszystkie rodzaje maskowania określane "Dubokiem" jakoś tam motyw liści dębowych przetwarzały.

Edited by Samozlo
Link to post
Share on other sites

dubok, buran, butan - właśnie nazewnictwo - wg mnie trochę też mylące. Bo dzisiaj wg chyba SPOSN'u dubok to tez berezka. Ale nic to.Chyba wiem o co Ci chodzi. Ale nie będziemy tu sobie o rozprawiać - bo szkoda czasu - jakby co to zapraszam na pw/gg/rus.mil.pl interesujące rozmowy o kamuflażach Rosi/ZSRR. A jest o czym pogadać.

Ale właśnie terminologia w ZSRR/ Wczesnej Federacji rosyjskiej - kiedy jeszcze produkcja umundurowania była w rękach spółdzielni państwowych jest dość skomplikowana. Bo w rzeczy samej - dubok to tez trzykolorowa kamuflująca odzież.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam.

Mój pierwszy post w tym dziale i pierwsze przebłyski głębszego zainteresowania rosyjskim szpejem. Dotąd wszystko sobie układałem w głowie ale teraz znalazłem coś co mi się spodobało i proszę o opinię. Krój Bekas, kamuflaż Flecktarn-D, czyli trójkolorowy, zielono-czarno-jakiś (jasny), producent SPLAV.

http://www.redzone.com.pl/sklep/index.php?...rt&Itemid=4

 

Czy za takie pieniądze warto? Czy można znaleźć ten akurat kamuflaż w jakimś innym kroju munduru, gdzie i w jakiej cenie?

Najlepiej niech odpowie ktoś kto używa/używał albo miał do czynienia z czymś podobnym.

Jeszcze jedno, czy na tym mundurze są takie dziwne krateczki czy ja tylko źle widzę? A jeśli są to czy je widać z kilku metrów? Bo się zastanawiam czy nie będzie to głupio wyglądać. :uśmiech:

Edited by Fedajkin
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...