Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

wideband czy narrowband ?może tym popróbuj.i potestuj transmisję na kilku innych radiach
Witam. Jarku, miałem dwa baofengi UV-5R, został mi jeden i go sprzedaje. Mam jeszcze BF-888S i czekam na przesylke z UV-82. W 5R narrow/wide to moim zdaniem pic na wodę fotomontaż. Wiem, bo testowałem. Możesz przestawiac jak ci się tylko podoba, ale jeżeli jest radio, które pracuje na kanale oddalonym o 12.5kHz, to możesz być pewny, że będzie cię słyszał. Poza tym potrafi odbierac zakłócenia od innych elektronicznych urządzeń. UV-5R jest pierwszą generacją tych radii. Może druga generacja z nowym chipsetem jest pozbawiona bolączek poprzednika (GT-3, BF-F8+). Jak już dojdzie do mnie UV-82, to jestem ustawiony z kolegą na testy. On ma navcomma TK-760 i jak już będę po testach to coś tu skrobnę na ten temat. Czekam też kiedy na 409 pojawi się BF-F8HP, też trzeciej generacji o pdwyższonej mocy (8W). http://www.miklor.co...Review_F8HP.php
Czy ktoś ma rozwiązanie na ten problem siania po sąsiednich kanałach w baofeng uv-5r. Czytałem, że prawie każdy ma ten defekt ale nie znalazłem odpowiedzi czy da się to rozwiązać.

Leszku, niestety wychodzi na to, że jedynym sposobem jest wymiana radia na inne.

Edited by bizon96
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bizon, pewnie masz rację, choć w moich UV-5R jakichś poważnych problemów nie widziałem....

Tak czy inaczej jest to jedno z najlepszych, budżetowych radyjek jakie miałem do tej pory. Stosunek ceny do możliwości powoduje że praktycznie nie ma konkurencji. Bedąc świadomym jego wad można wykorzystać go do maximum. A im więcej programowanych radyjek będzie w obiegu - tym mniejszym problemem będzie przesłuch - bo ludzie będą sobie ustawiać częstoliwości daleko od siebie :)

BF-F8HP wygldąda z opisu na bardzo interesujące radio.

Link to post
Share on other sites

Poszukuję headsetu do lasu :

Milspec lub odpowiednik w klasie pancerności - chinszyznę próbowałem, wytrzymuje do tygodnia przy tym jak się poruszam.

Bryzgoszczelny - jw.

Złączę kenwood 2 pinowe lub opcjonalnie TP 120 / Nexus / U 174

Możliwie jak najmniejszy - rozmiarowo poniżej bowmana.

Mile widziana słuchawka na ucho ale przeżyję z fonowodem.

Cena do 150 dolanów.

Jakieś pomysły ? :teethh:

 

Mam już sordiny ale w lesie niestety nie są najlepszym rozwiązaniem.

Link to post
Share on other sites

Bizon, pewnie masz rację, choć w moich UV-5R jakichś poważnych problemów nie widziałem....

Tak czy inaczej jest to jedno z najlepszych, budżetowych radyjek jakie miałem do tej pory. Stosunek ceny do możliwości powoduje że praktycznie nie ma konkurencji. Bedąc świadomym jego wad można wykorzystać go do maximum. A im więcej programowanych radyjek będzie w obiegu - tym mniejszym problemem będzie przesłuch - bo ludzie będą sobie ustawiać częstoliwości daleko od siebie :icon_smile:

BF-F8HP wygldąda z opisu na bardzo interesujące radio.

Jarku, ja sie z toba w zupelnosci zgadzam, (przepraszam za brak polskich liter ale z pracy pisze). Ten model jest na prawde znakomity, ma po prostu pare niedociagniec i tyle.

Z innej beczki, to radio bez pozwolenia nie moze byc uzywane legalnie, tak wiec chociaz nie wychodzmy poza czestotliwosci PMR. No i w tym momencie znowu powracamy do tematu wychodzenia nadawania poza pasmo (popularnie zwane sianiem). Jest na to sposob, mozna zaczac uzywac kodow CTCSS, one zapobiegna wtryniania sie na czestotliwosc na ktorej pracujemy siejacym radyjkom.

Z najnowszych wiadomosci, wlasnie dzisiaj listonosz przyniusl mi nowiutkiego baofenga UV-82 :maniak_luzik: . Bateria sie juz naladowala i zaraz przystepuje do pierwszych testow porownawczych z UV-5R.

 

Axel, nie wiem czyTobie bedzie odpowiadalo, ale ja jestem fanem gruszek. Za smieszne pieniadze mozna kupic heavy-duty mikrofonosluchawke z mozliwoscia podpiecia sluchawki. Ja lubie i uzywam D-shape i jestem bardzo zadowolony.

Link to post
Share on other sites

No i jestem po pierwszych domowych testach trzech radyjek Baofenga, który już od tego roku zmienia nazwę na POFUNG.

1.BF-888S

2.UV-5R

3.UV-82

Testowałem radia na tak zwane sianie. W teście najgorzej wypadł UV-5R, i o niewiele lepiej BF-888S. Radia miały SQL-a ustawionego na maxa (9) i testowane były na stokowych antenach. Wszystkie radia miały też włączony narrowband. W tym teście zdecydowanym zwycięzcą jest UV-82.

Pod względem audio największy syf transmituje BF-888S, w UV-5R dżwięk transmitowany jak i odbierany jest o wiele lepszej jakości. Jednak i tutaj trzecia generacja Baofenga (UV-82) wygrywa. UV-5R jest również najbardziej podatny na zakłócenia, to znaczy otwiera SQL-a w pobliżu komputera, co pozostałym dwóm radiom się tak często nie zdarza.

Czyli, jak do tej pory wychodzi, że najdroższe radio w teście domowym wygrało. Nie znaczy to, że BF-888S jest do bani bo ponad dwa razy tańsze. Też jest całkiem niezłym radiem i jeżeli ktoś szuka czegoś taniego dla siebie to gorąco polecam. Za jedno UV-82 można kupić dwa BF-888 i kabel do programowania, więc pod względem ekonomicznym to jest moim zdaniem najlepszy wybór.

Już niedługo będę budował repeater na bazie dwóch radyjek, i w niedługim czasie zrobie też test polowy z kolegą, moimi trzema radiami, jego navcommem, paroma antenami, i może do tej pory kupię WOUXUN-a KG-UV6D.

Pozdrawiam

Bizon

Link to post
Share on other sites

Działa....jednakże nie jest tak elastyczny jak można sobie wyobrazić.


    • There is a headset connector at the top and three separate connectors (Kenwood, Non-Kenwood, and mobile phone) underneath that can connect to three different devices simultaneously.
    • The Kenwood version connector can only using with Kenwood version radio.
    • Non-Kenwood version connector can using with Motorola talkabout / Motorola 2 pin / Midland / ICOM / Yaesu radio (Need to using with Z Tactical Electronic PTT Wire (Z124) for corresponding radio brand, sold separately).

Musisz przemyśleć jakie radia chcesz podłączyć.

Link to post
Share on other sites

@samael16.

Poszukaj gdzieś radia Yaesu ft530 lub ft51r waz z mkrofonogłośnikiem MH29A2B. Całe sterowanie radiem wraz z wyświetlczem masz zdublowane w mikrofnogłośniku.

 

FT-530 może nie być dobrym rozwiązaniem ponieważ o ile wiem nie ma skoku 6.25 MHz co uniemożliwia zaprogramowanie częstotliwosci PMR . Poza tym samo sterowanie z "gruchy" nie jest remedium bo nie musi gwarantowac szybkiego nadawania albo na jednym albo na drugim kanale.

 

Ja też nieco zgłębiałem temat i ciekawym pomysłem jest Baofeng UV-82 który ma 2 PTT i można nim nadawać na jednym z dwóch wybranych kanałów. W pakiecie jest zestaw słuchawkowy z dwoma PTT ale można też dokupić mikrofonogłośnik także z dwoma PTT. Bao jest typowym chińskim dualbanderem , jakość wykomnania ma nieco gorszą on Wouxuna, i tym bardziej nie jest to klasa "Premium" jak Yaesu, Kenwood, Icom. Jednak działa całkiem nieźle a za 200 zł to jest wogóle świetne rozwiazanie także dla RTO. Do tego jak się jest RTO to oczywiscie trzeba dokupić jakąś antenę np. Nagoye 771 bo w chinolach stockowe są marne

Link to post
Share on other sites

Hejos, mam bardzo dziwne pytanie :D A mianowicie, czy jeżeli mam założone i włączone słuchawki (powiedzmy pokroju ,,tańszych" peltorów) i założone na głowę to czy jeślibym... pod nie założył zwykłą słuchawkę z mikrofonem z zestawu z radiem taką za 15 ziko to oprócz bólu małżowiny usznej nie spowoduje jakichś uszkodzeń w aktywnych? Nie wiem jakieś intereferencje, sprzężenia... nie znam się :D :icon_lol:

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

@Sabald Nie powinno się nic stać. Chyba, że dzwięk wydobywający się z taniej słuchawki będzie na tyle głośny, że złapią go mikrofony ze słuchawek aktywnych to wtedy może się zrobic jakieś sprzężenie, ale przy takiej głośności taniej słuchawki itak byś prawdopodobnie ogłuchł ;)

 

 

Ja mam natomiast takie pytanie do ludzi, którzy mieli styczność z radiami typu Baofeng UV-5R i zwykłymi legalnymi ale porządnymi PMR'kami typu Midland G9: czy różnica w zasięgu i jakości przekazu w lesie/cqb/mieście jest duża?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź! A jak wygląda sytuacja tak w praktycy z tą legalnością takiego UV-5R? Bo widzę, że bardzo dużo osób z naszego środowiska ich używa i poleca i w zasadzie poza forami krótkofalowców nikt jakoś specjalnie konsekwencjami nie straszy... Jak ktoś nie pajacuje z podsłuchiwaniem policji czy innymi gówniarskimi zachowaniami i używa takiego Baofenga tylko do komunikacji na pasmach PMR to jest jakies realne ryzyko, że ktoś się przyczepi? Taki radiotelefon wysyła jakiś sygnał identyfikacyjny po którym można komuś udowodnić, że nadawał na paśmie PMR, czy jak tylko przestaje nadawać to znikam z "radaru"? Samo posiadanie jest z tego co wiem w pełni legalne, więc nawet w razie np. kontroli drogowej policji jak będę wracał ze strzelanki i w bagażniku będę miał takiego Baofenga wyłączonego to ktoś może mi coś zrobić? I ostatnie pytanie: czy zakaż używania takiego radia na pasmach PMR jest wogóle zasadny? Komukolwiek to robi jakąś krzywdę, że nadaję na tych pasmach z mocą 5W?

 

(Podkreślam jeszcze raz, że nawet mi przez myśl nie przechodzi używanie tego radia na innych częstotliwościach niż PMR)

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o prawo:

Baofenga nie można używać jako PMR ponieważ:

- umozliwia nadawanie poza zakresem PMR

- nadaje z mocą większą niż 0,5W

- ma możliwość demontażu anteny

 

Odnośnie słuchania służb, to ci wolno. Nie wolno ci wykorzystywać zasłyszanych informacji ani przekazywać nikomu.

 

Jak nie nadajesz to nikt cię nie namierzy. Za samo posiadanie też ci nic nie grozi.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o prawo:

Baofenga nie można używać jako PMR ponieważ:

- umozliwia nadawanie poza zakresem PMR

- nadaje z mocą większą niż 0,5W

- ma możliwość demontażu anteny

 

Odnośnie słuchania służb, to ci wolno. Nie wolno ci wykorzystywać zasłyszanych informacji ani przekazywać nikomu.

 

Jak nie nadajesz to nikt cię nie namierzy. Za samo posiadanie też ci nic nie grozi.

Ale się używa. Do momentu jak nie wbije się na jakąś używaną chronioną częstotliwość to zainteresowanie taką osobą będzie zerowe. UKE ma namierzać ludzi na pasmach PMR? :D

 

Komukolwiek to robi jakąś krzywdę, że nadaję na tych pasmach z mocą 5W?

Nikomu, ale zamiast UV-5R bardziej polecam używanie Motorolek. Są na allegro, 5W mocy, lepsze anteny, pancerne i bez bzdetów pokroju radyjek fm i wbudowanych latarek.

Link to post
Share on other sites

W praktyce posiadanie Baofenga wygląda tak, że póki nie będziesz się chwalił, że masz coś nielegalnego, nie będziesz nadawał poza zakresem PMR, nie będziesz fikał dla władz i nie wykorzystasz informacji, które podsłuchasz od służb to raczej nic Ci nie grozi.

Edytuj: Węgorz był szybszy.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

@cinollozowski, dzięki ;) A pro po radia to czy istnieje szansa znaleźć gdzieś radio pokroju baofenga za ok 100 zł? Albo może któryś z Was takowe posiada na zbytku... wiem to nie miejsce do transakcji ale jak na razie komis i wszelkie inne źródła milczą a używanie googla na razie nie przyniosła znaczących efektów :P Używam pmr ki Midland m24 plus... taki wynalazek ;D No pmr jak pmr, zasięg do kilosa czy dwóch, na pół otwartej przestrzeni więc szału nie ma, zdarza mu się przerywanie w odbieraniu w czasie współpracy z baofengami no i wiadomo, zero możliwości ustawień itd... Chciałbym żeby było tanio a dobrze a nie tanio i dobrze (dwa radia mi nie potrzebne :icon_mrgreen: ). Najlepiej coś z zasięgiem, ewentualną możliwością zmiany kanałów itd... Ewentualnie rozpatrywałem Baofenga BF-888S ale nie wiem czy będzie różnica odczuwalna...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...