Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

To co jest uzywane przez sedziów to jest to całkiem inna zabawka... Są to gotowe zestawy komunikacji radiowej w których nie ma możliwości ustawiania częstotliwości. A nie ma jakiś częstotliwości wolnych, nie uzywancyh przez nikogo?

Albo czy nie da sie zakodować naszego sygnału?

Sorry za pytania może wydaja sie one smieszne ale serio jestem totalnym laikiem w tych tematach...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To że nie ustawia się w nich częstotliwości, to nie znaczy że nie jest potrzebna wiedza na jakiej częstotliwości działają.

Częstotliwości "wolne", "nie używane przez nikogo" są zazwyczaj niedostępne legalnie dla "szarego użytkownika".

A przed czym wg. Ciebie ma uchronić kodowanie sygnału ?

Bo w żadnym wypadku nie spowoduje, jak użyjesz niedozwolonej częstotliwości, braku konsekwencji (prędzej czy później oraz mniej czy bardziej dotkliwych).

Link to post
Share on other sites

My sie chyba do konca nie rozumiemy. Firma Volkero produkuje systemy komunikacji radiowej dla sedziów piłki noznej. Nie wiem na jakiej czestotliwosci one dzialaja oraz na jakiej zasadzie to dziala ale nie wydaje mi sie zeby robili cos nielegalnego a wiem na 100% ze nie ma mozliwosci podluchania tego. System taki kosztuje około 5 tys Euro. Mi chodzi o system podobny skladajacy ze sprzetu najlepiej z systemem duplex a na jakiej czestotliwosci ma to dzialac? Sam nie wiem najlepiej na takim zeby nikt tego nie mogl podłuchac cos slyszalem o radiu z funkcja "scrambler" wiem ze nie jest to legalne ale uzytek tego bylby sporadyczny bo raz na tydzien. Nie wiem co moze i za to grozic i o jakich konsekwencjach ty mowisz...

Link to post
Share on other sites

Sugeruję poświęcić 10 min na poczytanie na wiki o częstotliwościach, na pewno rozwiąże to kilka problemów i wzajemne niezrozumienie.

 

skrótowo

1. częstotliwość nieużywana -> zastrzeżona -> nielegalna

2. swoją częstotliwość musisz określić świadomie bo inaczej możesz zagłuszać pracę innych ważniejszych grup na danym terenie.

3. o szyfrowaniu zapomnij.

4. kodowanie - pmr (oraz inne zestawy częstotliwości) mają nadane zestawy kodów tak że na "jednej" częstotliwości może rozmawiać kilka osób.

5. konsekwencje - za używanie zastrzeżonej częstotliwość, za używanie radia zbyt dużej mocy itd... Spore mandaty, pewnie raczej nie zamykają ale to Polska więc nigdy nic nie wiadomo.

 

Ogólnie żadne radio nie ma możliwość żeby w tym samym momencie nadawać i odbierać, zawsze albo/albo. Do tego co sugerujesz to albo dedykowany sprzęt, albo zestaw jakichś specjalnych odbiorników 2 kanałowych czy coś. Na pewno bardzo drogo.

 

Podejrzewam że smartfon z konferencją przez np. skype będzie ci wystarczył.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Funkcja full duplex sprawia, że można rozmawiać tak jak w telefonie komórkowym.

Radio z full duplexem i scramblerem nie będzie tanią zabawką... :)

 

Z tą karą za częstotliwość to nie jest tak łatwo. Jeśli nadepniesz komuś na odcisk na niewłaściwej częstotliwości, to nie skończy się na mandacie...

Link to post
Share on other sites

Witam

Poszukuje zestawu słuchawkowego do mojej pmr MaxCom WT508. Mam tam gniazdo mini jack 3,5mm

Taki zestaw zadziała przy tym radyjku?

przejściówka http://allegro.pl/p08-przejsciowka-jack-2-5-3-5-nokia-samsung-sony-i3026519390.html

słuchawki http://allegro.pl/mikrofon-sluchawka-do-motorola-xtni-cp040-cp140-i3051475845.html

 

Z góry dzięki za jakieś konkretne info :maniak_luzik:

Link to post
Share on other sites

Witam, jestem na etapie wyboru zestawu mikrofonosłuchawki dla radia Intek MT-4040. Miałem Bowmany w wersji II i III, obie wersje żyły ledwie dwa miesiące. Znalazłem takie oto dwa "dedykowane" zestawy:

 

http://www.cb-radio.info.pl/sklep/krotkofalowki_radiotelefony_pmr/akcesoria/rid,118.html - SM-007-A1

 

oraz

 

http://www.cb-radio.info.pl/sklep/krotkofalowki_radiotelefony_pmr/akcesoria/rid,120.html - SM-200

 

Moje pytania:

- Jaka jest ich żywotność?

- Jaka jest jakość dźwięku w słuchawce i jaka jest czułość mikrofonu?

- Jak z wygodą użytkowania?

- Czy słuchawki trzymają się w zawilgoconym i przepoconym uchu?

 

Dziękuję za pomoc :).

Link to post
Share on other sites

dj drops

Jeśli to było do mnie to mi bardziej chodzi o to czy takie słuchawki zadziałają pod moim maxcom wt508 bo w nim mam gniazdo mini jack 3,5mm, a na alledrogo nie mogłem znaleźć zestawu do niego, tylko albo jakieś standardy motorolli ( te 2 piny) albo micro jack 2,5mm i ewentualnie zakupił bym takie na te 2,5mm i przejściówkę i po problemie by było.

Link to post
Share on other sites

Nie interesuje mnie nic, co w większym stopniu ogranicza słuch, a to ustrojstwo go chyba wyłącza.

Ogranicza w takim samym stopniu jak Bowman'y (napisałeś że padły, a nie że Ci nie pasowały) lub jak słuchawka dokanałowa.

 

dj drops

Jeśli to było do mnie to mi bardziej chodzi o to czy takie słuchawki zadziałają pod moim maxcom wt508 bo w nim mam gniazdo mini jack 3,5mm, a na alledrogo nie mogłem znaleźć zestawu do niego, tylko albo jakieś standardy motorolli ( te 2 piny) albo micro jack 2,5mm i ewentualnie zakupił bym takie na te 2,5mm i przejściówkę i po problemie by było.

Akurat nie było do Ciebie :P ale jak już to - nie koniecznie to zadziała (to że coś ma taką samą wtyczkę nie gwarantuje sukcesu). Trzeba porównać rozpiskę wyjścia dla Twojego radia i dla tego do które jest dedykowany zestaw, zobaczyć jak realizowane jest PTT w obydwóch wypadkach. Znając życie bez lekkiej modyfikacji nie będzie banglać :D

Link to post
Share on other sites

Słuchajcie, poszukuję już dłuższy czas bowmana bądź jakiegokolwiek zestawu nagłownego w normalnej cenie, a wszędzie tylko chińskie podróbki jakiegoś z-tacticala. Widział ktoś jakiś w miarę pancerny zestaw w teren? Nie robię żadnej stylizacji czy reko, ma działać i nie bać się warunków atmosferycznych.

Link to post
Share on other sites

Słuchajcie, poszukuję już dłuższy czas bowmana bądź jakiegokolwiek zestawu nagłownego w normalnej cenie, a wszędzie tylko chińskie podróbki jakiegoś z-tacticala. Widział ktoś jakiś w miarę pancerny zestaw w teren?

Nie ma czegoś takiego.

Dobry zestaw nagłowny to zawsze będzie oryginał. Bowman, peltor czy inne takie. Za rozsądne pieniądze można nabyć tego Clansmana z demobilu. Tylko że to zestaw z laryngofonem. Ja nie lubię albo te co testowałem były marnej jakości.

 

Wszelkie zestawiki chińskie z cieniutkim kabelkami padną przy pierwszym szarpnięciu albo gdy załapią wilgoci. Trzeba się liczyć z tym że dobry zestaw będzie kosztował...

Link to post
Share on other sites

Lesław, wiem, wyraźnie napisałem że nie chcę chińskiej zabawki. Swojego czasu spokojnie można było upolować używanego bowmana na allegro, teraz wszystko wyparte przez chińszczyznę psiajucha. Zakładam budżet pi razy drzwi około 200zł.

 

edit: w radiu gp1200 mam wejście na jacka jeśli ktoś by coś widział. Może być bez PTT, sam sobie mogę dorobić. Najgorsze, że nawet ebay zalany z-tacticalem i elementem :(

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Dj_Drops Rozumiem że używasz tego laryngofonu clansmana? Jak on się sprawuje. Miałem okazję użytkować dwa laryngofony ztactical i oba zalatywały najgorszym kałem, więc jestem teraz nieco uprzedzony. Z drugiej strony im dłużej patrzę, tym lepiej ten clansman wygląda w kategorii cena/jakość.

Link to post
Share on other sites

Używanie to może zbyt szumnie powiedziane, w terenie testów bojowych nie przeszedł, ale w aucie/na wycieczkach pieszych daje rady. Modulacja jest nieco inna niż z typowego mikrofonu. A samo użytkowanie bardzo przyjemne, czy się mówi szeptem czy wydziera, efekt ten sam :) no i co mnie najbardziej interesowało to wycięcie wszystkiego co się dzieje obok (również obecnie wykorzystuje do rozmów na skype)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Cześć!

Moja grupa posiada oryginalne headsety comtac II i msa sordin, ptt też kontraktowe ale pojawił się problem...

Otóż radyjko united star an/prc148 to szajs i bardzo słabo śmiga na wojskowych złączach.

Jakie radio polecicie do kontraktowych ptt i headsetów?

Da się przerobić nasze ptt na kenwood 2 pin i podpiąć do navcomm 5W?

A może kupić motorole saber II

Help! :)

Link to post
Share on other sites
Guest gecko123

Przeróbka będzie raczej niemożliwa. Łatwiej będzie wam sprzedać PTT i kupić takie samo tylko pod Kenwoody, ICOMy, czy co tam chcecie. Ja używam PTT U94 od TCI z moim ICOM F44GT i TCI Liberatorami działa świetnie, dźwięk jest czysty, zarówno odbieranie, jak i nadawanie, PTT działa, bez żadnych przeróbek itd. Od siebie polecę to radio, jedynym minusem jest jego cena oraz ceny niezbędnych akcesoriów typu kabel do programowania, czy oprogramowanie.

Popularne Navcommy z odpowiednim PTT będą współpracować tak samo.

Właściwie każde, markowe radio z odpowiednio dobranym PTT będzie działać dobrze.

Raczej wszystkie kopie AN/PRC bardziej wyglądają, niż działają, możecie poszukać czegoś o 148ce Toy Soldiera, ale podobno też szajs.

Edited by gecko123
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...