Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowy karabin dla WP?


Recommended Posts

Przeczytałem cały topic. Przychodzą mi na myśl 2 rzeczy.

1) Temat powinien nazywac się AK vs M4/16

 

2) Modernizacja wojska?

 

a) Myślę że nasz Prezydent jeżeli już, to będzie inwestował w takie wyposarzenie, które będzie można widocznie pokazać innym państwom (np. F-16). Mało ludzi zwróci uwagę na karabiny osobiste, chociażby miało ich być n+1. Większy szum medialny spowoduje pare samolotów.

 

B) Jeżeli bo jakimś cudem doszło by do modernizacji armii, polegającej na wymianie karabinów, to znając upodobania polityczne naszego Prezydenta, wybrałby coś amerykańskiego bez względu na to, co jest lepsze, czy gorsze. No przecież nie weźmie szwabskich HK :lol:. Wiadomo, jak Ameryka, to coś pochodne AR-15.

Tyle. Proponuję cofnąć się do rzeczywistości polskiej polityki.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Myślę że nasz Prezydent jeżeli już, to będzie inwestował w takie wyposarzenie, które będzie można widocznie pokazać innym państwom (np. F-16). Mało ludzi zwróci uwagę na karabiny osobiste, chociażby miało ich być n+1. Większy szum medialny spowoduje pare samolotów.

 

?? Według tego toku myślenia to powinniśmy teraz wymienić wszystkie Twarde i ińsze na Abramsy, bo czołgi można przecież pokazać światu :D

 

mało ludzi zwróci uwagę na broń osobistą?? Przyznaj się, na co zwracasz uwagę ogladając zdjecia?? bo ja w pierwszej kolejnosci na broń :wink:

W przypadku jednostek specjalnych, o których była mowa w artykule (a nie o wymianie broni dla całego WP) liczy sie kompatybilność z wojskami sojuszniczymi, z którymi często ostatnimi czasy nasze grupy współpracują, wiec standaryzacja uzbrojenia dla tego typu sił jest potrzebna, bo rzuconego przez sojusznika pod ogniem magazynka do M4 nie podepniesz do Beryla, choć byś się bardzo starał...

ALe to już było wałkowane w tym temacie.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Talib,co do kompatybilności magazynków M16 i Beryla.

 

Galil jest wzorowany na AK i poprzez wpięcie wkładki do gniazda magazynka można go zasilać z magazynków od eMek,jeżeli na konstruktorów z Radomia splynie natchnienie to skopjują tą wkładke i z Beryla bedzie można strzelać podpinając do niego magazynki od M16.

 

Jest to ważna sprawa ,ponieważ widząc zdjecia nowego polskiego granatnika podczepionego pod Berylem zobaczyłem że Beryl ma podpięty magazynek na 20 naboii,sposób w jaki magazynki sa wpinane do całej rodziny Beryli(wachadłowo) uniemozliwia stosowanie 30 nabojowych magazynków,uchwyt do granatnika uniemożliwia wpięcie magazynka na 30 naboii,a to 30 nabojowe magazynki są podstawowymi.

Link to post
Share on other sites

Dobra, zgodzę sie, przy pomocy takich wkładek mozna podczepić prawie każdy magazynek do prawie każdego karabinka chodzącego na tym samie typie naboi. Ale troche się nie zrozumielismy. Ile czasu zajmuje wstawienie takiej wkładki w Galilu??

Chodziło mi o wymianę magazynków między operatorami jednostek stosujacych różne rodzaje broni podczas wymiany ognia. Wątpię, aby ktoś, kumu skonczą się naboje w standardowym magu beryla było wesoło gdyby musiał siąść za murkiem , wyjać z ładownicy wkłądkę, narzedzia i zamontowac takie cudo do gniazda, po czym uradowany wsadzić mag od eMki...

z kolei, jeśli wyposażyć wszystkie Berylki w jednostkach SF w takie wkładki to trzeba by wymienić od razu magi na te od M16.

I tak źle, i tak nie dobrze. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
jeżeli na konstruktorów z Radomia splynie natchnienie to skopjują tą wkładke i z Beryla bedzie można strzelać podpinając do niego magazynki od M16.
Po pierwsze, adapter działa jedynie na komorach zamkowych eksportowych, samopowtarzalnych Galili. Po drugie, na konstruktorów z FB musiałaby spłynąć fala głupoty, aby zrobili coś tak absurdalnego. Powód jest prosty - komory zamkowe tych samopowtarzalnych odmian Galili na rynek amerykański specjalnie do celu wykorzystywania tego adaptera projektowano, natomiast nijak to się nie ma do Beryla - nie można stworzyć adaptera bez zmiany konstrukcji całego karabinka (nie tylko do komory zamkowej to się sprowadza).
Jest to ważna sprawa ,ponieważ widząc zdjecia nowego polskiego granatnika podczepionego pod Berylem zobaczyłem że Beryl ma podpięty magazynek na 20 naboii
To co widziałeś na zdjęciu to tylko model granatnika, nie zaś wygląd docelowy. Niemniej jednak masz rację, że faktycznie 30-nabojowego magazynka albo nie da się tam podpiąć, albo będzie to bardzo utrudnione.
Link to post
Share on other sites
To co widziałeś na zdjęciu to tylko model granatnika, nie zaś wygląd docelowy. Niemniej jednak masz rację, że faktycznie 30-nabojowego magazynka albo nie da się tam podpiąć, albo będzie to bardzo utrudnione.

Czego świadomość konstruktorzy granatnika rzecza jasna mają ;) Znaczy jak rozumiem, nie jest wykluczone, że na dalszym etapie tworzenia tej broni ta niedoskonałośc zostanie wyeliminowana?

Link to post
Share on other sites
Czego świadomość konstruktorzy granatnika rzecza jasna mają ;)
Owszem, mają. A przynajmniej w rozmowie ze mną tak twierdzą :)
Znaczy jak rozumiem, nie jest wykluczone, że na dalszym etapie tworzenia tej broni ta niedoskonałośc zostanie wyeliminowana?
Mam taką nadzieję. W końcu ten model na zdjęciu, do którego odnosił się przedmówca nie miał nawet wyrzutnika. W porównaniu z nim, modele (bo to nadal modele jeszcze, a nie prototypy) prezentowane na MSPO były bardziej dopracowane.
Link to post
Share on other sites

Co do wkładek do Galila,widziałem w materiałach reklamowych Micro Galila wkładke przez którą może być zasilany z magazynków do eMek,wkadke się poprostu wpina,a pomysł jest z pierwszej połowy lat 90-tych i model był oferowany kazdemu potencjalnemu nabywcy a nie tylko na rynek cywilny USA.

 

Co do granatnika to przeczytalem że ma system spustowy z samonapinaniem,czyli dość długa droga spustu i dość duża siła potrrzebna do napięcia kurka(bijnika),a wiec jakaś rękojeśc w granatniku przydała by się ,tym bardziej że odrzut przy strzale granatem będzie przekazywany na dlłoń która nacisneła spust.

 

Jeżeli zmniejszą rękojeśc w granatniku tak żeby bezproblemowo można było podpinac do Beryla 30 nabojowe magazynki to wrażenia ze strzelania tym granatnikiem będą niezapomniane hi hi hi ha ha!

Link to post
Share on other sites

Arghh!!! Mój błąd Remov. WAT, a FB... Idę się pokroić.

A w ogóle:

Ciekaw jestem jak będzie z mechanizmem spustowym, bo jeśli skopiowaliby mechanizm z granatników HK, to zapowiada się obiecująco (wcale nie potrzeba tam tak dużej siły nacisku mimo DAO). Czekamy na rezultaty panów inżynierów. Pzdr.

OT. To jak Rem., uchylisz rąbka tajemnicy?

Link to post
Share on other sites

Co do wkładek do Galila,widziałem w materiałach reklamowych Micro Galila wkładke, wkadke się poprostu wpina,a pomysł jest z pierwszej połowy lat 90-tych i model był oferowany kazdemu potencjalnemu nabywcy a nie tylko na rynek cywilny USA.

Powtórze, z informacji, które posiadam wynika, że adaptera do magazynków nie dało się stosować w wojskowej broni. Podejrzewam, że owego "materiału reklamowego" nie masz do dyspozycji i nie jesteś w stanie tego sprawdzić, prawda?
Jeżeli zmniejszą rękojeśc w granatniku tak żeby bezproblemowo można było podpinac do Beryla 30 nabojowe magazynki to wrażenia ze strzelania tym granatnikiem będą niezapomniane
Nie bardzo rozumiem dlaczego, tak czy inaczej zawsze prowadzisz ogień opierając kolbę broni na ramieniu, więc jakie niby masz mieć dodatkowe wrażenia przy strzelaniu? Możesz wyjaśnić o co Ci chodzi i jakie niby dodatkowe wrażenia oddziałują na przykład na żołnierza korzystającego z M203, w którym żadnego chwytu nie znajdziesz? Co niby ma być niezapomnianego?
Link to post
Share on other sites

Na Negeva dało się założyć ten adapter bez specjalnego probemu - były oba i do STANAGÓW i do Galili. Wiem bo zakładałem.

 

Z tym strzelaniem z podlufówki tak samo jak z karabinka to bym się tak nie rozpędzał - zwykle trochę inaczej sie to trzyma ze względu na konieczny kąt podniesienia - tu zresztą pistoletowy chwyt na granatniku pomaga jeszcze bardziej. Tym niemniej nie mam pojęcia jakich wrażeń oczekuje kolega gunmaniak od SBAO i wszystkich podobnych mu UGL.

 

Przykładziki na szybko w temacie:

 

bh005.jpg

bh062.jpg

Tu zwłaszcza dobrze widać różnicę ułożenia kolby prawidłowego w obu przypadkach - klęczący strzela z granatnika, ten w tle ma prawdidłowo "złożoną" broń do zwykłego strzelania.

sas1rw8.jpg

Link to post
Share on other sites

Na Negeva dało się założyć ten adapter bez specjalnego probemu - były oba i do STANAGÓW i do Galili. Wiem bo zakładałem.

Być może w takim razie, informacje, które posiadam są niepoprawne i gunmaniak ma rację. Co oczywiście nie zmienia faktu, że bez przekonstruowania Beryla adaptera do magazynków do M16 do tej broni stworzyć się nie da.

 

Natomiast zaciekawiło mnie w tej powyższej wypowiedzi jedno - jak to dwa adaptery? Zawsze wydawało mi się, że magazynek Galila jest wpinany do kbkm Negev bez żadnych dodatkowych elementów po prostu wchodzi w gniazdo w które wpina się torbę amunicyjną. Tam faktycznie potrzeba podpiąć adapter, aby go podłączyć? W takim razie nie jest to taka sprytna konstrukcja, jak myślałem.

Z tym strzelaniem z podlufówki tak samo jak z karabinka to bym się tak nie rozpędzał
Być może niezbyt dobrze wyraziłem się w poprzedniej wiadomości, stąd nieporozumienie - nie chodziło mi o to, że prowadzisz ogień w takiej samej pozycji, jak przy normalnym strzelaniu, ale o to, że punkt podparcia broni jest na ramieniu (tak się nazywa odcinek ręki między przedramieniem a barkiem to ramię, chyba, że coś mi się pomyliło), tam spoczywa kolba - odrzut skierowany jest w tym kierunku - skądinąd tak jest na wszystkich zdjęciach, które podesłałeś.
Link to post
Share on other sites

Przy wysokiej trajektorii strzelania z granatnika żołnierze czesto nie opierają karabinu o ramie tylko trzymają pod pacha wtedy część odrzutu jest przekazywana na dłoń która naciska spust,więc przydałaby się duża rękojeść dla wygody.

 

Przy strzelaniu z M203 podczepionym pod M16 żolnierz łapie za magazynek,nie jest on szerszy niż 6,5 cm i to on jest rekojeścią granatnika.

 

Nowy polski granatnik jak na mój gust jest inspirowany przez XM320,tam nie ma klopotu z podczepianiem 30 nabojowych magazynkow bo był projektowany z myślą o M16,polscy konstruktorzy mają teraz problem przy podwieszaniu go do Beryla,ciekawe jak to rozwiążą?

Link to post
Share on other sites

No więc w Negevie żeby mocować magazynki od Galila, musisz mieć założony inny zatrzask i gniazdo niż te do STANAGów, wynika to po prostu z różnic w budowie tych magazynków i sposobu wpinania ich w gniazdo. Standardowo otwór jest zbyt duży żeby osadzić w nim którykolwiek z magazynków. Mieliśmy do czynienia z nakładką do STANAGów (durna płaska sprężynka nie ułatwiała wymiany), ale mieliśmy też magazynek do Galila i po zdjęciu nakładki widać było że wymaga on oddzielnej, bo nie było sposobu w którym dałby się bez niej osadzić w gnieździe. Nie wykluczam że w późniejszych seriach Negevów coś zmieniono, bo egzemplarz strzelany miał numer seryjny 12xx.

 

Problem z SBAO jest ten sam co z wz.74 - dźwigniowy sposób wypiniania magazynka z konstrukcjach typu AK, brak właściwego gniazda magazynka jak w AR czy G36. To zawsze wymusza ruch do przodu i utrudnia nieco montaż chwytów przednich, o granatnikach nie wspominając.

 

A chwyt przedni pod granatnikiem się przydaje z przyczyn o których sobie powiedzieliśmy powyżej, poza tym ułatwia przenoszenie i operowanie tak obciążoną bronią: na koniec mała norweska ciekawostka z Afg.

 

65267120tpjqmo8jmmb09xh6.th.jpg

 

I uzupełniając temat: Łotysze posuneli się chyba o krok za daleko z mocowaniem przednich chwytów do swoich nowych AG36...

 

1833.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Hehe, ten chwyt pod granatnikiem to chyba tylko na wypadek strzelania z granatnika odłączonego od broni?

Niezupełnie, tak naprawdę to Łotysze kupili 40-mm granatnik HK GLM w konfiguracji samodzielnej, a na powyższym zdjęciu masz po prostu go w odmianie podwieszanej (ze zdemontowanym szkieletem z kolbą i celownikiem). Sam GLM wygląda tak:

 

th__GLM_01.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...