Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowy karabin dla WP?


Recommended Posts

Amerykański rynek - sprzedaż w detalu. Zresztą tenże rynek nie jest żadnym wyznacznikiem' date=' bo ostatnio chłopaki z USMC płacili za AK-47 z kompletem wyposażenia (pas, ładownica, bagnet, etc.) około 270USD za sztukę w oficjalnym zamówieniu. [/quote']Dwa pytania, jakiej produkcji ten kbk AK i drugie - ciekawsze - po co Marines te karabinki? Do ćwiczeń? I o jakiej liczbie mówimy, bo cena tutaj kształtuje się w zależności od wielkości zakupu.
Mówię o cenach w handlu uzbrojeniem na świecie. A te kształtują się mniej więcej tak, jak podałem.
Nowe, używane czy magazynowe ceny podawałeś? Pytam, bo nowych naszych nie uświadczysz (chyba, że nowe z magazynu, acz tutaj to chyba kbk AK zostało zupełnie wymiecione, może kbk AKM zostały).
Co oczywiście nie zmienia faktu, że tan zestaw szyn i tak jest pioruńsko drogi, biorąc pod uwagę broń, na którą ma być zakładany.
No tak, ale bierz poprawkę, że to jest cena detaliczna na rynku cywilnym, nie zaś cena przy zamówieniu x razy 1000 sztuk.
A biorąc pod uwagę plany całkowitego uzawodowienia naszej armii, to...
Michał, jakie plany? W SPO dwie z trzech opcji zakładają utrzymanie poboru, a ta trzecia zamianę poboru na "służbę ochotniczną" (to nie jest to samo co zawodowa). A to jest plan na kolejne 10 lat bodaj... Poza tym w sytuacji Polski wcale nie byłbym takim znowu zwolennikiem armii czysto zawodowej.
Link to post
Share on other sites
  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nadal mylisz pojęcia. Kąt chwytu to zupełnie co innego niż umieszczenie kolby w pobliżu osi lufy. Można umieścić ją tak, że będzie znacząco obniżać podrzut i odrzut broni, ale z racji - na przykład - wysokiego umijescowienia - będzie absolutnie nieergonomiczna, prawda?

Ergonomia nie zwiększa prawdopodobieństwa trafienia w cel, zwiększa za to wygodę i szybkość obsługi broni.

Link to post
Share on other sites
Ergonomia nie zwiększa prawdopodobieństwa trafienia w cel' date=' zwiększa za to wygodę i szybkość obsługi broni.[/quote']Dobrze, ale chcę Ci jeszcze zadać jedno pytanie, potem się odczepię.

Czy wciąż uważasz, że AK-74 jest mniej ergonomiczny od 'starego' AK ?

Link to post
Share on other sites
Dwa pytania' date=' jakiej produkcji ten kbk AK i drugie - ciekawsze - po co Marines te karabinki? Do ćwiczeń? I o jakiej liczbie mówimy, bo cena tutaj kształtuje się w zależności od wielkości zakupu. [/quote']

Nowe. 27 sztuk do szkolenia.

Ilośc nie poraża, a cena też niewysoka, prawda?

Czy wciąż uważasz' date=' że AK-74 jest mniej ergonomiczny od 'starego' AK ?[/quote']

A czy ja tak gdzieś napisałem?

Możesz wskazać?

O ile mnie pamięć i wzrok nie mylą pisałem "nie jest bardziej ergonomiczny" a to nie to samo co "mniej ergonomiczny" (dokładnie szło to tak - Ty napisałeś "ale nie zaprzeczysz, że AK-74 jest bardziej ergonomiczny od 'starego' AK ", a ja odparłem "zaprzeczę" - czyli "nie jest BARDZIEJ ergonomiczny").

Tłumacząc na nasze - ergonomia AK47 nie różni się w sposób zasadniczy od ergonomii AK74. Teraz jasne?

Link to post
Share on other sites
Zachar napisał:

"Jeśli chodzi o porównywanie wersji' date=' to masz rację - w przypadku rodziny AK nie ma to najmniejszego znaczenia, [b']ale nie zaprzeczysz[/b], że AK-74 jest bardziej ergonomiczny od 'starego' AK "

 

Zaprzeczę. Bezpiecznik, zatrzask magazynka, brak zaczepu zamka zatrzymującego go po wystrzeleniu ostatniego naboju, selektor ognia czy przyrządy celownicze są takie same.

:)

 

Do zapytania poniżej

Tak, AK-74 jest bardziej ergonomiczny od AK.

Link to post
Share on other sites
Nowe. 27 sztuk do szkolenia. Ilośc nie poraża' date=' a cena też niewysoka, prawda?[/quote']Owszem.
Nowe, albo po generalnym remoncie, obejmującym również wymianę lufy.
AK czy AKM? Tak swoją drogą zastanawiam się, ile procent ceny broni kosztuje generalny remont, jedną piątą?
A podali już taką? Byłby to jakiś punkt odniesienia. Wtedy można by dyskutować, czy stać ewentualnego odbiorcę na wyposażenie tak większości kbk czy też co dziesiątego, jak w przypadku pierwszego montażu celownika w berylu.
Tylko, że w Berylu decydowała liczba zakupionych celowników, a nie cena szyny, która była znacznie niższa, także to nieco nieporównywalne. Ale podejrzewam, że przy dużych zakupach cena X-47 mogłaby się zrównać z ceną tego AK po generalnym remoncie.
Wiesz, troche się pogubiłem w tym co gadają nasi "wodzowie". jeśli jest tak, jak mówisz - a nie ma powodu nie wierzyć - to OK.
Na razie nawet nie jest i tak, SPO jeszcze nie został przyjęty. A ta trzecia opcja to była najbardziej optymistyczna.
Należy sie jednak zastanowić czy jest to powód do zaniechania modernizacji broni, konstruowania nowych modeli czy zakupu licencji.
Oczywiście, że nie. Zwłaszcza, że sprawa nowej broni dla WP nadal jest aktualna. Tyle tylko, że Polska będzie drugim po Hiszpanii państwem zastępującym karabinek kalibru 5,56 mm inną bronią strzelającym tym nabojem...
Link to post
Share on other sites
Królik' date=' prawda jest taka, że w polskim wojsku AK jeszcze trochę czasu będzie służyć. :wink:[/quote']

Maluchy i Tico będą jeździć po polskich drogach. Co to zmienia w tym, że co kilka miesięcy mamy premirę nowego modelu samochodu i znajdują się chętni na jego zakup?

 

[ Dodano: Wto Paź 17, 2006 10:38 pm ]

Zachar, wiesz co?

Przeczytaj to jeszcze raz. Albo dwa, jeśli za mało.

 

ale nie zaprzeczysz' date=' że AK-74 [b']jest bardziej [/b]ergonomiczny od 'starego' AK

Zaprzeczę

TŁUMACZENIE:

użytkownik Zachar pyta' date=' czy AK74 jest bardziej ergonomiczny od AK47.

Użytkownik Królik odpowiada: nie jest.

 

Zrozumiałeś czy powtórzyć raz jeszcze?

 

Użytkownik Okruch potwierdza zdanie użytkownika Królika zadając pytanie:

A jest bardziej? Ale tak rzetelnie.

Więc, Zachar, z łaski swojej skup się i przeanalizuj to ponownie.

AK czy AKM? Tak swoją drogą zastanawiam się' date=' ile procent ceny broni kosztuje generalny remont, jedną piątą? [/quote']

Remigiusz, nie powiem Ci teraz. Ale jak bardzo będziesz nalegał, to jutro mogę się dowiedzieć. Od paru miesięcy interesuje mnie cena końcowa oferenta, a nie to jakie koszty on ponosi. ;)

Tak' date=' AK-74 jest bardziej ergonomiczny od AK.[/quote']

Możesz tę myśl rozwinąć?

Link to post
Share on other sites

Tak więc 'ergonomia AK-74 nie jest lepsza od AK', a zdanie to jest tożsame ze stwierdzeniem 'ergonomia AK-74 jest gorsza lub równa ergonomii AK' oraz ze zdaniem 'ergonomia AK-74 jest conajwyżej taka sama jak w AK. Na ergonomię składają się różne modyfikacje. Chciałbym się dowiedzieć które modyfikacje(i dlaczego) spwrawiają, że ergonomia AK-74 jest conajwyżej taka jak w AK.

Link to post
Share on other sites
Zachar napisał:

Tak, AK-74 jest bardziej ergonomiczny od AK.

Jeździłem dwoma maluchami - FSM -126p rok produkcji 1984 i Fiat -126 el r.p. 1994. Mimo, że ten drugi miał inny fotel, tablicę prędkościomierza, okna pozbawione słupka, elektryczny rozrusznik i spryskiwacz - to nadal był to ten sam maluch, makabrycznie ciasny dla chłopa o wzroście 182 cm i wadze około stówy, bez miejsca na nogi i bagaż, z tym samym, hałasującym silnikiem... a przecież wprowadzono jakieś zmiany, w związku z czym powinniśmy porównywać wersję "el" do VW Golfa.

 

Tak?

 

Chciałbym się dowiedzieć które modyfikacje(i dlaczego) spwrawiają, że ergonomia AK-74 jest conajwyżej taka jak w AK.

No przecież to Ty tak twierdzisz. Ei incumbit probatio, qui dicit, non qui negat, a po polsku - ciężar dowodu spoczywa na wysuwającym twierdzenie.

Może zacznij(my) od definicji słowa 'ergonomia"?

Link to post
Share on other sites

Zadałeś, Zachar, proste pytanie: czy AK74 jest bardziej ergonomiczny od AK47?

Udzieliłem prostej odpowiedzi: nie, nie jest bardziej ergonomiczny.

Dopisujesz sobie teraz, że rzekomo uznałem AK74 za mniej ergonomiczny, co już jest tylko i wyłącznie Twoim wymysłem mającym na celu udowodnienie wszem i wobec, że Zachar ma rację. Niestety, nie ma jej.

Ergonomia AK47 i AK74 jest na tym samym poziomie.

I - z łaski swojej - nie każ mi teraz tłumaczyc się z założeń Twojej wątpliwej teoryjki, której sam nie jesteś w stanie udowodnić.

Napisz może najpierw co takiego genialnego wprowadzono w Ak74, że nagle stał on się ergonomiczniejszy od swojego starszego brata.

Ja ze swojej strony wymieniłem już na początku cechy wspólne, to teraz Twoja kolej, aby przekonać nas co tak znacząco podniosło ergonomię nowego Kałacha.

Link to post
Share on other sites
Remigiusz' date=' nie powiem Ci teraz. Ale jak bardzo będziesz nalegał, to jutro mogę się dowiedzieć. Od paru miesięcy interesuje mnie cena końcowa oferenta, a nie to jakie koszty on ponosi[/quote']Domyślam się, Michał.
nadal był to ten sam maluch' date=' makabrycznie ciasny dla chłopa o wzroście 182 cm i wadze około stówy, bez miejsca na nogi i bagaż, z tym samym, hałasującym silnikiem[/quote']Tak już zupełnie off-topic, robiłem prawo jazdy na PF126p właśnie, bodaj z mojego rocznika, co oznacza, że całkiem leciwy był (zapłon uruchamiany był za pomocą cięgła obok skrzyni biegów). Po wgramoleniu się do samochodu (a mam ok.1,94 m wzrostu), instruktorowi zabrało się na zadawanie teoretycznych pytań. Zapytał: "Jak się w tym samochodzie wrzuca biegi, proszę Pana?" I jakoś tak bez namysłu rzuciłem: "Odsunąć kolano, wrzucić bieg, przysunąć kolano". Gościu o mało nie umarł ze śmiechu. Po zakończeniu jazdy miejskiej popatrzył na mnie wciśniętego w tego malucha, mruknął coś, że nie powinienem jeździć na półsprzęgle, ale z uwagi na wymiary samochodu puści mi to przewinienie w niepamięć. Był to ostatni raz, skądinąd, kiedy prowadziłem to autko ;)
Link to post
Share on other sites
Remov' date=' a Police Academy nie oglądałeś? Fotela wyjąć nie mogłeś, drągalu? ;)[/quote']Jakbym wyjął fotel, to bym pewnie oblał ezgamin za zniszczenia samochodu-zabytku będącego od wielu lat w posiadaniu LOK. Gorzej, że ten PF126p miał po prostu zablokowane siedzenie i nie mogłem cofnąć go do końca. W każdym razie jazda z przysłowiowymi "nogami za uszami" wcale nie jest takim znowu sloganem, jakby mogło się wydawać ;)
Link to post
Share on other sites

Może zacznijmy od definicji ERGONOMII ?? Jeżeli w tym konkretnym przypadku przyjmiemy że ergonomia broni to nic innego jak jej dostosowanie do psychofizycznych warunków/możliwości strzelca, wygody i skuteczności jej używania to:

 

1) "wajcha" przeładownia w rodzinie karabinków AK jest kompletnie spieprzona (przyjmuję za normę więszosć strzelców praworęcznych)

 

2) bezpiecznik/przełącznik trybu ognia to kolejna pomyłka pod względem ergonomii,

 

3) fakt że kolby w większości modeli AK są "ustawione" pod kątem do osi wzdłużnej broni to kolejny problem ergonomii który daje znać o sobie w momencie strzelania (broń "kopie" w taki sposób że nie daje się utrzymać na celu (moze po odpowiednim treningu..)

 

Obawiam się że te trzy "wady" pod względem ergonomii nie zostały wyeliminowane przy kolejnych modernizacjach/wersjach karabinków rodziny AK (może któraś z nich tak ale nie wszystkie)

 

Myślę Zachar że to powinno wystarczyć a jeżeli jestes innego zdania to podaj przykłady ergonomicznych rozwiązań od AK47 do AK74 z chęcią się o nich dowiem.

Link to post
Share on other sites

Remov wpominales o Berylu, sa te szyny, chyba pasujace do tego karabinka czy wnaszym wypadku nie wystarczylo by jeszcze poprawic Beryla ( o ile sie da)? wtedy nie trzeba by bylo kombinowac jak podwiesic roznorakie akcesoria pod ten karabinek, oraz czy bylo by to oplacalne. Tylko prosze w dwoch slowach tak - nie - czemu? :)

Link to post
Share on other sites

Ja tam specjalista nie jestem ale pewnych "pdstawowych" części i rozwiązań nie da się zmienić nie zmieniając układu całej broni więc co by nie "dłubać" to i tak AK pozostanie AK. Np kwestia komory zamka, przełącznika trybu ognia, dźwigni przeładowania, itp. Można sobie dodawać, wymieniać modernizować ale żeby poprawić taką np ergonomię trzeba poprostu zbudować wsio od nowa ;)

Link to post
Share on other sites
Królik, prawda jest taka, że w polskim wojsku AK jeszcze trochę czasu będzie służyć.  :wink:

Maluchy i Tico będą jeździć po polskich drogach. Co to zmienia w tym, że co kilka miesięcy mamy premirę nowego modelu samochodu i znajdują się chętni na jego zakup?

I tutaj właśnie grają rolę pieniądze. Oczywiście, najlepiej by było gdyby polska armia została przezbrojona, ale wycofanie z użytku AK to spory wydatek.
Link to post
Share on other sites
Jeździłem dwoma maluchami - FSM -126p rok produkcji 1984 i Fiat -126 el r.p. 1994. Mimo, że ten drugi miał inny fotel, tablicę prędkościomierza, okna pozbawione słupka, elektryczny rozrusznik i spryskiwacz - to nadal był to ten sam maluch, makabrycznie ciasny dla chłopa o wzroście 182 cm i wadze około stówy, bez miejsca na nogi i bagaż, z tym samym, hałasującym silnikiem... a przecież wprowadzono jakieś zmiany, w związku z czym powinniśmy porównywać wersję "el" do VW Golfa.
Cieszę się że masz już pewne doświadczenie w dziedzinie motoryzacji, ale nie to jest tematem rozmowy. Jeżeli już mam na siłę wyszukać odrobinę analogii do AK, to jeśli ten nowy maluch ma tablicę prędkościomierza, okna pozbawione słupka, elektryczny rozrusznik i spryskiwacz to już na podstawie tych udogodnień można stwierdzić, że nowy fiat nie jest na tym samym poziomie ergonomii, a na wyższym (zakładając, że 'reszta' pozostała taka sama) ze względu na ww. modyfikacje in plus. Druga sprawa. To, że jesteś 'duży' to jest Twój problem :wink: .

 

1) "wajcha" przeładownia w rodzinie karabinków AK jest kompletnie spieprzona (przyjmuję za normę więszosć strzelców praworęcznych)
Zarówno w AK-74 jak i AK "47" 'wajcha' jest taka sama co nie zmienia stanu ergonomii.
2) bezpiecznik/przełącznik trybu ognia to kolejna pomyłka pod względem ergonomii,
j/w.
3) fakt że kolby w większości modeli AK są "ustawione" pod kątem do osi wzdłużnej broni to kolejny problem ergonomii który daje znać o sobie w momencie strzelania (broń "kopie" w taki sposób że nie daje się utrzymać na celu (moze po odpowiednim treningu..)
Powszechnie wiadomo, że kolba AK-74 ma kolbę zamocowaną pod bardziej 'przyjaznym' kątem w stosunku do AK, więc jest to modyfikacja która pozytywnie wpływa na ergonomie tego karabinka.

 

Zadałeś, Zachar, proste pytanie: czy AK74 jest bardziej ergonomiczny od AK47?  

Udzieliłem prostej odpowiedzi: nie, nie jest bardziej ergonomiczny.

Dobrze, ten etap naszego dialogu mamy 'z głowy' i przejdziemy do moich 'racji'.

 

wyłącznie Twoim wymysłem mającym na celu udowodnienie wszem i wobec, że Zachar ma rację.
Mój dowód będzie czysto matematyczny.
Ergonomia AK47 i AK74 jest na tym samym poziomie.
Twoje 'zadanie' polagało na wykazaniu, że AK-74 jest conajwyżej tak ergonomiczny jak AK-47. Moje 'zadanie' polega na odowodnieniu, że ergonomia Ak-74 jest lepsza od AK-47, co będzie banalnie proste przy wykorzystaniu powyższego założenia autorstwa Królika. Mamy więc założnie Ergonomia AK47 = ergonomia Ak74 z którego za chwilę skorzystam. Na wstępie warto udowodnić pewne lematy-pytania pomocnicze.

 

A - Czy karabinek o masie 3.6 kg jest bardziej ergonomiczny od karabinka o masie 4.3 kg (ze względu na masę) ?

B - Czy 'zbliżenie' kolby do osi lufy ma pozytywny wpływ na ergonomię (Było to już wcześniej omawiane) ?

C - Czy zmiana łoża na takie, które zapewnia 'pewniejszy' chwyt ( biorąc pod uwagę ogólną tendencję różnych producentów do 'pogrubiania' łoża vide MP5A3 oraz MP5A5 czy G3A3 i G3A4) można uznać takie działanie za postęp ?

Trzy razy tak ? :wink:

 

Teraz można zająć sie poprawnym zapisem ergonomii AK-74, zakładając jednocześnie, że:

E(AK-74)=E(AK-47),

E(AK-74) >0,

E(AK-47) >0,

E(A) >0 (w przypadku twierdzącej odpowiedzi w lemacie pomocniczym),

E(B) >0 (j/w),

E© >0 (j/w); gdzie E(x) oznacza zapis "ergonomia <przedmiot lub modyfikacja przedstawiona w lemacie pomocniczym>".

 

E(AK-74) = E(AK-47)+E(A)+E(B)+E©;

Podstawiając do pierwszego równania otrzymujemy

E(AK-47) = E(AK-47)+E(A)+E(B)+E©;

Łatwo zauważyć, że gdy którykolwiek wyraz E(A),E(B),E© przyjmie wartość różną od zera(może przyjąć nawet wartość ujemną w przypadku, gdy modyfikacja przedstawiona w lemacie jest 'krokiem wstecz' - prosiłem o przedstawienie takowych, ale zostałem odesłany 'z kwitkiem') to powyższe równanie będzie sprzecznością.

Najprawdopodobniej prawa strona równania osiągnie wyższą wartość od lewej strony, a wtedy:

E(AK-47) < E(AK-47)+E(A)+E(B)+E©;

Po podstawieniu

E(AK-47) < E(AK-74).

Co należało dowieść. :wink:

 

@Królik. Jestem pod wrażeniem Twojej osoby, bo jesteś znawcą tematu, autorytetem dla mnie i nie chcę popaść z Tobą w poważny konflikt, ale zauważ, że ergonomia jest raczej nieścisła i jednym może się AK-74 wydawać 'wygodniejszy', czy też tak samo ergonomiczny jak stareńki AK. Powyżej, z przymrużeniem oka, napisałem sposób udowodniania moich racji w sposób ścisły :wink: Zmiany w AK-74 nie są przełomowe i właściwie ograniczają sie jedynie do wymiany kolby, zmiana łoża czy dodanie szyn montażowych (dla ak74m). Być może jestem w błędzie, przekonując Ciebie do swoich racji, ale te zmiany sprawiają, że ak-74 stał się dla mnie 'wygodniejszy'.

Przynajmniej dla mnie :wink: .

 

A za 'żarcik' to powiniem być ban. Przynajmniej dwutygodniowy. :) :wink:

 

edit - sprostowanie po przeczytaniu postu poniżej.

Z pogrubieniem łoża w AK-74 chodziło mi jedynie o dodanie charakterystycznych wypustek. Fakt - potraktowałem to zbyt ogólnie.

 

Po za tym zgadzam się z treścią poniższego postu i nie widzę powodu, aby kontynuować wątek AK-74 i AK-47.

Pozostałych użytkowników zapraszam do głównego tematu czyli.... no właśnie, jaki temat ? :wink:

 

edit2

@Thor - Cytując Twoje wypowiedzi miałem zamiar prewencyjnie zaprzeczyć zarzutom (wobec AK74) typu "ten kałach wciąż ma taki to a taki przełącznik i taki to a taki zamek, który wciąż nie zostaje w tylnej pozycji po wystrzeleniu ostatniego naboju - co jest wadą w stosunku do czterdziestkisiódemki (biuro konstrukcyjne Kałasznikowa wciąż nic nie zrobiło)" Uwierz mi, że nie miałem żadnych ofensywnych zamiarów i służyło to tylko celom edukacyjnym :wink: . Jeżeli Cię to w jakiś sposób uraziło - napisz do mnie PW i wytnę Twoje wypowiedzi wraz z komentarzami :).

Link to post
Share on other sites

Pięknie.

I teraz uświadom sobie jedno, bo ponoć jestem dla Ciebie autorytetem. ;)

Zbliżenie kolby do osi lufy nie jest jednoznaczne z polepszeniem ergonomii. Ma ono na celu zwiększenie skuteczności broni. To tak, jak ze wzmiankowanym maluchem - po stuningowaniu silnika do 50KM nie zmieni swojej ergoniomii, choć będzie szybszy, prawda? Zatem zbliżenie kolby do osi przewodu lufy zwiększa skuteczność, ale w skrajnym przypadku może okazać się absolutnie nieergonomiczne, bo - na przykład - znacznie utrudniające strzelanie.

Tyle o kolbie.

Masa - tu się mogę zgodzić i nie będę robił dygresji do skuteczności lżejszej broni w ogniu ciągłym, bo - jako się rzekło - skuteczność a ergonomia to dwie różne, choć powiązane (nie wprost) rzeczy.

Łoże - akurat w stosunku do tego z AK47 go nie pogrubiono. Poza tym można dyskutować, skoroś taki akuratny :), o tym, czy będzie to ergonomiczne dla kogoś o małych dłoniach.

Na pewno nieergonomiczne dla każdego jest umieszczenie bezpiecznika, selektora ognia, rękojeści przeładowania, przyrządy celownicze i wymiana magazynka, które w obu karabinkach są takie same.

 

Zatem: raz "NIE", raz "TAK" i raz "TAK/NIE".

 

Czyli nie tak różowo, jak sobie załozyłeś. ;)

 

PS. co do kąta nachylenia, to zerknę może niedługo do MWP i porównam.

Link to post
Share on other sites
thor_ napisał:

1) "wajcha" przeładownia w rodzinie karabinków AK jest kompletnie spieprzona (przyjmuję za normę więszosć strzelców praworęcznych)  

Zarówno w AK-74 jak i AK "47" 'wajcha' jest taka sama co nie zmienia stanu ergonomii.  

thor_ napisał:

2) bezpiecznik/przełącznik trybu ognia to kolejna pomyłka pod względem ergonomii,

j/w.  

thor_ napisał:

3) fakt że kolby w większości modeli AK są "ustawione" pod kątem do osi wzdłużnej broni to kolejny problem ergonomii który daje znać o sobie w momencie strzelania (broń "kopie" w taki sposób że nie daje się utrzymać na celu (moze po odpowiednim treningu..)  

Powszechnie wiadomo, że kolba AK-74 ma kolbę zamocowaną pod bardziej 'przyjaznym' kątem w stosunku do AK, więc jest to modyfikacja która pozytywnie wpływa na ergonomie tego karabinka.

 

 

Jasny gwint przeczytaj jeszcze raz co napisałeś cytujac moje fragmenty i wytłumacz mi o co Ci chodzi ??????

 

Skoro AK47 i AK74 ma po tej samej stronie wajchę to znaczy jak napisałem że jest SPIEPRZONA pod względem ergonomii. bezpiecznik/przełącznik ognia tak samo wiec po co cytujesz moje wypowiedzi i niby je komentując nie piszesz nic sensownego ?? Albo ja mam coś z głową i nie kumam....

 

Co do "powszechnie wiadomego kąta" ustawienia kolby w AK74 to i tak ma się on nijak do kolby w osi zamka jak w rodzinie eMek.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...