Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - radiotelefony - czego używacie ?


Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A jest to raczej mało prawdopodobne. 4W CB przy niekorzystnych warunkach potrafi mieć zasięg ~4 KM. A 0.5W PMR to już w ogóle pomyłka. W takim terenie jak Legan w 3city (górki, dużo górek i wysokie dziewka) zasięg spada poniżej 1KM jak w takich warunkach masz zakłócać cokolwiek ??

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

DELTA i AWR uzywaja oryginalnych radii Bundeswehry tj SEM 35 (Plecak) i osobiste SEM 52A lub S do tego oczywiscie odpowiednie zestawy sluchawkowe. Sprzet jest porownywalny cenowo ale jego jakos, wytrzymalosc i zasieg bije wszystko.

Szczegoly znajdziecie na www.greenradio.de.

Link to post
Share on other sites

Ja mam pytanie z inneej beczki,

Jakie jest prawdopodobienstwo, ze ktokolwiek moze sie dowiedziec, ze uzywam 2W radia? Chodzi mi o Policje itd Mam zamiar kupienia takiego radia i musze sie rozeznac jaki ejest ryzyko :]

Pozdrawiam

Sir

PMR'ką coś zakłócić jest ciężko, nawet gdy ma 2W, sam posiadam pmr/lpd ProfiTek77 z 2W mocy (da się zrobić 3W a nawet więcej, tylko potrzebne jakieś chłodzenie, bo się stopi ;]), no i z zakłócaniem czegokolwiek sprawa wygląda tak, że nie zakłócisz na paśmie PMR nieświadomie nic.

 

A tak poza tym, to trudno będzie komukolwiek udowodnić Ci 2W mocy.

 

Aha, no i te profiteki mają bardzo przyzwoity zasięg.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie ZERO.

Jedyna instytucja panstwowa, uprawniona do pomiarow, wydawania zewzwolen i namierzania delikwenta jest URT tzn Urzad Regulacji Telekomunikacji.

Jesli ktos zostanie faktycznie zaklucony, to idzie z tym na policje,policja do URTu oni za jakis czas robia pomiary a wtedy ciebie nie ma juz tam dawno. Taka prawda jesli chodzi o radiostacje przenosne.Jesli ktos ma ambicje i checi to polecam kurs w w/w urzedzie i otrzymanie licencji "Operatora radiotelefonisty w pasmie UHV / VHF".

I jak to bywa:

3 dni ,300 PLN egzamin 2 zdjecia, podanie i juz mozna zapomniec o problemach do konca zycia.

Link to post
Share on other sites

To nie do końca tak jest.

Zarówno LPD jak i PMR "wchodzą" w zakres używany przez amatorską służbę radiokomunikacyjną.

Służba ta ma "pierwszństwo" na pasmach, które pokrywają się z zakresami PMR i LPD.

Pierwszeństwo polega na tym, że bezwzględnie należy zwolnić częstotliwość, jeśli akurat na niej jest prowadzona korespondencja.

Pierwszeństwo to też może zostać "wymuszone" na wniosek licencjonowanego krótkofalowca, jeśli będzie akurat przeszkadzać mu w prowadzeniu korespondencji.

Co prawda w paśmie tzw. "70 cm" jest dosyć słaby "ruch" radiowy, ale akurat niektóre przemienniki 2m/70cm lub 70cm/70cm mają częstotliwości "wejścia" lub "wyjścia" w paśmie LPD.

 

 

Wolf, kurs "operatora radiotelefonisty w paśmie uhf/vhf" uprawnia do pracy na w/w częstotliwościach ale w radiokomunikacji morskiej i żegludze śródlądowej. W żaden sposób nie można uzywać sprzętu pracującego na częstotliwościach "morskich" do komunikacji lądowej. Tak samo jak sprzętu pracującego na częstotliwościach "lotniczych".

 

Korzystając z takiego sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem można narazić się na utratę licencji i sprzętu.

 

Najprostszą drogą jest udanie się do najbliższego klubu krótkofalowców i zdanie tam egzaminu na tzw. licencję II kategorii.

W zasadzie to niczego nie ułatwia ale zabezpiecza nas przed "wyrzuceniem" z częstotliwości LPD/PMR zajętej akurat przez krótkofalowca.

Bo też można przedstawić się znakiem krótkofalarskim :)

 

Wolf jeszcze takie małe pytanie do Ciebie;

używacie radiostacji wojskowych (mniemam, że nie jest przestrojona, tylko dalej pracuje na częstotliwościach BW) nie obawiacie się zakłócania częstotliwości jednostek BW po zachodniej stronie granicy?

Bo co prawda BW nie przyjedzie "sprawdzić" kto im zakłóca, ale zleci to do sprawdzenia swojej administracja a ta z kolei zleci to do sprawdzenia Delegaturze UKE odpowidzialnej z Wasz teren.

Generalnie na Waszym terenie od czasu do czasu odbywają się ćwiczenia BW więc teoretycznie takie zakłócenie łączności jest możliwe.

Link to post
Share on other sites

Masz calkowicie racje.

Ale po pierwsze malo kto z osob sprawdzajacych uprawnienia (np.policja) wie do czego i jak upowaznia papier obojetnie jaki konczy dyskusje.

Bylem kontrolowany juz kilka razy i zawsze mnie to uratowalo.

Po drugie, co do radiostacji BW to ich zasieg nawet przy duzej antenie i max mocy nie przekroczy 25km a wiec za granice nie przejdzie.

Zdarza sie slyszec cos ale dzis wojsko ma podlaczone "UTSy" tj kodowanie.

Pracujemy zazwyczaj na malym zasiegu tj 2-5 km i wybieramy pasma wolne.

Co prawda WP tez dziala w podobnych czestotliwosciach (np radiostacja 123Z),ale nawet w blizkosci poligonow nigdy nie bylo problemow.

Link to post
Share on other sites

Wątel już trochę stary, ale czasy się troche zmieniły, weszło 3g na rynek. Stąd moje pytanko, czy ktoś z was używa videorozmów w terenie?? Jaki telefon i jakiego operatora moglibyscie polecic...

 

 

3g to fajne przeciązenie ,wbija w fotel i nawet wyciąga łapki...ale dopiero 6G to juz jest coś :)

 

 

jak donoszą złośliwi- poza centrami DUŻYCH miast- nie działa. ale rozbudowują. w tym tempie do lasów dotrze mhmm za 30lat...

 

póki co w lesie lepiej działa tradycyjny wrzask 1wszej generacji ;p.

Link to post
Share on other sites

Dokladnie to nie wiem, ale zdaje sie, ze operatorzy maja obowiazek pokryc caly kraj na 3g w przeciagu kilku najblizszych lat. takie byly zasady koncesji, a poza tym to orange juz calkiem sporo pokrylo, telewizje mobilna mozesz ogladac na terenie calego kraju

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

predzej niż 3G można używac P2T ale i tak sprzet troche drogi i po co ci ogólnopolski zasieg... myśle że jednak tylko i wyłącznie krótkofalówki...

możecie polecić jakieś dobre "zestawy słuchawkowe" do nich... najlepiej jakies ze wzmocnieniem głosu żebym ja mógł mowic szeptem a kumple dobrze szłyszeli... nie wiem jak to się fachowo nazywa...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ostatnimi czasy w programie Gadzet Show byl robiony test Video rozmow 'w akcji' tj. podczas rozgrywek paintballa.

 

Obraz neidosc, ze niewyrazny, schodkowal, glos lub obraz docieral z opoznienem. W warunkach bojowych raczej nie ma sensu uzywac tego podczas akcji, ew. tylko jak rozmawiamy na spokojnie w domu z kims przed kominkiem...

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja używam Commax PMR 201TX

http://www.techmarket.pl/shop.php?a=opis_p...p;categorie=141

 

Oczywiście wraz z zestawem słuchawkowym:

systemsy4.th.jpg

 

radiosysjc8.th.jpgs322uchawkaqu0.th.jpgtangentapo9.th.jpg

 

W terenie zasięg na terenie zabudowanym wynosi około 1km (dalej nie testowałem) przy czym zdarzają się zaniki dźwięku przy dalekiej odległości stąd wniosek, że zasięg będzie w granicach 1,5km. Na gołym polu jeszcze nie testowane :mrgreen: Ogólnie głos jest wyraźny, nie ma problemów ze zrozumieniem mówionego tekstu. Jedyny problem stanowią słuchawki które trzeba niestety przytwierdzić taśmą do twarzy, ponieważ uciekają od ust i jest się ciężko słyszalnym.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam.

Mam taką pytanie, czy ktoś może ma instrukcję obsługi do motoroli radius gp1200? Dostałem je w prezencie i niestety nie wiem jak je zaprogramować. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek inne informacje na temat tych radiotelefonów to proszę o kontakt na PW lub gg. 5976842.

Edited by marcu
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Potrzebuje pomocy przy wyborze krótkofalówek.

Chciałbym abyście pomogli mi przy wyborze spośród ofert znajdujących się na allegro.

 

Ważnym jest dla mnie warunek:

- Zasięg ok 5km,

- Zestaw słuchawkowy,

- 2 stacje dokujące (warunek niekonieczny)

- cena do 140 zł za zestaw (2 krótkofalówki)

 

Nie znam się na krótkofalówkach , stąd ten temat.

 

[Pisz we właściwych tematach, a nie wszystko klepiesz gdzie popadnie]

Link to post
Share on other sites

 

Ważnym jest dla mnie warunek:

- Zasięg ok 5km,

- Zestaw słuchawkowy,

- 2 stacje dokujące (warunek niekonieczny)

- cena do 140 zł za zestaw (2 krótkofalówki)

 

Nie znam się na krótkofalówkach , stąd ten temat.

 

W RTV EURO AGD jest promocja Maxcom'ów WT608 kosztują one 159zł.

Wątpię, żeby jakakolwiek PMR'ka wyciągnęła 5km. ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam

 

Mam takie małe pytanie :roll:

 

Na dzień dzisiejszy moja grupa, używa radyjek MIDLAND GXT 650 i GXT 500.

 

Zastanawialiśmy sie nad przesiadką na Radiotelefon Motorola Saber.

 

Czy opłacalna jest taka przesiadka? Czy może Midlandy są lepsze?

 

Ew zamiast Motoroli, może lepiej kupić nowszy model Midlanda?

 

Dziękuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...