Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

TopLista 10 Karabinów Szturmowych / Top 10 Assault Riffles


Recommended Posts

Oto TOP 10 Assault Riffles by Discovery, czyli gorąca dziesiątka, życzę wszystkim miłego oglądania :D.

 

Nr 10

 

Nr 9

 

Nr 8

 

Nr 7

 

Nr 6

 

Nr 5

 

Nr 4

 

Nr 3

 

Nr 2

 

Nr 1

 

 

Celowo nie opisałem każdego numeru :), ażeby każdy wypowiadał się po zapoznaniu z całym materiałem.

Edited by Bajkos
Link to post
Share on other sites
Oto TOP 10 Assault Riffles by Discovery
Sugerujesz, że na Discovery nie znają angielskiego? Pomijając już fakt, że określenie "karabin szturmowy" również w języku polskim jest bardzo naciągane. A na liście - nie chce mi się oglądać owych filmików - są jak podejrzewam, zarówno karabinki jak i karabiny automatyczne, a może i jakiś samopowtarzalny, albo co gorsza - jeżeli to jest ten sam wyjątkowo głupawy amerykański spis - powtarzalny się znajdzie, co powoduje, że nazwanie tego listą "karabinów szturmowych" jest kompletnie BEZ SENSU. Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites

Nic nie sugeruję, zrobiłem małą literówkę, zdublowałem z rozpędu "f".

Tak jest Top Ten: COMBAT RIFLES, a nie Assault.

 

A ja pewnie jeszcze powinienem się wstydzić, że dzielę się kompletnym, ciekawym materiałem, który zebrałem z youtuba, i z którego można się czegoś dowiedzieć.

Oczywiście mam na myśli tych, którzy nie są ekspertami znającymi na pamięć począwszy od wszelakich parametrów, poprzez szczegółową historię poszczególnych broni, włączając życiorysy konstruktorów, a na rozstawie śrubek skończywszy. Mam na myśli zwykłych ludzi.

 

Przyczepić można się zawsze i wszędzie.

Zakładając, że jest to wyjątkowo głupawy amerykański spis to dodam, że jest cholernie prorosyjski, bo wygrywa główny produkt eksportowy ZSRR czyli AK47. Wcześniejsze nie rosyjskie konstrukcje podane są tylko dla zmylenia odbiorcy, a w jego pamięci ma zostać obraz potężnej Rosji ;).

 

Dla tych którzy preferują rosyjskie listy i porównania, które są "lepsze" od amerykańskich, ponieważ nie są amerykańskie przykładowy link poniżej z cyklu

ΒОЕННОЕ ДЕЛО http://www.youtube.com/watch?v=V3ae2so7Yak...ted&search=

 

Z mojej strony EOT.

Edited by Bajkos
Link to post
Share on other sites
(co do Stg44 mam małe wątpliwości, ale jakby nie patrzeć pierwszy karabin szturmowy w historii)
Ani nie pierwszy w historii, ani nie karabin, ani nie "szturmowy". To tak na marginesie. Natomiast, gdybyś napisał, że jest to pierwszy masowo produkowany karabinek automatyczny, o to mógłbym się zgodzić. Amerykanie o rok się ze swoim M2 spóźnili.
Link to post
Share on other sites
wyjaśnij mi dlaczego nie uważasz Stg44 za KB szturmowy
W polskiej nomenklaturze nie ma czegoś takiego jak "karabin szturmowy", jest karabin. "Karabin szturmowy" jest kalką językową z amerykańskiego assault rifle, wprowadzoną, jak podejrzewam, głównie przez tłumaczy tłumaczących teksty i filmy, a nie znających się na branży, którą tłumaczą.
Link to post
Share on other sites
Pierwszy był automat Fiodorowa. STG44 to chyba karabinek automatyczny ale nie jestem pewien.

Rzeczywiście, zapomniałem o tym karabinie - co sie z resztą dziwić, powszechnie sądzi sie że historia karabinów "szturmowych" zaczyna sie w czasie II wojny, a nie w 1916 roku :lol:

Ciekawe jakie kryteria szły pod uwagę...popularność?

Pewnie jako jeden z czynników, ale wtedy do tego grona trzeba by zaliczyć Mosin-a (17 mln. egzemplarzy) a wywalić M14,v ale to tylko moje zdanie.

Link to post
Share on other sites
wyjaśnij mi dlaczego nie uważasz Stg44 za KB szturmowy ?? Co do pierwszeństwa - to co było wcześniej (pytam z ciekawości)?
Co do palmy pierwszeństwa w kwestii karabinków automatycznych, to kwestie na ten temat są podzielone, acz za pierwszy można uznać chyba Apparat 35/M35 Vollmera z połowy lat 1930. Innymi słowy przed stworzeniem MP.43/StG.44 powstało w samych Niemczech całkiem sporo różnych konstrukcji tego typu. Co się tyczy karabinu automatycznego, to konstrukcji tego rodzaju w latach 1910. również było wiele, często na pograniczu ręcznych karabinów maszynowych i karabinów automatycznych, ale w literaturze przyjmuje się faktycznie, że pierwszy był Fiodorow ze swoim Awtomatem z 1916. Co się tyczy zaś kwestii "karabinu szturmowego", to w polskim języku technicznym podobne określenie nie istnieje, jest to kalka językowa, używane są pojęcia "karabinek automatyczny" i "karabin automatycznych" w zależności od tego, czy broń zasilana jest amunicją pośrednią czy karabinową.
Link to post
Share on other sites
A co wyjątkowego poza ilością jest/było w Mosinie ?? Poza tym że był niecelny, awaryjny i ogólnie jedynie poprawny politycznie ??

Własnie ilość. M1903 nie był niczym rewelacyjnym, wzorowano go na Kar98, a Mosin był przynajmniej wyprodukowany w ogromnej ilości. A co do celnosci - dlaczego to 2 najskuteczniejsi snajperzy w historii osiągneli swoje wyniki na Mosinie celując przez muszke i szczerbinke??

Link to post
Share on other sites
A co do celnosci - dlaczego to 2 najskuteczniejsi snajperzy w historii osiągneli swoje wyniki na Mosinie celując przez muszke i szczerbinke??

 

Hmm na jakie odległości strzelali ?? Z tego co wiem to Mosin na 200 metrach czasem potrzebował poprawki w losowo wybranym kierunku dochodzącej do pół metra... Więc wyniki na nich osiągane to chyba tylko snajperstwo w okopach i to w tym samym okopie cel i strzelający :D Jakoś poza wersjami "wz.31/40 cała reszta to złom i tyle.

Wszędzie gdzie w ówczesnych czasach porównywano/testowano karabiny Mosiny wypadały chyba najgorzej. Więc jedynym wartym uwagi faktem jest ich liczba jaką wyprodukowano i tyle. Konstrukcja ogólnie mówiąc warta tych 30 tys rubli nagrody dla konstruktora która zdecydowała o wyborze tego karabinu na broń "etatową" w Rosji. Ponoć jedynymi Mosinami które w miare się trzymały kupy i miały przyzwoite osiągi były te produkowane w Polsce.

 

Tak więc nadal nie widzę powodu dla którego można tak się roztkliwiać nad tą konstrukcją...

 

Co do Fińskich snajperów to sorki ale żaden z nich nie uzywał "normalnego" Mosina chyba. Przerabiali je sami strzelcy, a produkowane u nich wersje były specjalnie selekcjonowane do zadań snajperskich, miały przerabiane lufy, zmieniane elementy zamka, dokładane celowniki optyczne produkcji niemieckiej albo rodzimej. Jak dla mnie to były "customy" a nie Mosiny

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...