Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mundur i oporządzenie USMC(BDU)


Recommended Posts

Witam, mam pytanie dotyczące USMC (1990-1995).

- Jakie mieli dokładnie oporządzenie?

- Czy Sierżanci lub starsi Sierżanci mieli broń boczną?

- Czy dowódca może mieć M16 A2 z Wyrzutnią granatów?

Chodziło by mi o dokładne opisy.

Jeśli napisałem w złym dziale to przepraszam.

Z góry Dziękuje.

 

:język2:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Napisze po raz 2. Obejrzyj Jarhead'a. Dokladnie to mieli kamizelki przeciwodłamkowe PASGT, hełmy PASGT, gogle SWD, oporzadzenie ALICE, plecaki ALICE. Broń boczna to miał każdy. Jeszcze zależy od tego gdzie. "Czy dowodca moze miec M16A2 z wyrzutnia granatow?"

Jak chciał to miał chyba. Jeszcze zależy czy pytasz o dowodce odzialu, batalionu itp. wiec konkretniej.

Link to post
Share on other sites

Film o snajperach, ale to nie zmienia faktu, że sprzęt był dobrze pokazany, chociażby na innych żołnierzach, skoro snajperów nie lubisz.

Broń boczna to chyba przepisowe M9, chyba, że mogli mieć coś prywatnego.

Torby, to np. http://www.miwo-military.net/index.php?go=09_3

 

A tak BTW, to dlaczego zakładasz jeden temat o wyposażeniu "zwykłego" żołnierza, a drugi p snajperach? Nie łatwiej pytać o wszystko w jednym? :/

Link to post
Share on other sites

No to jak z tą bronią boczną??

Chodzi mi głownie o Sierżantów i starszych Sierżantów.

 

Po prostu chodzi mi o 2 rożne osoby. O snajpera pytałem sie dla kolegi, a o "Szturmowego" dla siebie. Mam zamiar założyć jakąś małą(na razie) grupę jednocześnie airsoftową i Rekonstrukcyjną USMC z lat 1990-1995.

A poza tym lubię snajperów :język2:

Link to post
Share on other sites

Masz racje Królik. Ale chciałem przez to powiedzieć, ze wiekszosc miała. Jeszcze zależy od jednostki. Moj bład. Kolego co ty sie tak przyczepiłes do tych Sierżantow?? A kabury to mieli M12 Bianchi, czy jakoś tak. Po co sie pytasz o broń boczną jeśli już Ci odpowiedzieli?? (BERETTA M9)

Link to post
Share on other sites

Mam zamiar założyć jakąś małą(na razie) grupę jednocześnie airsoftową i Rekonstrukcyjną USMC z lat 1990-1995.

...ale nie znam się ni cholery na tym, co to niby chcę rekonstruować.

Zakładam grupę rekonstrukcyjną, ale pojęcia nie mam o wyposażeniu i umundurowaniu danej jednostki w tym okresie.

Zakładam grupę rekonstrukcyjną, ale nie mam jeszcze nic i jeszcze długo mieć nie będę, bo taki hełm PASGT kosztuje ze trzy stówy, a ja nie mam na kulki.

 

Żenada.

Link to post
Share on other sites

Widzę że mamy kolejnego delikwenta który naoglądał się filmów i bierze się za rekonstrukcje czegoś o czym nie ma pojęcia. Może najpierw poczytaj na czym polega rekonstrukcja, potem zbieraj informacje, a następnie znajdz dobrą pracę. Po tym wszystkim możesz zacząć myśleć o rekonstruowaniu czegokolwiek.

Link to post
Share on other sites

Inowak prawda jest smutna. Najpierw google i książki a dopiero później forum - by rozwiązać konkretne problemy a nie zdobyć wiedzę podstawową.

A tak dla osłody - baw się dobrze, nie przejmuj sie piernikami z forum, szukaj informacji i rób swoja rekonstrukcję tak jak ci się podoba w oparciu o swoją wiedzę. W końcu nie sztuka za jednym zamachem kupić wszystko i lansować się przy byle okazji :) W końcu uzbieracie co chcecie i co trzeba :)

Link to post
Share on other sites

Sorki ale źle mnie zrozumieliście.

Ja coś tam wiem o tym. Mam już całą Alice(Kontrakt).

Bluze bdu 100% cotton ripstop. i pare innych.

Chodziło mi o jakieś bardziej szczegółowe oporządzenie a nie o gogle czy hełm bo to jest wiadome. Chciałem np wiedzieć jaką torbę na odzysk mieli i gdzie można kupić.

A co do Rekonstruowania to powiedziałem że mam zamiar założyć a nie że zakładam.

Jak będę już kiedyś rekonstruował to 22nd Marines Expeditionary Unit.

Link to post
Share on other sites

http://images21.fotosik.pl/137/98f73e1aec249e3f.jpg

 

http://images20.fotosik.pl/164/9b98ee8cc96e48b8.jpg

 

 

 

Na fotach jestem ja. Możesz miec odnosnik co do sprzetu. Reko to niej, ale mi potem niewiele brakowało(buty, Heavy Duty, torby na M17 :wink: i kilka innej drobincy).

 

*Fotki z 24-31 III 2007.

Edited by Samuraj Jack
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

witam.

 

na razie zamiast pomocy wmasg'owych speców od garb & gear widzę tylko sugestie w stylu ,,se pogoogluj kolo to sie dowiesz'' więc ja wrzucę listę gratów USMC z okresu o jakim Inowak1992 mówił. A tak na marginesie Panowie Spece, każdy z nas kiedyś był FNG w tym, no nie? :)

 

1. jeśli chodzi o mudur musisz wybrać wersję: pustynną czy woodland. Pustynna to wersje kamuflażu : sześcio lub trzykolorowa. Do tego kapelusz (nie jestem pewien czy już były z EGA [logo USMC]. Woodland o ripstop lub NYCO (na lato lub zimniejszą porę). Bluzy mudurowe koniecznie z EGA i literami USMC względnie bez liter jeśli późniejszego wzoru na lewej kieszeni. Obszyty w wersji polowej subdued (zgaszony) nad lewą kieszenią taśma US Marines, prawą nazwisko. Stopnie metalowe, wpinane w kołnierzyk. Może być kolorowa flaga SA na jednym lub obu rękawach (pamiętaj, że flaga USA na prawym ramieniu ma po prawej stronie gwiazdy); do tego cover (czyli czapka ośmokątna) zaprasowana na krawędziach, żeby jak cieć nie wyglądać (pamiętaj, wygląd w USMC musi być sharp czyli po polsku kozacki :), recon marines nosi kapelusze; buty - jungle zielone na podeszwie typu panama, skórzane zwykłe i skórzane z wkładką gore-tex (tzw. bośniaki, nb genialne, wypróbowałem przy temp -14 i długim marszu w trudnym terenie, coś niesamowitego jak noga w tym bucie pracuje :-) ); odzież: komplet polipropylenowy (kalesony i bluza), polar (misio brązowy, niesamowicie ciepły, niesamowicie się mechaci :-)) kurtka gore-tex, spodnie gore-tex i spodnie polarowe; poncho woodland, mozesz mieć też komplety przeciwdeszczowe ( gumowy gumby-suit, wykąpiesz się we własnym pocie jak się w tym przebiegniesz, wiem, sprawdzałem :-)) i komplet przeciwchemiczny; chyba tyle na poczatek (strefę klimatu arktycznego i odzież tam używaną pomijam, gdyż jak sądzę nie jesteś tym zainteresowany, choć takie mickey-mousy - buty arktyczne - czasem się i u nas mogą przydać ;)

 

2. oporzadzenie: ALICE - szelki, pas LC1, LC2, LC3 dwie ładownice, dwie manierki w pokrowcach i to co odróżnia USMC od Armii to obecność zestawu pierwszej pomocy (pokrowiec plus plastikowe pudełko z zawartością, first aid kit) podwieszonego na tyle pasa; cargo czyli nadupnik... hmm cargo to torba na ćwiczenia (nazwa wg nomenklatury kwatermistrzowskiej US Army to: FIELD PACK, COMBAT, NYLON, TRAINING) ale myślę, że może być elementem oporzadzenia, choć w standardowej wersji ALICE go nie ma (sandard tworzy: pokrowiec na opatrunek med, jedna manierka, saperka w plastykowym opakowaniu, dwie ładownice, oczywiście pas i szelki); jeśli używasz cargo, buttpack'a czy po polsku nadupnika, first aid kit musisz dopiąć gdzie indziej; podoficerowie, oficerowie, snajperzy oraz inni uprawnieni do tego ze względu na pełnione funkcje bojowe /obsługę specjalistycznej broni, nosili broń boczną: kaburę m12 na berette m9 plus jeden pokrowiec na maga; maska przeciwgazowa m17a2 (z rurką do picia - uwaga na korek w manierce, musi mieć mozliwość dopięcia rurki) z torbą noszona zwykle na lewym udzie plus kaptur plus zestaw przeciwchemiczny; plecak alice large, medium; łapatka saperska, manierka dwukwartowa, śpiwór (starej wersji - wielki i nieporęczny lub nowy - trzyczęściowy, też duży ale rewelacyjny - sprawdzony osobiście :-)) karimata; zamiast oldskulowej alicji (ja lubię, mam do niej jakiś sentyment, choć diabelnie przeszkadza przy długich marszach, trzeba rozpinać pas, albo wprost zdejmować i wieszać na plecaku alicji, wiem, sprawdziłem na tych oto plecach :-)) możesz wziąć też kamizelkę ITLVB i jej wariacje, wtedy nosisz ją zamiast szelek, reszta bez zmian, ładownice możesz dopiąć lub nie; plecak alice zastępujesz Plecakiem FPLIF wraz z dołaczonym plecakiem patrolowym CPP90 Do tego hełm kevlarowy PASGT i takaż kamizela. Pamiętaj, że zwykle żołnierz USMC nie nosił taśm elstycznych na hełmach, a covery hełmów miały EGA tej samej wielkości co na czapkach. Do ręki m16a2 z granatnikiem m203, bagnet (starszy m7 lub m9) - no, chyba, że jesteś oficerem, snajperem, etc (patrz wyżej) to bez sweet sixteen i bagnetu i... w ten oto prosty sposób jesteś w miarę ubrany jak skóżanokarki (leatherneck) uboższy o jakieś 2-3 kpln letko licząc :-D

 

3. gdzie to kupić? allegro, ebay plus multum sklepów z demobilem w USA i w Europie i w Polsce rzecz jasna :-)

 

 

miłego ,,zbierania'' Ci życzę: tak gratów jak i kasy na nie oraz wiedzy, bo to, co napisałem powyżej to zaledwie część wiedzy, jaką należy pozyskać przeszukując - jak zresztą słusznie zauważyli moi Szanowni Przedmówcy - sieć, księgarnie czy zwykłe giełdy staroci. Pytać też nie zawadzi, pod warunkiem, że ktoś znajdzie czas, żeby Ci odpowiedzieć (mnie pisanie tego posta zajęło godzinę z przerwami na doglądanie śpiących dzieciaków i słuchanie gderań żony, że znów siedzę przed kompem, ale to już takie uroki życia rodzinnego :-D

 

pozdr

w

Edited by wedrowiec39
Link to post
Share on other sites

Dziękuje Ci wedrowiec39 za wyrozumiałość. W końcu ktoś przestał mnie krytykować i pomógł.

z tego co wymieniłeś mam parę rzeczy:

Bluza BDU RIP STOP 100% cotton

ALICE(pas, szelki, 2 manierki, 2 ładownice, Kompasówka)

pokrowiec na hełm,

mam jeszcze spodnie lecz nie są one kontraktowe, ale mam zamiar je zmienić do końca roku na kontrakty też 100% cotton.

Moim celem w najbliższym czasie(do końca roku) bedzie jeszcze zdobycie PASGT, CARGO i Marineski.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

:uśmiech: :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech:

Pozdr

 

Aha mam jeszcze jedno pytanko, Maski to mieli M17A1 czy M17A2??

Mi raczej sie zdaje ze A2 ale jak sie myle to:

Czy takie coś mogło by być: TUTAJ

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...