Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Rewelacyjnej jakości zdjęcia XM8 (rozdzielczość 3000x2000):

XM8 Compact

XM8 Carbine

XM8 Sharpshooter i Carbine z XM320

 

Jet tam też więcej ciekawych zdjęć:

https://peosoldier.army.mil/default.asp?section=multi

 

I jeszcze jeden pakiet świeżych zdjęć XM8:

http://www.ar15.com/forums/topic.html?b=1&f=5&t=248726

Zwróćcie uwagę na nową kolbę dla wersji Compact, oraz nową optykę z powiększeniem dla wersji SPR/SAW.

Warto także poczytać cały wątek - wypowiada się tam autor zdjęć, który miał okazję co nieco XM8 potestować :).

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Hmmm. Zastanawiałem się, czego mi moze brakować w XM8 i już wymyśliłem co. Otóż XM320 korzysta z mechanicznego celownika drabinkowego takiego jak np. M203. Zastanawiam się, czy Amerykanie nie mogliby zastosować rozwiązania z FN2000. Podobno ten belgijski system jest o wiele praktyczniejszy i spradza się lepiej np. w nocy. A stary celownik mechaniczny moze być zawsze doczepiany jako "back up", gdy padnie elektronika.

 

Remov, nie bij ;)

Link to post
Share on other sites

Gerard, ten celownik z dalmierzem laserowym w F2000 to kosztowny dodatek i rzecz eksperymentalna. Dosyc delikatna i potrzebuje kolejnych baterii. Armia belgijska zamowila skladany celownik drabinkowy taki jak ma AG36 (montowany z boku) - w porownaniu do amerykanskich jest bardzo prosty w celowaniu i jak slyszalem bardzo efektywny(nie strzelalem ale skladalem sie z obu). Wrócę do domu to podrzuce zdjęcie.

Link to post
Share on other sites

Kosztowna - niewątpliwie :)

A to, że eksperymentalna (czyli jak mniemam, jeszcze dość zawodna) i dosyć delikatna - tego nie słyszałem. Najwidoczniej komentarze, które słyszałem (krytykujące mechaniczne przyrządy celownicze i chwalące celownik z dalmierzem laserowym) powstały na skutek silnej reklamy swego pdouktu przez FN :)

Będe wdzieczny za zdjęcia, Catch.

Link to post
Share on other sites

Jak jest tak naprawdę z tym dalmierzem sam nie wiem. Lucien Manfredi z FN Herstal kiedy go o to pytałem powiedział po prostu że armia ma konserwatywne podejscie i niechetnie przeplaca wiec przygotowali wersje z bocznym celownikiem szczebelkowym zapozyczonym z HK. Z tego co słyszałem o tym celowniku jest naprawdę dobry i prosty zarazem, nie wiem czemu na egzemplarzu ktory widzelismy byl on zamontowany po prawej stronie... :roll:

 

A zdjęcia poniżej zgodnie z obietnicą.

Fn2000gl.jpg

 

F2000GLsight.jpg

Link to post
Share on other sites
nie wiem czemu na egzemplarzu ktory widzelismy byl on zamontowany po prawej stronie...
Na MSPO były egzemplarze pokazowe, pozbawione kilku elementów w środku (rozkładalem je, wraz z pomocą tego sympatycznego, starszego gościa z FN), umiejscowienie celownika naprawdę nie miało większego znaczenia. Pewnie chodziło o to, aby był od razu widoczny i się nie popsuł podczas odkładania na stojak, nie przywiązuj do egzemplarzy targowych większej wagi.

 

EDIT: A po sprawdzeniu okazuje się, że jest on zawsze montowany po prawej stronie, więc tym bardziej nie masz się czym martwić :wink:

 

f2000_glsig.jpg

Link to post
Share on other sites
Fn2000gl.jpg
A jeżeli już wrzuciłeś to zdjęcie to mam jedną informację, która mnie gryzła długo, a wyjaśnił mi właśnie ów człowiek z FN (bo nasi specjaliści z Cenzinu trochę się gubili, gdy ich pytałem). Otóż te dwa otwory widoczne zaraz pod celownikiem, nie mają połączenia z kanałem ekstrakcyjnym, wbrew temu, co się na pierwszy rzut oka wydaje - służą tylko chłodzeniu broni. Kanał ma tylko okno wylotowe z przodu, testowano, czy da się je zatkać, wyszło, że nie bardzo. Mimo wszystko jednak fajnie sobie broń rozłożyć, aby ocenić jak wyglądają niektóre elementy.
Link to post
Share on other sites

Co do HK8, wizualnie bron mi sie bardzo podoba... jednak ten F2000 wyglada jak rodem z jakiegos filmy S/F, takie poprostu mam wrazenie :)

 

I pytanie do was, z wypowiedzi wynika, ze mieliscie z nim kontakt (F2000), powiedzcie czy jest to bron poreczna? bo wydaje mi sie, ze jest jakas taka okropna :| taka duza krowa, jak OICW.

Link to post
Share on other sites
Co do HK8, wizualnie bron mi sie bardzo podoba...
XM8, a nie HK8.
I pytanie do was, z wypowiedzi wynika, ze mieliscie z nim kontakt (F2000), powiedzcie czy jest to bron poreczna? bo wydaje mi sie, ze jest jakas taka okropna taka duza krowa, jak OICW.
Dla mnie jest poręczny. NIe wiem skąd pomysł, że jest duży.
Link to post
Share on other sites

Jezeli chodzi o ergonomie to F2000 to chyba najbardziej poreczny karabinek jaki mialem w reku (miałem parę wariantów AK, StGw44,G3,M4,M16A1,G36 w różnych wersjach, raz w zyciu AUGa). Moze wprawdzie się komuś wydawać że trzyma w ręku jakiegoś kuchennego robota :wink: (F2000 jest lekki i jak to BP dobrze wywazony) ale pozostaje pod wrazeniem ergonomii (podobnie jak w P90). Zeby przekonac sie o efektywnosci rozplanowania przyciskow i dzwigni trzeba by miec lepsza okazje niz potrzasanie nimi na targach. Zwalnianie i wymiana magazynka w kazdym razie jest wygodne.

 

Aha REMOV - załatwiłem z Erenfeichtem te testy szybkosci przeładowania PM w różnych układach (magazynek w chwycie i przed chwytem). Zarówno on jak i GROMowcy mówią że nie masz racji :wink: Jak byś się wybierał do nas to daj znać a skręcimy jakąś okazję żebyś sobie porównał...

 

EDIT: Nie wiem czy pisząc "zawsze" o montazu celownika granatnika w F2000 nie przesadzasz. Wiemy ze to karabinek ktory FN chciał uczynic idealnie "obustronnym" :wink: (przystosowanym do strzelania z lewego jak i z prawego ramienia). Jednakze praworęcznosc jest raczej regula niz wyjatkiem wiec chyba logiczniejsze byloby zalozenie celownika po lewej tak jak w AG36 na G36,SA80 czy C8. Co ciekawe na targach widzieliśmy celownik a'la HK przy F2000 a na twoim zdjeciu mamy jakis inny wynalazek.

Link to post
Share on other sites
Jezeli chodzi o ergonomie to F2000 to chyba najbardziej poreczny karabinek jaki mialem w reku
Ja bym tego nie powiedział. Brakuje mi nieco regulowanej długości stopki w karabinkach automatycznych (pokreślam, aby ktoś z karabinami wyborowymi nie wyskoczył) w układzie bezkolbowym. Ale podejrzewam, że już niedługo się czegoś takiego doczekam :wink:
Zeby przekonac sie o efektywnosci rozplanowania przyciskow i dzwigni trzeba by miec lepsza okazje niz potrzasanie nimi na targach. Zwalnianie i wymiana magazynka w kazdym razie jest wygodne.
No właśnie. A mnie owo zwalanie znowu takie wygodne nie wydawało - przycisk jest umieszczony dziwacznie. Natomiast tutaj się z Tobą zgodzę, że mam za mało praktyki, aby się wypowiadać.
Aha REMOV - załatwiłem z Erenfeichtem te testy szybkosci przeładowania PM w różnych układach (magazynek w chwycie i przed chwytem). Zarówno on jak i GROMowcy mówią że nie masz racji :wink:
Fajnie, że załatwiłeś. To, co oni mówią w danym przypadku, specjalnie mnie nie interesuje, jestem pewny, że tak przedstawiłeś problem, aby narzucał jednyną poprawną odpowiedź - Twoją :wink: Natomiast oczywiście, jeżeli okaże się, że nie miałem racji - dam znać.
Jak byś się wybierał do nas to daj znać a skręcimy jakąś okazję żebyś sobie porównał...
Jak załatwicie jeszcze jakieś atrakcje poza żonglerką magazynkami to się z przyjemnością wybiorę. Natomiast dla tego samego trochę mi się nie opłaca wybierać, a co gorsza nie mam teraz czasu. Najwcześniej mógłbym w połowie października (po 15), ale to pewnie porozumiemy się na priv :wink:
EDIT: Nie wiem czy pisząc "zawsze" o montazu celownika granatnika w F2000 nie przesadzasz.
Twoja skłonność do szukania dziur w całym jest niewiele mniejsza od mojej skłonności do tego samego, masz tylko mniejszą praktykę :wink:

 

Ale nie, nie przesadzam. Odwróć broń i zobacz, gdzie umieszczona jest rękojeść napinania, to Ci dużo podpowie.

Wiemy ze to karabinek ktory FN chciał uczynic idealnie "obustronnym" (przystosowanym do strzelania z lewego jak i z prawego ramienia).
To nie ma żadnego znaczenia w danej kwestii. Rękojeść napinania jest ulokowana tylko po jednej stronie.
Jednakze praworęcznosc jest raczej regula niz wyjatkiem wiec chyba logiczniejsze byloby zalozenie celownika po lewej tak jak w AG36 na G36,SA80 czy C8.
A to jest regułą?

 

shotag36.jpg

ag36spain.jpg

(celownik po prawej stronie)

 

Jak się ma praworęczność do umiejscowienia celownika do granatnika? Okiem dominującym dla strzelca praworęcznego jest zwykle prawe, a nie lewe.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

REMOV - pokajałem się, bo przeczytałem Twój artykuł (naprawdę ciekawy :)) dość pobieżnie i myślałem, że przeoczyłem nie wiem jak ważne stwierdzenia. Napisałeś odnośnie mojego dużo wcześniejszego posta:

Bynajmniej Pod koniec bieżącego roku pierwsze (bodajże dwie) brygady USArmy mają zostać przezbrojone na XM8
Serio? To Kongres przyznał pieniądze na karabinek, który nie wszedł do uzbrojenia? A możesz podać kiedy?

 

Przytoczyłem jako źródło poza "Strzałem" artykuł z "Raportu" Twojego autorstwa i zostałem zjechany jak widać powyżej. Tymczasem piszesz tam:

...W połowie 2004 roku wojsko poprosiło Kongres o przyznanie 26 mln USD na wyposażenie obsad dwóch brygad KTO Stryker w kbk XM8, tak aby mogły trafić do nich we wrześniu 2005

 

I dlaczego do cholery jestem zjeżdżany, skoro w poście powyższym napisałem

Bynajmniej Pod koniec bieżącego roku pierwsze (bodajże dwie) brygady USArmy mają zostać przezbrojone na XM8
a w Twoim artykule jest napisane prawie to samo??? Po co wojsko prosiłoby o wyposażenie 2 brygad w broń, która ma takie same szanse na przyjęcie jaki konkurenci w nierozstrzygniętym jeszcze konkursie? Rozumiem, że nie jest to rozstrzygnięcie konkursu, ale na pewno spora przesłanka za przyjęciem ostatecznym XM8

 

Wyjaśnij mi to bliżej, pliz

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...