Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wszędzie Emki....


Recommended Posts

Mam pytanie, odnośnie słynnych "Emek", otóż, jaka jest różnica między M15, GR-16, SR-15/16, a standardowymi M4A1, czy M16?? Wszędzie emki... tylko która prawdziwa??

Wiadomo, że niektóre firmy po prostu nie stać na oznaczenia producenta, czy oryginalne oznaczenie broni (M4 np.) więc tu powstaje pytanie - czy istnieją te wszystkie GR, SR,M15 itd?

Link to post
Share on other sites

Z licencjami to jakoś tak było:

M15xx - Armalite

SR-16 - KAC

M4/M16 - Colt, ostatnio FNH do M16

Nie.

Oznaczenia M-4, M-16 są oznaczeniami wojskowymi broni przyjętej na uzbrojenie SZ USA. M-15, AR-* itp są cywilnymi oznaczeniami broni produkowanej na rynek cywilny.

Link to post
Share on other sites

Nie.

Oznaczenia M-4, M-16 są oznaczeniami wojskowymi broni przyjętej na uzbrojenie SZ USA. M-15, AR-* itp są cywilnymi oznaczeniami broni produkowanej na rynek cywilny.

Zgadza się. Ja napisałem w sposób taki, w jaki oznaczane są repliki na konkretnej licencji producenta oryginału. W ten sposób mój spis chyba trzyma się kupy... ?

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Z góry przepraszam za archeologię, ale nie chce śmiecić nowym tematem, a ten jest odpowiedni.

Moje pytanie brzmi jakie są najkrótsze Mki i ew. kto je produkuje. Chodzi przede wszystkim o to czy te wszystkie repliki "tank'ów" i innych CQB'ów występują w realu.

Link to post
Share on other sites

Niektore wystepuja w "realu", a inne to czysty wymysl producenta , ktory juz nie ma pojecia jaka eMke CQB jeszcze moze wypuscic na rynek. Na pewno w rzeczywistosci nie istnieja eMki bez kolby i tym samym prowadnicy kolby bo to tez wymysl producentow i ostry odpowiednik nie mialby prawa dzialac.

Link to post
Share on other sites
Moje pytanie brzmi jakie są najkrótsze Mki i ew. kto je produkuje.
"Najkrótsze" pod względem długości całkowitej czy długości lufy*? Poza tym, czy pod nazwą "Mki" rozumiesz tylko te konstrukcje posiadające cienką rurkę gazową (jak AR-15/M16), czy też wszystkie modele, mniej czy bardziej przypominające Ci M16, z różnymi systemami gazowymi?

 

Bez uzyskania odpowiedzi na te pytania nie sposób podać Ci ani producentów, ani długości samych konstrukcji.

 

* - najkrótszą lufą z tradycyjnych klonów AR-15 posiada, o ile mnie pamięć nie myli, filipiński FERFRANS PDW 6 - całe 152 mm.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Trochę necroposting, ale i tak mało kto tu zagląda.

 

najkrótszą lufą z tradycyjnych klonów AR-15 posiada, o ile mnie pamięć nie myli, filipiński FERFRANS PDW 6 - całe 152 mm.

 

APR556 - 127mm lufy, 385mm po złożeniu kolby, 600mm z rozłożoną. Standardowo jest to karabinek montowany do cornershota, ale może też występować jako osobna broń, bez modułu, ale za to z własną kolbą lub bez niej.

Link to post
Share on other sites

Ja tam widzę nieco zmodyfikowany, samopowtarzalny Olympic Arms OA-93 Pistol, który został przyjęty pod inną nazwą rynkową do wyposażenia i stał się elementem Cornershot (tak samo jak wszystkie pozostałe elementy), ale niech będzie, że to coś "nowego" i to jest odmiana "emki".

Link to post
Share on other sites

Czyli w realu mogą być z tak drastycznie skróconą lufą.

Gdzieś mi się obiło że ten "tank" występuje w realu dla załóg czołgów, ale nie jestem pewien.

http://www.asgshop.pl/sklep/produkt.php?id=2808

 

 

M231, dla żołnierzy przewożonych w Bradlejach (lata 80te jakoś tak), Karabinek był wkręcany w port strzelecki w burtach.

http://tri.army.mil/LC/CS/csi/sam231.jpg

http://www.autoweapons.com/photos06/nov/381portg.jpg

 

Widywany czasami jeszcze w Iraku

http://img.photobucket.com/albums/v101/He2...1FPWNov5Pfc.jpg

 

Jednakże z replikami to ma oryginał wspólny tylko kolbę :D

Link to post
Share on other sites

No właśnie... Co definiuje eMkę???

 

Magazynki chyba nie, wszak są nieeMki, do których pasują stanagi.

Front, raczej też nie.

Ogólny kształt? Lufa z przodu, kolba z tyłu. Światowy trend od wielu lat.

Zostaje kształt body :D. Mimo, że pojawiają się jakieś vltory, magpule, itp. Zmień front i kolbę w eMce a zostaw body i tak każdy powie, że eMka :F (wyjątkiem jest HK416)

Pomijam dywagacje nad systemami gazowymi, bo się na tym nie znam. Czy może to być cecha klasyfikująca daną broń? Bo istotna jest niewątpliwie.

Link to post
Share on other sites

Nie można broni rozróżniać pod względem wyglądu, bo to głupota

i tak M4 z LZ-300 są do siebie podobne, jednakże rozwiązania konstrukcyjne powodują że śa to dwa różne karabiny. To tak jak by mówic że SWD jest powiększonym AK

 

To z jakiej rodziny jest karabin definiuje producent, akliber, zasada działania.

 

SR-25 przypomina M16 jednakże jest rozwinięciem modelu AR-10 z którego wywodzi się rodzina AR-15. Niby wygląda tak samo ale jest to już inne karabiny.

Edited by Moses
Link to post
Share on other sites
Pomijam dywagacje nad systemami gazowymi, bo się na tym nie znam. Czy może to być cecha klasyfikująca daną broń? Bo istotna jest niewątpliwie.
Czyli pomijasz najważniejsze.

 

Karabinki systemu Armalite działają na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych z lufy, działających bezpośrednio na suwadło. HK41*, Masada i inne nowsze konstrukcje są wyposażone w tłok i tłoczysko.

 

Poza tym Masada odbiega już zewnętrznie od Mki, wg mnie do elementów "definiujących" Mke można by dodać sposób wypinania magazynka, zwalniania zamka, umiejscowienie sprężyny powrotnej, rączkę przeładowania, brak możliwości zabezpieczenia ze zwolnionym mechanizmem spustowym. Ew. dosyłacz zamka (od pewnej daty).

 

REMOV pewnie będzie mógł udzielić jeszcze dokładniejszej odpowiedzi.

 

SR-25 przypomina M16 jednakże jest rozwinięciem modelu AR-10 z którego wywodzi się rodzina AR-15. Niby wygląda tak samo ale jest to już inne karabiny.
A co POZA kalibrem różni SR-25 od M-16? Zasada działania ta sama, konstrukcja ta sama, obsługa taka sama, 60% części wymiennych.
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...