Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[Oficjalny] L85 [ICS]


Recommended Posts

  • Replies 620
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z niecierpliwością czekam na pierwsze opinie szczęśliwych posiadaczy tej Lki :twisted: . Jestem bardzo ciekawy na jakim jest poziomie wykonania elementów zewnętrznych i tego innowacyjnego GB(regulowana moc !). Jak się ma ten sprzęt do konkurencji (STAR, G&G)? To wszystko bardzo nurtujące mnie pytania ;-) Poczekamy, zobaczymy.

 

Sam byłem zainteresowany kupnem L85 G&G ale po przewertowaniu tematu o niej, spasowałem - awaryjność i problemy wielkie IMO jak na taką cenę :roll: Więc zacząłem szukać produktu ICS, no i proszę MO ma go w swojej ofercie w takiej cenie jak spec shop Lkę G&G. Bardzo interesuje mnie konfrontacja tychże produktów :mrgreen:

 

 

Pozdrawiam

 

Jacur

Link to post
Share on other sites

No to może podzielę się pierwszymi wrażeniami.

 

Na pierwszy ogień zdjęcia :-) Niedużo narazie, ale GB rozbierał nie będę ze względu na plombę. Jeśli ktoś chce jakieś bardziej szczegółowe zdjęcia jakiegoś elementu to mogę dorobić :-)

img7547largeoa6.th.jpg img7549largezs8.th.jpg img7551largesw3.th.jpg

 

img7552largeam0.th.jpg img7556largejk8.th.jpg img7557largemk9.th.jpg

 

img7561largegb5.th.jpg img7562largeks9.th.jpg img7563largeqz9.th.jpg

 

 

Pierwsze wrażenia...Podsumowując krótko - WOW! Wykonanie jest po prostu idealne! Nie ma mowy o luźnym gripie, chwiejącym się chwycie czy niedoróbkach itp. Cały gun to jedna SOLIDNA bryła. Nic nie trzeszczy, nie skrzypi, nawet 1mm luzu nie ma.

 

Do gripa bez problemu weszła bateria Sanyo 9,6V 3300 (oczywiście ogniwa large). Trzeba ją lekko wmanewrować, żeby weszła pod heat shielda w gripie (takie blaszki) i wchodzi idealnie. Śmiem twierdzić, że wejdzie nawet 10,8V ale 12V na pewno już się nie zmieści. Przy zakładaniu gripa trzeba się trochę nagimnastykować z kabelkami - grip ma wielkość oryginału, czyli miejsca tam za dużo nie ma, a trzeba zmieścić jeszcze bezpiecznik samochodowy (znaczna zmiana w porównaniu do innych aegów).

 

Selektor ognia nie ma żadnych oznaczeń w moim przypadku. Co prawda w instrukcji piktogramy pokazują, że powinny być, ale niestety u mnie takowych nie ma. To samo tyczy się blokady spustu - ma wytłoczone F(ire) i S(safe), ale nie są one pomalowane. Trochę szkoda, bo nawet w Army są kolorowe (w każdym razie w egzemplarzu, którym się bawiłem).

 

Co do nowinek:

- Grip już został omówiony - zdejmuje się go po otwarciu górnej klapki, wciśnięciu przycisku i można swobodnie zsunąć go do przodu.

- Hamulec na spuście - to całkowita nowość. Styki spustu blokuje lekko sprężynujący kawałek metalu. Dopiero kiedy ściągniemy spust odpowiednio mocno blokada spada (słychać charakterystyczny "klik") i styki się zwierają. Zmienia to nieco wrażenia reakcji na spust. Wg mnie jest genialna :-D Bardziej przypomina strzelanie z ostrej - możemy ściągnąć spust do połowy a strzał padnie dopiero po przekroczeniu tej magicznej granicy. Dla mnie bomba!

- field stripping, czyli demontaż polowy. Dzięki zastosowaniu styków kontaktowych między trigger mechanism a upper reciever możemy bez trudu podzielić replikę na dwie części (po uprzednim wybiciu pinów i zdjęciu butt pada) a żadne kabelki nam się nie majtają. Miodzio :D Rozebranie i złożenie guna trwa dosłownie chwilkę. Co prawda trzeba lekko uważać żeby wszystko się dobrze spasowało, ale tak naprawdę wszystko się samo układa prawidłowo.

- bolt catch - działa :-D można cofnąć sobie dźwignię przeładowania, zablokować ją (niestety blokada działa odwrotnie do ostrej - trzeba podnieść ją w górę i nie jest samoblokująca się) i można swobodnie regulować HU.

 

Pierwsze testy:

- testowałem magazynki:

- lowcapy PJ (metal) - pasują idealnie, podają bez problemu

- realcapy STAR (plastik) - wchodzą jak ta lala, podają bez problemu

- hicap ICS (metal, ten z zestawu, dostajemy takie 2) - oczywiście bez problemu

- hicap BOYI (metal) - generalnie też bez problemu, co 20-30 kulka leciały dwie.

- zasięg :shock: - 2x większy niż moje m4 Boya z wsadzoną m120 MadOnion. No po prostu zgroza! Narazie strzelałem tylko przez okno, więc obiektywne wyniki dopiero po weekendzie.

 

Co ciekawe, dostałem GB z prowadnicą sprężyny ustawioną na "medium" czyli środkową dziurkę. Przestawiłem na "high" więc pewnie demon ma z 420 fps jak nic (w poniedziałek idę zmierzyć na chrono, podobno w stocku jest 430fps na "high").

 

Co do wyważenia - osobiście jestem przyzwyczajony do m4 z baterią na kolbie, więc z lekkim przeważeniem do tyłu. Ela ma podobny rozkład ciężaru, więc dla mnie idealnie :-)

 

Zdecydowanie najlepsza replika jaką miałem!!!

Link to post
Share on other sites

Czyli 960zł star, 100zł wysyłka + 22% vat (233zł) = 1293zł za guna, który ma dużo wad, ma plastikowy GB i nie ma żadnej gwarancji. W dodatku może stać na cle tygodniami. Podziękuję.

 

Swojego brałem w MO w pre-order. Baterii nie ma w zestawie jak to każdy markowy gun (STAR też nie ma). Używam takiej jak w opisie powyżej.

Link to post
Share on other sites

mam L85 z ICS, pierwsze testy potwierdzają bardzo dobrą opinię, replika strzela celnie, kuleczki jak po sznurku

Kakaroth powiedzial wszystko,

mogę dodać tylko garść informacji z pomiarów

ustawiłem sprężynę na maksa i oto co mi wyszło:

kulki 0,20g

395-405 fps

kulki 0,23g

380-390 fps

kulki 0,25g

370-380 fps

 

moc - 1,5J

 

rewelacja

czekałem długo ale jestem bardzo zadowolony

polecam

Link to post
Share on other sites

Zatem przyszedł chyba czas na jakąś porządniejszą recenzję a nie tylko "pierwsze wrażenia."

 

Zatem pokolei.

 

 

Sam początek:

Replikę L85A2 zamówiłem jeszcze pod koniec kwietnia 2008 w opcji pre-order ze sklepu MadOnion. Niestety z powodu problemów jakie miała fabryka ICSa wysyłka znacznie opóźniła się a wymarzoną i wyczekaną replikę otrzymałem dopiero pod koniec sierpnia.

 

Na kuriera czekałem z utęsknieniem od samego rana. Około godziny 14 zapukał nareszcie :-) Czym prędzej rozerwałem szary papier i taśmę klejącą a moim oczom ukazał się przepiękny widok:

img7547largehg4.th.jpg img7551largebm2.th.jpg img7552largelg1.th.jpg img7554largevz5.th.jpg

 

Replika jest ułożona w aksamitno czerwonej plastikowej wytłoczce, która uniemożliwia jakikolwiek ruch repliki wewnątrz pudełka. Standard dla ICSa, aż szkoda, że nie wszyscy producenci tak dbają i bezpieczeństwo przesyłki. Co ciekawe, wytłoczka jest również na model L86A2 LSW, co oznacza, że zgodnie z zapowiedziami LSW powinno pojawić się przed końcem roku zarówno w wersji pełnej jak i Kit'a służącego do zamiany L85 w L86.

 

Co dostajemy w pudełku:

Zestaw, jaki otrzymujemy jest standardowy dla tej klasy producenta replik. Tradycyjnie dla ICSa otrzymujemy 2 długie hicapy na 450 kulek każdy, opakowanie kulek 0,2 wysokiej jakości (żadne aniołki! normalne, polerowane, precyzyjne kulki), wycior oraz instrukcję obsługi i demontażu. Co ciekawe, instrukcja omawia też L86.

 

Po wyjęciu z pudełka:

Pierwsze co pomyślałem po wzięciu Eli do rąk to "bryła!" Całość jest absolutnie perfekcyjnie spasowana! Nie ma mowy o jakichkolwiek luzach! Replika trzyma się fantastycznie. Po prostu czuć solidność tego guna. W przeciwieństwie do gripa Army nic się nie rusza nawet o 0,5mm. Kawał solidnego wykonania i porządnej blachy.

 

img7566customvo7.th.jpg img7567customak5.th.jpg img7587custommi3.th.jpg

 

Każda replika posiada unikatowy numer seryjny. Bardzo miły dodatek :) Daje poczucie, że ten akurat egzemplarz jest unikatowy i nikt nie posiada dokładnie takiego samego :)

 

Co ciekawe, ICS chyba jako pierwszy producent (o ile mi wiadomo) w instrukcji obsługi przedstawił dokładny sposób demontażu repliki. Dzięki temu nie ma problemu z szukaniem po forach i stronach artykułów pt. "jak rozebrać model XXX producenta XXX." Wszystko dostajemy podane na tacy. Jest to podyktowane również tym, że użytkownik dostaje od firmy możliwość pośredniej ingerencji z moc repliki, ale o tym później.

 

Przedni grip, w przeciwieństwie do innych replik SA80, nie jest zdejmowany po odkręceniu śruby przechodzącej przez blok gazowy. Zamiast tego wystarczy nacisnąć czarny przycisk znajdujący się przed zespołem muszki i możemy zsunąć całego gripa do przodu. W środku znajduje się miejsce na standardową baterię large. Na pewno mieszczą się baterie Sanyo na ogniwach SC i pojemności 9,6V. Najprawdopodobniej zmieszczą się też akku 10,8V, ponieważ jest jeszcze trochę miejsca z przodu. Włożenie baterii za pierwszym razem może wymagać nieco siły, ale potem już wszystko jest cacy :)

img7561largede6.th.jpg

 

Ułożenie kabli w gripie może na początku sprawić nieco problemów, ponieważ producent bardzo zadbał o to, żeby grip był zgodny wymiarowo z oryginałem, więc miejsca tam zbyt wiele nie ma. Zastosowano też po raz pierwszy bezpiecznik samochodowy, który jest znacznie łatwiej dostępny niż starszy typ, używany do tej pory w AEGach.

 

Po wybiciu dwóch pinów "never lost" (nie wychodzą całkowicie, nie da się ich zgubić teoretycznie) i zdjęciu stopki możemy rozłożyć replikę na upper reciever i trigger mechanism (zgodnie z oryginałem - bardzo miły smaczek).

 

img7571customck0.th.jpg img7573customos8.th.jpg img7574customrw9.th.jpg img7575customnx5.th.jpg

 

Po rozłożeniu Repliki na 2 połówki naszym oczom ukazuje się sekret jednego z największych smaczków w tej replice - mechanizmu spustowego. ICS szczyci się tym, że opracował rewolucyjny system mechanizmu spustowego, który całkowicie eliminuje przepalanie się styków. Do tego skonstruowano mechanizm "opóźniacza spustu". O co chodzi? Mianowicie żeby styki się zwarły spust musi zostać pociągnięty odpowiednio w tył. Wtedy spada blaszka hamująca styki, następuje zwarcie styków i pada strzał. Nie ma mowy o zacinkach spowodowanych zbyt lekkim pociągnięciem za spust. W dodatku przy pociągnięciu słychać delikatny *klik* - dokładnie wiadomo kiedy styki się zwarły i można fantastycznie wyczuć spust. Jak by tego było mało, konstrukcja taka zapobiega przypadkowemu wystrzałowi podczas rozbierania repliki. Po prostu prąd przestaje płynąć jak tylko rozdzielimy obie połówki body.

 

img7576customzg0.th.jpg img7577custommd1.th.jpg img7580customis0.th.jpg

 

Tego nie da się ładnie opisać. Ten mechanizm trzeba po prostu poczuć :) Koniec z nadpalonymi stykami!

 

Odnośnie wyglądu zewnętrznego jeszcze kilka słów.

Kolor kompozytu z jakiego wykonane są części nieco różni się od siebie. Jest to spowodowane tym (podobnie zresztą jak w ostrej wersji), że poduszka policzkowa i stopka kolby mają inną fakturę niż chwyt pistoletowy i przedni grip. Poduszka i stopka mają lekko antypoślizgową fakturę. Nie zaryzykuję stwierdzenia, że są gumowane albo gumowe jak w innych replikach. Zdecydowanie nie. Po prostu są bardziej przyczepne i mniej śliskie niż normalny plastik.

 

Dodatkowo, za namową maniaków, ICS zdecydował się na umieszczenie ruchomego mechanizmu gazowego. Możemy go nastawić w 3 pozycjach (zgodnie z oryginałem): N-Normal, tryb normalnego podawania gazów, E-Excess,, którego używa się w cięższych warunkach, kiedy czyszczenie nie jest możliwe, aby oczyścić zawory, O-Open, wykorzystywany do odpalania granatów nasadkowych.

 

img7585customuu5.th.jpg img7583customoe2.th.jpg

 

Szyna to 19mm Dovertail. Taka jak w oryginale. Może to zmartwić osoby, które planowały założenie innej optyki niż SUSAT (pasują i G&G i STARa). Acog Walthera niestety rusza się swobodnie po szynie, jednak przejściówki na szynę 22mm są dostępne a i ICS zapowiedział wypuszczenie szyny 22mm.

 

img7581customkc4.th.jpg

 

Przyrządy celownicze są fantastyczne! W pełni regulowane, dokładnie wykonane i, co najważniejsze, skuteczne! Nie ma mowy o nadlewkach, przeziernikach wielkości główki od szpilki, która jest przecięta nadlewkami itp. Nic z tych rzeczy. Po ustawieniu HU i wyregulowaniu przyrządów strzelanie to poezja! Trafia się dokładnie tam, gdzie się celuje.

 

img7589customsn1.th.jpg

Komora HU to kolejny autorski pomysł ICSa. Jest zrobiona z kompozytu a reguluje się ją pokrętłem z boku, podobnie nieco do HU z eMek. Stockowa gumka HU jest zaskakująco dobra i nie widzę potrzeby jej wymieniania. Nie wiem jak będzie się zachowywała na mrozie, ale w temperaturach powyżej 10st.C. Bardzo poprawnie podkręca kulki. Każdemu przekręceniu towarzyszy bardzo wyraźny klik. Nie ma też mowy o rozregulowaniu. Jak się ustawi, tak zostanie.

 

Aby wyjąć komorę HU należy odkręcić lufę zewnętrzną (8 śrubek) i jeszcze 2 śrubki mocujące HU w lufie. Może to wydawać się kłopotliwe, ale za to pozwala na super stabilne mocowanie komory. Mając przejścia z eMkami, gdzie komora ma tendencję do poruszania się 1,5mm w każdą stronę a przez to bywa, że krzywo podkręca kulki, taki rozwiązanie jest jak najbardziej optymalne. Do tego trzeba pamiętać, że nie trzeba tego robić, jeśli np. chcemy tylko przetkać zacięcie - wtedy wystarczy tylko wysunąć GB i viola :)

img7594customqe7.th.jpg img7592customev7.th.jpg img7595custombl1.th.jpg img7596customhv3.th.jpg

 

 

 

 

A w środku same dziwy:

Teraz będzie nielada gratka! Sam gearbox to autorski projekt ICSa, opatentowany w kilku krajach, w tym w Chinach, więc nie ma szans żeby któryś z tanich producentów skopiował rozwiązania z Eli.

 

Z zewnątrz bryła GB może przypominać z grubsza GB v7 TM znany z m14. Ale na ogólnym zarysie podobieństwa się kończą. Przede wszystkim GB Eli jest pozbawiony jakiegokolwiek okablowania. Po odłączeniu styków z silnika nie pozostaje nam nawet milimetr przewodu. GB to sama mechanika, cała elektryka pozostaje w body. Więc można śmiało grzebać w kabelkach nie ruszając GB i na odwrót. Dla domorosłych tunningowiczów to fantastyczne ułatwienie.

img7597customgq2.th.jpg img7601customgd6.th.jpg

 

Jak już wspomniałem wcześniej, ICS daje maniakom możliwość pośredniej ingerencji w GB. Mechanizm szybkiej wymiany sprężyny znany jest m.in. z M249 i serii eMek STARa. Jednak ICS poszedł o krok dalej. Mamy możliwość regulowania mocy repliki bez konieczności wymiany sprężyny!

img7602customnm5.th.jpg img7603customgv1.th.jpg img7605customkf1.th.jpg

 

Prowadnica sprężyny (stalowa, łożyskowana), jest na stałe mocowana na stalowym(!) trzpieniu, w którym są 3 otwory na wylot. Poprzez wepchnięcie prowadnicy do środka lub wysunięcie jej na zewnątrz mamy możliwość ustawienia jej w 3 pozycjach (low, medium, high) i tym samym dostosowanie mocy do wymagań. GENIALNE!!! Już nie będzie problemów z tym, że mamy wsadzoną m130 żeby mieć 440 fps a chcemy postrzelać się w CQB/MOUT gdzie limit to, dajmy na to 370 fps. Wystarczy wysunąć sprężynę na położenie "low" i już! Całość operacji zajmuje mniej niż 3 minuty i można spokojnie to zrobić w terenie bez żadnych narzędzi!!!

 

Silnik, doskonały ICS Turbo 3000, to typ krótki. Reguluje się go poprzez śrubę dociskową w ramce GB. Sama ramka jest dość gruba i raczej nie widzę możliwości żeby mogła w jakikolwiek sposób się skruszyć lub pęknąć (jak to bywa w G36).

img7607customha3.th.jpg

 

No i sam GB.

Ponieważ GB to sama mechanika a w dodatku po wyjęciu sprężyny nie ma w nim żadnych napięć ani energii, praca nad nim to czysta przyjemność. Aby go rozłożyć należy najpierw wyjąć dźwignię selektora ognia (stalowa, reaguje na magnes), i odkręcić wszystkie śrubki...I to wszystko :)

img7613customcm1.th.jpg img7614customrr2.th.jpg img7616customte3.th.jpg

 

Co ciekawe, GB najłatwiej rozbierać kładąc go na prawej stronie (dyszą w lewo) a nie jak w innych na lewej stronie (dyszą w prawo). Może to wywołać lekkie zakłopotanie na początku, ponieważ wydaje się, że wszystkie zębatki są na odwrót :)

img7625customqu0.th.jpg

 

Sam szkielet jest ekstremalnie wzmocniony. Ścianka z tyłu to praktycznie lity blok, z przodu to przeszło 1cm. Pierwsze skojarzenie jakie miałem to GB z m249. Sprawia tak samo pancerne wrażenie!

 

Pneumatyka to zestaw standardowy ICSa. Czyli dostajemy biały tłok (16 zębów nareszcie!!!), cylinder typ 0 (standardowej długości), plastikową głowicę cylindra V2 i uszczelnioną dyszę. Co ciekawe, głowica tłoka jest o 1mm grubsza niż inne jakie widziałem. Nie ma niestety łożyskowania. Za to cały zestaw jest zaskakująco szczelny i dobrze nasmarowany! Powietrze nie ucieka na boki, Uszczelka głowicy tłoka bardzo dobrze przylega do cylindra.

img7618customdy8.th.jpg img7624customoc7.th.jpg

 

Zębatki to standardowe, super wytrzymałe, stalowe zębatki ICSa. Ciągną bez problemu m140 a i widziałem, że ciągnęły nawet m150 i to na pełnej serii. Są bardzo dobrze spasowane, wypodkładkowane i nasmarowane. Nie ma co się bawić :)

img7622customcu6.th.jpg img7623customsn0.th.jpg

 

Co ciekawe, tappet plate (listwa dosyłacza/popychacz dyszy) ma nieco inną konstrukcję niż ta na co dzień spotykana - posiada "żłobienia" które w założeniu mają ułatwić poruszanie się po prowadnicach. Bardzo fajny pomysł :)

img7621customhr4.th.jpg

 

 

Osiągi.

 

Zasięg skuteczny jest oszałamiający. Nie miałem okazji testować jej na chrono, ale strzelała wyśmienicie i baaaardzo daleko. W dodatku skupienie na stockowej gumce i lufie jest fantastyczne. Kulki lecą jak po sznurku (korzystałem z exceli 0,23, pestek 0,25 i extreme 0,25).

 

Przeprowadziłem też mały test kompatybilności magazynków:

- midcapy GP

- lowcapy CA

- realcapy STARa

- midcapy MAGa

- lowcapy KA

- lowcapy PJ

- hicapy ICS

- hicapy Boyi

Wszystkie podają bez najmniejszego problemu!!! Niektóre mają tendencję do ruszania się w gnieździe maga na boki, ale nie ma szans żeby wypadły samoistnie. Magcatch trzyma je mocno i pewnie!

 

Podsumowując:

Czekałem na tę replikę praktycznie od początku mojej zabawy w ASG (ponad 3 lata już), od kiedy na stronie ICSa pojawiły się pierwsze rendery modelu. Od września zeszłego roku śledziłem każdą najdrobniejszą wiadomość o niej i powiem tylko BYŁO WARTO!

 

Replika zachowuje się fantastycznie, wygląda super, strzela oszałamiająco. Jak na replikę z górnej półki przystało, absolutnie nic nie trzeba w niej zmieniać. Wystarczy podłączyć baterię i można śmiało ruszać w pole. Jakiekolwiek tunningi są po prostu zbędne. Ten gun strzela jak marzenie prosto z pudła! Spasowanie części daje olbrzymi komfort i poczucie solidności.

 

Jeśli jesteś brytofilem lub po prostu szukasz repliki innej niż AK lub eMka a do tego szukasz czegoś naprawdę solidnego to nie szukaj więcej - kupuj śmiało! Cena w Polsce jest do tego śmiesznie niska w porównaniu ze STAREm czy nawet G&G!

 

Pozdrawiam serdecznie,

Kakaroth

Link to post
Share on other sites

Świetna recenzja - dzięki :) Już wiem na co zbieram pieniążki :)

 

A ja kupiłem na raty... L85 to pierwszy karabin ASG jaki kupiłem i zawsze chciałem mieć elektryka. Przymierzałem sie do Army ale jak usłyszałem że będzie ICS...

Mam nadzieję że replika będzie równie niezawodna jak AK ICS'a które mam już od ponad roku.

Link to post
Share on other sites

Star robi przejściówkę na 22mm.

Szyna to 19mm Dovertail. Taka jak w oryginale. Może to zmartwić osoby, które planowały założenie innej optyki niż SUSAT (pasują i G&G i STARa). Acog Walthera niestety rusza się swobodnie po szynie, jednak przejściówki na szynę 22mm są dostępne a i ICS zapowiedział wypuszczenie szyny 22mm.

Ok, dzięki za odpowiedź - widzę że na Twoim zdjęciu szyna ma inny kształt niż nz jednym z newsa z głównej strony, które mnie zmyliło: http://www.wmasg.pl/fotki/news/757/95d1aad97cfe80f4.jpg

 

No to mam jeszcze dwa pytania które mnie nurtują od czasu, gdy zapragnąłem zrobić sobie nieortodoksyjne l85 ;) Czy mógłbyś (jeśli masz możliwość) sprawdzić czy midcapy G&P albo CA typu "thermold" pasują do gniazda tej repliki i podają kulki jak należy?

I drugie - odkręcałeś tłumik płomienia? Jaki ma gwint?

Link to post
Share on other sites

No i doszukałem się wady, tłumik płomienia jest jak by od innego karabinu, odbiega jakością wykonania od reszty. Nie ma gwintu tylko wkręcaną zatyczkę. Niby mała rzecz a trochę psuje efekt całości. Będę musiał poszukać bardziej rasowego tłumika.

To chyba jedyny zgrzyt jaki zauważyłem w tej replice.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...