Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kamizelka / oporządzenie do ASG


Recommended Posts

Ostatnio troche rozmyslalem nad kamizelkami taktycznymi i ich zastosowaniem do ASG. Doszedlem do wniosku, ze najlepiej posluchac co sami macie do powiedzenia. Jaki kroj preferujecie, jakie typu ladownic, zapiecia, co i w jakich ilosciach chcecie przenosic, w jakim kolorze itd.

Daloby sie wtedy opracowac wzor kamizelki (badz kilka wzorow) najbardziej optymalnych do ASG

Link to post
Share on other sites

oj, cos masz zapedy jak nas Sztab Generalny :) zacedydowac co bedzie najlepsze i tak ma byc...

 

kazdy czlowiek jest inny ma inne upodobania, ludzie maja rozne giwery...

najlepszym wyjsciem jast Molle bo kazdy moze sobie skomponowac kamizelke jaka chce :)

 

a ustalanie wzorow na stale odgornie jest bez sensu

 

dlatego ja nie kupowalem zadnych "wspanialych" kamizelek BHI czy innych znanych firm tylko zamowilem w Kajmanie taka jka chcialem... i mam wszystko tak jak sobie zazyczylem i nie ma drugiej takiej kamizelki na swiecie :D

Link to post
Share on other sites

No tak Navy, masz racje. Tyle, ze Apogeumusowi chodzilo chyba o to zeby kazdy opisal swoje doswiadczenia w dziedzinie oporzadzenia. Jak kazdy doda cos ciekawego od siebie to w sumie mozna to jakos tam polaczyc (wybrac rozwiazania odpowiadajace wlasnym upodobaniom).

 

Ja uwazam, ze najlepszym rozwiazaniem do ASG (mowie tutaj o walce lesnej) jest uklad pasa i szelek z zasobnikiem z tylu i dowolnymi ladownicami, pokrowcami itd. naokolo. Takie rozwiazanie jest niedrogie i zarazem modulowe.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Rozmiary ładownic powinny być dobrane pod konkretny magazynek ale to chyba każdy wie :) . Co do ich ilości to zależy czy korzystamy z magazynków typu hi-cap czy low-cap. W przypadku gdy z tych drugich to musi ich być dużo a przede wszystkim łatwo dostępne. Gdy używami magazynków o dużej pojemności to wystarczą dwie, trzy ładownice na ew. przechwowyanie maga czy ładowanie kulek w ładownicy. Do takiej łądownicy można też włożyć np. puszkę z napojem. Do tego powinny mieć mniejsze ładownice na grananty, do których można włożyć jakiś multi tool czy radio albo komórkę (jesli ktoś z nią lata). Przydatny jest też jakiś plecaczek lub zasobnik na plecach najlepiej połączączony z kamizelką. To oczywiście moje zdanie. Osobiście używam kopii kamizelki Pattern 83 i jedyne co mogę jej zarzucić to mała ilość ładownic i to że jest dośc twarda i czasem żle się układa.

Link to post
Share on other sites

Osobiscie to jestem przeciwnikiem jakichkolwiek kamizelek :) Zdecydowanie wole oporzadzenie oparte na pasie i szeleczkach alice oraz wszelkich ladownicach, torbach cargo itp. doczepionych do tego. Nie dosc ze duzo mniej to zaslania i latwiej uznac trafienie to jeszcze sie czlowiek tak w tym nie poci jak w kazdej innej kamizelce.

 

A co do patterna 83 o ktorym pisal Procent. Jak dla mnie brzydkie to jak noc listopadowa, jednakze jest to tylko i wylacznie moja opinia i kazdy ma prawo sie z nia nie zgodzic :)

Link to post
Share on other sites

Kompromisem (choć nie dla wszystkich) może być kamizelka taktyczna bez żadnych kieszeni lub z ich minimalną ilością a na to oporządzenie alice. ładnie wygląda i jest funkcjonalne.

Oczywiście jest to tylko moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać :D .

Link to post
Share on other sites

Ad szelek - wystarczy pobiegac wiecej, niz godzine, czy dwie, aby przekonac sie, czemu odchodzi sie od oporzadzenia opartego na systemi szelki - pas na rzecz kamizelek. Sugeruje kilka dluzszych wypadow ;)

 

Ad wygladu patterna - dla mnie las to nie rewia mody. Chodze w tym, co spelnia moje oczekiwania. Na petterna przerzucilem sie z ALICE'a a pozniej LBV'a. Przypomina mi sie doktryna naszej armi, gdzie malowanie broni farbami maskujacymi jest uznawane za niszczenie i jest przestepstwem - w koncu bron ma wygladac ladnie na paradach :lol:

 

Ad noszenia kamizelki i szelek - jak dla mnie czyste samobojstwo.

Goraco ( szelki przyciskaja kamizelke do ciala znacznie mocniej, niz gdybys nosil ja sama ), praktycznie kamizelka jest bezuzyteczna ( nawet jesli wlozysz cos w jej kieszenie, pod oporzadzeniem, to i tak tego nie wydostaniesz ;) ), no i nie likwidujesz wad szelek ( rozlozenie ciezaru, wywazenie, wszystko znajduje sie na pasie itd....)

Link to post
Share on other sites

a na co komu kamizelka taktyczna bez zadnych kieszeni?!?! :wink:

zgadzam sie ze pattern jest obrzydliwy, fuj :)

 

a co do tematu,

to zeby kamizelka byla dobra do asg musi przedstawiac prawdziwą kamizelke bo asg to jednak proba odwzorowania prawdziwej walki. Wiec jakas kamizelka z kieszeniami przeznaczonymi na gogle, baterie, fajke do ładowania kulek, wycior, itp mi sie nie widzi. Powinna to byc jak najwierniej przesdtawiona prawdziwa kamizelka :)

Link to post
Share on other sites

Kabura na bron zapasowa(udo, kamizelka pacha-ostatnie odradzam)

Magazynki( udo, "luzem" w torbach na pasie, lun kamizelka taktyczna)

Rurka do ammo (to tylko kamizelka)

Lusterko na "raczce" no to tez raczej kamizelka

lornetka( torby na pasie)

To sa te rzeczy ktore maga sie przydac w ASG.

Nalezy pamietac ze torby nosne nie sa najlepsze do CQB, ale kamizelki tez nie sa najlepsze do lasy. W lasie oporzadzenie nosi sie na plecach w CQB na przodzie- gdzie jest ulatwiony dostep (ogola koncepcja).

 

Jakbym mial radzic to kamizelka taktyczna na "pierdolki" tnz. tel.kom, radyjko, baterie, latarka, kulki, magazynki itd. A gdy trzeba uzyc liny, lornetki, siatke maskujaca to brac dodatkowo pas nosny. Niepowinno sie brac zbednych rzeczy.

Link to post
Share on other sites

ja wole swojego HSV - nie moge sie przekonac do koncepcji modulowej kamizelki. biegalem w policyjnych molle i nadal nie jestem do nich przekonany. moze zbyt starej daty jestem :) i do 'novum' nie jestem przekonany.

 

ale kamizelka to kwestia indywidualna i kazdy powinien miec rozwiazanie DOPASOWANE do swoich preferencji.

Link to post
Share on other sites

hooah,

Ja obecnie tez uzywam blackhawka, cos podobnego do HSV tyle ze starszy model; Omega. Zajebiscie mi spasowala, jakby stworzona diealnie do moich potrzeb. 6 ladownic na magi do 16stki/m4 dwie utility pouch, medical, pomieszcza wszystkie moje smieci. Camelbaka da sie podczepic, a na pasie obecnie nosze cargo z MOLLE, medicala ALICE i ladonice do shotguna z oporadzenia LCE(bateria ta trzymam). Tak a propos oporzadzenia, nosze jeszcze gaz maske w pokrowcu na udo(ten akemykanski II typu) a szykuje sie jeszce utility leg pouch, tak na rozne smiecie.

TO mi wystarcza w zupelnosci. Dodac jeszcze moge, ze przepierdzielilem sie przez wiele kamizelek; polska lubwaka, ALICE, LCE, LBV czy ta Omega. I musze powiedziec, ze Kamizelka mi najbardziej odpowiada. Trzyma sie dobrze ciala nie placze sie itp.

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites

dla mnie dobrym rozwiązaniem jest np. 6 kieszeni na magazynki (typ m16 - są bardzo uniwersalne bo wloze wszystko czy latarke czy tłumik czy pojemnik z kulkami a choćby radio:D ) i dwie kieszenie Cargo na wysokości serca ( nad kieszeniami na mag. M16) i tyle... zadnych kieszeni z tył.... i wszystko ponaszywane na takiej siateczce... nie wiem jak to sie nazywa (moja kamizelka nazywa sie TV M16 Special operation Vest)... ale brakuje mi w niej bardzo choc jednej kieszonki na mag. pistoletowy.

 

Pozdrawiam

Dejot NSA

Link to post
Share on other sites

Hmm... po pierwsze to wg mnie zakladamy taka jaka nam pasuje klimatem.

Ja szczesliwie zakupilem Pioneer M23 w kolorze oliwkowym (chociaz wlasciwie to "chest rig").

http://www.russiancombatgear.com/product_i...erm23.large.jpg

Pasuje mi - bo takiej jej przeznaczenie - na magazynki do AK (wchodzi 8 ), poza tym mieszcza sie tez : tlumik, dodatkowe kulki, noz, radiotelefon, piersiowka i jeszcze wiele innych rzeczy.

Tak poza tym jest jeszcze kieszen wewnetrzna.

Link to post
Share on other sites

ja zecydowanie jestem zwolennikiem kamizelki (najlepiej siatkowej. Szelki + pas sa niewygodne i jak sie nosi duzo sprzetu to mocno uwieraja w ramiona i biodra.

a co powinno byc w kamizelce?

- Ladownice na min. 6-7 magazynkow.

- kieszen lub mozliwosc przytroczenia CamelBaka (lub innego "wora")

- min. dwie kieszenie "cargo" - ogolnego przeznaczenia (i tam zapasowa bateria, worek kulek (NIE sloik ;)), jedzenie itp)

- min. 2 ladownice na magazynki pistoletowe (w tym w jednej Marui BB loader :))

- mozliwosc mocowania elementow zestawu ALICE (kompasowki, dodatkowe ladownice, manierki)

- szlufki do polaczenia z pasem glownym

- petla ewakuacyjna

- kieszen na radio

- jesli bedzie miejsce to kieszen na latarke

- kabura na pistolet na pasie (najlepiej M12)

 

to oczywiscie chodzi o sprzet do "zielonej" bo o ile zrozumialem o to chodzilo autorowi watku

Link to post
Share on other sites

co do wyglądu patterna to jest kwestia gustu jak ireszty kamizelek, sam miałem rózne i najbardziej podoba mnie sie wizualnie oporządzenia LCE i MLCE oraz LBV. Niestety funkcjonalność nie spełniła MOICH oczekiwan i mam PAtterna ale troszke innego niz taki w sklepie. wystarczy posiedzieć 2 tygodnie z igłą i nikta i moza sobie wykombinowac dobrą kamizelke tak jak to zrobił foka ale on nie szył tylko zamawiał. myśle ze tu raczej trzeba po prostu poexperymentować i wywarzyć funcjinalność / wygląd / klimat i wybrac tak jak nam odpowiada. Myśle ze nieda sie tego nijak zunifikować.

 

pozdro

wilku

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja mam Polska olv-ke (lubawke) i jestem z niej zadowolony mieszcze w niej wszystko i jest wygodna (dobrze lezy) polecam kazdemu kto lubi polskie wyposazenie.

 

Jedynym minusem jest to ze brakuje wygodnej kieszonki na kulki ale i tak jest wspaniala i niedroga (ja dalem 150 pln.)

Link to post
Share on other sites

do zielonej- 4 ładownice ALICE

manierka z kubkiem

cold steel SRK

pucha na tasmę do M-60( w niej zestaw przetrwania)

cargo

medical navy

dwa o- ring

camelbak THERMOBACK 2 L

kabura udowa z SP MEU(SOC)

i jeszcze trochę szpeju po kieszeniach

a wszystko to na pasie ALICE z szelkoami typu 'h'

a czsem także czest rig z 8 mag do RISA i 4 do sp

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie jednoczesciowe oporzadzenie bez pasa jest najlepsze.Niewygodne dla mnie jest oporzadzenie Alice gdyz przy bieganiu z duzym obciazeniem uwiera wszedzie i rozlazi sie.Kamizelki sa dobre ale przy dluzszych biegach jest w nich zdecydowanie za goraco i z mojego doswiadczenia krepuja niektore ruchy(a to duza wada).Do asg sie nie nadaja gdyz nie czuc uderzenia.

Ja uzywam od dlugiego czasu oporzadzenia holenderskiego(dokladnej nazwy nie znam).Przeszedlem w nim wiele setek kilometrow i nie zauwazylem zadnej wady.Ma wszystko co trzeba pod reka i nawet przy duzym obciazeniu jest wygodny.Jedynie doczepiany plecak musialem dokladniej zamocowac gdyz nie ma trzymania dolnego i podskakuje w biegu i w standardzie ma malo ladownic, ktore nalezaloby dokupic.Polecam :!:

 

Oczywiscie to jest moje zdanie i nie kazdy musi sie z nim zgadzac :D

Link to post
Share on other sites

jak juz koledzy po fachu napisali musisz sam sie zastanowic do czego konkretnie ma byc kamizelka. ja kupilem sobie na http://szycie.friko.pl fajna kamizelke w dziale 'nasze wyroby' za 150zl czyli nie duzo. moj kolega tez tam sobie kupil i jest bardzo zadowolony z towaru. profesionalna robota, bardzo dobrze wykonczona i bardzo mocna.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ja osobiście nie mam zbyt dużego doświadczenia z kamizelkami. No ale mam mniej więcej zaplanowane "funkcje" takowej. Dla mnie kamizelka do ASG powinna mieć przede wszystkim:

- 9 kieszeni na magazynki do broni podstawowej (może być też mniej, ale musi być przynajmniej 6)

- przynajmniej dwie kieszenie na magazynki do broni zapasowej

- keszeń na radio (chociaż planujemy ze znajomymi kupić wojskowe z tym takim jak plecak, a na to raczej kieszeni nie będzie)

- Niewielka kieszeń na worek z kulkami (na okolo 500 sztuk)

- mała kieszeń na opatrunek osobisty (nigdy nic nie wiadomo)

- możliwość doczepiania sprzętu z pakietu Alice

- przydałoby się miejsce na małą broń zapasową (np. ppk, ale to opcjonalne)

-kieszenie na sprzęt dodatkowy (baterie, tłumiki, etc.)

 

no i to w sumie chyba wszystko. Jeżeli idzie o to skąd brać, to można właściwie sobie zamówić taką, chociaż często kosztuje to... srogo

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...