Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Odmiany i pochodne AK


Recommended Posts

Po trzecie - literówka

po drugie - to niech ci ludzie opiszą wrażenia, chętnie wysłucham ludzi którzy wiedzą więcej i nie mają podejścia "O-ja-wiem-więcej-od-ciebie-więc-japa-młody!"

po pierwsze- skrót myślowy. Mieszkańcami Izraela są w znacznej mierze Żydzi, więc nie widze nic złego w nazywaniu rzeczy po imieniu. Chyba się nie wstydzicie jak nazywają was Polakami?

 

Zadałem pytanie...czekam na odpowiedź odnośnie tego złotego kałaszka. Co to za typ?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

WeRT - nie mam postawy roszczeniowej, jak tak to odbieracie to przykro mi. Po prostu nie lubie jak ktoś wykorzystuje swój wiek, cisnąc innym i mając niezbite przekonanie że młodszy będzie siedział cicho "bo tak wypada"- takiego syfu ( przepraszam za wyrażenie) to mam masę w liceum, i znając życie na studiach nie będzie lepiej. Więc bądźmy dla siebie ludzcy i nie będzie spin, a nie od razu robić erudycje jaki to ktoś jest prymityw, infantylny, i cholera wie co jeszcze. Ja na prawdę jestem niespotykanie spokojny człowiek....

 

Foka- przepraszam ale już tok rozmowy mnie wytrącił z równowagi więc stąd te potknięcia.

 

/ OFF TOP mode off

 

Wracając do tematu - wie ktoś coś o tym karabinku czy nie? Bo szukam po internecie ale wychodzi na to że Amerykanie prawie wszystko co od Rosjan to określają AK, często nawet modelu nie podając. Sama konstrukcja też mi nie znana, wiem tylko tyle że to kałasznikow.

Link to post
Share on other sites

Co w tej sytuacji zrobiłby MacGyver? Co Jezus? Co mam zrobić ja?

 

Kolego kreciu, nikt ci tu wieku nie wytykał, tylko brak podstawowej wiedzy. Jakbyś był powiedzmy, nieziemsko opierd...nym 16 latkiem z doktoratem w Zakładzie Konstrukcji Specjalnych na WAT to byśmy milczeli w podziwie.

 

Ty natomiast - stary czy młody - robisz po prostu głupio, wdając się w buńczuczne dyskusje z ludźmi których ani znasz, ani wiesz co robią w życiu. Nawet gdybyś miał pozostać tylko na gruncie teorii - powinieneś wiedzieć że ze względu na zasadę działania, układ broni i jej ergonomię twoje umowne "M16" ma więcej predyspozycji by być bronią celniejszą od Galila, podczas strzelania taką samą amunicją na określony dystans. NIe masz ani doświadczenia, ani obycia, ani wiedzy więc jeśli masz pytanie to grzecznie pytaj, ale raczej nie popuszczaj wodzy fantazji na forum publicznym.

 

To o co pytasz to jeden z wariantów irackiego Tabuka - ta nazwa powinna ci pozwolić zacząć poszukiwania informacji na własną rękę, mając nadzieję ze jesteś angielskojęzyczny - możesz zacząć od tego: http://www.americanrifleman.org/ArticlePage.aspx?id=2078&cid=4

Link to post
Share on other sites

Dzięki wiem co to jest Tabuk ;) Ok wszystkich urażonych grzecznie przepraszam. Mam nadzieję, że pasuje.

 

A to że galil jest celniejszy od emki to nie jest moja opinia, ja tylko to wyczytałem z wypowiedzi jednego kolesia na jakimś forum, który ponoć miał okazję strzelać z obu. Ja NIE strzelałem więc nie mogę mieć porównania. Swoją drogą - jest tu jakiś dziennikarz piszący o broni palnej? Tak bym się go spytał pare rzeczy prywatnie.

Link to post
Share on other sites
to nie jest moja opinia, ja tylko to wyczytałem z wypowiedzi jednego kolesia na jakimś forum, który ponoć miał okazję strzelać z obu.
JAKIŚ koleś, na JAKIMŚ forum, który PODOBNO strzelał, a Ty już ślepo wierzysz i powtarzasz gdzie indziej. Brawo.

 

jest tu jakiś dziennikarz piszący o broni palnej?
Kilku.

 

Tak bym się go spytał pare rzeczy prywatnie.
Po tym co zaprezentowałeś wyżej byłbym zdziwiony gdyby, któryś miał ochotę na dyskusję, ale kto wie.
Link to post
Share on other sites

Nie wierze ślepo, nie przeinaczaj foka. Powtórzyłem opinie ale nie byłem jej słuszności pewny. A tarcia się zdarzają i zdarzać będą więc po co to " po tym co tu zaprezentowałeś". No ale skończmy ten temat...

 

Może to nie pytanie techniczne, ale i tak je zadam. Wie ktoś skąd się wzięła nazwa Krinkov? W Ameryce nazywają tak każdego kałasznikowa z krótką lufą, no ale jakie jest pochodzenie tej nazwy?

Link to post
Share on other sites
Po prostu sądze że roztrząsanie celności Galila i jego porównywanie z np. M16 nie ma sensu w tym temacie, mości adminie, ponieważ REMOV ani Catch <prawdopodobnie, MOGĘ SIĘ MYLIĆ> nie strzelali z Galila.
W moim przypadku bym się nie zakładał ;)

 

Słyszałem o celności Galila, czytałem co nie co o tej broni i na tym ukształtowałem swą wypowiedź. A to ile w niej prawdy to inna kwestia...
Niestety prawdy w tym nie jest zbyt wiele. O ile można oczywiście polemizować, czy Galil kalibru 5,56 mm jest celniejszy od AK różnej produkcji do amunicji 7,62 mm (ale tutaj największą rolę odgrywa nabój), czy też starać się go porównywać z rodzimym Berylem, o tyle niestety jego konstrukcja niesie całe dziedzictwo kałasznikowa, czyli broni dostosowanej do strzelania na dystansach do 300 metrów. Galil Sniper (ex-Galatz) jest odmianą do odmiennej amunicji i w teorii z większym zasięgiem oraz celnością, ale odnoszę wrażenie, że w zestawieniu z nowym IżMasz SWD, to nadal nie ta liga. Natomiast broń ta może spełniać zapotrzebowanie na broń precyzyjną do, powiedzmy, 500 metrów.

 

Może to nie pytanie techniczne, ale i tak je zadam. Wie ktoś skąd się wzięła nazwa Krinkov? W Ameryce nazywają tak każdego kałasznikowa z krótką lufą, no ale jakie jest pochodzenie tej nazwy?
Jeżeli wierzyć historii, to z artykułów publikowanych w Soldier of Fortune, najczęściej pisanych przez wszelkiej maści "doradców" i "instruktorów" mudżahedinów. To właśnie zniekształcona przez nich nazwa AKS-74U, przepisana dodatkowo na angielski dała popularność temu mianu, zwłaszcza, że komponuje się z słowem "shrink", czyli "zmniejszony". Tak samo zresztą, istnieje odrębne określenie Afgańczyków na AK-74.

 

1 obrazek, prawa strona - co to właściwie jest? To jest po prostu AK z krótką lufą robioną gdzieś tam w Arabowie i pozłacany czy ten karabinek ma jakąś specjalną nazwę?
To rozwijana przez jugosłowiańskich konstruktorów wariacja na temat 7,62-mm karabinka Zastava M70 określana zbiorczo mianem Tabuk (miejsce na poły mitycznej bitwy, która rzekomo toczyła się w roku 630 z Bizancjum, dowodził Mahomet i została opisana w Koranie; zresztą była to ostatnie starcie za jego życia). Irak zakupił od nich maszyny oraz know how, a następnie rozwijał w zakładach Al Kadisija (w angielskiej transkrypcji Al Qadissiya Establishment) swoje odmiany skrócone.
Link to post
Share on other sites

Panie Wilku, aka REMOV. Dziękuje Panu BARDZO! Poszukałem troche na necie i już wiem kto Pan jest. Rzeczywiście, ma pan prawo i przywilej uważać się za boga w tych klimatach. Tak swoją drogą, co oprócz ciągłego rozwijania swojej wiedzy o broni trzeba zrobić żeby zostać dziennikarzem o niej piszącym? Kończę profil dziennikarski, pisze amatorsko recenzje ( filmy, gry) i tworzę gazetke szkolną, ładnie mi to idzie, więc chyba trafiłem na coś dla siebie. Ma pan jakieś porady? Ewentualnie - jak zostać dziennikarzem w ogóle?

 

Może to nie będzie pytanie o kałaszu stricte, ale chętnie się dowiem - strzelał pan z SVU, tudzież SVU-AS? Jeśli tak to jaka jest celność? Wiem, że musiała spaść w porównaniu do SVD ( miałem okazje strzelać, NIE w grach FPS), bo lufa została skrócona ( 10 cm chyba, głowy nie dam). Jak bardzo to wpłynęło na spadek celności? I jak wygląda balans SVU-AS przy włożonym magazynku 40-nabojowym ( prosze mnie poprawić jeśli się mylę, ale czytałem że są do tej broni magazynki o większej pojemności niż do normalnego SVD czy SVU).

 

A odnośnie kałasznikowa- czy da się zamontować PBS-4/5 na AKS-74. Kaliber ten sam, ale słyszałem że tłumik jest tylko pod AKSU-74. Tak samo- czy da się zamontować PBS-2 na AKSU-74.

 

Z góry dzięki i przepraszam za wcześniejsze pyskówki.

Link to post
Share on other sites

Wzruszenie szybko Ci minie, kiedy uzmysłowisz sobie, że my nadal nie jesteśmy godni prowadzenia rozmowy z kreciem. Tylko Pan REMOV dostąpi tego zaszczytu gdyż kreciu wie już którz to taki. My nadal jesteśmy anonimowym tłumem amatorów, nie znającym się na rzeczy, bawiącym się "pistoletami na plastikowe kulki".

 

;-)

Link to post
Share on other sites

Foka - wciskasz ludziom kit. Mówisz słowa których ja nie wypowiedziałem i usiłujesz innych przekonać że tak właśnie robię.... moim zdaniem to dziwne jak na admina zachowanie. Nie mówię że nie znasz się na rzeczy, nigdy tego nie powiedziałem. Mam wrażenie, że zacząłeś grać sobie tu w jakieś dziwne gierki.

 

wally- obie pisownie są poprawne - SVD po angielsku, SWD po polsku. Ja wolę tą pierwszą i już. I nie musisz 2 razy pisać tego samego żeby do mnie coś dotarło, aż tak tępy nie jestem.

 

Artur - a ty szukasz tożsamości każdego kogo chcesz, jak to ująłeś "opierdolić" w internecie? Chyba nie.

 

Panowie przestańmy tu robić offtop. Ja wiem że działam wam na nerwy bo się odzywam, ale trudno. Trzymajmy się tematu. Ja proponuje to wszystko nie trzymające sie tematu wykasować, zostawić tylko to o czym jest mowa i tyle. Chyba że ktoś chce jeszcze popsioczyć, czy coś na mnie powiedzieć, to śmiało. I tak mam to gdzieś :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites

Co do pisowni SVD i SWD, zresztą chyba właśnie REMOV to gdzieś tu dokładnie wyjaśniał.

Jesteś w Polsce, piszesz na polskim forum, mówisz o broni, której nazwa została spolszczona więc pisz SWD a nie SVD, no chyba, że piszesz też Kalashnikov, vodka, a moje imię zapisałbyś Voytek.

To, że Ty wolisz pierwszą, naprawdę niezbyt dobrze świadczy o Twojej wiedzy o zasadach pisowni rodzimego języka.

 

P.S. To że poprzedni post pojawił się dwa razy to przepraszam, net mi się ciął i tak jakoś poszło 2 razy, w każdym razie jeden z wpisów do wywalenia.

Link to post
Share on other sites

To że wolę tą pierwszą to już moja preferencja. Z moim językiem i zasadami poprawnej pisowni spudłowałeś kolego - mam kilka dyplomów za różne dyktanda i olimpiady z polskiego. I co z tego? Tak samo powinno się pisać WSS, a ludzie piszą VSS bo z tą nazwą spotykają się częściej. Twoja teza że sposób pisowni świadczy o przywiązaniu do ojczystego języka jest ciekawa, aczkolwiek niezbyt słuszna. To że napiszę SVD wcale nie czyni mnie "mniej patriotycznym", chyba że macie inne odczucia, ale one już mnie nie interesują zbytnio.

 

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites
Foka - wciskasz ludziom kit. Mówisz słowa których ja nie wypowiedziałem i usiłujesz innych przekonać że tak właśnie robię.... moim zdaniem to dziwne jak na admina zachowanie. Nie mówię że nie znasz się na rzeczy, nigdy tego nie powiedziałem. Mam wrażenie, że zacząłeś grać sobie tu w jakieś dziwne gierki.
Czy gdziekolwiek zacytowałem Cię, lub napisałem, że Ty coś powiedziałeś? Nie - skomentowałem Twoje zachowanie tak jak ja je widzę, to jest właśnie m.in. zadanie dziennikarza. Skoro chcesz być nim musisz się nauczyć widzieć i odbierać nie tylko to co wprost Ci mówią. A także komentowania własnym słowem, a nie ograniczając się do cytatów.

 

wally- obie pisownie są poprawne - SVD po angielsku, SWD po polsku. Ja wolę tą pierwszą i już.
Jesteśmy w Polsce, to jest polskie forum, a w przyklejonym temacie jest jasno wyjaśnione co, jak i dlaczego. Angielska pisownia jest uznawana za niepoprawną i mało mnie obchodzi jak Tobie się bardziej podoba. Dalsze pisanie z błędami może skutkować ostrzeżeniami.

 

Ja wiem że działam wam na nerwy bo się odzywam, ale trudno.
Nie dlatego, że się odzywasz, ale dlatego co piszesz i jak to robisz.

 

Chyba że ktoś chce jeszcze popsioczyć, czy coś na mnie powiedzieć, to śmiało. I tak mam to gdzieś :icon_razz2:
Prawdziwie dojrzałe zachowanie, kiedy ktoś w środowisku, w które chcesz wkroczyć mówi Ci czym się wyłamujesz i co jest przez to środowisko źle odbierany, Ty mówisz, że masz to gdzieś... Powodzenia.

 

To że wolę tą pierwszą to już moja preferencja. [...] chyba że macie inne odczucia, ale one już mnie nie interesują zbytnio.
Radzę szybko zmienić preferencje i nastawienie do otaczającego świata, albo bardzo szybko on się ociupinkę skurczy - o WMASG.
Link to post
Share on other sites

(...)Artur - a ty szukasz tożsamości każdego kogo chcesz, jak to ująłeś "opierdolić" w internecie? Chyba nie.

(...)

Patrze kto co pisze na forum. Wiem też czym się zajmują pewni ludzie z forum zawodowo i gdzie publikują swoje artykuły to wiem, że piszą na temat i rzetelnie podpisując się z imienia i nazwiska.

 

 

Ale kiedy wyskakuje mi jakiś młody gniewny niczym "filip z konopii" i usiłuje narzucić swoje dziwne twierdzenia jako prawde objawioną to nie mam żadnego oporu aby zwyczajnie w świecie pojechać młodego gniewnego. Chyba że młody gniewny podeprze się czyms więcej niz swoje przemyślenia. Np. książka, artykuł w prasie fachowej. Bo anonimowy młody gniewny nie jest barany poważniej od rozwielitki w fachowej dyskusji.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...