Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje umundurowania


Recommended Posts

A czego używacie koledzy do prania bielizny termoaktywnej. Ja do swojego Bubecka Thermo użyłem zwykłego płynu do ręcznego prania tkanin delikatnych i nie wyżymałem, ale zastanawiam się czy nie powinienem użyć jakiegoś płynu specjalistycznego, tak jak trzeba robić w przypadku kurtek z membraną.

Swoją drogą to swojego Campusa jeszcze nie musiałem prać ale co Wy polecacie do prania a co zabezpieczenia membrany?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Po raz enty. Szare mydło. Biały Jeleń. Tarty na tarce. Ewentualnie płatki mydlane do pieluch.

 

Rozpuścić w gorącej wodzie i przelać przez płótno, bo inaczej się można zapłukać na śmierć, żeby zmyć osad mydła. W przypadku twardej wody, warto dodać niewielka ilość zwykłego proszku do prania.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Raczej światło i ustawienia aparatu itd.

Chociaż w kontraktach zdarzają się duże różnice w odcieniach - miałem kiedyś taki mundur, a nawet mam gdzieś jeszcze bluzę od niego - strasznie jaskrawy był.

Jeżeli już kupujesz np. na allegro to lepiej komplet od razu, a nie na jednej aukcji spodnie, a na drugiej bluzę.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

A ja mam takie zapytanie odnośnie butów z membraną,a dokładnie ich konserwacji. Kupiłem sobie Belleville ICB, regularnie czyszczę je i smaruję za pomocą impregnatu Nikwaxa. Zauważyłem, że są już nieco pościerane. Na forum specops czytałem wypowiedź Catcha22, że obecne środki impregnujące konserwują również skórę. Jednak patrząc na wygląd moich butów, które są po zaledwie 2-3 wypadach do lasu, nie do końca mnie to przekonuje. Czy istnieją jakieś środki, które konserwują skórę, jednocześnie jej nie zapychając?

Link to post
Share on other sites

O, podziękować.

 

Swoją drogą, odnośnie konfiguracji umundurowania to opiszę swoje doświadczenie ze skarpetami z Coolmaxu, które kiedyś polecił mi von Zakapior. Otóż zakupiłem sobie do Bellevilli ICB skarpety TRAVEL z oferty Miwo Military Praszka. Buty na stopach miałem praktycznie cały dzień. Pomimo niezłych upałów w trakcie dnia, cały czas miałem uczucie, że moje stopy są suchutkie. Ponadto po zdjęciu skarpet odnosi się wrażenie, że są one mokre z zewnątrz - klasyczne skarpety bawełniane są po prostu wilgotne, tutaj to wrażenie jest nieco inne, co, w mojej opinii, jest dowodem na działanie "systemu kanalików odprowadzających wilgoć". Generalnie po 4 dniach łażenia wróciłem do domu bez żadnych sensacji typu obtarcia, odparzenia, czy odciski,a stopy mam pod tym kątem dość delikatne. W związku z tym polecam porządne amerykańskie buty i stosowanie oddychających skarpet.

Edited by Azur
Link to post
Share on other sites

Pytanie:

Podobno brytole zakładają gore-tex pod smocka - jak wpływa to na oddychalność owego gore? czy bawełna na wierzchu nie ogranicza membrany?

I drugie pytanie :

Jak sprawuje się membrana gore-tex pac lite w terenie - czy jakaś armia jej używa - słyszałem ,że chyba grom miał kiedyś na wyposażeniu komplety z tej membrany.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Brytole zakładają, ale jeśli:

a. jest zimno i wkłada się wszystko na organizm, celem uniknięcia hipotermii, a jednocześnie chce się zachować dostęp do dóbr materialnych znajdujących się w windproofie (tzn kieszenie);

b. leje jak w Szkocji i windproof zaczyna puszczać wodę. Wkłada się wtedy gore pod windproofa. Jest jeszcze wariacja tego punktu - zaczyna lać i zdążysz wyjąć goretex z plecaka i założyć na windproofa...

W pozostałych przypadkach windproof całkowicie wystarcza, a gore leży w plecaku i czeka na ww sytuacje.

Oddychalność trochę gorsza, ale za to jak ciepło!

Edited by von_Zakapior
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witam. Zapoznałem się z informacjami zawartymi w tym topicu, jednak niektóre kwestie wciąż są dla mnie niejasne. Otóż zainteresował mnie taki komplet bielizny termoaktywnej i mam kilka pytań związanych z jego użytkowaniem. Czy stosując go w zimę, wraz z polarem i kurtką gore ECWCS II gen. nie będzie zbyt zimno? Czy sensowne będzie użycie koszulki z tego kompletu w lato bezpośrednio pod BDU? No i przede wszystkim jak jest z jakością, czy jest wart swojej ceny czy lepiej zainwestować w coś z firm cywilnych? Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

To zależy jaka zima i jakie lato :P Jeśli będzie gorąco to lepiej zainwestować w podkoszulek termo niż męczyć się w takim longsleevie. A w zimę tak naprawdę najwięcej zależeć będzie od polarku no i od temperatury(po prostu pewnych stopni poniżej zera nie da się po prostu przeskoczyć ;) )

 

Co do jakości się nie wypowiem bo nie używałem.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
Guest gecko123

Jako, że robi się coraz zimniej czas pomyśleć o ciuszkach na ASG. Do jak bylo kolo 6-7 stopni to biegalem w polarze, pod tym koszulką termoaktywaną z dlugim rękawem i bylo ok. Ale jak jest zimniej lub zaczyna wiać wiatr robi się chlodno. Co na to polecacie? Tak, żeby można bylo komfortowo się czuć w nizszych temperaturach?

 

Mam oryginialnyą parkę APECS, nawet w dość zimowym kamuflażu (ABU). Fajne Gore, ale nie wiem jak jest z tego oddychalnością, gdyż ze względu na kamuflaż nie używalem go na strzelankach, jedynie przy lżejszych czynnościach, na przyklad na żaglach i się nie zagotowalem. Po prostu wygląda na bardziej nastawione na nieprzepuszczalność wody, niż na oddychalność.

Edited by gecko123
Link to post
Share on other sites

Być może, gdzieś w tym temacie to opuściłem, ale...

 

Jak wygląda sprawa, z noszeniem goretexu?

 

Generalnie, posiadam polskie gore, czy powinno być noszone na normalnym mundurze, czy nosi się je na tym dresowym ocieplaczu? W spodniach są dwie kieszenie przelotowe, wiem, ale nie zbyt widzę wygodę noszenia tego na mundurze normalnie. Jak to jest?

Link to post
Share on other sites

Jak wygląda sprawa, z noszeniem goretexu?

Aby skorzystać z funkcjonalności tkaniny paro przepuszczalnej powinieneś nosić polarowy ocieplacz (spodnie i bluza,), sęk w tym że tkanina z której jest wykonana ma właściwości wind stopera , a więc takie ubranie jest dobre przy ujemnych temp i silnym wietrze (najczęściej na poligonie), pozostaje kombinacja z lżejszą bielizną termoaktywną, aby nie przegrzać organizmu. W mojej jednostce spodnie i kurtkę zwykle zakłada się na spodnie munduru polowego, jak solidnie leje, albo jest dosyć chłodno - tylko wówczas szlag trafia idea paro przepuszczalności. Występuje także opcja - noszenie kurtki z ocieplaczem (bez konieczności zakładania bluzy mundurowej) i spodniami od munduru polowego (tylko na misjach zagranicznych, lub podczas obsługi sprzętu, można mieć założoną samą bluzę ocieplacza+ spodnie munduru polowego).

Edited by luis
Link to post
Share on other sites

Luis, nie wiem, czy dobrze rozumiem.

 

Ocieplacz, to te śmieszne oliwkowe dresy, tak? Czyli noszenie tych dresów i na to gore...jest bez sensu, dobrze zrozumiałem? :happy:

 

Jeszcze tak przy okazji na szybko - czy da się dokupić osobno kaptury do kurtek od polskiego gore? Mój gdzieś zaginął w akcji, i poszukuję. Czy tylko rynek wtórny?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...