Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje umundurowania


Recommended Posts

Panowie.

 

Zadam pytanie, za które większość "klasyków" mogła by mnie zjeść, ale nie wiem to pytam.

Mógłby mi ktoś napisać użyteczność (sugerowane warunki), przewagę nad innymi porównywalnymi produktami

Parki, smocka DPM, kurtki M65.

Po prostu podoba mi się taka workowata kurtka z dużymi kieszeniami (w sensie użytkowym, nie stylistycznym)

 

jak wypadają te dwie obok siebie

 

I czy jest sens posiadania wyżej wymienionej kurtki/smocka i goretexu (czy używa się ich wygodnie w różnych warunkach, czy służą w podobnych).

 

Nie spotkałem wcześniej żadnego użytkownika, więc pytam w internecie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Też da radę - pocić się i tak będziesz ale zwiększy się komfort biegania, chodzenia, pełzania itp. Nie znam tej marki, ale ja swoje kupiłem kilka lat temu i nadal je noszę a kosztowały ok 80 PLN sztuka i kupiłem je w sklepie z art. górskimi.

 

Inaczej mówiąc - liczy się jakość materiałów i szwów a czy w nazwie jest jest military/ active sport itp to rzecz drugorzędna.

Edited by wilq1979
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Ponieważ zaczęło robić mokro, chłodno i wietrznie to postanowiłem nieco się doposażyć. Moje oczy padły na taki oto kompety:

http://armyworld.pl/product-pol-152-Komplet-GORE-TEX-oliv-oryginal-BW-NOWY.html

http://armyworld.pl/product-pol-109-NOWY-KOMPLET-GORETEX-KURTKA-SPODNIE-GORE-TEX-PRZECIWDESZCZOWY.html

Moje pytanie brzmi-czy lepiej łyknąć sympateksowy czy goreteksowy? Pod kurtkę będę pewnie wkładał bluzę wz 93, a jak zrobi się zimniej to pewnie i polar (Liberty Helikona)

Link to post
Share on other sites

Jeśli pod spód będziesz wkładał bawełniano-poliestrowy garniturek, to nie ma żadnego znaczenia, jaką membranę będziesz nosił. W sumie możesz też założyć i sztormiak zamiast membrany.

Żeby to wszystko działało, to musi być SYSTEM, czyli odzież termoaktywna (bielizna, ocieplacze) i membrana. Inaczej to nie zadziała.

To znaczy - osłoni przed wodą i wiatrem, ale oddychać nie będzie, co doprowadzi do zapocenia i w efekcie do wyziębienia.

Link to post
Share on other sites

Słowem zamieniamy komplet "bawełniana koszulka+bluza w rs" na jakąś koszulkę termo (celowałbym w Brubecka)+gore/sympatex bw i... będzie git? Bo dodanie ocieplacza bw pod to będzie chyba jednak przesadą (z czasem z nadejściem minusowych temperatur pewnie się dołoży). Wiem że to dość subiektywna sprawa, ale jak mocno grzeje taki ciuch (w jakich odczuwalnych temperaturach się nie "zagotuję")?

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Panowie, WP wszystko reguluje.

Polar ocieplacz tzw. "czarnuch" nosi sie pod bluze munduru (gdy ci zimno brr..).

Nie nosimy go na bluze z wyjątkiem

- jak góra pozwoli

- uczestnictwa w PKW(polski kontyngent wojskowy) na misjach.

 

I podczas obsługi sprzętu na terenie JW

Link to post
Share on other sites

Korzystał ktoś może z zestawu combat shirt + koszulka termoaktywna z długim rękawem pod spód na chłodne dni? Jestem osobnikiem dość gorącym, ponad to biegam z MICHem i kamizelką z płytami co doatkowo grzeje na tyle że przy +10 w koszulce termo + bluza rip stop jest już gorąco. z racji że combat shirtów w marpacie nie ma, wpadłem na pomysł przeszycia swojej bluzy na CS, a w chłodniejsze dni zakładać pod spód termoaktywną z długim rękawem. no a na większe mrozy to już polar + koszula pod spód. Zda takie coś egzamin?

Link to post
Share on other sites

O ile wiać nie będzie powinno działać. Przy wietrze przydaje się jednak "poduszka powietrzna" pod zewnętrzną warstwą (polar + koszula na wierzch) która będzie stanowiła barierę między ciałem a wychłodzoną warstwą zewnętrzną. Noszenie polaru na wierchu jest bez sensu. Nic powietrza między włóknami nie nagrzejesz bo wszystko wywieje.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio takiego układu używam. Z tym, że nie noszę kamizelki z płytami, a mini-chesta i mały plecak.

Powinno działać.

 

Jak Wukasz pisze - polar nie zapewni Ci wiatroszczelności. Natomiast - i to trzeba zauważyć - kamizelka z płytami będzie wiatroszczelna jak diabli.

Link to post
Share on other sites

no to powiedzmy że na chłodniejsze dni zakupie 2 bluze. czy pokryte teflonem bluzy proppera będą bardziej wiatroszczelne? mam opcje kupienia za grosze, więc chętnie sie skusze jeżeli będe mógł z obecnej zrobić CS, a tej używać na chłodniejsze dni z polarem i termoaktywną bielizną.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...