Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bezpiecznik  

185 members have voted

  1. 1. Czu masz w swojej replice bezpiecznik?



Recommended Posts

Raczej nie, chyba, że masz replikę typu "elektryk z allegro za 120zł" i chcesz wsadzić lipo 11,1V 30C :D

Oczywiście nie wal serii typu cały hicap na raz to nie będziesz miał kłopotów z przysmarzaniem się czego kolwiek. Mam nadzieje, że jesteś tego świadomy, że większe napięcie = wiekszy ROF a większy ROF = mniejsza wytrzymałość.

 

Edit: Tuksiak mnie troszkę wyprzedził ;)

Edited by you-dash
Link to post
Share on other sites

ja się wypowiem w ten sposób. Bezpiecznik, jaki miałem w cymie 036 ma nabite informacje "F25A250V" z czego wnioskuje, że zabezpiecza 25A przy napięciu 250V czyli to nam daje 6250W przy czym, że repliki ciągną max ok 35-40A (przy mega super hiper tuningu, ale nie mam pewności, czy przypadkiem jeszcze tego nie zaniżylem/zawyżyłem) przy napięciu 12V a to nam da (przy 40A) 480W. Jak wy chcecie to spalić?

Link to post
Share on other sites

Bezpieczniki to nie potrzebne zabezpieczenie w sumie nie wiadomo przed czym. Jeśli nie ma sie repliki za 120 zł z allegro to nic sie nie powinno stać. Jeśli dba się o replikę i nie wywala tak jak pisałem przed chwilą hi-capa na raz to nie ma mozliwości, żeby coś się spaliło (chyba, ze mamy jakiś wadliwy egzemplarz).

 

Raz na manewrach jak miałem SR25 P&J'ota to pod ostrym ostrzałem spalił się bezpiecznik. Nie ma to jak to wspaniałe uczucie ogromu kulek lecących w moją stronę więdząc, ze jestem bezbronny bo replika nie strzela. Musiałem odbiec na pare naście metrów i zobaczyc co jest nie tak, pierwsza myśl: "bezpiecznik", spiąłem na krótko i już wszystko było ok.

Link to post
Share on other sites

Oczywiscie ze spalisz bezpiecznik - co z tego ze ma 250 V - liczy sie ile A przeplynie. A przy zwarciu - wystarczajaco duzo.

 

Bezpiecznik jest zupelnie niepotrzebny - bo jedyne co robi to zwieksza opory.

Kiedys juz o tym pisalem ... jak masz zwarcie w gearboxie - to po prostu replika bedzie strzelac non stop poki nie odepniesz batki.

Jak masz zwarcie przed silnikiem a za batka - to wtedy bezpiecznik ochroni ci pakiet przed spaleniem

Jak masz zwarcie przed bezpiecznikiem - to wtedy bezpiecznik nie ochroni ci pakietu przed spaleniem.

 

Wiec bezpiecznik zadziala ci tylko wtedy kiedy zwarcie bedzie konkretnie miedzy przewodami ktore dochodza do silnika.

 

Dodatkowo bezpieczniki do asg nie sa stricte zaprojektowane do tych celow. Stuningowana replika spali bezpiecznik bo bedzie za slaby.

A wybadac jaki bedzie odpowiedni - moze nie byc latwe.

 

Jedyne sensowne bezpieczniki to elektroniczne ktore odcinaja prad - ale po paru sc. wlaczaja znowu.

Uzywane przy mosfetach przy lipo. Ale ogolnie tez nie sa jakos bardzo potrzebne.

 

Rychu zanim zadasz nastepne prymitywne pytanie - pomysl najpierw w jakim celu cos jest zamontowane i w jaki sposob dziala.

Link to post
Share on other sites

ja się wypowiem w ten sposób. Bezpiecznik, jaki miałem w cymie 036 ma nabite informacje "F25A250V" z czego wnioskuje, że zabezpiecza 25A przy napięciu 250V czyli to nam daje 6250W przy czym, że repliki ciągną max ok 35-40A (przy mega super hiper tuningu, ale nie mam pewności, czy przypadkiem jeszcze tego nie zaniżylem/zawyżyłem) przy napięciu 12V a to nam da (przy 40A) 480W. Jak wy chcecie to spalić?

 

 

Zrób bespośrednie zwarcie to i kable się spalą, obliczanie Watów dla bezpiecznika 250V jest inne niz dla prądu stałego.

Link to post
Share on other sites

Oczywiscie ze spalisz bezpiecznik - co z tego ze ma 250 V - liczy sie ile A przeplynie. A przy zwarciu - wystarczajaco duzo.

 

Bezpiecznik jest zupelnie niepotrzebny - bo jedyne co robi to zwieksza opory.

Kiedys juz o tym pisalem ... jak masz zwarcie w gearboxie - to po prostu replika bedzie strzelac non stop poki nie odepniesz batki.

Jak masz zwarcie przed silnikiem a za batka - to wtedy bezpiecznik ochroni ci pakiet przed spaleniem

Jak masz zwarcie przed bezpiecznikiem - to wtedy bezpiecznik nie ochroni ci pakietu przed spaleniem.

 

Wiec bezpiecznik zadziala ci tylko wtedy kiedy zwarcie bedzie konkretnie miedzy przewodami ktore dochodza do silnika.

 

Dodatkowo bezpieczniki do asg nie sa stricte zaprojektowane do tych celow. Stuningowana replika spali bezpiecznik bo bedzie za slaby.

A wybadac jaki bedzie odpowiedni - moze nie byc latwe.

 

Jedyne sensowne bezpieczniki to elektroniczne ktore odcinaja prad - ale po paru sc. wlaczaja znowu.

Uzywane przy mosfetach przy lipo. Ale ogolnie tez nie sa jakos bardzo potrzebne.

 

Rychu zanim zadasz nastepne prymitywne pytanie - pomysl najpierw w jakim celu cos jest zamontowane i w jaki sposob dziala.

Moim zdaniem to jest odpowiedź na ten temat.

Dalsza dyskusja to tylko nabijanie postów.

Link to post
Share on other sites

Zrób bespośrednie zwarcie to i kable się spalą, obliczanie Watów dla bezpiecznika 250V jest inne niz dla prądu stałego.

no fakt, zrobiłem na starej batce coś takiego, że biegunami oby wdowa dotknąłem bezpiecznik, po ok 1,5 sek zaczął drucik świecić (ten bezpiecznik co pisałem up). Tu nie liczą się V tylko same Ampery. kajam się

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
  • 4 years later...

Sory za odkop ale tak po ostatnim dłubaniu w sr i zaprogramowaniu bursta (lipo 11.1 -> gate3.2) doszło do zwary, jakoś mosfet to przeżył (kupiony kiedyś za 350zł..) ale mnie oświeciło i pomimo tego co tu pisali wcześniej mądrzejsi postanowiłem przed mosfet wsadzić bezpiecznik samochodowy, pytanie brzmi jaki amperaż??

 

Zwara powstała na Tdans + od częstego podpinania odlutował się przewód.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Zwykle jest blisko baterii. Otwierasz puszkę z bezpiecznikiem i na stałe stykasz obydwa kabelki. Idealnie byłoby dać nowe okablowanie, ale ujdzie jeśli zlutujesz te końcówki. Najbardziej bieda opcją jest pozaginanie blaszek tak by były złączone na stałe i zamknięcie tego w rurce termokurczliwej... ale to rozwiązanie raczej bardzo partyzanckie.

 

Najlepiej znajdź kogoś z lutownicą, kup mu piwo, draże kokosowe (korsarz) i poproś o pomoc, jeśli masz dwie lewe ręce.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...