Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Hej

 

Obecny stan podejścia do kwestii bezpieczeństwa w ASG przypomina wczesny paintball, gdzie początkowo używało się tylko gogli ochronnych. Dzisiaj standardem są tam maski osłaniające twarz i uszy. W związku z licznymi przypadkami uszkodzeń zębów, postrzałów pozostawiających blizny na twarzy wpadłem na pomysł zorganizowania ogólnopolskiej akcji "Szkoda zębów - załóż maskę!" mającej na celu zbudowaniu odpowiedniej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród użytkowników, a także zachęcenie polskiego rynku asg do wprowadzenia szerszej gamy masek ochronnych.

 

Co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam

fluo

Edited by fluo
Link to post
Share on other sites
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jak komuś nie szkoda zębów, to jego sprawa - niebezpieczeństwo wszyscy znają i podejmują ryzyko świadomie.

Żeby nie było - sam maskę posiadam, ale nie zawsze noszę.

Link to post
Share on other sites

Wyplucie pół zęba oraz wydanie 1500PLN u protetyka ma za to klimat że hoho ;). Chyba jednak wolę nosić maseczkę :). Co do akcji, to raczej wszyscy sobie zdają sprawę z zagrożenia. Kwestia preferencji.

Link to post
Share on other sites

Od początku mojej przygody z airsoftem do dziś spotkałem się z jednym przypadkiem ukruszenia zęba. Dodam tylko że gram głównie cqb, i rzadko zdarza mi się wpaść na leśną strzelankę. Nigdy nie posiadałem maski, za do zazwyczaj zakładam kominiarkę.

W 100% zgadzam się z całą wypowiedzią Jacka. Ile to razy widziałem nowych graczy którzy w ferworze walki otwierają usta z podniecenia, nawet tu na forum jedna osoba wrzuciła swoje lans fotki i na wszystkich ma otwarte usta. To jest główne zagrożenie dla naszych zębów.

Link to post
Share on other sites

Dla mnie maski psują cały klimat i przez takie propagowanie powoli staje się czymś podobnym do Paintballa. Arafadka dobrze złożona powstrzymała serię w zęby z 2m w budynku (ponad 400 FPS(nie używamy limitów)) Jak kto woli, przez prawie rok mojego strzelania poleciał jeden ząbek i to faktycznie u kolesia który był pierwszy raz na strzelance, a więc można się domyślać, że w

ferworze walki otwierał usta z podniecenia
.
Link to post
Share on other sites

Dla mnie maski psują cały klimat i przez takie propagowanie powoli staje się czymś podobnym do Paintballa.

 

Skoro maska psuje Ci klimat to jej nie noś. Ale nie broń innym chronić swojej buźki. Każdy ma wolny wybór.

Link to post
Share on other sites

Albo po prostu ochraniacz na ząbki kupić :)

 

Mortis, musisz chyba poszerzyć ofertę...

 

Edit: nie wiem czy autor miał na myśli maskę pełną na twarz, czy też taką metalową.

Metalowe, dobrze dopasowane są jeszcze znośne. Jest jeszcze takie coś jak neoprenowe...

Edited by Jacek GROT
Link to post
Share on other sites

Edit: nie wiem czy autor miał na myśli maskę pełną na twarz, czy też taką metalową.

 

IMO moim zdaniem wchodzą w grę przede wszystkim pełne maski. Np. podobne do poniższych:

 

Goggle_with_Military_Training_Helmet_R_L.jpg

Hawkeye Goggle with US Army/Police Training Helmet

 

cm110%2520green%2520copy.jpg

Eye Tactical Helmet with Mask & Drape

Edited by fluo
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie akcja jest niepotrzebna. Każdy rozum swój ma i wie co i jak chce chronic.

Osobiście maski nie noszę, nie podobają mi się itd. ale nic nie powiem, jeśli ktoś ma taką potrzebę. Mniej więcej na tych zasadach właśnie jest, póki co, w tym środowisku - kto chce ma. I wszystko jest ok.

Link to post
Share on other sites

Akcja? Mająca co na celu? Przekonanie ludzi do masek? Jak ktos chce to nosi, nie chce to nie nosi.

 

Liczne przypadki? Jakie "liczne przypadki"? Sporadycznie jakiś ząb poleci raz na dwa lata w środowisku i od razu liczne przypadki?

 

chcesz- noś. Nie chcesz- nie noś. Ale nie musisz od razu nawracać rzesz niewiernych jedynej słusznej opcji. Czy to noszenia czy nie noszenia.

Link to post
Share on other sites

Powoływanie się na "standardy" paintballowe jest moim zdaniem nie na miejscu, główny powód - to nie jest paintball.

Każdy ma mózg i zdaje sobie sprawę z zagrożenia - jakby nie patrzec jest to sport/hobby/jakkolwiek to nazwac, ekstremalne.

 

Jak jeździsz wyczynowo na rowerze to zagrożenie jest niejednokrotnie dużo większe niż wybicie/złamanie/ukruszenie zęba. Co nie znaczy, że masz jeździć w stalowej puszce z otworem na oczy.

 

Nikomu nie zabronię nosić maski dlatego, że psuje MI to klimat ale nie angażowałbym się specjalnie w takie "akcje" bo to sprawia wrażenie jakby nie posiadanie maski było be i fu i jedynym słusznym postępowaniem jest założenie full covera na twarz :D

Link to post
Share on other sites

Powoływanie się na "standardy" paintballowe jest moim zdaniem nie na miejscu, główny powód - to nie jest paintball.

Każdy ma mózg i zdaje sobie sprawę z zagrożenia - jakby nie patrzec jest to sport/hobby/jakkolwiek to nazwac, ekstremalne.

 

Głównym motywem w tej akcji jest budowanie świadomości istniejących zagrożeń wśród użytkowników. Faktem jest iż początkujący (ale nie tylko!) nie mają świadomości jak dużą energię przenosi taka mała plastikowa kuleczka i często o możliwych konsekwencjach lub i wadze dowiadują się po fakcie. Duży wpływ ma tutaj także polska mentalność wpisująca się we frazę "Polak mądry po szkodzie".

 

Oczywiście asg to nie paintball, jednakże na obrazie paintballa staram się wydobyć wskazówki co do kierunku w jakim powinny ewoluować standardy bezpieczeństwa w ASG.

 

Poza tym musimy pamiętać iż istnieją istotniejsze zagrożenia, które, w przeciwieństwie do zębów, nie daje się naprawić. Mam na myśli tutaj penetrację kanału słuchowego przez kulkę i uszkodzenie ucha wewnętrznego, co skutkuję trwałą głuchotą.

Edited by fluo
Link to post
Share on other sites

Czekaj, czy ja dobrze zrozumiałem? Sugerujesz, ze ktoś może nie wiedzieć, że kulka może zrobić krzywdę?! Nie żartujmy proszę.

 

W sklepach zachodzą podobne sytuacje:

- "Dzień dobry. Poproszę jakiś pistolet na te plastikowe kulki"

wybieranie broni etc.

- "Co do tego jeszcze potrzebuję?"

- "Na pewno warto zapewnić sobie ochronę oczu. Na tamtej półce w rogu mamy gogle. Proszę sobie przymierzyć."

Klient płaci i wychodzi.

koniec

 

Pod hasłem braku wiedzy o zagrożeniach mam na myśli tymczasowe wyparcie informacji, które zasłyszało się w sklepie, od kolegów, na forum etc., ze świadomości w stylu "Jestem twardy. Nic mi nie będzie." lub też zwykłe zapominanie o tym co przyrównać można do braku wiedzy.

Edited by fluo
Link to post
Share on other sites

 

Mortis, musisz chyba poszerzyć ofertę...

 

 

Prace w toku... :biggrin:

 

Wkrótce będą dostępne:

 

jbvadbaden11.JPG

 

PS. Pamiętajmy, że maska nie chroni tylko zębów. Jeśli ktoś pracuje w banku, jest profesjonalnym pośrednikiem, sprzedawcą, itp. i zawodowo styka się z klientami, to dziury w twarzy będą w jego profesji niepożądane.

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Nienoszenie nakolanników niesie ze sobą wielokrotnie większe zagrożenie dla zdrowia na strzelankach ASG. I, jakoś, dziwnym trafem nikt nie robi akcji na rzecz ochrony kolan. Jeżeli ktoś nie ma tyle rozumu, aby wiedzieć, co może zrobić kulka, to powinno się w jego stronę skierować akcję "NIE GRAJ W AIRSOFT!!!".

 

Pozdrawiam,

Laokoon

Link to post
Share on other sites

Podzielam zdanie innych forumowiczów, którzy uważają, że osłona zębów to jest kwestia własnego bezpieczeństwa. Osobiście maski nie używam, po budynku biegam z arafatką wokół szyi i dolnej części twarzy- dla mnie jest to ochrona wystarczająca. Nie kojarzę, by ktoś z mojego otoczenia stracił ząb podczas gry.

No, ale jeśli ktoś ma pecha to i w bananie pestkę znajdzie więc zdaję sobię sprawę z ryzyka. Co do samej akcji- ładnie, że ktoś walczy o większe bezpieczeństwo podczas rozgrywek.

Link to post
Share on other sites

Ja Osobiście dostałem po górnych jedynkach co się skończyło ich lekkim ułamaniem. Oberwałem krzycząco "dostałem" i na dodatek w terenie. ale dalej nie nosze maski po pierwsze nie wygodne, po drugie wygląda się jak jakiś android....... Wydaje mi się iż bieganie w masce ala paintball to przerost formy nad treścią.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...