Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

W końcu kbkm (Negev) dla WP?


Recommended Posts

Taki oto artykuł pojawił się na altair:

 

http://www.altair.com.pl/start-6602

 

Ogólnie chodzi o rozpoczęcie produkcji (składaniu) izraelskiego kbkm Negev w Polsce i możliwym wprowadzeniu tej konstrukcji do uzbrojenia WP.

 

Najbardziej zaciekawił mnie ten fragment:

 

Dzisiaj, po doświadczeniach misyjnych, szczególnie z Iraku, jak również zapoznaniu się z bronią używaną przez sojuszników, decydenci z WP powrócili do idei wprowadzenia karabinka maszynowego do uzbrojenia.

 

Czy oznacza, to ze zapadły już jakieś konkretne decyzje? Trwają przymiarki do ZTT dla kbkm w WP? Jakaś "pilna potrzeba operacyjna"? Czy po prostu coraz głośniej się o tym mówi, ale bez żadnych konkretów na razie?

 

No i jak to się ma do niedawnej decyzji USMC o zastąpieniu M249 na poziomie drużyny przez M27 IAR (w sumie zwykły HK416 z dłuższą i cięższą lufą). Jeśli inni pójdą w ślad Korpusu i zastąpią kbkm zasilany z taśmy lżejszą konstrukcją używającą magazynków pudełkowych, to może WP powinno również podążyć w tym kierunku.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeszcze nie wprowadzono dobrze Beryli (ja jeszcze nie widziałem i pewnie przez parę lat nie zobaczę), więc nie ma co się martwić o wprowadzenie HK416 i innej broni opartej na tej konstrukcji.

Zresztą-nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale Negev jest zasilany magami od M-4-nie są one identyczne jak do HK416?

Link to post
Share on other sites

Chrystee. Jantar to była tylko praca magisterska/ dyplomowa (jeśli się mylę proszę poprawić) pewnego podoficera na WATcie. MSBS to system, którego badania się dopiero co skończyły. Będzie rozwijany w ramach isw "Tytan". Kilka drobiazgów świadczących o brakach w posiadanej wiedzy na te tematy.

Link to post
Share on other sites

Zresztą-nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale Negev jest zasilany magami od M-4-nie są one identyczne jak do HK416?

Serio? TYLKO magazynkami?

 

A ile to już tego było msbs , jantar..., a większosci dalej akms-y.

MSBS jeszcze nie było.

Ale rozumiem, że Ty wiesz lepiej i już wydałeś opinię, że na pewno do końca świata i o jeden dzień dłużej będą AKMS.

Wiesz co? Proponuję Ci poczytać prasę "fachową" z lipca i zobaczyć, na jakim etapie jest MSBS i co się z nim dalej będzie działo.

 

Chrystee. Jantar to była tylko praca magisterska/ dyplomowa (jeśli się mylę proszę poprawić) pewnego podoficera na WATcie.

Chyba raczej oficera. W każdym razie - kiedy ja robiłem pracę dyplomową na tej uczelni, to zarówna ja, jak i moi koledzy byliśmy oficerami.

MSBS to system, którego badania się dopiero co skończyły.

Skończyły się badania demonstratorów technologii. A to jednak co innego.

Będzie rozwijany w ramach isw "Tytan".

A skąd masz takie informacje, jeśli można wiedzieć?

 

I tak zostaniemy przy pkm-ie:D

O, kolejny zorientowany.

A zdajesz sobie może sprawę z tego, że PKM i Negev to dwa zupełnie różne typy broni?

Link to post
Share on other sites

Fakt, z "Tytanem" mogłem pojechać, gdyż są to jak na razie najzwyklejsze ploty.

Nie ploty, a jeden z dwóch wariantów finansowania dalszych prac.

Co do stopnia na WATcie, non-stop słyszę, że kandydaci do służby zawodowej ( mówiąc po ludzku studenci) to podoficerowie, dlatego też napisałem tak już z przyzwyczajenia.

Guzik prawda.

Student kierunku wojskowego na początku jest szeregowym (znam takich, co z jednym petem do czwartego roku wytrwali), jeśli w trakcie nauki awansuje na kaprala, to staje się podoficerem. Tyle, że przysługuje mu tytuł PODCHORĄŻY, jako studentowi uczelni wojskowej, i tak się o nich mówi.

A jeśli chodzi o Jantara - to jego autor, w momencie pisania pracy dyplomowej, był podporucznikiem.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
No i jak to się ma do niedawnej decyzji USMC o zastąpieniu M249 na poziomie drużyny przez M27 IAR (w sumie zwykły HK416 z dłuższą i cięższą lufą). Jeśli inni pójdą w ślad Korpusu i zastąpią kbkm zasilany z taśmy lżejszą konstrukcją używającą magazynków pudełkowych, to może WP powinno również podążyć w tym kierunku.
Byłby to wielki błąd - żadne z dotychczasowych przymiarek jakoś nie znalazły uznania żołnierzy z przyczyn dosyć oczywistych. :wink: Zresztą, według dyskutantów na Military Photos, IAR jest próbą wprowadzenia do Korpusu (bocznymi drzwiami, omijając ograniczenia budżetowe, lobby rodzinnych producentów itd) broni z rodziny HK416 i pozycja rkm-ów zasilanych taśmowo nie jest w USMC zagrożona.
Link to post
Share on other sites

Ale właśnie wyglądana to, że w USMC IAR, w roli podstawowego karabinka maszynowego, wyprze całkowicie M249 na poziomie drużyny.

 

żródło: http://www.military.com/news/article/corps-to-replace-saw-with-automatic-rifle.html

 

Nie wiem jak sami grunci, ale wyższe szarże są zadowolone z decyzji, co wynika z powyższego artykułu.

 

A wracając do potencjalnej obecności NEGEVa w WP, to podejrzewam, że w obecnej sytuacji SZ RP, nikt w MONie takimi "pierdołami" jak kbkm głowy sobie teraz nie będzie zawracał... Szkoda. Choć rad bym był się mylić.

Edited by Ijet
Link to post
Share on other sites

No z tego Negeva strzela się nawet całkiem fajnie.

Choć przy tej masie i tej amunicji - dziwne, żeby było inaczej.

Ale fakt faktem, że mocno przechodzony egzemplarz dziś wywalił z 1000 strzałów bez zacięć - te najczęściej występowały przy przeładowaniu, bo trzeba się do niego przyzwyczaić...

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...