Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kto mi powie zatem, co grozi za nieprzestrzeganie rozporządzenia ministra w sprawie zakazu?? I kto jest zoobowiązany do egzekwowania tego prawa??

 

Pytam bo zastanawiam czy ktoś poza żandarmerią wojskową wie jak wygląda oryginalny wz.93?

 

Jeżeli jakieś pytanie powtórzyłem to przepraszam

Link to post
Share on other sites

A mnie mogą naskoczyć bo mam pozwolenie na mundur WP, mimo że nie jestem w wojsku. Nie ma to jak być w szkole wojskowej :D

A z własnego doświadczenia z ŻETONAMI to wystarczy im powiedziec że jesteście z szkoły wojskowej pokazać jakąś naszywke , salut i do domu.

A jak coś to mówcie że jesteście z takiej szkoły tylko zapomnieliście papierów (pozwolenia na mundur).

Link to post
Share on other sites

Jest " normalne" liceum 3 letnie. Tylko że jest tam połorzony większy nacisk na sprawy wojskowe P.O. , W-F , języki obce no i oczywiście przemiłe poligony :mrgreen: . Faktycznie po takiej szkole dostaje sie jakiś świstek z MONu czy z MEN (Ministerstwo Edukacji Narodowej) w każdym razie łatwiej sie potem dosteć na Wyższa szkołe Oficerską itp.(np. we Wrocławiu). Takie szkóły reprezentują wysoki poziom nauki jak i kultury osobistej. (chociaż nie wszystke). A pozwolenia na mundury też mamy

 

PS; Pierwsze słysze że ten papierek ma zwalniać z służby zasadniczej

(chociaż większość tak czy siak uda sie do wojska na stałe)

Link to post
Share on other sites
Jest " normalne"  liceum 3 letnie. Tylko że jest tam połorzony większy nacisk na sprawy wojskowe P.O. , W-F , języki obce no i oczywiście przemiłe poligony  :mrgreen: . Faktycznie po takiej szkole dostaje sie jakiś świstek z MONu czy z MEN (Ministerstwo Edukacji Narodowej) w każdym razie łatwiej sie potem dosteć na Wyższa szkołe Oficerską  itp.(np. we Wrocławiu).

 

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

 

Pomogą dostac się na WSO :wink: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :wink:

 

PS; Pierwsze słysze że ten papierek ma zwalniać z służby zasadniczej  

(chociaż większość tak czy siak uda sie do wojska na stałe)

 

O zwolnieniu ze służby zasadniczej zapomnij.

 

Pragnę przypomniec los Liceów Wojskowych w latach 1983-1995.

Zwłaszcza OLW Wrocław (pozdrawiam rocznik '95).

Link to post
Share on other sites
Pomogą dostac się na WSO

zgadza sie! ma sie kilka dodatkowych punktów na rekrtuacji za ten papierek.

 

 

O zwolnieniu ze służby zasadniczej zapomnij.

A Ja wcale nie twierdze że ten papierek z czegokolwiek zwalnia a napewno nie z służby zasadniczej jak twierdził Freeman

Czytałem o nich artykuł w gazecie, podobno mają tam wysoki poziom, pozwolenie na chodzenie w mundurach a po skończeniu papierek o odbytej służbie wojskowej.
Link to post
Share on other sites

O jej a ja jestem w Związku Strzeleckim i też mogę chodzić. Podpisali naszą organizację pod LOK więc nawet bardziej.

 

Sowa89 powiedz mi czy uczy Cię wogóle jakiś oficer i jakie masz te przedmioty wojskowe.

Link to post
Share on other sites

Uczy mnie były oficer z znanej wszystkim jednostki GROM w stopniu majora. A przedmiotów oddzielnych nie ma jest to wszystko w jednym przedmiocie P.O. i podzielone na poszczególne działy. :)

Ale koniec tego wątku bo zabardzo odbiegliśmy od tematu.

A tak w ogóle to jaka grozi kara tym co ich Żetony zwiną ?? albo Policja

(pytam z ciekawości)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Jak wywiesisz sobie flagę na domie

 

O mój boże... Przepraszam za OT' date=' ale NA CZYM?[/quote']

 

upss :F Miało być na domu :) , jednak wakacje to zły pomysł :F

 

Odnośnie kary, to albo zostaniesz poproszony byś rozebrał się z munduru, albo przewieziony na komisariat, albo dostaniesz mandat, albo jeszcze inne dziwne wymysły, możesz też nie być wcale ukarany, ostatnio w Zielonej Górze odwiedziłem sklep z mundurami WP i facet powiedział, że przy sprzedaży spisuje nr z książeczki wojskowej, więc niektórzy traktują te przepisy całkiem poważnie.

Link to post
Share on other sites
B Giersu"]
Jak wywiesisz sobie flagę na domie

 

O mój boże... Przepraszam za OT' date=' ale NA CZYM?[/quote']

 

upss :F Miało być na domu :) , jednak wakacje to zły pomysł :F

 

Odnośnie kary, to albo zostaniesz poproszony byś rozebrał się z munduru, albo przewieziony na komisariat, albo dostaniesz mandat, albo jeszcze inne dziwne wymysły, możesz też nie być wcale ukarany, ostatnio w Zielonej Górze odwiedziłem sklep z mundurami WP i facet powiedział, że przy sprzedaży spisuje nr z książeczki wojskowej, więc niektórzy traktują te przepisy całkiem poważnie.

 

Pokaz mi w KK badz samej ustawie paragraf badz ustep regulujacy ta kwestie. o_O

Link to post
Share on other sites
Pokaz mi w KK badz samej ustawie paragraf badz ustep regulujacy ta kwestie.

Proszę bardzo art. 61 par. 2 KW Watsonie - to również ustawa i rownież posiada katalog kar, o czym zapewne jednak wiesz.

 

Bez wnikania w probematlyczne rozumienie przez Kaca pojęcia kary, legalną definicję munduru i związane z tym implikacje.

 

Pozdrawiam

KZ

 

PS No to niech spisuje numer ksiażeczki wojskowej - w czym problem? ;-)

Link to post
Share on other sites

Przejrzałem akty prawne, w których mowa o zakazie noszenia munduru lub jego części. Poza wspomnianym Rozporządzeniem Ministra Obrony jest jeszcze w Ustawie o odznakach i mundurach (Dz. U. z 1978 r., Nr 31, poz 130 z późniejszymi zmianami) art 12, w którym mowa o zakazie i kto może to kontrolować. Art. 13 za to traktuje o mundurach zagranicznych.

 

Tylko nigdzie nie doszukałem się kar za złamanie zakazu. Faktem jest że nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się że jak jest zakaz to trzeba też powiedzieć co grozi za jego złamanie. Bo w razie rozmów z ŻW chciałbym znać swoje prawa.

Link to post
Share on other sites

A może mongolski balet panie Ferdziu? :F

 

Pokazuję i objaśniam. :ściana:

 

Po pierwsze należy zdefiniowac co to jest mundur. Czy mundurem (wojskowym) są same spodnie, spodnie i bluza - czy może spodnie, bluza, nakrycie głowy i do tego obszyte. Żaden akt prawny o ile mnie pamieć nie myli, nie zawiera legalnej definicji munduru. Nie znam też szerszego orzecznictwa na ten temat (w wypadku munduru policyjnego sprawa ma się nieco inaczej).

 

Po drugie ja swoją interpretację mam, ale we wróżenie z fusów się bawił nie będę - nie jestem uprawniony do dokonywania legalnej wykładni. Zresztą jeśli ktoś ma ze sobą problemy i koniecznie musi paradować w polskim mundurze w miejscach publicznych to niech się martwi sam.

 

Po trzecie przepis tyczący mundurow zagranicznych, jakkolwiek obowiązujący - jest martwy. Najpierw trzeba byłoby udowodnić, że przedmiot czynu jest mundurem zagranicznym zgodnie z obowiązującymi w danym kraju regulaminami i przepisami ubiorczymi. Już widzę jak funkcjonariusz na wykroczeniach rzuca w diabły całą robotę i zajmuje się zdobyciem oryginalnych aktów, o których mowa.

:wink:

 

Po czwarte... :ściana:

Tylko nigdzie nie doszukałem się kar za złamanie zakazu.
Proszę bardzo art. 61 par. 2 KW
w rozporządzeniu nie ma mowy o karach ale niejako automatycznie ŻW będzie stosowała Art. 61 Par. 1 KW czyli:

"Kto przywłaszcza sobie stanowisko............ albo publicznie....... używa mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 zł lub karze nagany."

Nie, normalnie napisze to jeszcze raz... :F

Kodeks Wykroczeń z dnia 20 maja 1971r. (Dz.U. Nr 12, poz. 114 z późniejszymi zmianami)

 

Artykuł 61  

§ 1 Kto przywłaszcza sobie (...) stopień albo publicznie używa lub nosi (...) mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2 Kto (...), używa lub nosi: (...) mundur, co do których został wydany zakaz, (...) albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu lub grzywny.

§ 3 W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popelnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, (...).

Czy to jest wystarczająco jasne czy potrzeba jeszcze obrazków, żeby skończyć to aktualnie 9 stronnicowe (aktualnie...) bicie piany i pierdolenie czego to nie robi ŻW w Koziej Dupie?

 

Pozdrawiam

KZ

 

PS Gwoli rzetelności, należałoby także odesłać do Ustawy o powszechnym obowiązku obrony oraz rozporzadzenia MON regulującego wzory umundurowania (sygnatury nie pomnę).

Link to post
Share on other sites
Kodeks Wykroczeń z dnia 20 maja 1971r. (Dz.U. Nr 12' date=' poz. 114 z późniejszymi zmianami)

 

Artykuł 61

§ 1 Kto przywłaszcza sobie (...) stopień albo publicznie używa lub nosi (...) mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2 Kto (...), używa lub nosi: (...) mundur, co do których został wydany zakaz, (...) albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu lub grzywny.

§ 3 W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popelnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, (...).[/quote']

 

Teraz juz wszystko jasne. I po co te nerwy :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Tak naprawde to zakazuje sie noszenia wszelkich insygni polskich, najczesciej zwraca sie uwage na flagi. Tyczy sie to glownie miejsc publicznych. Mozna chodzic w pełnym polskim oporzadzeniu calkiem legalnie jednak gdy dorzucimy do tego flagi lub pagony to staje sie juz karalne. Ustawa ta powstala w celu wyeliminowania żuli chanbiacych polskie umundurowanie. Organizacje i grupy zorganizowane (czyli my) moga bez problemu sie w czyms takim poruszac (bez flag i stopni).

 

Pozdrawiam

PS.

Witaj Kuba 8)

Link to post
Share on other sites
Organizacje i grupy zorganizowane (czyli my) moga bez problemu sie w czyms takim poruszac (bez flag i stopni).

 

Bardzo ciekawe, ale według prawa to oprócz wojskowych, mundur mogą nosić członkowie organizacji paramilitarnych, harcerze i uczniowie szkół o profilu wojskowym, a w świetle prawa większość ekip asg nie podchodzi po żadną z tych grup ale rzeczywistość ma się różnie do tych przepisów.

Link to post
Share on other sites
Organizacje i grupy zorganizowane (czyli my) moga bez problemu sie w czyms takim poruszac (bez flag i stopni).

 

Mnie to też nie przekonuje. Ale mimo to podejrzewam, że ludzi w lesie biegająch z replikami broni nikt czepiać się nie będzie. Co innego jak będą się w mundurach pokazywać w miejscach publicznych.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...