Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Cześć, otóż mam problem ze swoją łącznością (Peltor Comtac 2, Kopia sylinxa, radio motorola) domyślam się że to wina ptt, ponieważ praktycznie nic nie słychać w słuchawkach z nadawania, to chyba dość częsty problem? Mam nadzieję że istnieje jakiś sposób na doprowadzenie tego do stanu używalności ;)? pzdr.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oryginały, ja słyszę baaardzo słabo, z nadawaniem chyba też była lipa tzn. przycisk działa pojawia się nadawanie ale nic więcej z tego nie ma. Motorolki dokładnie T80 ptt takowe: http://deltashop.pl/...-pro-khaki.html

 

Z-tactical ma w swoich PTT z gniazdem TP=120 inny rozkład pinów niż w standardzie wojskowym stosowanym w Sordinach lub Peltorach. Do tego mikrofony w tychze ochronnikach mają słabszy sygnal niz airsoftowe i zeby działąły z radyjkami amatorskimi trzeba stosowac przedwzmacniacz.

 

Temat znam z autopsji albowiem przerobiłem jeden ptt ztaca tak żeby był kompatybilny z radyjkiem navcomma i Peltorami Comtac IV (oryginały oczywiscie)

Link to post
Share on other sites

Czyli albo muszę zrobić to jak najszybciej i się przekonać czy to będzie działać, albo poczekać aż ktoś coś wymyśli. Ale z tego co widzę ma ma zbyt wielu użytkowników UV 82. Zastanawiam się czy ktoś by się chciał podjąć takiej przeróbki. Chętni?!

 

Jak by ktoś widział zestawy na podwójnym PTT to prosiłbym o jakieś linki.

IMHO najprościej będzie sobie samemu nieco przerobić (wystarczy podstawowa umiejętność radzenia sobie z lutownicą) lub zlecić komuś bardziej obytemu z grzebaniem w elektronice.

Seria radiotelefonów Baofeng UV-8* to są de facto 2 transceivery w jednej obudowie - w środku pewnie 2x RDA1846 (transceiver 4-pasmowy w pigułce, analogicznie jak w uv-3r).

 

Zatem jeśli headsety Z-Tactical ze standardowym (pojedyńczym) PTT zakończonym złaczem Kenwood chodzą z tymi Baofengami (a chodzą na pewno z UV-5*), to problem dostosowania impedancji raczej jest wydumany...

 

Poniżej diagramy ideowe, jak to połączyć najprościej wykorzystując obudowę PTT od Z-Tactical na bazie repliki EX116:

file.html[/img]

file.html[/img]

 

Sposob na zdobycie kabelka ze złaczem Kenwood obsługującym dwie osobne żyły PTT, to poświęcić albo oryginalną słuchawkę albo firmową gruszkę obsługujące dwa PTT.

Edited by C4Int
Link to post
Share on other sites

Kabelek to nie problem, można samemu zmotać z mini i micro jacka stereo. Problem może być tylko w dostaniu wtyków o satysfakcjonującej jakości jeśli potrzebujemy wtyczki kątowej. Jeśli ktoś widział metalowe (lub plastikowe, ale porządne) złącza w wersji kątowej w rozsądnej cenie, to proszę o info. Zwykłe proste plastiki za złotówkę niestety rozlazły się podczas pierwszej akcji.

 

Temat poniekąd przerabiałem, nie chciałem płacić pół stówki za gówniany włącznik w kawałku plastiku, który i tak by trzeba było poprawiać (czytaj: chińskie ptt z-tactical), więc samemu zmotałem sobie ptt. Koszt - około 10zł. Obudowa KM P-14N, włącznik chwilowy 10mm i trochę kabla. Słuchawka na razie na stałe, ale docelowo będzie wypinana na jacka 3,5. W środku nawet nie trzeba płytki, wystarczy zwykły pająk.

Podwójnego włącznika na razie nie robiłem bo jadę na uv-5r, ale nie było by z tym najmniejszego problemu. Kwestia dodatkowego kabelka i przycisku, zostawiłem nawet trochę miejsca w obudowie jeśli bym zmienił radio.

 

A propos schematów, itp. to polecam http://www.miklor.com/

Link to post
Share on other sites

Kabelek to nie problem

 

hmm - mam na ten temat nieco odmienne zdanie, ale wszystko będzie zależeć od wymagań (oraz dysponowalnych zasobów :icon_wink:

 

Z punktu widzenia funkcjonalności i prawidłowości elektrycznej nie ma znaczenia w jaki mechanicznie sposób zostanie na kablu rozwiązane kluczowanie (zwieranie) żyły syganlizującej PTT, albo czy wtyczka będzie "zunifikowana" - zespolona z dwóch wtyków czy "wyrzeźbiona" z osobnych wtyczek.

 

Z punktu widzenia niezawodności - to już zupełnie inna sprawa. Zarówno kabel, obudowa jak i stosowane przełączniki mają jak najbardziej znaczenie.

 

Kilka miesięcy temu byłem na Radioexpo 2014 i przyglądałem się zestawom PTT oraz headsetom Ceotronics. Wyglądało to fajnie, duże przyciski, pewny skok - do czasu kiedy nie kupiłem używki na pewnym portalu...

Headset - pałąk nauszny z boomem mikrofonowym i nausznikiem na lewe ucho - rewelacja! Lepszy niż analogiczne rozwiązanie Motoroli (jakieś takie to delikatniejsze, drobniejsze - mniej poważne, i jescze uciska w głowę). Rozdzieliłem go od PTT i zarobiłem na końcu kabla wtyk lemo, jak do PRR, żeby wykorzystywać w przerobionym chińskim PTT na bazie repliki U94.

 

Później zarobiłem gniazdo lemo do tego oryginalnego przycisku PTT Ceotronics'a. Okazało się kompletną porażką: nie wiem jakie służby to kupują, ale to badziew - trzeba wiedzieć (wyczuć) , którą część przycisku naciskać, aby wyzwolić nadawanie... W realiach prawdziwego pola bitwy, albo nawet w realiach służb ratowniczych, żeby nie być pewnym tego, że jak się będzie naciskać PTT to pójdzie nośna - to IMHO absolutnie niedopuszczalne !!!

 

Podczas gdy chińska podróba U94 z osadzonym lemo do obsługi Peltora chodziła bez zarzutów już prawie dwa lata... Nie dawno kupiłem kontaktową używkę - oryginał Nexusa U94. Chodzi bardziej twardo - to jedyna różnica. No i mocowanie kabla bardziej staranne w stosunku do podróbek chińskich.

 

Jeśli chodzi o replikę EX116 - to w pełni zgoda: ten przełącznik jest gówniany...

 

Ale obudowa jest całkiem niczego sobie. Zwróciłem na nią uwagę, jak przerabiałem jakiś czas temu kabel do RF-10. Jest nieco grubszy :icon_wink:, niż typowo stosowane w radiotelefonach ręcznych zestawy mikrotelefonów, headsetów czy gruszek - a ta zgrabna puszeczka idealnie nadawała się na zamontowanie w niej przekaźnika sterującego dwoma liniami PPT-NC/PTT-NO i w dodatku ma taki "pancerny" przepust kablowy - wręcz idealna do modyfikacji RF-10 :icon_smile:

 

Ten gówniany przełącznik od razu wywaliłem i zamontowałem właśnie przycisk chwilowy. Ma tą zaletę, że nawet w rękawiczkach czuje się pewnie skok (analogicznie jak w U94), i nie irytuje chwianie się na boki tej oryginalnej dźwigienki, jaką instalują w replice EX116. W dodatku dosyć trudno - tzn. niewygodnie używać tą dźwignię "od siebie" - t.j. od złączą headsetu. W drugą stronę (do gniazda) jest łatwo...

 

Zaletą repliki EX116 jest łatwe wykorzystanie istniejącej - gotowej konstrukcji do przerobienia w pełni funkcjonalne Dual PTT dla Baofengów serii UV-8*.

I można ją jeszcze wykorzystywać do osadzania na bocznych krawędziach przycisków chwilowych, zapewniających znacznie lepszą pewność załączenia nadawania, jak i możliwość budowania w pełni "dupleksowego" Dual PTT - t.j. obsługującego dwa (nawet różne) radia za pomocą dwóch różnych pach-cordów.

 

Co kto lubi, lub co potrzebuje, i na co ma nadmiar wydania biletów NBP :icon_wink:

Link to post
Share on other sites

No to ptt do modyfikacji. Musisz zamienic plusy mikrofonu i głosników miejscami i zrobic przedwzmacniacz. Mam tak zrobione swoje ptt i działa z navcomemm tk-890 plus msa sordin 75310. Bangla jak ta lala.

Z-tactical ma w swoich PTT z gniazdem TP=120 inny rozkład pinów niż w standardzie wojskowym stosowanym w Sordinach lub Peltorach. Do tego mikrofony w tychze ochronnikach mają słabszy sygnal niz airsoftowe i zeby działąły z radyjkami amatorskimi trzeba stosowac przedwzmacniacz.

 

Temat znam z autopsji albowiem przerobiłem jeden ptt ztaca tak żeby był kompatybilny z radyjkiem navcomma i Peltorami Comtac IV (oryginały oczywiscie)

 

Witam,

 

mogli byście może udostępnić jakieś schematy takiej przeróbki i jakie przedwzmacniacze zastosowaliście, bo ja nijak nie moge dojść do porozumienia z przeróbka mikrofonu (odsłuch działa), albo przestery, albo ciągłe nadawanie, albo i czasem gorzej....

Edited by sirwiz
Link to post
Share on other sites

Hej.

Chciałbym się dowiedzieć czy z zestawu słuchawkowego Z-Tactical Liberator 2 można zdemontować pałąk ?

Pytam się o to bo chciałbym je podczepić bezpośrednio do hełmu fast dedykowanymi montażami.

Jeżeli już gdzieś takie pytanie było to z góry wybaczcie :)

Link to post
Share on other sites

Zdemontowanie pałąka to nie wszystko, trzeba porozginac druty trzymające muszle słuchawek, w dedykowanym montażu na nowo trzeba będzie te druty zapleść na bolcach wystających z muszli słuchawkowych, ponadto prowadzenie kabla łączącego słuchawki - albo wewnątrz czerepu albo na zewnątrz. Poprowadzony wewnątrz będzie utrudniał odchylanie sluchawek, poprowadzony na zewnątrz będzie mało estetyczny.

Link to post
Share on other sites

Hej.

Chciałbym się dowiedzieć czy z zestawu słuchawkowego Z-Tactical Liberator 2 można zdemontować pałąk ?

Pytam się o to bo chciałbym je podczepić bezpośrednio do hełmu fast dedykowanymi montażami.

Jeżeli już gdzieś takie pytanie było to z góry wybaczcie :icon_smile:

 

Można zmienić na adaptery od zwykłych sordinów.

 

 

Zdemontowanie pałąka to nie wszystko, trzeba porozginac druty trzymające muszle słuchawek, w dedykowanym montażu na nowo trzeba będzie te druty zapleść na bolcach wystających z muszli słuchawkowych, ponadto prowadzenie kabla łączącego słuchawki - albo wewnątrz czerepu albo na zewnątrz. Poprowadzony wewnątrz będzie utrudniał odchylanie sluchawek, poprowadzony na zewnątrz będzie mało estetyczny.

 

 

Nie do końca. Druty trzeba zacisnać a nie rozginać. wystarczy zdemontowac wkładki, na bolcach mocujących sa pierścienie segera, demontujemy je i wyjmujemy, nakładamy adaptery, zaciskamy. Tak samo postepujemy z bolcami, przez które przechodzą kable. Kabel puszczamy wewnątrz hełmu, jest on na tyle długi, ze umożliwia odchylenie słuchawki o 90 stopni bez problemu.

 

Witam,

 

mogli byście może udostępnić jakieś schematy takiej przeróbki i jakie przedwzmacniacze zastosowaliście, bo ja nijak nie mogę dojść do porozumienia z przeróbka mikrofonu (odsłuch działa), albo przestery, albo ciągłe nadawanie, albo i czasem gorzej....

 

Schemat jest na necie. Ewentualnie jeżeli nie chce Ci się bawić w modyfikacje PTT pod oryginalne słuchawki, wyslij ptt do mnie, wykonam przeróbkę.

 

co do kabla w bowmanie, wrzucam jeszcze raz foty:

 

https://lh6.googleusercontent.com/-zJP_Fgn-atE/UtXLkwNcfcI/AAAAAAAACbY/Qd5DmKgO9Xo/w868-h651-no/Bowman%2BPlus%2BPtt%2B-%2B1

 

https://lh5.googleusercontent.com/-nhOldHHMF9Q/UtXLkzpfOnI/AAAAAAAACbk/bTfC2GG1S6M/w868-h651-no/Bowman%2BPlus%2BPtt%2B-%2B2

Link to post
Share on other sites

Witam co myślicie o tej krótkofalówce?

https://www.wasserma...zblokowany/4093

 

Całkiem porządna (oceniając po stosunku jakość/cena) mikrofalówka - ale dokup do niej kabel do programowania i wbij sobie kanały "na sztywno", ponazywaj normalnymi literami, zablokuj to śmieszne radio, alarm oraz menu, a wyjdzie nawet wygodne radio w teren :icon_smile:

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Ostatnio denerwuje mnie antena w moim Baofengu UV5R. Niby jest dość miękka, ale byłoby mi wygodniej gdyby jej nie było albo byłaby połączona z radiem miękkim przewodem.

Wiecie może czy da się gdzieś dostać antenę w całości "miękką", w formie kabla który mógłbym wpleść w kamizelkę? Ewentualnie czy są może dostępne miękkie przedłużki, montowane między radiem a anteną, tak by sama antena była np na plecach a radio z przodu?

 

Próbowałem sam czegoś poszukać, ale jednak brakuje mi wiedzy i terminologii.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...