Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nie pisałem o dipolu. Mając na myśli antenę półfalową do ręczniaka lub mobilową w domyśle rozumie się półfalówkę zasilaną na końcu a nie na środku jak w przypadku dipola.

 

Antena pół-falowa, jak każda inna wymaga przeciwwagi. Na pasmo 70cm jej rolę pełni metalowa płytka za baterią (~12cm po przekątnej).

W zasadzie nie robi różnicy czy ta antena będzie miała 1/4, 1/2 czy 3x5/8, przeciwwaga 1/4 ma impedancję ok 50ohm a bat ma swoje niezależne dopasowanie.

Link to post
Share on other sites

Antena pół-falowa, jak każda inna wymaga przeciwwagi. Na pasmo 70cm jej rolę pełni metalowa płytka za baterią (~12cm po przekątnej).

W zasadzie nie robi różnicy czy ta antena będzie miała 1/4, 1/2 czy 3x5/8, przeciwwaga 1/4 ma impedancję ok 50ohm a bat ma swoje niezależne dopasowanie.

 

No większych bzdur dawno nie czytałem. Ile lat zajmujesz się łącznością? Ile anten zbudowałeś? Nie mam teraz czasu żeby się rozpisywać. Później ustosunkuję się do twojej wypowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Papiery krótkofalarskie mam od 5-ciu lat, w tym roku zwiększyli mi limit na 500w a anteny buduje od 2008r, mam też własnoręcznie złożone MAX-6 500.

 

SQ5RJL do sprawdzenia w bazie na stronie UKE

 

Bardzo jestem ciekaw Twojej wykładni. Chętnie złożę i zrecenzuję Twój projekt

Link to post
Share on other sites

Papiery mam co prawda od 8 lat ale w temacie siedzę od 30-tu. Limit mam 150W, bo nie mam parcia na więcej. Pozdrawiam SP9HQI.

 

Do rzeczy:

Sama przeciwwaga nie ma impedancji. Impedancję ma cała antena. Weżmy teraz jako przykład typowy dipol półfalowy. Rozciągnij go w poziomie i zmierz jego impedancję. Będzie miała około 75ohm. Odchyl jedno z ramion o powiedzmy 60 stopni. Impedancja zbliży się do 50ohm.

Weź następnie półfalowy odcinek przewodu. Zasil go na jednym końcu. Dorzuć tą swoją magiczną przeciwwagę i sprawdź impedancję. Będzie ogromna i będzie mieć sporą składową urojoną. Dodając układ dopasowania typowy dla półfalówek antena zacznie poprawnie działać i to bez przeciwwagi. Przykład z życia: typowa półfalówka CB pójdzie zamontowana nawet na izolacyjnym maszcie. Mobilowy Diamond NR-770 w paśmie 2m jest półfalówką i dzięki temu poprawnie pracuje nawet na samochodzie z plastikowym dachem.

 

Pisać dalej?

Link to post
Share on other sites

Zgadza się, Masz 100% racji.

 

Ale my mówimy o antenach do ręczniaków.

Jak sam Napisałeś dipol pół-falowy ma 75ohm (przynajmniej tak się przyjęło).

Dipol ćwierć falowy ma 50ohm, tak samo GP 1/4.

 

Teraz w radiu Masz przeciwwagę i licząc z 70cm -> 70/4 * 0,85 (współczynnik skrócenia do szacunków), mi wychodzi ciut poniżej 15cm (14,88). Zauważ jak blisko jest ta wartość do dł. tej płytki w większości ręczniaków.

 

Jak wsadzić w gniazdo drut długości 1/4 to będzie działał bez dodatkowych elementów, jakby wpiąć drut 1/2 fali to WFS będzie wyższy powiedzmy < 1.5:1 (eznec to trochę overkill do tego kazusa) to nadal jest dobry wynik. Dalej idąc trzeba koniecznie dodać filtr który skróci nasz bat, abstrahując od faktu że pow. 1/2 pojawi sie 2-gi listek (zakładając brak cewek na radiatorze).

 

Ja zrobię eksperyment, wezmę kawałek kabla (co tam będę miał w szufladzie), zdejmę z niego ze 43cm oplotu a przy podstawie nawinę mu dławik na ekranowanej części kabla. Założę się honorowo że to nie będzie nawet blisko na 2m.

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie wszystkich tutaj zgromadzonych. Otóż mam zamiar kupić swoje pierwsze radyjko na strzelanki i mam parę pytań do was. Myślałem, że to będzie prosta sprawa (wchodzę na alledrogo, kupuje i po sprawie) ale najpierw zajrzałem do was, zacząłem czytać pierwsze tematy i zobaczyłem, że jestem w tym kompletnie zielony, a więc proszę o wyrozumiałość.

Więc tak:

- Czym się kierować przy zakupie

- Widziałem, że wielu z was narzeka na duo-bander, a więc co to takiego?

- Firmy przodujące

- Legalność - czyli co mi może grozić za posiadanie radia bez zezwolenia

- Czy tym wypadku - droższe, znaczy lepsze?

- Czy te radia nadadzą się:

http://allegro.pl/ra...6475286045.html

http://allegro.pl/ra...48.html#thumb/3

 

Będę wdzięczny, jeżeli podrzucicie linki z dobrym sprzętem.

Link to post
Share on other sites

Więc zgodnie z obietnicą dziś sprawdziłem praktycznie nasze teorie.

 

Test1: czy antena 1/2 lub 1/4 może działać bez przeciwwagi.

 

Prosty test dipol na balunie diamond BU-55, ramiona 1/4 docięte na pasmo CB.

Na obu stroi w okolice 27.800

Po odłączeniu jednego ramienia nie stroi ani w 10 ani w 11 ani 6m (pół fali teoretycznie gdyby teorie powyżej działały).

20161204_125355.jpg

20161204_125358.jpg

20161204_125617.jpg

20161204_125626.jpg

 

Test2: czy antena 1/2 nie wymaga układu strojącego.

 

Najprościej, wyjąłem z szuflady kawałek cienkiego koncentryka i zacząłem go ciąć aż dotarłem do rezonansu.

Zacząłem z 1/2 i rezonans się znalazł dopiero przy 1/4. Analizator w tym wypadku sam jest adekwatną przeciwwagą.

Antena wbrew intuicji nie zaczyna się wcale przy gnieździe antenowym.

 

20161204_130742.jpg

20161204_130835.jpg

 

Test3:

 

To co się liczy czyli test z anteną od ręczniaka, konkretnie od wouxuna UVD1P.

Bez przeciwwagi i z przeciwwagą. Specjalnie wybrałem pasmo 2m żeby miernik nie stanowił dostatecznie dużej przeciwwagi.

20161204_132318.jpg

20161204_132349.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Czytałem, ale różnie ludzie piszą. Jedni że posiadanie sprzętu takiego typu jak baofeng uv82 bez zezwolen jest karane a inni że nie. Więc prosiłbym tylko o wyjaśnienie.

Posiadać można, używać już niekoniecznie.

 

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Cześć ! Mam zestaw słuchawkowy midlanda:

https://militarialod...ood-MIDLAND/828

 

Chce dokupić kopie słuchawek aktywnych, lecz wszystkie mają duży wtyk do klasycznego PTT ( tzw MilitaryPlug) , midland wykorzystał Jack 3.5mm 4 pin jako wtyk do PTT, czy można to jakoś przelutować kabel w słuchawkach aktywnych aby działało z ptt midlanda?

Edited by McFly
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam,

 

powoli dojrzewam do zakupu radia PMR i mam takie pytanie do bardziej zorientowanych osób:

czy Baofeng uv-5r dla osoby początkującej w tym temacie będzie dobrym wyborem?

 

Jeśli nie to może ktoś podpowie na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy zakupie.

Radio ma służyć oczywiście do komunikacji w terenie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...