Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Obstawiam, że nic ci to nie da. Albo PRC ma układ dopasowania anteny w zależności od wybranej częstotliwości (skrzynka antenowa) albo ta antena zawiera transformator szerokopasmowy a to bardzo mocno osłabia sygnał. Nie kombinuj tylko kup normalną antenę rezonansową, chyba że chodzi wyłącznie o szpan.

Link to post
Share on other sites

Ok mam kolejne informacje odnośnie mojego problemu z Howardami. Otóż na 100% grucha i słuchawki są sprawne. Cały set podłączony do baofenga z ANTENKĄ (normalna w zestawie była) powoduje głośne szumy przy nadawaniu. Natomiast kiedy odkręciłem antenkę lub oddaliłem radio na znaczną odległość to szumy zniknęły. Pytanie teraz co zrobić ? Przy braku antenki moje odbieranie i nadawanie będzie słabsze ale jak ją z powrotem przykręcę to niedługo stracę słuch.

Link to post
Share on other sites

Ja bym pomyślał nad jakimś teleskopem, np. RH-770. Jeszcze akceptowalna długość po rozłożeniu, a zawsze można złożyć.

Pytanie też, czy w ogóle jest sens się w to bawić do Baofenga.

 

Ok mam kolejne informacje odnośnie mojego problemu z Howardami. Otóż na 100% grucha i słuchawki są sprawne. Cały set podłączony do baofenga z ANTENKĄ (normalna w zestawie była) powoduje głośne szumy przy nadawaniu. Natomiast kiedy odkręciłem antenkę lub oddaliłem radio na znaczną odległość to szumy zniknęły. Pytanie teraz co zrobić ? Przy braku antenki moje odbieranie i nadawanie będzie słabsze ale jak ją z powrotem przykręcę to niedługo stracę słuch.

Kolego, nadawanie z odkręconą anteną to prosta droga do rozwalenia sobie radia.

Link to post
Share on other sites

Chcesz dawać przeciwwagę do kabla antenowego? Co najwyżej można dodać przeciwwagę do radia o ile takowej brakuje. W baofengu z małą baterią brakuje, z dużą już nie.

 

Tutaj chodzi o przeciwwagę w sensie techniki antenowej a nie o obciążenie, żeby się nie przewracał.

 

Generalnie każda antena wymaga przeciwwagi (poza półfalówką). Anteny przenośne i samochodowe najczęściej są ćwierćfalowe lub 5/8 i wpięcie jej bezpośrednio na przedłużaczu jest conalmniej niewłaściwe. Bez przeciwwagi bezpośrednio przy antenie zaczyna promieniować oplot w przedłużce. W zależności od długości przedłużki powoduje to niedopasowanie. Owszem, można tak trafić z długością, że zapewnimy dobre dopasowanie ale i tak jesteśmy skazani na niepotrzebne zakłócenia w mikrofonogłośnikach lub nawet zakłócanie pracy elektroniki w replikach (mam na myśli rzeczy typu ASCU itp.).

Link to post
Share on other sites

No wiesz domyśliłem się. Znasz podstawową budowę radia? To pomyśl, wszystkie radiostacje mają przeciwwagę (konstrukcyjną na -), gniazdo antenowe ma oba bieguny, kabel koncentryczny spina antenę z radiem mając odpowiednie dopasowanie. Kabel ma po to oplot i żyłę wewnętrzną żeby nie promieniować, a prąd płynie po oplocie i po żyle.

Teraz mnie oświeć, po co przy przedłużce przeciwwaga? Może bardziej rdzenie ferrytowe?

 

To co napisałeś ma sens jedynie dla 5/8 (np GP, czy samochodowa która potrzebuje sztucznej płaszczyzny), plus ew. zmiana się charakterystyka promieniowania (w sensie układ listków).

 

Ta część dotyczy pasma 2m (144mhz):

5/8 nie zasilisz poprawnie z radia ręcznego chyba że zrobisz plecak antenowy ze sporym kawałkiem blachy.

Baofeng ma w sobie wystarczającą przeciwwagę dla poprawnej pracy anteny 1/4, przy antenie 1/2 ma poprawną gdy stosuje się go z dużą baterią.

Link to post
Share on other sites

Radio robi za dopasowaną przeciwwagę gdy antena jest wpięta prosto do niego. Gdy dodajesz kabel to prąd w.cz. płynie po zewnętrznej powierzchni żyły środkowej i wewnętrznej powierzchni ekranu. Jeśli na końcu kabla znajduje się dopasowana antena (czyli mająca swoją przeciwwagę) to na tym się kończy. Jeśli antena nie będzie dopasowana to pojawi ci się prąd płynący spowrotem, tym razem po zewnętrznej powierzchni ekranu. Ważne jest aby na końcu kabla była właściwa impedancja. Jeśli antena nie będzie miała przeciwwagi w tamtym punkcie to nie ma bata, impedancja będzie inna. Podepnij reflektometr bezpośrednio do radia i do niego antenę z ręczniaka na przedłużaczu. Jak naciśniesz nośną to zdziwisz się jaki masz SWR.

Link to post
Share on other sites

No ja to rozumiem, tylko nie widzę najmniejszego sensu robienia tego ze stockową anteną. Co innego z czymś >40cm.

 

W każdym razie:

1. Niczym się nie przejmuj.

2. H155 jest dość sztywny i niekoniecznie sprawdzi się w tej roli. Na takiej długości zysk z mniejszego tłumienia również nie ma większego znaczenia.

Link to post
Share on other sites

No ja to rozumiem, tylko nie widzę najmniejszego sensu robienia tego ze stockową anteną. Co innego z czymś >40cm.

Ja widzę, i mi to wystarczy :) Mam też Nagoyę 771 do tego Baofenga, ale najpierw sprawdzę, jak to rozwiązanie spisuje się z anteną fabryczną.

 

W każdym razie:

1. Niczym się nie przejmuj.

2. H155 jest dość sztywny i niekoniecznie sprawdzi się w tej roli. Na takiej długości zysk z mniejszego tłumienia również nie ma większego znaczenia.

Ok. O taką odpowiedź mi chodziło. Co do sztywności H155 to jakoś sobie z nią poradzę. Wtyk kątowy przy radiu pozwoli od razu puścić antenę w kierunku pleców kamizelki. A dalej to już przewlekanie przez palsy.

Link to post
Share on other sites

O matko, to wygląda jak niezłe gówno. Swoją drogą to kopiowanie modelu sprzed X lat, kiedy dostępny jest jego ulepszony następca (KMC-45) jest lekko bezsensowne.

 

Mając brać gruszkę od majfrendów wziąłbym prędzej kopię KMC-21 (tylko wersję lepszą, z wyjściem do odsłuchu) - jest dość płaska więc nie przeszkadza na szelce.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...