Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lufy precyzyjne firmy MADBULL


Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Co do aluminowych luf - raz mialem taka akcje...

Aluminiowa precka zrobiona wlasnorecznie (wiem nie wieszajcie psow ale lekko poprawila chinczyka) strzelala calkiem fanie ... do zimy. Przy -10 stopniach kulki po prostu wypadaly z lufy - pewnie dlatego ze byla wyszlifowana na styk, aluminium sie troche zwezilo i nie dalo sie strzelac. Przy wyzszych temperaturach strzela normalnie.

Kulki uzywane - blastery. Wiec w przypadku srednich kulek i bardzo niskich temperatur trzeba uwazac na zacinki / ograniczenie zasiegu. (Fajnie wyglada jak kulka zamiast na 40 m wypada na 1.5 m przy zerwoym hopie)

Link to post
Share on other sites

Aluminium aluminiumowi (:D) nie równe... Castorurki pod wpływem zimna poszerzają swój wylot i następuje drastyczny spadek ciśnienia (no i zasięg 2 metry). Alu używane w innych stopach (bo niewątpliwie jest to coś innego w lufach KUAN czy MB) nikoniecznie posiada takie parametry. Skoro ludzie używają i używali aluminiowych luf i nigdy nie narzekali to zxnaczy że nie ma tego problemu.

Link to post
Share on other sites

Możesz opisać w jaki to sposób poszerzają się on e pod wpływem zimna? Nie wiem, może ja w szkole miałem inną fizykę niż Ty, ale z tego co kojarzę, to KAŻDY metal kurczy się pod wpływem zimna, a rozszerza pod wpływem ciepła... Nieważne jaki to stop. Nieważne czy to szyny kolejowe, przewody wysokiego napięcia czy lufy do ASG...

Link to post
Share on other sites

Javelin - Kolego, spokojnie, po co te nerwy :D Już spieszę z moim wyjaśnieniem i uzupełnieniem "fizycznych luk w głowie" :P. Wyobraź sobie, że lufa na mrozie kurczy swe ścianki... Już to widzisz? W takim wypadku zwęża się od zewnątrz i rozszerza średnicę wew. Już to kapujesz? Ścianki lufy zamiast mieć powiedzmy 1mmgrubości to mają (teoretycznie!) 0,5mm, z tym że średnica lufy nie spada tylko z jednej strony a z każdej czyli odpowiednio 0,25mm zwiększa się śr. wew. i 0,25mm zmniejsza się śr. zew. co razem daje 0,5mm skurczenia...

 

Poza tym drogi kolego jeden materiał kurczy się znacznie, a inny dużo mniej. Shit z allegro ma większy współczynnik kurczliwości (tak to umownie nazwę), a jakieś stopy używane w MB i JBU mają ten przezemnie nazwany współczynnik mniejszy (a więc ich kurczliwość jest dużo mniejsza niż w pierszym przypadku). Już wszystko jasne?

 

Pozdro :D

Link to post
Share on other sites

Ależ ja się absolutnie nie denerwuję :) Oczywiście w tym co napisałeś jest pewna racja, jednak doświadczenie pokazuje, że w niskich temperaturach zacinki zdarzają się znacznie częściej niż w lato. I w drugą stronę - ciepło i rozszerzalność lufy. Biorąc pod uwagę to co napisałeś, w cieple, kiedy to lufa się rozszerza, powinna się ona rozszerzać "w obie strony", w tym "do środka" - czyli jej średnica wewnętrzna powinna się zmniejszyć. Jednak chyba tak nie jest, wtedy własnie w ciepełku mogłaby się zwiększać ilość zacięć - a jak pisałem dzieje się tak raczej w zimę (z tego co zaobserwowąłem, choćby na lufie prometheusa u siebie w długiej eMce) :) Oczywiście można by to tłumaczyć tym, że w zimę jest śnieg, wilgoć itp. i zacinanie się kulek nie musi wcale być powodem kurczącej się lufy a zabrudzeń w jej wnętrzu - jednak na podstawie własnych doświadczeń uważam inaczej :) Doświadczeń powtarzam, nie specjalistycznych badań, więc można z tym polemizować, hehe.

Link to post
Share on other sites

Tylko zauważcie jedno, że materiał nie kurczy się w jednej płaszczyźnie. Gdyby rozłożyć materiał z którego jest wykonana lufa na prostokąt ("rozwinąć" lufę) i go schłodzić, stał by się cieńszy o pewien procent, tak samo wymiary prostokąta też by się zmniejszyły o ten sam procent, lecz wymiary prostokąta będą większe nieżeli grubość tej już teraz płytki. Po schłodzeniu zwijamy znowu i wychodzi nam, że jednak większa różnica w wymiarach lufy nie jest w grubości jej ścianek, ale w jej długości oraz w jej zewnętrznej średnicy, także wewnętrznej też. Wszystko jest do wyliczenia. Na początek można rozłożyć sobie lufę na swojego rodzaju płytkę, zmienić jej wymiary o taki sam %, a później zwinąć. Wtedy sprawdzimy, kiedy jest mniej, kiedy więcej miejsca w środku.

 

Aha, no i zostaje jeszcze kwestia kulek. Też są z materiału który może zmieniać swoją objętość w zależności od temperatury.

 

Precyzując, to niestety "rozłożenie" lufy, będzie teoretycznym działaniem, bowiem, aby takiego działania dokonać, musimy zniekształcić materiał, a to wiąże się ze zmianą wymiarów tejże płytki. Możemy sobie wyobrazić to tak, że aby "rozłożyć" lufę, będziemy musieli podzielić (patrząc od przodu) lufę na trójkąty, które rozłożymy sobie w szereg. Lecz prościej jest stworzyć sobie proponowaną przeze mnie płytkę.

 

Pozdrawiam!

Edited by GRSW_Szreder
Link to post
Share on other sites

Uproscmy sprawe...

Aluminiun pod wplywem zimna kurczy sie.

Wiec srednica - zewnetrzna i wewnetrzna kurczy sie.

To ze scianka tez - owszem ale o duuuuzo mniejsza wartosc.

Srednica to przeciez prawie 19 mm, a szerokosc 1 mm.

Średnica przy lufie 6.03 - 18,9437 mm

Szerokosc scianki - 1 mm

Średnica przy spadku np o 1 % - 18,7542 mm

Szerokosc przy spadku o 1 % - 0.99 mm

Wiec srednica lufy - 5,9696 mm (do tego dodajemy polowe z 0.01 mm - wiec) = 5,9716 mm

 

Owszem grubosc scianki zwieksza nam srednice wewnetrzna o 0.005 mm, ale srednica i tak spada o 0.06 mm wiec 12 razy wiecej ;)

 

Oczywiscie to sa dane przykladowe. Napewno aluminum nie kurczy sie "az" o 1 %

Ale pokazuja dobrze skale.

Zimniej - mniejsza srednica wewnetrzna aluminiowej lufy (przetestowane nie tylko teoretycznie).

Link to post
Share on other sites

Reasumując - Zimno - średnica wew wzrasta a zew zmniejsza się, Ciepło - Odwrotnie. Należy też pamiętać, że lufy robione są raczej w ciepłym otoczeniu więc te 6,04 to mają w powiedzmy 40 stopniach (temperatura wnętrza fabryki). Po przekroczeniu tej umownej temperatury się faktycznie rozszerzają, a przy zimniejszej temp. się kurczą. A że gramy w lesie gdzie nawet latem jest max 50 stopni w słońcu to jest to minimalny odchył. A z resztą nie o tym jest ten temat :D

 

A co do zimowych "niby zacinek" może to poprostu kulka po przebyciu połowy lufy nie ma już energii :D Nie no żart :P

 

Dobra kończe bo nie ma co tu splatać - i tak wszystko jasne, i kto miał rację? :D :D :D

Link to post
Share on other sites

@Kocur666 - dzięki, późno było to wolałem humanistycznie.

 

 

misiek009, nie, nie ty miałeś rację, widocznie nie zrozumiałeś 2 powyższych postów, które ładnie powinny wytłumaczyć kiedy średnica wewnętrzna się zmniejsza, kiedy się zwiększa. To nie jest też tak, że wymiary materiału (np. lufy) zmieniają się niezależnie od siebie.

 

Zimniej - mniejsza srednica wewnetrzna aluminiowej lufy (przetestowane nie tylko teoretycznie).

Tutaj chyba jasno jest napisane.

Edited by GRSW_Szreder
Link to post
Share on other sites

Szreder - Piszesz bzdury. Tu trzeba się wykazać umiejętnością logicznego myślenia. To tak jakbyś zrobił lufę zamiast z 2mm blachy z blachy 0,5mm. Środki grubości obu blach zostaną w tej samej średnicy, i porównaj sobie teraz otrzymane wyniki. Z resztą, nie mam się co kłócić, jeśli jest tu "fizyk" na sali to przyzna mi rację... :D

 

Sayonara

Link to post
Share on other sites

Wiem, szerokość i długość też, ale z osady jajka wynika że skurczanie szerokości wymaga dużych sił, więc w tę stronę kurczy się minimalnie. W najlepszym przypadku ściskanie* na szerokości kompensuje ściskanie* ścianek.

 

*-skurczanie znaczy się :D

Link to post
Share on other sites

Wnioskuję o przyznanie nagrody Nobla za tę jakże wybitną polemikę na temat kurczliwości materiałów pod wypływem danych temperatur :)

 

Minął już przeszło rok od pierwszych MB. Jak się sprawują? Najbardziej interesuje mnie ten teflon. Zdziera się czy nie? Ponowie pytanie kolegi co do docinania tejże lufy. Czy faktycznie teflon będzie narażony w jakiś sposób? A gdyby zastosować bardziej finezyjne metody skracania niż brzeszczot :) ?

Link to post
Share on other sites

Wiem, szerokość i długość też, ale z osady jajka wynika że skurczanie szerokości wymaga dużych sił, więc w tę stronę kurczy się minimalnie. W najlepszym przypadku ściskanie* na szerokości kompensuje ściskanie* ścianek.

 

*-skurczanie znaczy się :D

 

Kolega tak sie sklada ze myslisz bardzo nielogicznie.

Przeczytaj jeszcze raz dokladnie moje obliczenia. Moze dwa - wszystko jest proste i logiczne.

Jezeli nie wiezysz logice - uwierz doswiadczeniu oraz sprawdzeniu w terenie.

Podczas zimy - aluminiowe lufy zmniejszaja swoja srednice wewnetrzna. Jest to proste i logiczne a zmniejszenie grubosci scianki jest 12 razy mniejsze niz zmniejszenie srednicy wewnetrznej.

Napisze po raz trzeci - sprawdzilem to na swojej lufie. Przy baaardzo ujemnych temperaturach kulki nie przelatuja przez lufe (wypadaja po 1.5 m z uwagi na tacie scianek)

Gdy jest cieplo - strzela normalnie.

No jak mozna to napisac zeby bylo bardziej oczywiste ?

 

ps. O jakich silach ty mowisz ? O.o Przeciez tu nie dzialaja jakiekolwiek sily. Wystepuje tylko zmniejszanie objetosci metalu pod wplywem temperatury - rozszezalnosc cieplna. Na lufe nie dzialaja ZADNE sily zewnetrzne.

Dla rozszezalnosci cieplnej nie ma znacznia czy metal ma 1 mm czy 50 mm czy 1 km. To jest stala wartosc i dziala w kazdym kierunku.

 

Wyobraz sobie to tak - masz balon o grubej sciance.

Symulujac dzialanie niskiej temperatury na metal - ustalmy ze na balon dziala cisnienie (choc przeciez w tym wypadku lufa kurczy sie z uwagi na kurczenie metalu a nie sily zewnetrzne).

Balon pod wplywem cisnienia zmniejszy swoja objetosc. Scianki tez zmniejsza swoja szerokosc - ale i tak w porownaniu do zmniejszenia srednicy balonu jest to niezauwazalny procent.

Tu jest tak samo.

Scianka kurczy sie o 0.005 mm rozszezajac wewnetrzna srednicy,

ale poprzez kurczenie obwou lufy - wewnetrzna srednica kurczy sie o 0.06 mm

wiec -0.06+0.005 = -0.055

 

[stosuj polskie znaki!]

Edited by wojtass071
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

heh prace materiału w zależności od temperatury zostawcie ludkom po MELu Polibudy, bo z tego co mi wiadomo to na to jak będzie pracować lufa ma też wpływ to jak została wykonana, prawie gotowy odlew w formie "O" szlifowany i polerowany do wymaganych parametrow, zwykły sześcian obrabiany do walca i drążony wew, czy też może arkusz materiału zawijany i łączony krawedziami w kształt lufy, znaczenie ma też to czy ten arkusz przed zawinięciem w rurkę byl uzyskany przez walcownie czy tez uzyskany metoda skewingu z litego bloku materialu i pytanie jak następowalo scinanie materiału względem wew struktury materiału...

 

wracając a właściwie ponawiając pytanie... jak się zachowują KM i MB po skracaniu ?? teflon odchodzi czy nie ?? na dobrą sprawą chrom też może odejść po skracaniu...

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 6 months later...

Szreder - Piszesz bzdury. Tu trzeba się wykazać umiejętnością logicznego myślenia. To tak jakbyś zrobił lufę zamiast z 2mm blachy z blachy 0,5mm. Środki grubości obu blach zostaną w tej samej średnicy, i porównaj sobie teraz otrzymane wyniki. Z resztą, nie mam się co kłócić, jeśli jest tu "fizyk" na sali to przyzna mi rację... :D

 

Sayonara

 

 

wiem ze to juz pewnie nieaktualne ale dopiero czytam tego posta ... otoz jestem fizykiem z wykształcenia i musze sie z Toba niezgodzic . Lufa sie skurczy zarowno na zew jak i wew poniewaz jak tam koelga wczesniej zauwazyl material nie kurczy sie tylko w jednej plaszczyznie lecz w trzech . grubosc scianki moga sie skurczyc ale napewno sily napieciowe beda "sciagaly lufe do srodka" w skutek tego srednica wew lufy tez sie zmniejszy przy niskich temperaturach

 

pozdrawiam

fizyk :)

Edited by nicon
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...