Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Cyfrowy wskaźnik naładowania akumulatora + licznik wystrzelonych kulek


Recommended Posts

Witam!

 

Przedstawiam wam mój patent.

 

lcdrz5.jpg

 

Funkcje:

 

- pomiar napięcie akumulatora (dokładność co do 0.01V)

- licznik wystrzelonych kulek (w sumie)

- licznik kulek pozostałych w magazynku (przyciskiem wybieramy pojemność magazynka)

 

Aby układ działał - w tym liczenie kulek - wystarczy podłączyć go 2 kablami do baterii!!

Dzięki temu układowi nigdy nie będziemy musieli zastanawiać czy zaraz nam padnie bateria, ile pozostało kulek w magazynku ani ile dzisiaj wystrzeliliśmy kulek!

 

Na zdjęciu układ pokazuje 10.9V, ponieważ program obcina zera (10.90V).

 

 

Pozdrawiam i czekam na sugestie! Jest to prototyp wszystko można zmienić.

_saper

Edited by saper_
Link to post
Share on other sites
  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mnie to przypomina nieco wyświetlacze na giwerach z Unreala. ;-)

 

Na eMce wygląda dziwacznie, przydałby się do tego jakiś AEG o odpowiednio futurystycznym wyglądzie i wtedy byłoby git. :)

 

A jeśli już montować na eMce, to popieram przedmówcę: mniejsze no i oczywiście w jakiejś obudowie, bo inaczej długo nie podziała.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze - nie widzę na to dużego rynku, większość szuka w ASG "wyglądu prawdziwej broni", a takie coś jest tego zaprzeczeniem

 

A co do trudności... Bez przesady, każdy kto jest w stanie rozkręcić GB by to złożył... Ponad 10 lat temu bawiłem się robieniem interface'ów do, o ile pamiętam, MCU-8051. Każdy kto potrafi posługiwać się lutownicą i nie wypalić sobie przy tym oka da radę.

Link to post
Share on other sites

1. Można wysyłać same zaprogramowane procki.

2. To nie problem, kwestia dostępności programatora.

3. W każdym większym i większości średnich miest są kluby/koła zainteresowań modelarskie i elektroniczne. Dla chcącego nic trudnego.

 

Tak, ciekawy projekt i gratuluję wykonania. Czy przydatny? Moim zdaniem oszpeca replikę, licznik to ja miałem w markerze paintballawym, a miał duuużo większe możliwości ;)

Link to post
Share on other sites

(...) licznik to ja miałem w markerze paintballawym, a miał duuużo większe możliwości ;)

Spotkałem się kiedyś z markerem, co miał wbudowany całkiem skomplikowany interfejs. :mrgreen:

 

Właściwie to licznik do broni ostrej też już wynaleziono, więc pod względem samej idei pomysł nie jest innowacyjny, no ale w airsofcie tego nie było jeszcze.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak by się to prezentowało na G36? To jest chyba najbardziej futurystyczna obecnie broń.

Z tego opisu wnioskuję, ze ten licznik zlicza spadki napięcia występujące przy każdym kolejnym cyklu pracy silnia przerywanego następnie przez przerywacz co odpowiada wystrzelonej kulce. Mylę się?

Sprawdzi się to w low i mid-capach. Przy hi-capach bezużyteczne. Przy lowach i midach i tak pozostaje kwestia policzenia nabitych kulek i trzeba uwzględnić, że nigdy do końca maga się nie wystrzela. Zawsze tam kilka kulek zostaje (nawet 4).

Jak są zliczane puste strzały?

Link to post
Share on other sites

Nie zrozumieliśmy się. Narazie jest pomysł i prototyp. Układ się sprawdził, działa. Teraz do dalszych prac potrzebuje many, przynajmniej tyle aby zwróciły mi się części. W pełni działający prototyp układu wystawiłem na allegro, także jest okazja, aby tanio kupić.

 

Liczenie działa tak:

Podczas strzału, pojawia sie spadek napięcia na aku. Wykrywa go mikrokontroler i traktuje jako oddany strzał. Wszystko działa pięknie jeśli strzelamy SEMI. Na auto układ też działa, ale musiałem zastosować pewien trik. Na początku ustawiamy przyciskiem szybkostrzelność karabinu. Układ wykrywa jakie jest napięcie, i wraz z jego spadkiem obniża szybkostrzelność. Przy krótkich seriach działa dobrze, przy długich może się mylić. Ale rozwiązałem już ten problem. Kolejny układ będzie miał malutki mikrofon, którym będzie uczył procesor jaka jest szybkostrzelność.

 

Sposób ten jest bardzo uniwersalny. Nie stosuje bariery optycznej, dlatego można bardzo prosto, bezinwazyjnie podłączyć układ do każdego karabinu.

Tyle co do wersji 0.1.

 

 

"Po pierwsze - nie widzę na to dużego rynku, większość szuka w ASG "wyglądu prawdziwej broni", a takie coś jest tego zaprzeczeniem"

 

Oczywiście, wiem o tym dlatego trzeba sie zastanowić. Można zrobić sam counter, na wyświetlaczu LED:

487.jpg

 

Wtedy łatwo go będzie ukryć, za kolimatorem, latarką taktyczną. Odpada wtedy pomiar napięcia i inne bajery.

 

Założyłem ten temat aby podyskutować jak wy to widzicie.

 

Teraz odpowiem na pytania:

 

Jakie koszta?

a jezeli bys to sprzedawał to jakie koszta zakupu?

Na początku będę wystawiał prototypy na allegro od 1zł, także będziecie mieli okazje tanio kupić.

 

Same elementy to max 30zł. Robiąc samemu trzeba doliczyć dodatkowe koszty.

 

 

Czy można samemu zbudować ten układ?

"A co do trudności... Bez przesady, każdy kto jest w stanie rozkręcić GB by to złożył... Ponad 10 lat temu bawiłem się robieniem interface'ów do, o ile pamiętam, MCU-8051. Każdy kto potrafi posługiwać się lutownicą i nie wypalić sobie przy tym oka da radę."

 

Hehe, rozumieM, że termotransfer nie stanowi dla tutaj dla nikogo problemu.. Schemat i PCB udostępnię, kto będzie chciał, sam poskłada ten układ.

 

"Poskładać może i da rade ale czy da rade to zaprogramować?"

Jasne, jednak trzeba poświęcić sporo czasu i zainteresować sie mikrokontrolerami. Nie wystarczy kupić programatora. Oczywiście zaprogramowany procesor mogę wysłać pocztą. Wtedy pozostaje opanować termotransfer.

 

 

"Ciekawie było by zrobić układ, który odcina prąd po wystrzeleniu np. 68 kulek. Aby ponownie strzelać trzeba było by wtedy nacisnąć bolt catch – czyli dokładnie jak w PTW."

Można to łatwo zrobić. Wystarczy tyrystor - same dodatkowe plusy 8-)

 

 

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, to nie ma żadnego problemu, aby dodać zegar, termometr i inne bajery.

 

------------------------------------------

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
"Po pierwsze - nie widzę na to dużego rynku, większość szuka w ASG "wyglądu prawdziwej broni", a takie coś jest tego zaprzeczeniem"

 

Oczywiście, wiem o tym dlatego trzeba sie zastanowić.

 

Biorąc pod uwagę ilość osób bawiących się w AS, wydaje mi się, że duży rynek zbytu będzie, co najwyżej nie będzie bardzo dużego. Chyba że ..

 

Wtedy łatwo go będzie ukryć, za kolimatorem, latarką taktyczną. Odpada wtedy pomiar napięcia i inne bajery.

 

I to wydaje się zapewniać jeszcze większy rynek. ;-)

 

Na początku będę wystawiał prototypy na allegro od 1zł, także będziecie mieli okazje tanio kupić.

 

Jeżeli wystawisz 1 prototyp, to wątpię czy będzie to tani zakup, biorąc pod uwagę, że już dwie osoby ostrzą sobie na to zęby - maxavelli i niżej podpisany :wink:

 

"A co do trudności... Bez przesady, każdy kto jest w stanie rozkręcić GB by to złożył... Ponad 10 lat temu bawiłem się robieniem interface'ów do, o ile pamiętam, MCU-8051. Każdy kto potrafi posługiwać się lutownicą i nie wypalić sobie przy tym oka da radę."

 

Oj, żebym ja tak doceniał bliźnich - trafiłbym do nieba :cry: nie przesadzasz z tą prostotą :wink: ?

 

 

IMO kombinuj dalej, bo wieeeelu osobom taka rzecz się przyda, m. in. mi :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Ten czerwony wyświetlacz bardziej pasuje. Powiedziałbym, że nie oznacza on wcale rezygnacji ze wskaźnika napięcia. Wskazania można by zmieniać przyciskiem, jak w liczniku rowerowym, np. ilość pozostałych w magu, ilość wystrzelonych na dzień (2 cyfry, więc wskazanie x100) i napięcia (z dokładnością do 0,1 wystarczy, dla 10V pokazuje 0,0, dla 11V 1,0). Dałoby się tak?

 

Ewentualnie wersja z 3 cyframi dla mid-capów, wtedy zanika konieczność obcinania 1 przy napięciu.

Link to post
Share on other sites
Kolejny układ będzie miał malutki mikrofon, którym będzie uczył procesor jaka jest szybkostrzelność.
A nie prościej, a przede wszystkim z mniejszymi błędami, za pomocą tego mikrofonu zliczać strzały? Odwrzenie tłoka jest najgłośniejszym momentem działania mechanizmu.

 

"Po pierwsze - nie widzę na to dużego rynku, większość szuka w ASG "wyglądu prawdziwej broni", a takie coś jest tego zaprzeczeniem"
Oczywiście, wiem o tym dlatego trzeba sie zastanowić. Można zrobić sam counter, na wyświetlaczu LED:

487.jpg

Wtedy łatwo go będzie ukryć, za kolimatorem, latarką taktyczną. Odpada wtedy pomiar napięcia i inne bajery.

Niezależnie od wielkości wyświetlacza i formy jego ukrycia - jest to coś niewystępującego w broni, więc jest zaprzeczeniem realizmu.
Link to post
Share on other sites

Ten czerwony wyświetlacz bardziej pasuje. Powiedziałbym, że nie oznacza on wcale rezygnacji ze wskaźnika napięcia. Wskazania można by zmieniać przyciskiem, jak w liczniku rowerowym, np. ilość pozostałych w magu, ilość wystrzelonych na dzień (2 cyfry, więc wskazanie x100) i napięcia (z dokładnością do 0,1 wystarczy, dla 10V pokazuje 0,0, dla 11V 1,0). Dałoby się tak?

 

Ewentualnie wersja z 3 cyframi dla mid-capów, wtedy zanika konieczność obcinania 1 przy napięciu.

 

Można tak. Można też w procentach 0-99% wtedy wystarczą 2 cyfry.

 

A nie prościej, a przede wszystkim z mniejszymi błędami, za pomocą tego mikrofonu zliczać strzały? Odwrzenie tłoka jest najgłośniejszym momentem działania mechanizmu.

Sam mikrofon nie wystarczy. Chcemy liczyć swoje strzały, a nie kolegi stojącego obok. Docelowo liczył by mikrofon, ale aktywowany był by przy spadku napięcia. Teoretycznie mikrofon mógłby nawet odróżnić pusty strzał, od strzału kulką. Zobaczymy co z tego wyjdzie w praktyce.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...