Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Snajperskie Kulki


Recommended Posts

 

 

Czyli po prostu przeprowadzic testy na sobie, rozumiem.

 

Ile fps ma kulka wystrzelona z repliki snajperskiej (ok. 600fps) po 50-80m?

(...) po jakiej odleglosci kulka wystrzelona ze snajperki ok. 600 fps bedzie miala 450 fps?

 

Prędkość to nie wszystko. Ciężkie kulki przenoszą większą energię na większą odległość. Widziałem gdzieś nawet wykres dla kulek różnej wagi ale nie będę teraz szukał.

 

 

 

______________________

Wysłane z Xperii Z za pomocą Tapatalk

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 3.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Owszem, wolniej wytracają prędkość, ale chyba również mniej tej prędkości nabierają, czyż nie? Replika nie będzie w stanie rozpędzić bardzo ciężkiej kulki do 700fps, tylko np. 400-500 (zgaduję)

 

Edit: Chyba w zadnym polskim sklepie nie dam rady znaleźć kulek metalowych powyżej połowy grama, zatem będę musiał zostać przy plastikowych 0,43 (przynajmniej nikt się nie będzie bał że dostanie metalową). A może lepsze są aluminiowe 0,3? W końcu o wiele droższe.

 

Edit2: Czytam jeszcze, że 0,43 zapewniają podobno mały przyrost celności w stosunku do ceny i lepiej używać 0,3 i 0,36. Zatem może te aluminiowe 0,3 będą odpowiednie na około 600fps? Pytam się snajperów i strzelców wyborowych: Jakich kulek używacie aby mieć zasię 100 lub więcej metrów? Podobno na kulkach plastikowych więcej niż 90m skutecznego zasięgu to mit i jedynie metalowe, ceramiczne i szklane pozwalają osiągać lepsze wyniki. Czy to prawda?

Edited by Elektrycerz
Link to post
Share on other sites

PS: Dziwi mnie tylko, że nikt tego wcześniej nie sprawdzał (jedyny rzetelny test jaki znalazłem to BBBMaxy ale one jednak są trochę inne niż metalowe)

 

Robiłem takie coś z pół roku temu, ale wynik nie pozwolił na prezentacje. (za dużo problemów i uchybień).

 

Strzelałem z 0.30g metal + plastik, miałem ambitny plan by zrobić pomiary jak te kulki wytracają moc, ale teoria mocno minęła się z praktyką. Nawalił mój żel balistyczny, nawaliło pomieszczenie, a replika też miała swoje gorsze dni ^^.

 

Tak czy inaczej kilka wniosków zachowałem dla siebie. Wydaje mi się, że metalowe kulki dzięki swojej bardziej jednolitej masie leci stabilniej, ale przy strzelaniu z 30m do żelu różnice w penetracji były znikome... Na krawędzi błędu pomiarowego. Zrezygnowany po tym, zaprzestałem dalszego testu...

(krótka lekcja fizyki, uderzenia mogą być sprężyste i niesprężyste, te drugie mają miejsce wtedy, kiedy kulka trafia na miękką powierzchnię, np. nasze ciało, te pierwsze kiedy trafimy w twardy obiekt).

Jednak dla swojej świadomości przestrzeliłem jeszcze cienką dyktę, dość twardą (coś ala zabudowanie tylne szafy). Plastik się wgłębiał, metal przechodził jak przez masło ;)

Link to post
Share on other sites

Jakich kulek używacie aby mieć zasię 100 lub więcej metrów?

 

Najlepiej śrutu 5,5mm, daje zadowalające rezultaty. Najlepiej będzie jak kupisz kilka paczek różnych firm i przetestujesz. Te same kulki potrafią różnie działać z różnymi podzespołami i gumkami hu, więc ciężko określić co jest najlepsze. Tak samo inaczej ludzie określają skuteczny zasięg. Widziałem dużo razy ludzi, którzy uważali, że mają 75m skutecznego zasięgu w sylwetke - albo okazywało się, że te 75m to 55m, albo że skuteczny zasięg to 1 na 3-4 kulki, więc różnie to bywa. Najlepiej kup małe paczki i samemu sprawdź, innej opcji żeby obiektywnie i w 100% zdecydować nie ma.

Link to post
Share on other sites

Najlepiej śrutu 5,5mm, daje zadowalające rezultaty. Najlepiej będzie jak kupisz kilka paczek różnych firm i przetestujesz. Te same kulki potrafią różnie działać z różnymi podzespołami i gumkami hu, więc ciężko określić co jest najlepsze. Tak samo inaczej ludzie określają skuteczny zasięg. Widziałem dużo razy ludzi, którzy uważali, że mają 75m skutecznego zasięgu w sylwetke - albo okazywało się, że te 75m to 55m, albo że skuteczny zasięg to 1 na 3-4 kulki, więc różnie to bywa. Najlepiej kup małe paczki i samemu sprawdź, innej opcji żeby obiektywnie i w 100% zdecydować nie ma.

 

No pewnie, do tego śrutu to najlepiej jeszcze wiatrówkę mieć, wtedy celność i moc będą ładne. A w sumie to dlaczego by nie zainwestować w karabinek .22? 300m skutecznego zasięgu, kto mi wtedy podskoczy? Dzięki za rady, dzięki Tobie rozgrywki airsoftowe w moich okolicach z pewnością staną się bezpieczniejsze!

 

A tak na poważnie to jak dla mnie skuteczny zasięg to trafienie celu wielkości klatki piersiowej człowieka praktycznie za każdym razem. Oglądałem film na którym posiadacz SWD A&K z wymienioną lufą i założoną konwersją Mancraft mówił, że ma 120m skutecznego, mierzonego zasięgu. Czy to prawda to nie wiadomo, ale na forum czytałem że na kompozycie więcej niż 90m się nie osiągnie, dlatego pytam. Druga sprawa jest taka, że tanie AEGi i tak mają jakieś 40m skutecznego zasięgu, więc 90m to i tak sporo. W najbliższym czasie postaram się pojechać na żwirownię w której się strzelamy i sprawdzić jakie są odległości pomiędzy miejscami, które uznajemy za "stąd do tamtej górki nie dolatuje". Tak czy inaczej, zainwestuję w aluminiowe kulki 0,30, porównam z guarderami 0,43 i zobaczę, które dają lepszą celność i skupienie. Oczywiście jeśli aluminiowe przebiją z 2-3m najtańsze na gunfire okulary atestowane (za jakieś chyba 30-40zł) to od razu odpadają.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście jeśli aluminiowe przebiją z 2-3m najtańsze na gunfire okulary atestowane (za jakieś chyba 30-40zł) to od razu odpadają.

 

Z miejsca Ci mówię, że nie przebiją. Moje 585fps nie przebijało... Jak już chcesz testować kulki, to testuj tą samą wagę.

Link to post
Share on other sites

Dlaczego? najcięższe (i jedyne) metalowe jakie znalazłem to 0.3, natomiast najcięższe kompozytowe to 0.43, a w końcu do replik wyborowych i snajperskich o fps około 600 powinno się pakować kulki jak najcięższe (oczywiście bez przesady). Główną wadą lekkich kulek kompozytowych jest przecież to, że przy zbyt dużej prędkości wylotowej łatwo tracą stabilność bo nigdy nie są idealnie symetryczne, wypolerowane i równe. Natomiast w aluminiowych kulkach nie ma (nie powinno być) takich problemów, zatem można powiedzieć że są one porównywalne. Energia kinetyczna kulki 0.12 jest taka sama jak energia kulki 0.30, pod warunkiem że wystrzeli się je z tej samej repliki (fizyka), więc jeśli chodzi o zdolności przebijające, najbardziej powinna się liczyć twardość. Oczywiście to co napisałem powyżej nie ma do końca zastosowania na większych dystansach bo cięższe kulki wolniej wytracają prędkość.

Link to post
Share on other sites

Już raz to napisałem ale się powtórzę. W przebijalności najważniejsza jest energia kinetyczna, nie twardość przedmiotu. Udowodniono to przebijając paletkę do ping-ponga piłęczką pingpongową. Poszukaj jeszcze trochę tych metalowych kulek, znajdź różne wagi i porównaj z "najlepszymi" ciężkimi plastikami (nasze kulki nie są kompozytem).

Link to post
Share on other sites

Może i nie są kompozytem, ale połowa maniaków-weteranów używa takiego określenia to się od nich nauczyłem. Oczywiście, że wszystko da się przebić wszystkim przy odpowiedniej energii, ale twardsze obiekty potrzebują mniej energii, aby przebić na przykład okulary (jestem pewien że piankowa kulka nie przebije okularów nawet przy prędkości mach 1 (może przy mach 30 by dała radę ale plastikowa do przebicia okularów potrzebuje np. mach 2 (strzelam))). Nie potrafię znaleźć innych wag metalowych kulek niż 0,30 (poza kulkami do proc ale to się na pewno nie nadaje). Co prawda szukałem tylko w polskich sklepach, ale po prostu innych niż "amelinowe" 0,30 chyba w Polsce nie ma i tyle. Chyba że się jednak mylę i ktoś mi wskaże drogę.

Link to post
Share on other sites

Główną wadą lekkich kulek kompozytowych jest przecież to, że przy zbyt dużej prędkości wylotowej łatwo tracą stabilność bo nigdy nie są idealnie symetryczne, wypolerowane i równe. Natomiast w aluminiowych kulkach nie ma (nie powinno być) takich problemów, zatem można powiedzieć że są one porównywalne. Energia kinetyczna kulki 0.12 jest taka sama jak energia kulki 0.30, pod warunkiem że wystrzeli się je z tej samej repliki (fizyka),

 

Fajnie że pochwaliłeś się wiedzą, którą posiada 99% czytelników tego tematu. Co do stosunku masa-przebijalność odnieś się do tego co Hawk napisał. Jeżeli chodzi o ciężkie kulki metalowe to poszukaj kulek łożyskowych, gdzieś na forum w tej snajperskiej części była rozmowa na temat możliwości używania ciężkich kulek łożyskowych oraz ich testów.

Link to post
Share on other sites

Zostawić was na 5 minut i burdel się robi jak diabli.

 

Zaczynamy od początku, szklane kulki nie były straszne wręcz były piękne, kłopot polega na tym, że jakaś miękka cipka zrobiła na nie nagonkę i tyle. Chyba, że znajdzie się tutaj specjalista, który wytłumaczy mi na wzorach dlaczego kulka o tej samej energii kinetycznej znikomej bo w okolicy tylko 1,5J ma moc przebicia szyby od samochodu? Założeniem tutaj jest typowa replika do lasu czyli około 460fps i kulka 0,3g.

Ktoś orientuje się jaką wytrzymałość na uderzenie ma szyba samochodowa bo coś nie mogę znaleźć parametru a wydaje mi się, że jest wyższy niż 1,5J.

 

Aluminiowe kulki 0,3 są padakami źle wykonanymi.

 

Używa się kulek ,43 z tworzywa bo są tanie i wystarczające do replik około 600-650fps bo tyle przeważnie ma dobrze złożona replika sprężynowa, a gazowa jest przeważnie wyregulowana około 50 fps mniej od sprężyny. Odpowiedź dlaczego o 50 mniej znajdziecie w fizyce gazów.

 

Kulek stalowych się nie używa bo są za ciężkie nawet do replik typu mancraft, typowa waga łożyska to 0,8-1g a nawet jeśli byś chciał ich użyć to przykro mi strzelać można bezpiecznie od 70-120 no i strzelanie z nich wymaga znajomości balistyki więc na zwykłej grze nie opłaca się ich używać, może milsim ale w innych sytuacjach nie widzę zastosowania.

 

Ceramika to świetna sprawa idealne wykonanie i waga 0,6g raczej można bezpiecznie strzelać w zakresie 50-120 ale cena jest równie piękna :)

 

Zresztą co do kulek szklanych nagonka była bo dzieciarnia używa zabawek a nie okularów.

Zresztą ile osób wymienia okulary po postrzale, a przypominam, że po pierwszym postrzale w okular atest wygasa?

 

Co do subiektywnego odczucia bólu cóż ,8J z 2 metrów może boleć bardziej niż 1,5J na 50m.

Link to post
Share on other sites

A to ze szklanymi kulami nie chodzi uderzenie punktowe i oddawanie energii? Kulka jest okrągła i szklana uderza konkretnym miejscem, bo szkło się nie odkształca, natomiast kulka kompozytowa ma większą powierzchnię na której oddaje energię, bo większość z tych cięższych kulek odkształca się przy zderzeniu z twardą powierzchnią, a te 0,40g + to już zwykle jest masakra. Szkło łatwo zniszczyć naruszając strukturę w jednym punkcie.

 

Inaczej ujmując kulka kompozytowa/ plastikowa inaczej oddaje energię przy zderzeniu z twardą powierzchnią. Skóra sama w sobie jest sprężysta i się ugina więc obrywając po mundurze/ ciele nie czujesz znacznej różnicy.

 

Teraz pozostaje wyliczyć powierzchnię na jakiej oddaje energię kula kompozytowa w zderzeniu z szybą. Energia pocisku będzie taka sama jednak siła jaka będzie działać na 1mm^2 będzie niższa.

 

No ale czy to ma sens? Nie mamy dobrych kulasów o odpowiadającej nam masie więc szkłem nie będziemy nawalali.

 

Tak z oględzin drzwi po strzałach to kule kompozytowe zostawiają spore ślady, sporo większe niż powinny gdyby były twarde.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Śmiem twierdzić, że kamienie uderzające w szybę czołową mają większą energię od kulki wystrzelonej z zabawki.

 

Sądzę, że możemy pominąć odkształcanie bo mówimy tutaj o zakresie energii od 1-1,6J.

 

Okulary ochronne, których używamy są wykonane z poliwęglanu itp więc szkło nas nie interesuje.

 

Ręka do góry, kto po teście strzelania w okular z 5cm wywalił go od razu do kosza, nawet jeśli to były nowiutkie essy za 150zł? No jestem ciekaw ile osób ma w dupie kwestię ochrony oczu.

Link to post
Share on other sites

Ręka do góry, kto po teście strzelania w okular z 5cm wywalił go od razu do kosza, nawet jeśli to były nowiutkie essy za 150zł? No jestem ciekaw ile osób ma w dupie kwestię ochrony oczu.

 

Strasznie wyjaskrawiłeś. Ochrona oczu jest przystosowana do większych przeciążeń niż strzał z repliki asg... dlatego jest to ochrona oczu balistyczna. Okulary się prędzej wygną jak pękną, ot wytracanie energii. Gdzieś był filmik jak strzelał ktoś jakimś syfem z m200 z maksymalnie rozkręconym minecraftem w okulary... wyrosła gula ale nie pękły. Jak dla mnie temat pękania okularów rozwiązany. To teraz możemy zacząć temat pękania oprawek na kolejne 20 stron :v

 

PS.

Tak, wiem co w instrukcji okularów jest napisane :D Tylko szczerze wtedy "test okularów" traci sens. Bo możesz przetestować kontener i kontener wyrzucić, bo każde dostały po 1 strzale.

Edited by grzesio93
Link to post
Share on other sites

Boże ja sam strzelałem ,22lr z 20m do essów i wytrzymały.

 

Uprośćmy atest okulary mają na jedno uderzenie, więc raz trafione okulary nie spełniają normy, to że nie widać zewnętrznie uszkodzenia nie znaczy, że wewnętrzna budowa materiału nie została uszkodzona, oraz nie masz gwarancji, że ponowny postrzał nie spowoduje zniszczenia ciągłości. Teoretycznie, gumy też mógłbyś nie wyrzucać po jednym użyciu skoro ciągłość nie uległa zniszczeniu.

 

Sam wywalam po jednej parze essów co roku, jakoś tak wolę nie ryzykować.

 

Ten test nie ma sensu, jeśli okular spełnia normę to się ich używa, jak się dostanie kulką to okulary się wywala.

Link to post
Share on other sites

Boże ja sam strzelałem ,22lr z 20m do essów i wytrzymały.

 

Uprośćmy atest okulary mają na jedno uderzenie, więc raz trafione okulary nie spełniają normy, to że nie widać zewnętrznie uszkodzenia nie znaczy, że wewnętrzna budowa materiału nie została uszkodzona, oraz nie masz gwarancji, że ponowny postrzał nie spowoduje zniszczenia ciągłości. Teoretycznie, gumy też mógłbyś nie wyrzucać po jednym użyciu skoro ciągłość nie uległa zniszczeniu.

 

Sam wywalam po jednej parze essów co roku, jakoś tak wolę nie ryzykować.

 

Ten test nie ma sensu, jeśli okular spełnia normę to się ich używa, jak się dostanie kulką to okulary się wywala.

 

Jak z duralexem, raz talerz/szklanka upadnie na terakotę i jest ok a drugi raz stukniesz za mocno łyżką w trakcie jedzenia/mieszania i leci w maczek...

Link to post
Share on other sites

Widze pare dni nie wchdze a tu 3 strony tekstu nowego.

Kulki metalowe - ktoś strzelał z osób wypowiadających się :icon_razz: ?

Ja strzelałem. Replike mam ustawiona (mancraft) na 470 fps na kulce 0.4 - w przeliczeniu na 0.2 wychodzi okolo 670.

Kulki te to były łożyska metalowe. Ich waga to 0.9 g bo ważyłem. Zasieg ? leci fajnie prosto ale na jakies 50 metrów max, strzelenie dużym lobem da może z 60 m. Na chrono pokazywało, że kulka ta uzyskuje 290 fps.

Wiec wystrzelalem kilka, i rzucilem je do pudelka z kulkami i juz nie wyjmowalem do tej pory. Zeby sie dało z nich postrzelać trzeba by rozkrecic mana na conajmniej 550 fps na 0.4 i miec bardzo dobra, twarda gumke hop up, choc i tak moze ja po paru strzałach na mocnym docisku rozerwac.

 

Jak ktos bardzo chce potestowac te metalowe, to moge je skombinowac po 20 gr/ sztuka, po tyle sa w sklepie z lożyskami, ewentualnie najpierw poszukajcie u siebie. N a ktorejs stronie w tym temacie wstawiałem nawt foto tych kulek.

 

EDIT:

Przypomnialo mi sie że na naszej stronce ekipy mamy filmik ze strzelania z tych kulek do ochotnika :icon_biggrin:

Dla bezpieczenstwa nie strzelalismy z mojej broni, a kolegi L96-tka o mocy 550 fps. Dystans bylo to ok 50 m. Oglądajcie w HD, słychac uderzenie w mundur nawet.

Link:

https://www.facebook...&type=2

Edited by oofo
Link to post
Share on other sites

Już raz to napisałem ale się powtórzę. W przebijalności najważniejsza jest energia kinetyczna, nie twardość przedmiotu. Udowodniono to przebijając paletkę do ping-ponga piłęczką pingpongową. Poszukaj jeszcze trochę tych metalowych kulek, znajdź różne wagi i porównaj z "najlepszymi" ciężkimi plastikami (nasze kulki nie są kompozytem).

Ale energia kinetyczna jest ta sama dla kulki o 0,2g i 0,4g jeżeli są wystrzelone z tej samej repliki... Czyli skoro ten czynnik jest niezmienny, szukamy innych takich jak twardość ;)

Edited by sanex
Link to post
Share on other sites

Ja jestem bardzo zainteresowany tymi stalowymi kulkami, ale również jeśli ktoś ma około 100 kulek aluminiowych i 100 szklanych (0.28g) to chętnie odkupię, gdyż nie chcę kupować dużych opakowań. Potrzebne mi są do pracy inżynierskiej, której tematem jest: "Bezpieczeństwo w ASG." Będę właśnie badał wpływ materiału z jakiego jest wykonana kulka na przebijalność żelu balistycznego, ale przede wszystkim będę chciał ustalić beżpieczną odległość, z której będzie można strzelać do człowieka, dla różnych mocy replik.

 

Co do kulek ceramicznych tak jak pisał mikadorus, chodzi o to, że są to najtwardsze kulki (są jeszcze sporo twardsze niż stalowe). Więc ich odkształcalność jest bardzo niewielka, zatem przekazanie energii odbędzie się na dużo mniejszej powierzchni niż kulek kompozytowych. Nie zdziwiłoby mnie jeśli kulką ceramiczną o energii 1.5-2J faktycznie może rozbić szybę samochodową. Tak właśnie działają młotki do rozbijania szyb - są bardzo lekkie, ale końcówka jest w kształcie stożka, żeby energia została przekazana na jak najmniejszej powierzchni. No i oczywiście sama końcówka jest bardzo twarda.

Edited by tomash21
Link to post
Share on other sites

http://www.taiwangun.com/okulary-ochronne-do-airsoftu?from=listing&campaign-id=19 co do tematu okularów zobaczcie ostatnia fotkę... 550fps... i odkształcenie materiału.. osobiście chyba już bym prędzej zaufał P&J jeśli chodzi o okulary... :icon_twisted:

 

co do kulek u mnie przy 190 ubitej ASPro używam 0.4 guardera i dalej puki nie dostanę paczki do testów od Gloomera, będę się ich trzymał na 90m przy lekkim hopsiupie trafiłbym gościa w brodę :D (no cóż nikt nie kazał mu lezeć) :D

 

Ceramika chętnie bym spróbował ale jednak obawę mam, ze bądź co bądź mogę komuś krzywdę zrobić ot taki samozachowawczy instynkt.. z uwagi na to, że tj. Mika czy Tomash mówią Jest twardsza za czym jej rozproszenie energi może pójść jednym wektorem a nie koniecznie rozejść się przez rozkruszenie... trzeba by kupić kawał boczku ze skórą i postrzelac do niego :/ ktoś z wawy chętny? :D

 

szklanymi strzelałem ze 3 razy i nie przekonały mnie do siebie z uwagi na to że 2/3 się rozprysnęły po zderzeniu z grubą folią :hahaha: może taka seria... albo takie 2 kulki...

 

a potem będą nosić balistyki czy inne gówna :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...