Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowy wzór brytyjskiego kamuflażu?


Recommended Posts

Nawiązując do tematów na ARRSE i mp.net:

UK Armed Forces will be issued with combat clothing in a new camouflage optimised for operations in Afghanistan and across a wide range of environments.

 

• It will be issued to all personnel deploying on Op HERRICK from March 2010 then issued more widely to the UK Armed Forces from 2011.

 

• This is the first time the Armed Forces have changed to a new camouflage pattern in 40 years, operational effectiveness being the driver for change.

 

• The camouflage is a multi-terrain pattern that, following extensive scientific trials, performs consistently well across a wide range of environments encountered both on current operations and worldwide. MTP provides the best possible camouflage

 

A wide range of camouflage colours were trialled in UK, Cyprus, Kenya and Afghanistan by Infantry Trials and Development Unit (ITDU) with Dstl support. The trials consisted of Defence Clothing Team and Dstl generated camouflages compared with in-service and commercially available camouflages. The trials included visual comparisons, objective assessments of the time to detect the different camouflages against different backgrounds, and subjective user opinions on the efficacy of the performance. Crye’s MulticamŽ technology was found to be the best performing across the widest range of environments by a significant margin and was selected as the new UK Camouflage, based upon the UK DPM pattern. The new camouflage is to be known as Multi-Terrain Pattern (MTP).

mtpg.jpg

LINK1

LINK2

 

Stanowi, jak się zdaje, połączenie kolorystyki MC ze wzorem DPM (wariacją na temat raczej?). Ma być w pierwszej kolejności przydzielany wyjeżdżającym na "zamorskie wakacje", od 2011 także wprowadzany w jednostkach na Wyspach.

 

Nie, nie jest to hybrydowy DPM, jaki miał być stosowany do produkcji oporządzenia znany z paru różnych zdjęć.

 

Ciekawe czy to tylko plotka, czy jest coś na rzeczy?

Czas pewnie rozwieje wszelkie wątpliwości.

Edited by Vyderka
Link to post
Share on other sites
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oficjalnie potwierdzone informacje, z wiarygodnego źródła:

CLICK

I jeszcze tutaj też jest trochę info:

CLICK

 

Wciąż jestem ciekawy czy wzór ten naprawdę docelowo zastąpi woodland DPM, który na moje oko (daltonisty) całkiem dobrze daje sobie radę w dedykowanych warunkach. Gdzieś tam przewinęła się jakaś informacja podana przez brytyjskiego wojaka, który twierdził (w oparciu o info podane w ramach intranetu, nie Armynetu), że wzór ten jednak nie ma zastąpić woodland DPM. Plotki, płotki i inne opłotki pewnie jakiś czas będą jeszcze obijać się po internecie :D

Edited by Vyderka
Link to post
Share on other sites

Bardzo fajny i wydaje się dobry wzór. O niebo lepszy od dpm, niech tylko jeszcze uszyją nowe wzory mundurów pod ten pattern i będzie cacy.

Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem w tej dziedzinie laikiem i nie potrafię tak jednoznacznie tego ocenić na podstawie li-tylko jednej foty. Natomiast czy ten wzór będzie "o niebo lepszy" od DPM w warunkach leśnych nie jestem aż tak do końca pewien. Ale sądząc po jednoznacznym tonie wypowiedzi mam do czynienia z ekspertem :lol:

Natomiast, jako użytkownik brytyjskiego umundurowania powiem szczerze, że niespecjalnie mogę mu coś zarzucić, smock S2005, spodnie windproof czy UBACS w pełni zaspokajają moje skromne wymagania.

No ale co ja tam się na tym znam.

Edited by Vyderka
Link to post
Share on other sites

Patrzę na swój post wyżej i nie wiem jakim cudem tak to napisałem. Jako, że nie mogę edytować go... to napiszę jeszcze raz tym razem sensowniej.

 

Niech MTP nie wypiera dpm'u leśnego, sprawia się on na prawdę świetnie, zresztą o tym nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Desert dpm też raczej był doceniony jako dobry mundur, więc ciekawe jak to będzie z tym nowym tworem.

Link to post
Share on other sites

Według założeń MTP miał zastąpić wzór DDPM gdzie użyty w warunkach pustyń i w warunkach średnio pustynnych lepiej maskuje.

A jak wiadomo nie zawsze w terenie Afganistanu gdzie aktualnie są prowadzone działania jest spotykana jako taka pustynia.

W poprzednim wzorze nowego DPM MTP chciano dodać dodatkowo kolor zielony ale jak dobrze zauważono że modyfikacja odcieni itp. wymaga większego przyjrzenia się temu wzorowi. I tak zapewne doszli do wniosku że skoro wszelakie grupy SOF używają MC w tym ich własne (i sobie chwalą sobie), to i oni wyszli na przeciw własnym żołnierzom poprosili o przedstawianie wzoru ala DMP z tymi właśnie kolorami MC...

Link to post
Share on other sites

Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem w tej dziedzinie laikiem i nie potrafię tak jednoznacznie tego ocenić na podstawie li-tylko jednej foty. Natomiast czy ten wzór będzie "o niebo lepszy" od DPM w warunkach leśnych nie jestem aż tak do końca pewien. Ale sądząc po jednoznacznym tonie wypowiedzi mam do czynienia z ekspertem :lol:

Natomiast, jako użytkownik brytyjskiego umundurowania powiem szczerze, że niespecjalnie mogę mu coś zarzucić, smock S2005, spodnie windproof czy UBACS w pełni zaspokajają moje skromne wymagania.

No ale co ja tam się na tym znam.

Nowy wzór ma zastąpić DESERTDPM a nie leśnego DPM... Pod tym kątem wyraziłem się o nowym wzorze jako o "niebo lepszym patternie". Już po tych obrazkach (patrząc na kolorystykę oraz kształty plam) można powiedzieć tak - ten wzór będzie wyśmienicie sprawdzał się w terenie pustynno-kamiennym z niewielką (suchą) roślinnością.

Link to post
Share on other sites
Może maskowac zarowno gorzej jak DPM jak i MC. Zastanawia mnie skąd tyle optymizmu u ludzi ktorzy zobaczyli jeden wycinek.

 

Całkiem prawdopodobne, aczkolwiek wygląda na naprawdę porządną robotę i nie jest tak lansiarski, jak inne ''kamuflaże'' Crye ;)

 

Nie do Ciebie pije teraz omomierz

 

Szkoda, dawno nikogo nie jechałem ;)

Link to post
Share on other sites

Bardzo fajny i wydaje się dobry wzór. O niebo lepszy od dpm,

 

Pod jakim względem? DPM w UK maskuje doskonale (chociaż S2005 "od nowości" jest faktycznie za ciemny).

 

Ciekawe, czy (aby iść po najmniejszych kosztach) sprzęt i mundur w multicamie będzie fasowany tylko tym i tylko wtedy, gdy Brytyjczycy pojadą z UK do War Zone. Robili już tak kiedyś (przed S95, do lasów tropikalnych/deszczowych mieli fasowane odpowiednie obuwie oraz mundur, oraz próbowali stworzyć odpowiednie oporządzenie które nie kurczy się od wilgoci i gorąca). Robią tak obecnie - ćwiczenia w Norwegii, oraz 'operacje' w Afganistanie.

 

Odnośnie tego:

It will be (...) issued more widely to the UK Armed Forces from 2011.

 

Już widzę, jak tego sprzetu nie fasują - do tego czasu nowa partia nauczy się naciskać rządowe guziki "zabrać pieniądze tutaj" i "zmarnować pieniądze tam" i powiedzą, że nowy sprzęt oraz mundur dostaną tylko ci, którzy go potrzebują najbardziej (czyli żołnierze służący w Afganistanie). Jeśli dobrze pamiętam, wszystkie partie startujące w wyborach w przyszłym roku zapowiedziały ostre cięcia w budżecie Sił Zbrojnych. Przykładowo dowództwo RAFu samo podjęło decyzję do wcześniejszego obcięcia kosztów poprzez zamknięciu ok. 5 (z 19) baz lotniczych w UK.

 

Sprzęt a la brytyjski w Multi Camie (taki, jak ten poniżej) jest już dostępny na brytyjskim ebay. Teraz tylko muszą dopisać "genuine British Army issue" (oraz RamboSASParaCommando i BA/RAF/TA/ACF) żeby im sprzedaż skoczyła. 8)

5d0d7789e65fd39f.jpg

34cb4151b9c18996.jpg

Zdjęcia znalezione przez: ThePesh

Źródło: klik

 

Z kolei wyroby w multicamie są już noszone. Na DDPMie prezentują się całkiem całkiem (plecaki w tym samym kamuflażu także są noszone).

 

P9102164.jpg

Zdjęcia znalezione przez: ThePesh

Źródło: klik

 

 

Zawsze ułatwione zadanie dla rekonstruujących współczesne jednostki.

 

...a za 50 lat wydawnictwo Osprey wyda ok. dwóch tuzinów książek z kolorowymi ilustracjami i zdjęciami, rozpisujących się na temat zawiłych i niezrozumiałych zmian w sprzęcie, mundurze i uzbrojeniu Brytyjskim z okresu "Walki z Terroryzmem" - i to tylko w wersji DDPM. :-P "Cechą charakterystyczną wszystkich żołnierzy było robienie/noszenie piórników na kamizelce balistycznej na wysokości klatki" ( + zdjęcie wspierające argument, obowiązkowo z żołnierzem noszącym czarny kwadrat na twarzy, bo jest SF). 8)

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...