Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowa polska broń


Recommended Posts

a ja mam taka prosbe... darujcie zobie przejscia tematow jak proboje zrobic Gerard. To jest mniej wiecej tak jakby na forum samochodowym ktos stwierdzil ze w schowku w samochodzie ma Biblie i zapytal o spojzenie na wiare forumowiczow...

Gerard masz pytanie o amunicje zaloz nowy watek a nie rob burdelu w juz istniejacym

Link to post
Share on other sites
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Beryl by TM

moze kiedys...

w sumie ASG mogloby byc jakims wyjsciem z dlugow polskiej zbrojeniowki...

zalalibysmy swiat metalowymu AK47... wlasnie tymi zyzytymi...

wyobrazcie sobie certyfikat poswiadczajacy wykozystanie do budowy repliki podzespolow uczestniczacych w dzialaniach wojennych... 8)

Link to post
Share on other sites

To ja was zmartwie, bo rozmawialem z ludzmi z radomskiej FB. Beryli zbednych do dezaktywacji pod katem ASG nie maja- wszystko co sie da bierze armia a oni na zapas nie robia bo huty po podwyzce cen stali zadaja przedplat i maja takie ceny ze oni musza miec spore zamowienie i zaliczke zeby wogole zaczynac rozmowę. Natomiast sprzet stary i zuzyty zwykle przejmuja firmy ktore korzystnie (dzieki odwiecznym ukladom) wysylaja go hurtowo do kupców np. w Ugandzie (zgadnijcie gdzie się podziały nasze wycofane MiGi 21 :wink: ). Rynek ASG 9w Polsce) to nisza dla hobbystów - utrzyma moze nieliczne sklepiki internetowe zyjace z posrednictwa, ale tu nie ma sily nabywczej ktora pozwalalaby na dzialania i inwestycje na poziomie tych w Japonii, Stanach czy chocby UK.

Link to post
Share on other sites
Beryl by TM

moze kiedys...

w sumie ASG mogloby byc jakims wyjsciem z dlugow polskiej zbrojeniowki...

zalalibysmy swiat metalowymu AK47... wlasnie tymi zyzytymi...

wyobrazcie sobie certyfikat poswiadczajacy wykozystanie do budowy repliki podzespolow uczestniczacych w dzialaniach wojennych... 8)

W niektórych krajach jest to nielegalne.
Link to post
Share on other sites

Patrząc na te zdjęcia "nowej" polskiej broni, mam takie nieodparte uczucie że tu nie ma sie czym zachwycać :? , karabiny wygladaja jak by Pan Staszek poprzyklejal do "kałacha" troszkę dodatkowego sprzętu, coś wygioł w inna stronę, albo założyl na odwrót :? (ten nowy Beryl jest ochydny).

Brak nowych konstrukcji i projektów :!: , jak długo polska da radę sprzedawać coś co zostało wymyślane przed 30 laty :wink: .

 

Ale to takie przemyślenia lamera :wink:

 

No ale 12,7 mm wkbw Wilk wygląda bardzo ciekawie 8O

Link to post
Share on other sites

Wiesz Hornet... akurat różne rzeczy słyszałem na temat tego, jak Beryl opuścił się w stosunku do AK, ale wydaje mi się, że mając taki dobry wzór nieprędko odejdziemy od wzorowania się na nim - zresztą, Beryl to nie jedyna konstrukcja która się wzoruje na AK.

Zresztą, co właściwie moglibyśmy skonstruować nowego? Jedyna sensowna rzecz, która mi w tej chwili przychodzi do głowy, to karabinek szturmowy o budowie modularnej jak XM8. Tak, by dało się go w pełni konfigurować zależnie od potrzeby. Z możliwością stosowania podwieszanych granatników (i "wytrychów" dla oddziałów specjalnych). Wszystkie pozostałe ulepszenia ten nowy Beryl ma - wielopołożeniowa kolba, umożliwiająca regulację dla wygody strzelca, w dodatku składana (niezbędne dla pasażerów transporterów opanc.) red point (czy coś w tym stylu, nie znam się na kolimatorach) to prawie standart w dzisiejszych czasach, przeźroczysty magazynek ułatwiający kontrolę ilości amunicji, pionowy chwyt przedni, zwiększający komfort użytkowania (widzieliście fotki z Iraku przedstawiające polaków z Berylami z chwytami przenimi od rumunskich bodajże kopii AK?) LWC... nie widzę nic zbędnego (może poza LWC) a wszystkie pozostałe dodatki są chyba niezbędne na polu walki - zresztą ów Beryl powstał chyba w oparciu o opinie żołnierzy stacjonujących w Iraku, co by tam usprawnić, dodać itd. Więc w sumie nie wiem, o co Ci chodzi. Może estetycznie cud-miód to nie jest, ale estetyczny wygląd jest ostatnią istotną cechą broni, którą należy brać pod uwagę.

 

PS. Mała korekta: z powyższej wypowiedzi można wywnioskować, że Beryl nie ma możliwości podwieszania granatnika. Otóż można to zrobić zdejmując dolną okładzinę łoża i zaczepiając na to miejsce granatnik, co podobno ma być latwe i przyjemne". O Masterkeyach do Beryla nie słyszałem :)

Link to post
Share on other sites

Sztrzelałem dziś z tego nowego Beryla na poligonie WITU w Zielonce pod Warszawą. Wrażenia ogólnie pozytywne. Zolnierz poslugujacy sie zwyklym Berylem po 4 strzalach "przygotowawczych" z nowego Beryla wz.2004 z założonym EOTechem strzelał celnie do składanych sylwetek (popiersia) na dystansach 150 i 200 metrów ogniem pojedynczym i krotkimi seriami. Niestety jest duża różnica linii celowania pomiędzy celownikiem zamontowanym na szynie a kolbą - trochę to utrudnia zycie i zmusza do mocnego przytulania policzka do kolby która jest niestety niezbyt wygodna (kanciasta). Podobnie jak to ze trzeba pamietac by skladac ja w stanie calkowicie wysunietym bo inaczej ramię bezpiecznika nie pozwala jej złożyć do końca. Stały przedni chwyt ogólnie pomaga ale szyna bylaby lepsza. Dla milosników AKM mylacy jest podwójny bezpiecznik Beryla :wink:

Link to post
Share on other sites

Też się zdziwiłem... ale w selektorze trybu ognia normalnie było S-P-C (Seria-Pojedynczy-Ciągły) i za nic nie chciał strzelać przy ustawieniu na "S". :roll: Nie wiem w czym był problem ale selektor działał jak bezpiecznik na ustawieniu "S" (bynajmniej nie "Safe" bo oznaczenia FB są polskie i "zabezpieczony" oznaczany jest "Z") stad zresztą moje perskie oko powyżej. Beryl albo sunął ciągłym albo pojedynczym. Nie wiem czemu. Moze coś było nie tak bo sztuka była prosto z FB (od tych co znamy z targów różniła się tym, że miała ciemne tworzywo kolby, a nie jasne jak w Kielcach. Jak się teraz zastanawiam to chyba była to usterka bo Beryl ma tylko jeden nastawny bezpiecznik po prawej stronie przecież.

Link to post
Share on other sites

Catch prosze cie wyslow sie dokladniej bo kilka razy czytalem to co napisales i dalej nie wiem czy dobrze zrozumialem. Ja wiem ze nie jestem zbyt lotny, ale specjalnie dla mnie napisz. Zrozumialem ze byly dwa polozenia Zabezpieczony w tym egzemplarzu, tak ?

 

Ps. Skads znam te twarze na zdjeciach :lol: :lol:

Link to post
Share on other sites
Też się zdziwiłem... ale w selektorze trybu ognia normalnie było S-P-C (Seria-Pojedynczy-Ciągły) i za nic nie chciał strzelać przy ustawieniu na "S".
A może raz wystrzeliłeś, poszła seria i nie zwolniłeś spustu? :wink:
Jak się teraz zastanawiam to chyba była to usterka bo Beryl ma tylko jeden nastawny bezpiecznik po prawej stronie przecież.
Rozmawiałem z FB i powiedziano mi o planach usunięcia ogranicznika długości serii, może miałeś w rękach już taki model :wink:
Link to post
Share on other sites
Catch prosze cie wyslow sie dokladniej bo kilka razy czytalem to co napisales i dalej nie wiem czy dobrze zrozumialem. Ja wiem ze nie jestem zbyt lotny, ale specjalnie dla mnie napisz. Zrozumialem ze byly dwa polozenia Zabezpieczony w tym egzemplarzu, tak ?

Rzeczywiscie udało mi się zabełkotać popisowo. :? Powoli wyjaśniam - w tym nowym Berylu z którego strzelaliśmy przełącznik trybu ognia (po lewej nad chwytem) ku naszemu zdumieniu w pozycji na "S" (Seria)działał jak bezpiecznik, choć o ile wiem bezpiecznik w Berylu jest tylko jeden i jest nim duza dzwignia blokująca rączkę zamkową ( w odróżnieniu od AK gdzie jest ona bezpiecznikiem/selektorem ognie w Berylu jest tylko bezpiecznikiem). To mnie tak zdziwiło. Jest jaśniej?

Link to post
Share on other sites
Miałem racje, cos bylo nie halo z tym Berylem wczorajszym bo dzis na prezentacji dla mediow
Nnno tak, Warszawa, to masz blisko :wink: Podeślij zdjęcia, jeżeli robiłeś.
byl juz inny egzemplarz nowej serii ale z kolba starego typu - standardową nie teleskopem. Nie dowiedziałem się co się stało ale podobno wrócił do FB
Shit happens...
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...