Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pasoszelki - rodzaje / porady / dyskusje - temat zbiorczy


Recommended Posts

Najlepiej jak nie będziesz się patrzył na zdjęcia, tylko pójdziesz jakieś odludne miejsce ze szpejem, założysz i przebiegniesz się kilkaset metrów. Potem poprawiasz, co Ci nie pasuje i znowu kilkaset metrów. I tak do efektu, który Cię zadowoli.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam. Zastanawiam się nad kupieniem kamizelki taktycznej lub pasoszelk mam na to około 300zł . Chciałbym żeby sprzęt dało się dopasować na bardzo chudą osobę (80cm w pasie), oraz żebym zmieścił:

-2x ładownice na 3 magi do mp5

- kieszeń na radio

- Torbę zrzutową

- uniwersalną kieszeń na jedzenie kulki itp.

- Camelbaka

 

Zastanawiałem się nad takimi opcjami:

 

Pasoszelki

Pas

Szelki

Boje się tylko że niepodeptane do tego camelbaka i że nie będzie na wszystko miejsca.

Kamielki:

Tacitcal Body Armor

F.A.P.C wraz z Cummerbund

Tutaj jednak zastanawiam się czy nie będą krępować ruchów oraz czy da się je przystosować do mojej sylwetki.

Edited by Vuture
Link to post
Share on other sites

W takim razie raczej pasoszelki.

 

A to, co wymieniłeś pomieścisz śpiewająco i jeszcze miejsca zostanie.

Niedużo, ale zostanie.

 

Oczywiście przy założeniu, ze osoba ma w pasie większy obwód, niż przeciętny ołówek ;)

 

Camelbaka nie liczymy, bo wyląduje na plecach (te szelki do tego są...), uniwersalne cargo - zależnie od rozmiaru, ale na tyłku powiesisz i będzie, radio to 2 PALSy, zrzut podobnie, kieszeń na 3 magazynki do MP5 to bodajże 3 PALSy.

 

Osobiście nie lubię pokrowca na camel przypinanego na plecach, wolę nosić go odrębnie (na jego własnych szelkach). Ale to moje upodobanie.

Link to post
Share on other sites

Żeby dobrze dobrać, trzeba wziąć parę rzeczy pod uwagę:

 

1. Pasoszelki są wygodne, ale jednak kieszenie są po bokach i to dość nisko. Nie każdemu to odpowiada, są tacy do magi wolą mieć centralnie z przodu i wysoko. Wymagają dyscypliny w pakowaniu i planowaniu oporządzenia. Dobrze współgrają z plecakiem - to w nim przenosisz większość sprzętu, na pasie masz kilka magów i to co potrzebne do wydobycia szybko.

 

2. Napisałeś, że na chudą osobę. I tu wychodzi największa wada pasoszelek - im większy obwód w pasie tym więcej zmieścisz. Krótko mówiąc, osoby o potężnej budowie ciała są niejako "premiowane" ;)

 

3. Kamizelka do lasu przydaje się jak trzeba przenieść naprawdę dużo i mieć do wszystkiego dostęp na szybko. PC owszem są używane, ale nie jest to najszczęśliwszy wybór do lasu, jeśli nie planujesz balistyki. Ale daje najwięcej do lansu :P Jak kamizelka w lesie to projekty w stylu brytyjskich kamizelek Arktisa, z demobilu armii brytyjskiej.

 

4. Kolega miał te pasoszelki i moja opinia jest o nich negatywna. Pas daje rade, ale szelki to zło :P Bujają się, materiał miękki, brak poduszek na ramionach. Tylko 4 punkty podpięcia, niezbyt korzystnie rozmieszczone. Istnieją lepsze rozwiązania, w podobnej cenie. Polecam to: http://miwo-military.pl/?p=8.1323.SZELKI-%27JACKO-PLUS%27.F-16.MIWO-MILITARY + http://miwo-military.pl/?p=8.88.PT-2.F-07.MIWO-MILITARY

Miwo Lubliniec, wiem, że może szału nie ma, ale jest tanio i do airsoftu wystarczy. Dlaczego PT-2? Otóż, miałem PT-4 i bardzo przeszkadzał przy klękaniu, ogólnie uwierał. PT-3 już lepiej, ale IMHO wciąż za dużo. Teraz używam pasa o 2 komórkach wysokości i jest elegancko. Ładownice wystają ale w niczym to nie przeszkadza. Zjawisko takie samo jak w pasie np. ALICE. Nie ma potrzeby by w całości były przytwierdzone do pasa.

 

5. Przy tym jak napisałeś, co chcesz przenosić, to na Twoim miejscu rozważyłbym również chest riga - taki plate carrier bez pleców, sporo wygodniejszy. Uszyć tanio i dobrze u prywatnych krawców, których sporo na forum, lub zakupić amerykańskiego RACKa kontrakt na allegro, albo miwowskiego TAJa. Z chinoli znośne firmy to Condor, Flyye (dawny Phantom), Guarder. Albo FLC kontrakt, daje rade jak mamy mało przenieść. Może nie jest to szczyt wygody (głównie przez szelki) ale jest lekka i tania. I jeżeli kogoś wkurzają chestowe szelki X to tam są typu H. Podsumowując pod względem wygody: szelki typu H > typ X (głównie pod kamizelki balistyczne i plate carriery, szelki są wtedy bardzo płaskie, tylko taśmy w sumie)> typ Y (szelki-dusicielki:P).

 

6. Dobre camelbacki mają system d-ring i można je podczepić niemal wszędzie. W "razie W" pozostają jeszcze szelki zintegrowane od camela. Proponuje szukać na allegro. Systemy uznanych firm Camelbak i Source są tam w rozsądnych cenach, zwłaszcza pokrowce.

 

7. Guarder z linka nie jest zły, to kopia FSBE. Kolega używał cały czas w leśnej i nie chciał zamienić na nic innego :) Ogólnie mówiąc, plejty z założenia krępują ruchy, bo są zabudowane. Raczej mało wygodne. Do lasu osobiście wolę więcej siatki niż cordury.

Link to post
Share on other sites

Jak kamizelka w lesie to projekty w stylu brytyjskich kamizelek Arktisa, z demobilu armii brytyjskiej.

 

Który wynalazek masz na myśli?

 

 

Co do chestów (autor nie wymienił tego typu oporządzenia na wstępie, dlatego też nie brałem go pod uwagę) - ja nowicjuszom polecam brytyjski demobilowy. Za stówę na Allegro (tutaj jeszcze taniej, acz mocno spłowiały), i kolega zmieści wszystko, co tu wymienił, jeszcze miejsca zostanie (wyjątek - pokrowiec na camela trzeba będzie powiesić na integralnych szelkach.

Link to post
Share on other sites

Używając czesta i PLCe w lesie (czyli to o czym kolega nie wspomniał i paso-szelki), bez dwóch zdań PLCE jest wygodniejsze i poruszanie się w nim jest tez dużo wygodniejsze. Wyciąganie magów z wysokości biodra i z pod brody (a magi MP5 nie są jakieś specjalnie krótkie), to IMHO z biodra będzie wygodniej ;-).

Nadto do pasoszelek jest łatwiej/wygodniej troczyć kamela, w przeciwieństwie do Erhila, ja kamela nie targam ;-), tylko w części daypacka, przypiętego do PLCE, przenoszę co najmniej 2-3 litry płynów.

Link to post
Share on other sites

@Grizzly-Slupsk: może kiedyś Miwo produkowało te szelki w inny sposób i wtedy Kolega zakupił je czy coś? Ja używam dokładnie tych szelek z pasem pt4 (potwierdzam, dużo za wysoki). Po pół godzinie regulowania nie bujają się (mam ok.86cm w pasie i 178cm wzrostu, więc też specjalnie szeroki i wysoki nie jestem) no i - mają poduszki na szelkach (dlatego sądzę, że coś mogło się zmienić w ich konstrukcji). Chyba, że chodziło o poduszkę do oparcia kolby czy coś, jak tak, to przepraszam.

 

Miejsca faktycznie - dużo nie jest, ale wystarczy. Jako strzelec wyborowy dość dużo czasu spędzam leżąc, więc dużo sprzętu pomieściłem na różne dziwne sposoby na plecach. Obecna "kreacja", która jest w przygotowaniu (kilka rzeczy muszę kupić, o które w Polsce ciężko): na plecach: bezpośrednio na szelkach, na górze: duże cargo poziome. Pod nim (już na pasie) lewa kabura na pistolet (dobywany prawą ręką, chwyt wychodzi na prawą stronę kamizelki) zamontowana na panelu "obracającym" paski molle o 90 stopni, oraz prawa, pozioma na granatnik pistoletowy (rękojeść wychodzi na lewą stronę, granatnik obsługiwany lewą ręką). Na tym wszystkim, na wierzchu (mocowany na górze do cargo i na dole do kabur, co wymagać będzie pewnych modyfikacji) pokrowiec na camelbacka.

 

Na pasie po lewej 2x podwójna ładownica do m14 i po prawej jedna podwójna oraz jedna pojedyncza pistoletowa. Na szelkach po prawej kieszeń na radio i po lewej na izolkę kabura sztywna na kabara.

 

Poza tym, że do cargo dostępu ni ma i służy tylko do przenoszenia rzeczy typu kanapka czy śrubokręt, które pod ostrzałem potrzebne nie są, wad nie widzę.

Oczywiście wyjdą w praniu, bo na razie jest to projekt (mam nadzieję za 2 miesiące mieć wszystko złożone).

Z zalet: pistolet i granatnik nie zasyfią się przy czołganiu i nic nie uwiera w brzuch - przednie kolumny molle na pasie są wolne.

 

Pozdrawiam,

Laokoon

Edited by Laokoon
Link to post
Share on other sites

Kamizelkę powinien dobrać każdy pod siebie, do własnych preferencji.

A rzepy mocne, bo to nie są rzepy które osłaniają zamki w kurtkach, tylko takie, które muszą trzymać magazynki przy czołganiu, zaczepianiu, itp.

 

Używałem pasa + szelek, a później chest rigga i mi wygodniej działa się w chescie. Może i nie jest to super rozwiązanie do czołgania, ale ja daję radę.

Link to post
Share on other sites

Zależy.

Gdzie chcesz używać szpeju który kupisz??

Zielona czy CQB/Czarna (ogólnie teren zurbanizowany)

 

Jeżeli zielona to proponuje paso-szelki , są bardzo wygodne , ładownice na magazynki nie są bezpośrednio na przodzie kamizelki tylko bardziej po jej bokach , więc dostęp do nich w pozycji leżącej jest ułatwiony.

Jeżeli powinno się używać kamizelek (bynajmniej teraz jest moda) ja osobiście dużo bardziej wole być mobilny .

Mam porównanie Paso-szelek Miwo lub troszkę starszego sprzętu (m56) z stosunkowo nowymi wynalazkami takimi jak np : CIRAS , zdecydowanie dla mnie większa mobilność zapewniają mi paso-szelki.

 

 

Tyle .

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Mój odnośnik

Mam coś takiego, jestem mniejszej postury, mieszczę na niej wszystko co napisałeś, dzięki systemowi molle mogę robić prawie co chcę:) są punkty do lansu no i najważniejsze CENA.

W wojsku miałem pasoszelki i wszyscy na nie narzekaliśmy, ale wiadomo pobór:) ogólnie nie pasowało mi to, iż dynda mi coś na plecach..

Link to post
Share on other sites

Mam podobne pieniądze do wydania (ok 300zł) co użytkownik Vuture, ale z tą różnicą że działam i w lesie i w budynku. Ogólnie zastanawiałem się nad szelkami ST-2 i pasem PT-3 http://miwo-military.net/-produkty/pid,618/Szelki-taktyczne-ST-2 , http://miwo-military.net/-produkty/pid,494/Pas-taktyczny-PT-3 (miwo praszka), nad kamizelką SZTURMAN http://miwo-military.net/-produkty/pid,302/KAMIZELKA-TAKTYCZNA-SZTURMAN , oraz nad kamizelką TAJ http://miwo-military.net/-produkty/pid,313/KAMIZELKA-MODU-OWA-TAJ . Każda ma swoje plusy i minusy, szelki są wygodne ale nie da się z nimi wejść przez okno, TAJ był by najekonomiczniejszy, ale nie ma pleców, a SZTURMAN najbardziej pojemy i ma plecy, ale wymagał by dodatkowego pasa. Nie wiem jaka będzie najlepszym kompromisem.

 

P.S W pasie mam 83cm i chciałbym się dowiedzieć jaką szerokość ma kamizelka TAJ wraz z psem.

Edited by Jankus
Link to post
Share on other sites

Który wynalazek masz na myśli?

 

Chodziło mi o podobny projekt, czyli "coś w stylu", niekoniecznie produkcji ściśle Arktisa. Na przykład: NFM Bear lub http://combatkit.net/products.php?g=20, przydziałową armii brytyjskiej, http://allegro.pl/kamizelka-taktyczna-assault-vest-desert-stan-bdb-i1447707324.html , http://www.kmnw.co.uk/store/index.php?main_page=product_info&cPath=8_105&products_id=427 . Od biedy KSP-12 Miwo. A co do chest riga, to owszem, nie powinienem brać go pod uwagę. Jednak to rozwiązanie również godne polecenia.

Link to post
Share on other sites

Ja natomiast mam pasoszelki z miwo, zestaw z linkow jakie podajecie. Poza tym ze fajne wygodne i bylo troche roboty z ich dopasowaniem do mnie to praktycznie nie czuje ze mam coś na sobie, Z przodu mam ladownice na magi do ak po bokach cargo i kabure, w sumie jestem zadowolony, ale obwosu mam troche ponad 100

Link to post
Share on other sites

Jakbyś się zdecydował na pasoszelki to polecam Thor'a produkcji PS Tactical Gear. Są aktualnie w promocji. Też jestem chudzielcem, pasy są szyte pod wymiar :) Ja sobie zażyczyłem jeszcze za dodatkową opłatą: dołożyć trzeci rząd palsów a plecy wykonać na samej siatce, bez cordury, w celu poprawy wentylacji. Z ładownicami i kieszeniami też można się dogadać, jakbyś chciał jakieś modyfikacje. Polecam.

Link to post
Share on other sites

To teraz drugie pytanie. Lepszy byłby ten chest (wiem, że jest niedostępny, ale może warto poczekać), czy złożenie oporządzenia na miwo? Używałbym tego w lesie, ale czasami zdarzy się, że do budynku też trzeba wejść. Zestaw pas+szelki odpada, ładownic też nie musi być dużo na kamizelce (jedna na magi + jakieś cargo na razie by wystarczyło). jeszcze pytanie odnośnie tego chesta, ma on miejsce na jakieś wkłady?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...