Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Rozumiem. Nawiązując do poprzedniego przykładu z 2+2.

Jeżeli matematycy mówią że 2+2=4, a ja mówie że wynik jest równy 5, to kto ma racje ?

Jeżeli departament obrony oświadczył, że do roku 2012 standardowym karabinkiem armi będzie M16A2 to w tym momencie, każdy kto twierdzi inaczej poprostu się kompromituje. Prawda ?

W tej chwili mało obchodzi mnie co mówi jakiś baloarka, bo to nie on decyduje o uzbrojeniu US ARMY.

Chyba zgodzisz się że jest to logiczne.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No ty też nie decydujesz o uzbrojeniu a sprawa jest na pewno bardziej skomplikowana. :) M16A2 pewnie dostają rekruci w USA, być może gwardia narodowa itp, tak samo jak na zdjęciach z treningów widać, że biegają jeszcze w ALICE a nie Molle - ale czasy pokoju różnią się od czasu wojny - popularność M4 w Iraku, opierając się na tym artykule http://www.globalsecurity.org/military/sys...nd/m16-iraq.htm

można tłumaczyć walkami w terenie miejskim, gdzie wygodniejsza jest krótsza broń, M16A4 to tylko ulepszone A2, więc nie ma co pisać, że A4 nie jest standardowym karabinem, bo generalnie jest :) ale ulepszonym, co przydaje się zwłaszcza na wojnie :)

Link to post
Share on other sites
Jeżeli departament obrony oświadczył, że do roku 2012 standardowym karabinkiem armi będzie M16A2 to w tym momencie, każdy kto twierdzi inaczej poprostu się kompromituje
A niech sobie twierdzi. Sprawdź co "twierdzi" MoD nt. podstawowewgo myśliwca USAF.
Link to post
Share on other sites
Mi to wygląda na cywilną wersję (selektor ognia - SAFE/FIRE). Używasz tego do polowań, czy to karabin bez iglicy?

Pozdro

 

Zdzisiu, masz racje. Jest to cywilna wersja, czyli AR-15, dokladniej LAR-15 amerykanskiej firmy Rock River Arms. Od wersji wojskowej rozni sie brakiem selektora ognia ciaglego oraz lufa o grubszym przekroju pod szyna RAS, ktora ma zapewnic gwarantowana przez firme celnosc 1MOA. Nie uzywam go do polowania bo uwazam, ze naboj 5.56 mm nie jest zbyt humanitarny.

Link to post
Share on other sites

Ja mam tylko prośbe, abyście w dyskusji nie używali zwrotów obrażających dyskutantów. Jeśli uważacie, iż wymiana argumentów z kimś nie ma sensu to może nie ma sensu tego robić i czas zacząć ignorować daną osobę.

Link to post
Share on other sites

Pomijając dyskusję o wiarygodnych źródłach informacji, doprecyzjuję: pisząc "replika" miałem na myśli upodobnienie/stylizację broni cywilnej produkcji RRA do konfiguracji "wojskowej" w tym przypadku M16A4 o jakie chodziło właścicielowi.

 

Przecież kolega nie dla jaj umieścił zdjęcie tej broni w dziale "broń palna"

 

PS. Ile kosztował Cię ten zestaw? Zakładam że taniej niż Oberland dostępny tutaj (baza 6900+łoże i akcesoria)?

Link to post
Share on other sites

To by była checa jakby w Polsce dawali promesę na zakup AR15 jako broni myśliwskiej... Uwagę o humanitarności pominę milczeniem.

 

Nie będę wdawał się na temat dyskusji źródłowej ale Witia ma rację. Mówicie o standardach uzbrojenia USArmy wniskując głównie na materiale ikonograficznym z Iraku. W 2004 roku mieliśmy 485 500 żołnieży US Army w służbie. Dziś zapewne liczba jest zbliżona. Jaki procent z nich jest w Iraku?

 

Jaka część służy w jednostakch pierwszoliniowych?

 

Jak szybko można wymienić kilkaset tysięcy karabinów, sprawnych, spełniających wymagania, itp? Wyobrażacie sobie, że Kongres pozwoliłby na zakupy i wymianę sprawnej broni (dobre porównanie z AKM)?

 

A4 i M4 to na pewno podstawowe uzbrojenie jednostek pierwszoliniowych w Iraku i Afganistanie ale na pewno nie jest to podstawowa broń indywidualna Armii Stanów Zjednoczonych. Tą wciąż jest A2.

 

Update

Na styczeń 2005 stan sił amerykańskich w Iraku to około 153 tysiące żołnierzy (wszystkich rodzajów sił zbrojnych).

Link to post
Share on other sites

Wukasz, ale Witia mówi o docelowej broni.

A do tego zauważ, ze dużo M16A2 idzie do pomocniczych kraJÓW. Filipiny, Kolumbia itp...

 

edit: czego moderator pedał tnie moje błędy ortograficzne? to kiedyś będzie poczytne dzieło, a ten se moderruje... pfi

Link to post
Share on other sites

Ja mówiłem, że podstawowym karabinem jest M16A2. Nie kwestionowałem tego że jednostki pierwszoliniowe posiadają M4.

Znalazłem kilka dni temu strone internetową jakiejś dywizji piechoty która jest aktualnie w USA. Same M16A2.

Jak wpiszesz na googlach w dziale grafika US ARMY albo coś w tym stylu, pojawiają się same zdjęcia z Iraku. Nie można się więc kierować tylko tymi fotkami.

Tak apropo, to mało kto odpowiedział na moje poprzednie argumenty.

M4 powstało z myślą o załogach pojazdów, jednostkach do walki w mieście, siłach specjalnych, szybkiego reagowania. To właśnie te jednostki sa pierwszoliniowymi w Iraku.

 

Dam inny przykład. W 2 wojnie standardowym karabinem armii radzieckiej był Mosin Nagant. A przecierz jednostki spadochronowe czy zmotoryzowane dysponowały ogromną ilościa pepesz i SWD. Na zdjęciach ukazujących żołnierzy Armii Czerwonej widać bardzo często pepsze zamiast mosina. Czy to oznacza że podstawowym karabinem RED ARMY był ten właśnie PM ?

Link to post
Share on other sites
Znalazłem kilka dni temu strone internetową jakiejś dywizji piechoty która jest aktualnie w USA. Same M16A2.

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz pododdziały mające na stanie głównie XM-177E2. O czym to świadczy?

Jak wpiszesz na googlach w dziale grafika US ARMY albo coś w tym stylu, pojawiają się same zdjęcia z Iraku. Nie można się więc kierować tylko tymi fotkami.

A jakimi można?

Tak apropo, to mało kto odpowiedział na moje poprzednie argumenty.

M4 powstało z myślą o załogach pojazdów, jednostkach do walki w mieście, siłach specjalnych, szybkiego reagowania. To właśnie te jednostki sa pierwszoliniowymi w Iraku.

1DP, 2DP, 3DP, 25DP, 1DPanc, 42DP to jednostki specjalne czy przeznaczone do walki w mieście (a są takie w ogóle?). Siły szybkiego reagowania to bardzo ogólne określenie...

Dam inny przykład. W 2 wojnie standardowym karabinem armii radzieckiej był Mosin Nagant. A przecierz jednostki spadochronowe czy zmotoryzowane dysponowały ogromną ilościa pepesz i SWD

Dragunow by się zdziwił.

Czy to oznacza że podstawowym karabinem RED ARMY był ten właśnie PM ?

Nie, a wiesz czemu? Bo to był PM, więc nie mógł być karabinem.

Link to post
Share on other sites

za globalsecurity:

 

The M4 Carbine achieves over 80% commonality with the M16A2 Rifle and will replace all M3 .45 caliber submachine guns and selected M9 pistols and M16 rifle series.  

(nie wiem za bardzo jak tłumaczyć to selected - czy wybrane warianty, czy w wybranych oddziałach...?)

 

The FY2006 current ARNG requirement for M4 Carbines is 60,943 rifles at a cost of $1k each. On hand are 15,975 with ARNG fielding suspended IOT push the entire weapons production to units in or deploying to Iraq. 22,648 Carbine’s are programmed (Modularity) for the ARNG, leaving a shortfall of 22,320 weapons. Excess production capacity is available after FY- 05 and approximately 1000 weapons per month could be delivered on a new contract.

Link to post
Share on other sites
M4 nie jest preferowanym, ale glownym uzbrojeniem piechoty obecnie w Iraku oraz w Afganistanie. M16A2 teraz jest powszechnie uzywany tylko podczas szkolenia oraz jako wyposazenie jednostek tylowych i logistycznych.
Mam wrażenie, że wdajecie się tutaj w jakieś dziwaczne dyskusje natury lingwistycznej. Kolega ma rację - podstawowym karabinkiem automatycznym (karabinem, określanym tam jako rifle) Sił Zbrojnych USA jest 5,56 mm kbk M16A2. M4 jest skróconym karabinkiem automatycznym (wedle systemu klasycznego karabinkiem, czyli carbine). To są dwie odmienne konstrukcje. Jeżeli przyglądniemy się samej armii lądowej (US ARMY), to nadal M16A2 jest bronią podstawową i przez najbliższą dekadę będzie (tako rzecze amerykański MON) i nie wiem skąd Ci się tutaj wzięły informacje o jakimś redukowaniu roli tej konstrukcji do broni szkoleniowej czy dla jednostek tyłowych czy logistycznych (które skądinąd właśnie korzystają ze skróconych wersji). Owszem, M4 zdobywa coraz większą popularność, ba, wielu żołnierzy zamieniło standardowy karabinek na odmianę skróconą, natomiast M16A2 nadal jest podstawowym wzorem uzbrojenia, uzupełnianym przez odmianę skróconą.

 

Skądinąd znajomy siedzi w Iraku i generalnie w rękach stacjonujących w polskiej bazie poddodziałów amerykańskich podstawową bronią również jest M16A2, wersje skrócone są znacznie rzadziej spotykane. Generalnie unikałbym takich uogólnień, jak te w dyskusji powyższej. Atakujecie trochę za bardzo biednego chłopaka, który było nie było - ma rację.

 

A tak między nami, ładny karabinek sobie kupiłeś :wink:

Link to post
Share on other sites

dżizus ale mi wstyd.... z pośpiechu palnĄłem !... chyba wybaczycie ten "skromny błąd" :D

Nie, a wiesz czemu? Bo to był PM, więc nie mógł być karabinem.

... Nie czepiaj sie jak dziecko. Dobrze wiesz o co chodziło...

 

REMOV, może Ciebie posłuchają... mnie nie chcieli ( może mam za mało postów aby brać moje zdanie pod uwagę ? )

 

[stosuj poprawną pisownię!! Foka]

Link to post
Share on other sites
Kolega ma rację - podstawowym karabinkiem automatycznym (karabinem, określanym tam jako rifle) Sił Zbrojnych USA jest 5,56 mm kbk M16A2.

I otóż nie. Siły Zbrojne USA to: Army, Navy, Air Force i USMC, a w tym ostatnim podstawowym, standardowym karabinkiem jest M16A4.

Zatem twierdzenie, że w całych SZ USA podstawowym karabinkiem jest M16A2 jest błędne.

A co do dywagacji na temat M4 i M16A2, to:

... Nie czepiaj sie jak dziecko. Dobrze wiesz o co chodziło...

Nie, nie wiem. Nie rozumiem po prostu bełkotu. Nijak nie kumam jak PM może być podstawowym KARABINEM.

Link to post
Share on other sites

Panowie może czas ustalić co dla kogo jest "podstawową bronią" ??

 

Jeżeli to co ustalił "MON" w USA nie jest standardem założonym na jakieś tam lata, skoro o standardzie decyduje około 1/4 w porywach 1/3 użytkowanej broni w jednostkach, skoro spora częśc broni jest w "łapkach" National Guard które w zasadzie są tez częscią sił zbrojnych..... itd itp...

 

Może ustalcie Panowie co dla każdego z Was jest tym tajemniczym standardem i wtedy wiele się wyjaśni.

 

Z punktu widzenia struktury sił zbrojnych każdego kraju bronią "etatową"/standardową zawsze jest i będzie ta którą oficjalnie przyjęły, wyznaczyły i "uważają" "władze". Tak więc skoro "ministerstwo wojny" :mrgreen: danego kraju podaje że taki a nie inny typ karabinu jest standardem to jest i tyle.

 

Z takiego punktu widzenia żadna ilość M4/M16A4 nie jest w stanie "wejść" na miejsce "standardu" tak długo jak długo tego oficjalnie nie potwierdzi właściwa "instancja". Tą instancją na pewno nie są fotografowie pstrykjający fotki żołnierzom. :mrgreen:

 

Nawet jak wszystkie M16A2 wylądują w koszu a senat, kongres i prezydent USA nie zdecydują inaczej to nadal M16A2 będzie STANDARDEM nawet jak już go nie będzie.

 

Inna sprawa ma się ze standardem który wyznacza się poprzez zawężenie "spojrzenia" na konkretny fragment sił zbrojnych, konkretny konflikt, czy konkretną strzelnicę. I tu można się kłócić co jest standardem na tym czy innym zdjęciu. Czy jeżeli jedna dywizja ma na stanie 50 000 M4 i tylko 1000 M16A2 czy to jest standard dla tej dywizji czy nie.

 

Myślę że od takiego usystematyzowania należałoby zacząć.

 

:mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Ale oni nie są w stanie pojąć tego faktu. Ich zdaniem. jeżeli na zdjęciach jest więcej M4 niż M16A2, to automatycznie jest to w 100% standardowy karabinek armi amerykańskiej.

 

Odnośnie tego cytatu z globalsecurity...

 

M4 ZASTĄPI 80% M16A2. Obecnie karabinki M4 są regularnie produkowane i dostarczane do oddziałów piechoty i wypierają starsze M16A2. Tak będzie do roku 2012, kiedy to M4 zostanie OFICJALNIE uznany za standardowy karabinek armi amerykańskiej. Jeżeli nie jesteście w stanie tego zrozumieć to brak mi słów. :ściana:

Link to post
Share on other sites

M16A2, M16A4, M4A1 to są wszystko standardowe karabinki US Army. W 100%. Gdyby rozmowa zeszła na, bo ja wiem GUU-5P to rzeczywiście można by dowodzić że nie jest to standardowy kbk US Army. Czasy gdy M4 było rzadkością skończyły się parę lat temu i zadecydowały o tym raczej względy praktyczne.

 

Możesz się kolego spierać o ich udział ilościowy w danych jednostkach Armii w danych lokacjach. W Brygadach Strykerów M16A2 i wogóle M16A.. raczej nie spotkasz...

 

Czy US Army zamawia obecnie nowe M16A2, czy tylko zestawy naprawcze do nich? To możesz stwierdzić? Jaki procent żołnierzy tej Armii stacjonujących w Iraku ma na uzbrojeniu M16A2? Jeśli jesteś w stanie dowieść że większość to możesz twierdzić że tam są one podstawowym uzbrojeniem. Zapewne są nim w Stanach bo na nich szkoli się rekrutów i największa ich liczba pozostaje w użyciu, niekoniecznie bojowym.

Link to post
Share on other sites

Catch piszesz głupoty wybacz :)

 

Jeżeli jakaś instytucja wybiera na standardowy samochód Audi A4 to nie znaczy że Audi A8 jej szefa tez jest standardem bo to Audi.

 

Wybacz ale w instytucjach typu wojsko jak "papiery" podają że standardem jest M16A2 to nie jest to M16A4 czy M4.

 

Jak standardem w armi jest zwrot w prawo przez lewe ramię bo tak mówi regulamin to tylko i wyłącznie tak jest a nie przez prawe :P, Jak regulamin mówi że standardem jest składanie pościeli w kólko a nie w kwadrat to tak jest i choćbyś nie wiem jak dumał i wymyślał to nie zmienisz tego.

 

Ok więcej nie wciskam w ten temat bo widze że są tacy którzy standardy tworzą dla armii całego świata wg własnego "widzi mi się".

 

Jeszcze jedno Catch może standardowymi temperaturami otoczenia pracy dla silników M1A1/A2 Abrams bedą też te z pustyń Iraku bo przecie teraz tam najczęściej są używane i nie ważne że standardem dla nich do tej pory było około 18-30 stopni ??

Link to post
Share on other sites

"Jeszcze jedno Catch może standardowymi temperaturami otoczenia pracy dla silników M1A1/A2 Abrams bedą też te z pustyń Iraku bo przecie teraz tam najczęściej są używane i nie ważne że standardem dla nich do tej pory było około 18-30 stopni ??"

 

Gorszego i bardziej niejasnego porownania chyba nie mogles wymyslec.

Panowie, nie bedziemy polemizowac wiecej juz na ten temat bo oczywistym faktem jet to, ze karabiny serii M16A2 sa i bede standardowym uzbrojeniem US Army. Ja jednak podkreslam, ponownie zreszta, ze M16A2 W IRAKU jest bronia uzywana juz prawie wylacznie w jednostkach tylowych oraz do szkolenia...

 

Witia_PL, M4 wraz z M4A1 zostana wycofane wraz z M16A2, date 2012 mozna uznac za oficjalna date wycofania ze sluzby serii M16 oraz jej wariantow. Poza tym M4A1 JUZ JEST zastepowany w jednostkach sil specjalnych karabinkami serii FN SCAR.

Link to post
Share on other sites
Gorszego i bardziej niejasnego porownania chyba nie mogles wymyslec.

 

Dlaczego nie ?? Wojska całego świata słyną z tego że regulaminy ustalają, regulują, sankcjonują wszystkie najdrobniejsze pierdułki nawet rozmiar i kolor szczoteczki do zębów. Więc i w instrukcjach czołgów M1A1/A2 są akapity mówiące o tym w jakich temperaturach jak powinien się zachowywać układ filtrów, wydechu i jakie parametry powinien zachowywać w czasie pracy silnik. Do tychczas temperatury zewnętrzne w jakich przyjmowano normy pracy silników czołgów i BWPów US to były średnie temperatury w części kontynentalnej USA (z wyłączeniem Alaski) dla sprzętu NG i jednostek szkolnych a dla "bojowych" przyjmowane były temperatury "europejskie" (pewnei pozostałość po czasach zimnej wojny i takich tam). Nie wierzysz sprawdź co się pozmieniało w instrukcjach dla pojazdów wysyłanych do Iraku po I-wszej Pustynnej Burzy.

 

Więc przykąłd wg mnie nie jest "zły" tylko przesadzony :) Ale o to mi właśnie chodziło.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Widzę że mamy problem raczej natury językowej, sprowadzający się do rozumienia słowa "standardowy". Ty rozumiesz je chyba literalnie jako "regulaminowy", ja jako "należący do typowego, przydziałowego uzbrojenia danej formacji w danym teatrze działań". Używamy więc tego samego słowa w dwu możliwych znaczeniach.

 

Tak oto wygląda przydziałowy karabinek pewnego znajomego sierżanta NG z Nowego Jorku, służącego w Iraku. Czy jest on bronią "niestandardową", mimo, że cała jego jednostka dostała te karabinki a nie M16A2?

 

 

mini_1148213350.jpg

 

 

Co do przykładu z Audi to chyba niezbyt dobrze przedstawiłeś analogię. Gdyby nasza umowna firma kupowała jako samochody służbowe Audi A4 i dodatkowo również A8 jako limuzyny dla wyższego kierownictwa wtedy powiedziałbym właśnie że standardowo takimi samochodami jeżdżą pracownicy tej firmy.

 

Przykład silników czołgowych jest dosyć chybiony, nie widzę analogii.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...