Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaka preclufa lepsza?


Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Będziesz miał 1/10 replik, które ja miałem i 1/5 precek, które przerabiałem, to będziesz mógł cokowiek opiniować. Znam takich jak Ty, którzy kupują acm, wrzucają do repliki, poprawy nie ma, ale oni (i kilku najbardziej lojalnych, równie nieznających się znajomych) i tak kłócą się, że nagle mają snajpę trafiającą w złotówkę na 60 metrów.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam! Przymierzam się właśnie do kupna precki i nie wiem co wybrać. W grę wchodzi promyk 6.03 i PDI 6.08 ( bo jeśli chodzi o 6.05 PDI to słabo z dostępnością). Rozważę również inne propozycje, cena za bardzo nie gra roli. O promyku jest masa opinii, co innego PDI 6.08. Replika to m4 z tłumikiem, dlatego długość lufki to będzie jakieś 520mm(muszę dokładnie zmierzyć, ale pewnie do m16 będzie pasować). Będę strzelać głównie semi, ale krótkie serie też wchodzą w grę, dlatego boję się brać 6.01 ze względu na zacinki.

Link to post
Share on other sites

@Foxtrot29: Wałkować to samo? Przeczytałem ten temat z 2 razy i nie było żadnej opinii o lufach 6.08 PDI. Tematy w dziale czytałem tylko te, których tytuł wskazywałby na to, że mogą mieć jakikolwiek związek z tymi lufkami. Wyszukiwarka też nic nie dała. A tak na marginesie to myślałem, że ten temat właśnie do tego służy? Popraw mnie jeśli się mylę.

 

@Lesio: Dlaczego nie jesteś przekonany? Od czasu do czasu ktoś na forum pisze, że to właśnie większa średnica daje większe skupienie. Ale ile w tym prawdy?

Link to post
Share on other sites

Jeden z użytkowników na 39 stronie napisał coś takiego:

 

Przedstawię to jaśniej, większość ludzi patrzy na sprawę w bardzo prymitywny sposób, i używa nieprecyzyjnych sformułowań, Precyzyjna lufa wg laików to ciasna, jak najciaśniejsza, po angielsku jest to trochę lepiej nazywane - tightbore a precision barrel to dwa inne określenia, u nas przez wielu utożsamiane z tym samym.

Np. PDI sprzedaje lufy precyzyjne 6.01, 6.05 i 6.08 i kiedyś 6.04 (są precyzyjnie wykonane i tego tyczy się ta nazwa).

Nazywanie luf powyżej 6.04 półprecką także jest śmieszne, i o zgrozo robią to nawet niektóre sklepy.

Dla przykładu japońska firma orga airsoft produkuje lufy precyzyjne magnus - 6.23, 6.10 swoją drogą bardzo celne, ale z innym hopem.

Sam twórca r-hopa (Hunterseeker)- rewolucyjne rozwiązanie dające rewelacyjną celność nawet na 100m, jest przeciwnikiem stosowania luf tightbore dla lepszej celności ,ogólnie ludzie na zachodzie którzy mają więcej kasy od nas na eksperymenty z lufami i bebechami polecają dla najlepszej celności lufy raczej z przedziału 6.05 - 6.03.

Decyzja o średnicy lufy zależna jest od tego czy zależy nam bardziej na celności (6.05) , czy na stabilności przy dalekim zasięgu (6.08), albo zwiększeniu prędkości wylotowej kulki (6.01).

http://www.x-fire.org/etop/08.html

http://orga-airsoft.com/

https://sites.google...y/home/concepts

 

Ale czy nie są to informacje wyssane z palca? wypowie się ktoś?

Link to post
Share on other sites

To że używamy określenia precka na wszystko co nie jest stockiem to akurat prawda, a powinno się rozróżniać lufy precyzyjne/dokładne ciasne 6.01 i luźne 6.08 lub po prostu ciasne i luźne które mogą mieć sporawe odchyły w średnicy wew.

Co do samych średnic to z tym jest różnie, od teorii do praktyki i zależy od konfiguracji samej repliki.

6.01 zazwyczaj powoduje wzrost prędkości ale przy nadmiarze powietrza w cylindrze w stosunku do objętości samej lufy powoduje, że zaraz za kulką opuszczającą lufę pojawia się chaotycznie rozprężające się powietrze co destabilizuje kulkę i ta marnuje magnusa na stabilizację zamiast na donośność.

6.08 lub nawet luźniejsze powodują że kulka leci wolniej, część powierza nie stanowi pędnika a płaszcz w którym teoretycznie kulka przemieszcza/stabilizuje się w lufie. Także mniej gwałtowny i chaotyczny charakter ma nadmiar powietrza zaraz po opuszczeniu przez kulkę lufy.

Zresztą teorii jest dużo więcej, które są sprawdzane w innych dziedzinach, a których u nas nie idzie od tak zastosować bo jest zbyt wiele zmiennych żeby od tak sobie zapuścić na kompie program który wszystko policzy i wypluje gotową konfigurację repliki.

Pozostaje nam eksperymentować, co kosztuje, i nastawić się na kompromis bo idealnie nigdy nie będzie. Mała zmiana wilgotności może wymagać zmiany prędkości i podkręcenia kulki...

Na pewno niezależnie od wybranej średnicy lufy, lufa musi być precyzyjnie wykonana.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...