Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ładowarki


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam! Stałem się szczęśliwym posiadaczem ładowarki mikroprocesowej Batimex'a bch001. I tutaj kilka pytań. W instrukcji jest napisane, że przy baterii 8,4V należy nastawić 6 ogniw na ładowarce, w 9,6 7 ogniw itd. Zawsze jest o jedno ogniwo mniej niż ma bateria. Czy jest z tym wszystko ok? Czy jest to omyłka producenta? Natężenie w owej ładowarce jest 500mA, lub 1000mA. Które będzie lepsze do ładowania pakietów 8,4V i 9,6V (mini). Ile wyniesie (mniej więcej) czas ładowania przy natężeniu tych dwoch akumulatorów? Według moich obliczeń 8,4V (przy 500mA) kolo 3 godzin, a 9,6V?

Pzdr

Link to post
Share on other sites

Witam! Stałem się szczęśliwym posiadaczem ładowarki mikroprocesowej Batimex'a bch001. I tutaj kilka pytań. W instrukcji jest napisane, że przy baterii 8,4V należy nastawić 6 ogniw na ładowarce, w 9,6 7 ogniw itd. Zawsze jest o jedno ogniwo mniej niż ma bateria. Czy jest z tym wszystko ok? Czy jest to omyłka producenta?

 

Nie wiem gdzie Ci to pisze, ale ma być ustawione tyle cells'ów ile masz ogniw, dla 8,4V 7, dla 9.6V 8 itd.

 

Natężenie w owej ładowarce jest 500mA, lub 1000mA. Które będzie lepsze do ładowania pakietów 8,4V i 9,6V (mini). Ile wyniesie (mniej więcej) czas ładowania przy natężeniu tych dwoch akumulatorów? Według moich obliczeń 8,4V (przy 500mA) kolo 3 godzin, a 9,6V?

Pzdr

 

Obliczyłeś dla 8,4V to i oblicz dla 9.6V. Nikt nie będzie tu Ci obliczał, chociażby przez wzgląd na to, iż nie podałeś żadnych danych więcej poza woltażem akumulatorów (jedynie mogę się domyślać, ze to 8,4V ma pojemność 1100mAh). Lepszy będzie mniejszy prąd ładowania oczywiście, a co do tego ile dokładnie wyniesie czas ładowania - ładowarka po naładowaniu pakietu przestaje to robić podtrzymując pakiet, także...

Edited by Gogin
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

To ja się jeszcze dopytam, tak na wszelki wypadek:

 

RC-Power BC6 czy Turnigy Accucell 6 ? W tej pierwszej milutkie wydaje się że można sobie do kompa podłączyć (i nie wiem w sumie czego się dowiedzieć, ale lubię jak coś się z kompem łączy ;) ). Cena jednej i drugiej taka sama (Turnigy jest bez zasilacza, który kosztuje mniej więcej różnicę).

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

bierz pierwszą bo ma czujnik temperatury. a z usb i tak nie bedziesz korzystał bo jest zbedne :P

Się okazało, że strzał w 10-tkę to był, bo po wymianie sprężyny Firefox 9,6V 1500mAh nie był już w stanie jej uciągnąć (silnik high speed) i dzięki temu że obsługuje wszystkie rodzaje pakietów przesiadka na LiPo okazała się bezbolesna.

 

Ładowareczka cudo. Pewnie się podniecam za bardzo bo pierwszy raz mam coś, co mi wylicza, monitoruje, piszczy jak coś jest nie tak, no ale ja niczego więcej nie chcę od ładowarki, poza tym, żeby umiała przypilnować aku za mnie. Prosta jak cep obsługa i wszystko czego trzeba w jednym. Polecam.

 

PS. Przy okazji wyszło, że Firefoxy nie są tanie ot tak sobie. Mam dwa w/w i na jednym wyszło 1330, a na drugim 1390mAh (oba po kilku cyklach zaledwie).

 

EDIT: mowa o RC-Power BC6

Edited by AYss
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki, teraz już ogarniam to mniej więcej.

Napisałeś że prąd nie powinien być większy niż te 1C/0,5C a ja wyczytałem gdzieś że najlepiej by był on jak najmniejszy. Mniemam że jeżeli ustawię te 200 czy też 300 mA prądu ładowania/rozładowywania formowanie będzie przeprowadzone poprawnie?

Link to post
Share on other sites

będzie poprawnie. ja zawsze formuję ogniwa 1C i jest dobrze ( wyjatek to wodorki) tam łssnie daje 0,5C. póxniej przy rozładowaniu to juz w sumie zalezy jeżlei chce rozładowac szybko pakiet ustawiam prad rozładowania na 35-40A a jak chcę szybko naładowac swój pakiet daje mu nawet 10A. (li-po)

Link to post
Share on other sites

Cosik chyba mi nie do końca dobrze działa ta ładowarka (linki w poście nieco wyżej).

W trakcie formowania ( ustawiłem na 3 cykle) ładowarka wbija w pakiet więcej niż jego znamionowa pojemność. Bateria to firefox NiMH 9,6 1500mAh (nowa). Prąd ładowania i rozładowywania ustawiłem na 0,2 A , a górną granicę przy której ładowarka kończy ładowanie na 1700mAh czyli ok. 15 % więcej niż pojemność znamionowa ( tak polecają w instrukcji). Problem polega na tym że ładowarka przerywa pracę dopiero po osiągnięciu tej granicy a napięcie nie dochodzi do 12V tylko coś ok. 11,7/8...

D.Peak ustawione na default.

 

Może coś pokręciłem z ustawieniami?

Edited by szczupe
Link to post
Share on other sites

nie. pojemnośc deklarowana jest pojemnoscia względna. bardzo często jest tak ze w ogniwa wchodzi wiecej lub trochę mniej niz podaje ich producent. norma. nie ma co płakac. napiecie max. 12v osiągaja cele wysokoprądowe a nie firefoxy zwykłe...

wniosek? nie płacz Ewka ;) jest dobrze. :)

Link to post
Share on other sites

No właśnie wczoraj po robocie podłączyłem stockową batkę Cymy 1200mAh i wbiło ją do 1256mAh co mnie uspokoiło ale i tak wielkie dzięki za wyjaśnienie, trochę fachowej wiedzy nie zaszkodzi ;-)

W takim razie rozumiem że ustawienia jakie podałem są prawidłowe i aby aku było prawidłowo naładowane powinienem zostawić tak jak jest...

Link to post
Share on other sites

jak jest dobrze to nie ruszaj :) tak jak pisąłem to co poda producent to teoretyczna pojemnośc ogniwa. Przykład: zrobiłem baterię zogniw sanyo cadnica kr1700AU (lutowanie bezpośrednie czyli bez durnych blaszek ;) ) po sformowaniu pakietu ładowarka infinity3 pokazuje ze w ogniwa wchodzi 2134mAh. Wychodzi zaś 2027mAh. Wiadomo z biegiem czasu wartosci te będa spadac ale ładując i rózładowując aku dobra ładowarka w lepszej kondycji bedziemy mieli pakiet przez dłuzszy czas. :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

RC Power BC-6

 

Dodam jeszcze że jest głośniejsza niż mój komp, który do cichych nie należy. Nie wiem co za wentyl jest tam w środku, ale pewnie mały i szalony. Ale idzie się przyzwyczaić :).

A a'propos wspomnianych Firefoxów, udało mi się wymasować z nich prądem 0.2A pojemności 1506 i 1730 mAh :). Wystarczyły 3 cykle.

 

Aha... Uważajcie na dołączoną płytkę. Jest na niej trojan :D.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ładowarka batimex. Czas zgonu 7 miesiąc. Uszkodzenie: błędne wyliczenia układu(zaburzona praca). Batki padają po 20 strzałach. Rozebrałem, w piątek wymienię tranzystor, już miałem taki przypadek. Monitor crt LG. Nie było obrazu, po wymianie scalaka obrazu nadal nie było, dopiero po wymianie pólprzewodnika stary układ zaczął działać. Może batimexowi to pomoże. Dam znać w piątek.

 

Pozdrawiam!, decigner

 

PS. Szukam dobrej ładowarki max 500 zł.

Link to post
Share on other sites

Wybrałem się do elektronicznego. Niestety musiałem zastosować zamiennik tranzystora, a samo zindetyfikowanie zajęło trochę czasu, bo chińczyki dały nazwę tranzystora SMD, kochamy chińskie produkty, które branduje jako swoje batimex. W tej ładowarce stosuje się tranzystor 2SB857, zamiennik kosztuje ok 2zł. Jest to BD244C i takiego szukajcie. Niestety batimex robi nas w balona, bo tak naprawdę nastawa 1000ma ma zaledwie 600, a 500ma 300. Radzę nie używać szybszego ładowania, bo to zabójstwo dla półprzewodnika. Uwala go temperatura. Brak jakiejkolwiek pasty termoprzewodzącej, kawałek aluminium, to nie jest w stanie odprowadzić ciepła elementu, który przepuszcza prąd o natężeniu 40A. dobra opiszę usterkę i zasadę działania tej ładowarki może to komuś pomoże. A więc w tym czymś nie ma mikroprocesora, co wydaje się oczywiste przy tak małych rozmiarach, ma dwa bardzo małe układy, jeden pilnuje polaryzacji, drugi czuwa nad ładowaniem, rozładowaniem. Oczywiście dwa potencjometry, jeden ustala próg napięciowy rozładowania, naładowania, drugi natężenie prądu. Calość przepływa przez owy tranzystor. Ludzie najczęściej używają tej ładowarki nadmiernie, przy dużym nat. prądu, no i mamy wspomniany efekt, albo w ogóle żadnej reakcji, albo batki szybko zdychają. To cudo nie wylicza czasu, po prostu pakuje prąd do pakiety, a gdy dojdzie do progu maks. to przełącza się na tryb podtrzymania. Banalna ładowarka. Naładowałem batkę 1200 ni-cd cyma, i replika działała super.

Link to post
Share on other sites

Korzystam obecnie z wolnoładowarki (rzekomo dwunapięciowej) ICS'a. Dostępna np. na zbrojowni. Okazuje się, że bateria jest bardzo słaba, pomimo wysokiego woltażu. Serwisant ma mi ją sprawdzić miernikiem... podejrzewam, że ładowarka jest lipna i nie ładuje pakietu do końca, jeśli chodzi o napięcie i tak zamiast 9,6 jest mniej. Ładowarka ostatnimi czasy bardzo się grzeje, co nie miało miejsca na początku jej użytkowania. Moja hipoteza może być poprawna ??

Link to post
Share on other sites

baterie najłatwiej jest sprawdzić na dobrej ładowarce obciążajac ją prądem np. 1C lub wiecej. rozładować naładować pakiet - mamy wypisz, wymaluj ile wchodzi ile wychodzi z pakietu.... (czyli taka mądrzejsza z wyświetlaczem która pokazuje nam parametry ;)

 

Azur: pytanie jaką posiadasz baterię. ładowarka ta ics'a jest bardzo zbliżona chyba do tej batimexowej i jeżeli nie łapie odpowiednio delta peak to niestety ale niszczy sie pakiet.

Link to post
Share on other sites

Nie mogę już edytować.

 

 

Już wszystko wiem. Po jakimś roku użytkowania baterię zajechała ładowarka. Z tego co powiedział mi serwisant, 500mA ładowarki to za dużo by określać ją mianem wolnoładowarki. Pojemność z 2300 mah spadła do 1400... Ładowarka idzie do szafy, pora przerzucić się na LiPo'la.

Link to post
Share on other sites

Od jakiegos miesiaca uzywam lipolkow i ladowarki Accucell 6 turingy.

Ladowarka nadaje sie do kazdych pakietow wlacznie z kwasowymi jak ktos chce. LIon, LIfe nie ma problemu.. Od razu z balanserem i wtyczkami na ladowanie Deansow (w lipolach uzywanie wtykow tamaya to krótko mowiac kretynstwo). Wyswietla ile mAh sie wladowalo, pojkazuje napiecia na celach lipol i calego pakietu NiMh. Ma opcje rozladowywania i cyclowania nimhow. Plus ustawienie pradu ladowania od 0.1 do 5 A.

 

Widzialem w sklepach za 175 zł, na allegro ceny ponizej 200 tez sie zdazaja.

Pakiety sensowne 2200 pojemnosci i 20 C (ujdzie - nie jest to nowosc teraz ale mi wystarcza zupelnie) za 70-80 zł. Podobno padaja wiatraczki - moj juz zaczyna glosno warczec, ale to koszt 5 zl wiec mnie jakos specjalnie nie odrzuca.

 

Do zasilania ladowarki potrzebujesz zasilacza 12 V o duzej wydajnosci pradowej (zalecane 5 A) - cos jak zasilacze do laptopow ... ale mozna tez spokojnie zasilac z zasilacza komputerowego (mialem stary nieuzywany i sie nadal). Normalnie koszt zasilacza to jakies 50 zł.

Oczywiscie mozna tez ladowac z samochodowego ... plus jest taki ze majac mocna batke i zapasowy zasilacz w samochodzie mozna naladowac lipola w pol godziny. Na dluzsze zloty czy dla zapominalskich swietna sprawa.

Link to post
Share on other sites

O tanich pakietach to wiem - przy bateriach modelarskich jak widzę nie płaci się bez sensu za markę. Znalazłem pakiecik Turnigy 2200 11,1 i dziś najprawdopodobniej go sobię kupie. Ładowarka to również Turnigy, aczkolwiek bez takich bajerów jak napisałeś :) Zasilacz sprzedaje mi ta sama osoba co baterię, za 50 złotych.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...