Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje Oporządzenia: Część III


Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja noszę kompas albo pod klapką mapnika condora na cheście (który faktycznie nie robi za mapnik tylko cargo na pierdoły), albo przywiązany do płaskiego mapnika w kieszeni spodni, tak że mogę wyjąć sam kompas.

Szybko dostępny jest noszony na szyi i schowany pod bluzę (pod plejta powinien wejść bez uwierania).

 

Do szybkiego wyznaczenia północy, to najlepiej sprawdza się kompas noszony na pasku od zegarka - ruch nadgarstkiem, 2 sekundy i widzisz (tylko nie badziewny miltec, bo trzeba pilnować żeby był idealnie w poziomie).

 

Mój zestaw: pierdółka na zegarku plus Silva - jeśli mam mapę to siedzi w kieszeni spodni razem z płaskim mapnikiem, jak nie mam to w cargo-mapniku, wyjmowany jakbym nie miał pewności co do wskazania zegarkowego.

Edited by sledz
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Koledzy, doradźcie,

poszukuję platformy do noszenia:

- 6 magów do AKM

- 2 granatów RG42/F1

- butelki Nalgene 1l z kubkiem GSI

- bagnetu

- worka zrzutowego

- organizera, może coś w stylu mapnika Condora

- małym cargo pionowym 3x4 (aczkolwiek z niego jestem w stanie zrezygnować)

- opaską CAT zaczepioną gumkami

oraz perspektywą rozbudowy o kieszeń na radio, ładownice na magazynki do pistoletu.

Oporządzenie to powinno:

- wygodnie współpracować z plecakiem typu ZPG, czyli z szerokim pasem biodrowym

- jak najmniej krępować ruchy, sprawiać jak najmniej dyskomfortu przy działaniu przez dłuższy okres

- działać w terenie zróżnicowanym, jednak zdaję sobie sprawę, że zależy to głównie od dobranych ładownic i kieszenii (m. in. dlatego nie mam w planach chlebaka czy innego pokrowca na lodówkę/garderobę), ale chętnie wysłucham Waszych opinii na temat co uważacie za bardziej uniwersalne: chest czy pas z ew. szelkami

Miejsca na balistykę na razie NIE potrzebuję.

Jeszcze jedna ważna uwaga: masa magazynków i granatów będzie odpowiadać masie "ostrych" :P, czyli dla niezorientowanych plus minus 6,5 kg.

Rozmyślałem pomiędzy TPPO z szelkami niskoprofilowymi SU-2, a chestem RRV. Za beltkitem przemawia ciężar położony na biodrach, za rodezyjką ciężar w pozycji leżącej idzie na glebę, a nie na kręgosłup, wszystkie kieszenie bardziej dostępne, stabilniej siedzi, podobno bardziej mobilny od pachochelek.

Za wszelkie sugestie serdecznie dziękuję :)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Duży plecak = pas biodrowy, więc beltkit/pasoszelki odpadają. Na samym cheście nie zmieścisz wszystkiego, co zaplanowałeś.

 

Na twoim miejscu bym zmajstrował dwa warianty: z plecakiem i bez.

 

Z plecakiem: W miarę możliwości mocujesz na pasie biodrowym ile się da, czego nie musisz mieć pod ręką to do plecaka (lub do zewnętrznej kieszeni na plecaku), reszta na cheście.

 

Bez plecaka: pasoszelki/beltkit ewentualnie uzupełniony chest rigiem.

Link to post
Share on other sites

Nie zmieszczę? Magi 5 komórek, granaty jeden nad drugim 2, butla 3, bagnet pod którąś kieszenią z boku, zrzut na kieszeni z lewej, cargo albo mapnik 3, jakbym wziął RRV to na tym panelu u góry dałbym płaski organizer, czyli wychodzi 13 komórek, RRV z tego co pamiętam ma 14, także spokojnie :D. W moim pytaniu głównie chodziło o to co uważacie za nadające się i do lasu i do MOUT (wiadomo, co do wszystkiego, to do niczego, chodzi o jak najkorzystniejszy kompromis) oraz w czym będzie poprostu najwygodniej. Czy w cheście ważącym 10kg nie będzie bolał kręgosłup?

Link to post
Share on other sites

Chest jest fajny, ale przy takim obładowaniu raz że będzie ciążył, dwa leżenie i czołganie z więcej niż jednym rzędem magazynków na klacie jest niewygodne.

 

Ja więcej rzeczy niż wymieniłeś noszę na RATSie z Miwo razem z plecakiem i chestem na 4 magi.

Szelki bierz płaskie, one i tak nie utrzymują ciężaru tylko stabilizują pas żeby nie latał.

 

Moja propozycja:

na klacie chest 3x8 komórek, na nim ładownica na 3 magi, zostają 2-3 kolumny na opaskę, czy ładownicę pistoletową.

 

Pas:

po lewej stronie ładownica na 3 magi (np Tezak z miwo), granaty zrzut, organizer

po prawej cargo 3x4, za nim butelka i nóż.

Jak dołożysz pistolet to kupujesz w miwo shingle na 2 magazynki do m4 (3 komórki szerokości, do glocka trzeba przyciąć przegródkę żeby ładnie wchodził) i montujesz je pod cargo albo nalgeną.

 

Po bokach zajmuje to 7-8 komórek, całe plecy wolne nie kolidują z plecakiem.

Co do alternatywy nadupnika to do plecaka mam dotroczony mały plecak na camela z przyszytymi fastexami. Jak zostawiam duży plecak to w kilka sekund go odpinam, w środku mam 2 litry wody, jedzenie na kilka godzin, ponczo na deszcz i inne takie.

Link to post
Share on other sites

RRV spokojnie pomieści Ci to co wypisałeś jeśli mądrze to rozplanujesz, gdyż jest duży chest rig. Natomiast co do granatów, dość często widziałem takie ułożenie ładownic z nimi, że jedna nad drugą. Kwestia jak to się w praktyce sprawdza.

 

Przy ZPG i chęci używania pasa biodrowego chest jest jedynym dobrym rozwiązaniem, nic innego.

Link to post
Share on other sites

Natomiast co do granatów, dość często widziałem takie ułożenie ładownic z nimi, że jedna nad drugą. Kwestia jak to się w praktyce sprawdza.

 

Tylko z jakimi granatami to widziałeś?

RG-42 i F1 i to przy założeniu, że mają wkręcone zapalniki?

 

Co innego amerykańskie granaty M67 z ich dość małymi zapalnikami.

Ewentualnie RGO-88 czy RGZ-89 (chociaż ten drugi to wymiarami bardziej RG-42 odpowiada, a pierwszy ma wymiary tylko o 3 mm mniejszy na wysokości - mowa o uzbrojonych granatach). Rozwiązaniem było by tutaj posiadanie nowszego typu zapalnika, ale o tego bardzo ciężko tak samo jak o nowe granaty - ostatnio rzucałem granatami z 1953 roku z zapalnikami z 1948 roku także ;)

Link to post
Share on other sites

No właśnie z rg42 widziałem z tym, że między ładownicami był jeden rząd przerwy ze względu na zapalnik. Natomiast co do samych granatów to wstawię tu komentarz kolegi przed rzutem - "Panie Kapitanie, to gówno pamięta jeszcze pogrzeb Stalina! Ty nie bądź szeregowy taki mądry bo mogli numery przebić a sam granat może pamiętać walki o Berlin" ;)

Link to post
Share on other sites

Zamiast PT3 weź Górski albo Rats, PT3 jest słabo wyprofilowany i ma śliską siatkę przez którą będzie jeździł do góry i przekręcał się.

Do noszenia z plecakiem weź szelki ucieczkowe albo 1 linii, szelki z pełnymi plecami to tylko dodatkowe warstwy materiału pod którymi bardziej się pocisz i uwierają pod plecakiem, a nosząc plecak i tak nie zamontujesz niczego na plecach szelek.

Jeśli koniecznie chcesz na szelce nosić radio czy coś to weź szelki uniwersalne.

Edited by sledz
Link to post
Share on other sites

Fak ... Podpaliłem się i zamówiłem w miwo w/w zestaw z cordury w camo pantera :P Narazie spróbuje z zestawem: cargo średnie poziome, 3x2 ładownice i chlebak na du#ie , zobacze, może na moje pseudo mil slimy wystarczy narazie :) Jak nie to plecak 35l i myślę, że nie będzie tak źle :)

Link to post
Share on other sites

Pas dotarł, jestem bardzo, ale to bardzo pozytywnie zaskoczony :) wystarczy że założe cargo na tył i wewale do niego worek kulek i siedzi stabilnie :) Bardzo dobrze wykonany, wygodne szelki któych chyba nie wymieniłbym na 4 zaczepowe, zobaczymy jeszcze jak będzie się to sprawowało na strzelance, narazie wielki plus :)

Link to post
Share on other sites

Użytkownicy Baofengów UV-5RB, entuzjaści Miwo-Praszka. Jaką kieszeń/ładownice na radio polecacie? Posiadam ładownice na radio TMC, ale jest zbyt wielka, baofeng w niej tonie no i kolorystycznie odstaje :icon_biggrin: Używam baofenga z długim akumulatorem, fajnie jakby w łatwy sposób dało się dosięgnąć pokrętła głośności i nie było problemu po podpięciu zestawu słuchawkowego.

Na oko ta wydaje się być w porządku.

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Mam kamizelkę OLV i potrzebuję jakiejś torby zrzutowej. Na kamizelce jest jakieś mocowanie podobno na torbę na maskę. Pytanie jaką torbę wybrać?

 

http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,506/Torba-SZYBKA-na-mask-MP-5

 

http://www.miwo-military.net/-produkty/pid,505/Torba-na-mask-MP-5

 

http://allegro.pl/torba-udawa-na-maske-mp5-wz-93-milder-i6109406323.html

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...