Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Co do wymiany części w, np. M4 Boyi. Chocby wymienic wszystkie bebechyna Systeme czy G&P to i tak to będzie wciąż Boyi. To tak jak z tymi samochodami. Można odpicowac Seicento za 15 zł tysięcy, ale to nie będzie to samo co nowe Mini, odpicowane za niewiele mniej. Czy można porównywac włoski samochodzik do "precyzji" niemieckich inżynierów? Nie wydaje mi się.

 

Coś takiego zrobiłem. Dwa lata temu kupiłem AK cymy (bo się chciałem strzelać, a nie miałem 1200 na zbyciu).

I od tamtej pory ciągle coś się w tym AK dłubie zamieniając Cymę na G&P, Systemę, G&G i inne takie. Obecnie zawiera toto może 10% Cymy w Cymie (osłona rury gazowej, język spustowy, celownik). No i jak to nazwać? Cyma? Próbowałem, rozmówca pomyślał, że się nabijam i się obraził.

 

Niedawno pojawiły się kałasze firmy Boyi-DBoys (pełen chinol), które są "metal+drewno". Popatrzyłem na to cudo i :???: strach! Toż to jakieś pilnikiem dłubane badziewie. Ale swoje 400 fps z hakiem ma i kosztuje jak to chinol, więc która z pięknych dam powie mu "nie"? Pewnie idzie jak świeże bułeczki. Musi.

 

A problem "zalew chinoli a degeneracja społeczności ASG"? Im dłużej się przyglądam, tym bardziej znosi mnie w moich opiniach w stronę ekstremistów (Thor i Foka). Ale może to zwyczajne objawy zwapnienia związanego z wiekiem. Jakby nie było, strzelanki na zaproszenie nie wywołują u mnie już fukania jako gwałt na egalitaryzmie, tylko coraz większe zrozumienie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imprezy na zaproszenie są jedynym sposobem na dobrą, bezpieczną i uczciwą zabawę, niestety nie "ukulturalnią" one całego środowiska.

Swoją drogą, to pewnego rodzaju naturalna i jedyna możliwa selekcja i pilnowanie poziomu gry, ale przez wielu może zostać źle odebrana.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z postami wyżej - jak coś jest w kryzysie to nie drogie repliki tylko uczestnik, który został połechtany po czole przez 16 latka z 500fps.

http://www.wmasg.pl/artykuly/felietony/14/...bywaj!/127/

 

IMO (zresztą napisałem to i w komentarzu tam) Warto oddolnie przeforsować "standardowe" ograniczenia, które będą korzystne dla tej zabawy. Jak najbardziej nie wszyscy będą się do nich stosować, ale w punkcie w którym większość dużych zlotów będzie pisać "standartowe ograniczenia FPS", wiedząc że i tak wszyscy znają tą konwencję i znają limity na pamięć, sprawa będzie wygrana. Stanie się to normą.

 

Ktoś będzie chciał to może tak jak niektóre grupy w Korei nawalać 500+ bez ograniczeń i ochrony i kończyć z bliznami. Jednak przyzwolenie na takie zagrania jako norma - może się skończyć (przy ciągłym wzroście mocy) - "wspaniałym" rozwiązaniem problemu przez sejm. Straci kilka osób po oku i wprowadzą limit 200fps i rejestracje...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

A może właśnie warto by było wyjść z tym naprzeciw decyzjom władz. Może od nas samych (czyli airsoftowców) powinna wyjść inicjatywa tego aby AS był w Polsce rejestrowany. Przecież i tak nie można wymagać od wszystkich, którzy zaczynają się bawić w AS przestrzegania zasad z tej prostej przyczyny, że w chwili obecnej nowi gracze nie rekrutują się już spośród znajomych graczy, lecz często dzieje się to na zasadzie fascynacji małoletnich komandosów bronią itd. Kiedyś, jeśli ktoś zaczynał się interesować AS przez swojego znajomego, to nabywał od niego wiedzę co można robić na strzelankach, a czego nie, ile można mieć fps-ów, jakie są niepisane zasady etykiety w polskim AS itd.

Od kiedy zaczął się zalew chinoli i na strzelankach zaczęło się pojawiać coraz więcej dzieciaków w nie wyposażonych, lub po prostu organizują one własne imprezy AS pod hasłem "nie strzelam się w goglach bo jestem twardzielem", zaczęła się też dyskusja nad tym, że kiedy nie daj Boże zdarzy się wypadek, to na środowisko AS zacznie się nagonka TVN-u, Faktu itd i nasze hobby zostanie obłożone szeregiem zakazów i nakazów.

Wielu osobom nie podoba się pomysł rejestracji replik i formalizowania AS w Polsce. Jednak moim zdaniem, lepiej byłoby nałożyć np. na sprzedawców obowiązek weryfikacji i rejestracji kupujących. Dlaczego ? Dlatego, że jeśli cokolwiek by się zdarzyło, to nie byłaby to wina "bliżej nieokreślonej społeczności polskiego AS" lecz nieuczciwego sprzedawcy który, sprzedał replikę osobie niepełnoletniej i z tego tytułu ponosiłby konsekwencje prawne. Nie chodzi mi tu o unikanie odpowiedzialności, a o sformalizowanie AS, aby nikt nie mógł potem wprowadzić jakichś zapisów prawnych nie mających nic wspólnego z rzeczywistością airsoftu (można by to nazwać rodzajem działań uprzedzających ;-) ).

Myślę, że w przypadku wprowadzenia obostrzeń np. wiekowych i konieczności rejestracji replik (nawet nie tych istniejących, a nawet tylko nowo kupowanych), to i bardzo szybko skończyłby się cały chłam na Allegro, a środowisko AS znów stało by się "elitarną społecznością" (tak, jestem za tym, żeby AS był elitarny i żebym nie musiał obawiać się bachorów strzelających 500 fps-ami zza winkla).

Jednak i tak w celu wprowadzenia jakichkolwiek odgórnych przepisów dotyczących AS potrzebne byłoby założenie ogólnopolskiego stowarzyszenia AS, a to jak już wiemy było przerabiane nie raz i nie dwa... i tu koło się zamyka, no ale cóż, taka już nasza Polska natura: gdzie dwóch polaków, tam trzy zdania ;-) .

 

Pozdrawiam

Sobczaq

Link to post
Share on other sites

Sobczaq - według Twojego myślenia, to ja nie mógłbym dziś kupić repliki. Za dwa miesiące kończę 16 lat. Od dwóch lat strzelam i nie odwaliłem żadnego numeru. I takich jak ja w Polsce może być tysiące. Czemu wszyscy z winy wieku, jak i niedojrzałości swoich rówieśników ma za to płacić ? To może kartoteki pozakładajmy ;)

Link to post
Share on other sites

Choćby dlatego, że osiągasz pełnoletność w wieku ustalonym "odgórnie" i nikogo nie obchodzi czy masz 16 lat i jesteś poważny czy nie, jak nie skończysz 18, to nie dostaniesz "stałego dowodu osobistego". Może napisz do prezydenta albo do premiera i zapytaj dlaczego skoro jesteś taki dojrzały nie możesz być pełnoletni już teraz... Kolejny małolat który czuje się urażony że jest młody... :wink:

Link to post
Share on other sites

Nie przesadzajmy. Nie czuje się urażony, jak to określiłeś, że jestem młody, a raczej z faktu, że skoro jestem młody (czyt. niepełnoletni) to nie mogę uprawiać ASG. Po prostu uważam że szufladkowanie jest nie w porządku wobec tych którzy się do tego nie kwalifikują.

 

Podejście wielu osób jest takie, że próg powinien wynosić 18+. I kropka. Okej, szanuję to. Po prostu jak chce to zorganizuje strzelankę 18+, kłócić się nie będę, to jego zasady, jego sprawa, jego podejście. Piszemy tu o tym, więc dyskutujmy a nie atakujmy siebie nawzajem.

Link to post
Share on other sites

Nie przesadzajmy. Nie czuje się urażony, jak to określiłeś, że jestem młody, a raczej z faktu, że skoro jestem młody (czyt. niepełnoletni) to nie mogę uprawiać ASG. Po prostu uważam że szufladkowanie jest nie w porządku wobec tych którzy się do tego nie kwalifikują.

No tak. Sprzedawcy w sklepie nie chcąc sprzedac piwa i fajek odpowiedzialnemu nieletniemu dyskryminują go przez głupich kolegów?? A moze są inne przyczyny tego faktu??

 

Podejście wielu osób jest takie, że próg powinien wynosić 18+. I kropka. Okej, szanuję to. Po prostu jak chce to zorganizuje strzelankę 18+, kłócić się nie będę, to jego zasady, jego sprawa, jego podejście. Piszemy tu o tym, więc dyskutujmy a nie atakujmy siebie nawzajem.

Bo od 18 roku życia masz pełnie praw obywatelskich z całym dobrodziejstwem inwentarza. Zreszta pojawia się też trend organizowania spotkań prywatnie dla zaproszonych znajomych bo nie odpowiadaja im ludzie ze "środowiska". Zbyt duzo ludzi i tym samym zbyt dużo kwasów co powoduje że srodowisko naturalnie się dzieli na własne "nisze ekologiczne".

Link to post
Share on other sites

Wiadomą prawdą jest, że jeśli coś jest dostępne dla wszystkich to zaczyna się "owczy pęd", czyli wszyscy chcą byc trendi, dżezi i w ogóle Fundacja Polsat. Inna sprawa jeśli są to ludzi,którzy hmm... powiedzmy zasięgną wiedzy i języka, a inna gdy do replik dopadają małolaty świeżo po ukończeniu Call of Duty czy innego shootera. Bo oni grali w to i w tamto. Ale znowu offtop. Pardon.

 

"nazywam się Jaśu, mam 13 lat. Mam replike Kolt KoMMando z Tanich militariuw. Mam też CIRASA od tajwanguna za 150 zł. Rekonstruuje Delta FOrce i szukam timu"

 

Niby durny i głupi przykład, ale jakże wymowny. Kwestie ograniczenia wiekowego airsoftowców, czy chocby poruszone wyżej pomysły względem sklepów "osobom niepełnoletnim replik nie sprzedajemy", są niezwykle istotne dla naszego (czyt airsoftu w Polsce) społeczeństwa.

Nikt nie chce czytac w "ogłoszeniach" o ww Jaśu i jego OMG D37T4!!! rekonstrukcji.

Nie dziwi więc stanowisko wielu "starych" wyjadaczy. Mając wylew takiego czegoś, oraz przykłady bezmyślności wielu młodych osób przed oczami można miec naprawdę dośc.

 

Tu dochodzimy do drugiej kwestii, a mianowicie pretensji "nieletnich" airsoftowców. Wiadomym jest, że zakazany owoc kusi, zwłaszcza jeśli się go już skosztowało. Jednak twierdzenie "dyskryminujecie nas, bo jesteśmy młodzi, czy mamy repliki made in china" jest błędne. Młodzi adepci airsoftu nie widzą, że tak naprawdę środowisko, dążąc do ustalenia pewnych norm, w tym może i prawnych, stara się zapewnic sobie nie tylko przetrwanie, ale również względny spokój, oraz bezpieczeństwo "graczy".

TAK MŁODZIEŻY!! Możecie se narzekac, ale prawda jest taka, że nie chodzi o to ile macie lat, ale o to, ze "nowi" (dosłownie) mają znikome pojęcie o ochronie oczu itp, a ich jedynymi pytaniami są pytania w dziale dla zielonych w stylu "co wybrac", "jaka giwera najlepsza" i "jak stuningowac do 57453 fpsów mojego gaziaka".

 

Jeśli ktoś ma 15-16 lat i BAAAARDZO ciągnie go do airsoftu to przepości te dwa - trzy lata, pozbiera info, kase, wyrobi sobie znajomości i gdy osiągnie wiek odpowiedni stanie w szranki jako godny przeciwnik.

 

Takie jest moje zdanie. Można się z nim nie zgadzac, ale debata musi trwac.

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites
TAK MŁODZIEŻY!! Możecie se narzekac, ale prawda jest taka, że nie chodzi o to ile macie lat, ale o to, ze "nowi" (dosłownie) mają znikome pojęcie o ochronie oczu itp, a ich jedynymi pytaniami są pytania w dziale dla zielonych w stylu "co wybrac", "jaka giwera najlepsza" i "jak stuningowac do 57453 fpsów mojego gaziaka".

 

Znowu szufladkowanie. Od tego jest forum żeby zadac pytania, szczerze też denerwują mnie FyP0wIeDzI Pok3MonUFf , takie jak podałeś w swoich przykładach. Jednakże są i tacy którzy przed wyjściem w teren czytają fora, szukają informacji i wiedzą co wolno a czego nie, wiedzą też że bez ochrony oczu nikt ich do zabawy nie dopuści.

 

Nie dziwi więc stanowisko wielu "starych" wyjadaczy. Mając wylew takiego czegoś, oraz przykłady bezmyślności wielu młodych osób przed oczami można miec naprawdę dośc.

 

 

Ale uwierz mi że mnie też nie. Znam osoby w swoim wieku które dziecinnością i nieodpowiedzialnością też dobijają. Ale znam też "starych wyjadaczy" którzy robią rzeczy tak nieodpowiedzialne jakich jeszcze nigdy nie robili "młodzi".

 

Zdań na ten temat jest ogromna ilośc. Ja osobiście uważam, że nie należy zamykać "młodych' w stereotypie niedojrzałosci i potencjalnego zagrożenia dla starszych graczy. Nie tylko dlatego że trafiają się tacy którzy niczym nie zawinili i wykazują się dojrzałością.

Link to post
Share on other sites

Nie, nie należy ich zamykać w stereotypach, lecz w szkołach z internatami, gdzie jedyną rozrywką jest czytanie klasyków greckich w oryginale.

A tak na serio: oczywiście, że wiek nie jest absolutnym wyznacznikiem odpowiedzialności i innych pożądanych w AS cech, ale w świetle prawa przyjęte jest, że pełnoletnim jest się po ukończeniu 18 roku życia i dopiero wtedy masz kompletną dowolność jeśli chodzi o podejmowanie decyzji względem własnej osoby i przede wszystkim ponoszenie odpowiedzialności za te decyzje. Jasne, są osoby mniej i bardziej dojrzałe bez względu na wiek, ale jeśli już mówimy o formalizowaniu AS, to w świetle prawa powinien on być po prostu dostępny dla osób pełnoletnich. Czemu ? Temu, że tak jest przyjęte. Widzisz inne rozwiązanie ? Ja nie. Bo jak inaczej sobie to wyobrażasz - że np. każdy musiał by przejść przez komisję weryfikacyjną oceniającą subiektywnie poziom odpowiedzialności jakiegoś 15 latka chcącego bawić się w AS ?

Oczywiście, są też osoby niepełnoletnie, strzelające się z "renomowanymi teamami", ale nie jest ich znów tak wiele, a to, że są w takim teamie, jest skutkiem przejścia, powiedzmy swego rodzaju nieformalnej weryfikacji. Ale w świetle prawa to i tak nic nie zmienia. Mówiąc o formalizacji AS w Polsce, chodzi mi o to, żeby odbyło się to po naszej, wspólnej myśli, a nie zostało ograniczone przepisami prawnymi, stworzonymi przez ludzi nie mających o tym pojęcia.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...