Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Optyka dla snajpera


Recommended Posts

W uzpełnieniu rozmowy o małej lunecie Tokyo Marui zamieszczam fotke.

Widać na niej różnicę wymiarów w porównoniu z Leapersem 1,5-4x44, która jest średniej wielkości lunetą.

Oczywiście ta na SL-ce ma zamontowany sunshider ale można się wykapować w skali optyki:

 

p1220610h.th.jpg

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites
  • Replies 638
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

przy pomocy lunety na snajpie - ale jest to bardziej wypatrywanie innego snajpera w ghillie lub zamaskowanych graczy na dystansie kilkudziesięciu metrów.

Dla mnie istotne jest jeszcze rozróżnienie kamo. Z kilkudziesięciu metrów oczywiście widzisz, że ktoś jest w "tamtych krzakach" Ale dobra luneta pomaga odpowiedzieć "wróg czy przyjaciel". Co lornetki, to aby jej użyć należy:

- odłożyć replikę

- wyjąć lornetkę

- przystawić lornetkę do oczu

- znaleźć cel obserwacji

- w razie namierzenia wroga odłożyć lornetkę

- wziąć do ręki replikę

- wycelować w to samo miejsce co wcześniej lornetką

- strzelić

 

A lunetą przyczepioną do repliki mogę spokojnie oglądać przedpole i strzelić w razie wykrycia wroga

Link to post
Share on other sites

Widzę ucichło... Po ostatniej strzelance zacząłem się zastanawiać czy nie zmienić lunety w przyszłym miesiącu (po wypłacie). Myślałem nad kupnem jakiejś lunety z tzw siatką. Ponoć bywa przydatna. Moja niestety ma kiepskiego zooma przez co nie raz utrudnia mi życie kiedy chcę trafiać z dalszych odległości. Podpowiedzcie jakich lunet używacie i jakie polecacie. Fajnie by było gdybyście mogli wrzucać widok z lunety (celownik) na świat :) Nad granicą w cenie jeszcze nie myślałem, chodzi mi po prostu o coś praktycznego, dobrego jakościowo ale bez przesady - w końcu strzelam na ok 100m a nie 1000.

Z poważaniem

yakuz

Link to post
Share on other sites

Każda luneta celownicza ma siatkę...

 

To wiem. Tylko jedne mają bardziej te siatki praktyczne inne mniej. W mojej jest sam tzw krzyż. Widziałem lunetę która miała więcej podziałów i dzięki której łatwiej było wycelować w cel dzięki dodatkowym "poziomom" czy jak to nazwać.

Link to post
Share on other sites

do wyboru do koloru, kilka podstawowych typów :

Different-Cross-Hair-Reticles.png

 

Oczywiście jest sporo wariacji każdego typu, oraz siatki całkowicie inne.

W pospie mam teraz coś najbardziej zbliżonego do German Reticle, nie ma może kropek do poprawek, ale widać fajnie wszelkie odchyłki toru lotu kulki.

Link to post
Share on other sites

Ciekawy i precyzyjny krzyżnitek mają lunety Optisan z serii Viper ( rysunek na dole strony ):

http://www.ebay.co.uk/itm/MTC-Optisan-Viper-4-16x50IR-Side-Parallax-SCB-Scope-/280729535141

 

Miałem kiedyś taką założoną na DSR ( w galerii mojego profilu ).

To dobra optyka i pasuje wizualnie do dużych giwer.

Krzyżnitek jest bardzo delikatny i pomimo wielu kresek nie zaburza obrazu - ale nieprzydatny raczej.. ;)

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

Poczytałem sporo stron i powiem szczerze mam mętlik w głowie. Jedyny mój wniosek póki co to taki, że nie opłaci się kupować lunety za 1000zł do asg. Chińczyki z tego co piszecie w zupełności wystarczają. Będę musiał wybrać i porównać kilka modeli i podjąć wybór bo lunet do wyboru jest tak wiele, że się nie wie gdzie oczy wsadzić.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Yakuz będziesz w okolicach Żor to daj znać

Tego akurat mam zamiar pozbyć się w najbliższym czasie ;)

http://imageshack.us/f/855/img0472ly.jpg/

3,5-10 x 40,mild dot i co dziwne..podświetlana jest tylko środkowa część siatki (tylko cienkie linie z dotami) Co za tym idzie -przy włączonym na max podświetleniu nie świeci całe wnętrze lunety jak w innych czinkczikach

Przy okazji obkukasz sobie bloga 3-12 50 (mam go na l96)

Link to post
Share on other sites

Blogaska można łyknąć, niezły przykład dolnej półki celowników.

 

Siatka celownika ma spełnić pewną bardzo ważną funkcję. Jak ktoś bierze to do łapy na zasadzie "daj se strzelić" to ma mu stawać jaki to właściciel musi być pro skoro jego siatka ma tyle kreseczek, kropeczek i kółek :D. Jak dorzuci do tego takie zwroty jak MOA, minuta kątowa, cal na 100 jardów, śpt i ctc to już w ogóle szczyt profesjonalizmu.

Link to post
Share on other sites

@Lambert

to co podałeś, fajne - zapewne wariacja siatki typu Modern Rangerfinding.

 

 

A co powiecie na jej temat http://allegro.pl/lu...2971366955.html

 

 

A ja myślę że nie ma sensu przepłacać i na replikę wystarczy taki model http://www.bestgun.p...sion-p-385.html

oczywiście że wystarczy, byle spełniała podstawowe parametry (działająca regulacja, dobre światło, małe błędy i brak rażących nieostrości) na standard picantinny czy weaver macie chłopaki ogromny wybór, więc faktycznie nie ma co sie rzucać na lunety do broni ostrej, dobre i sprawdzone kopie wystarczą.

 

Rusofile nie mają jednak lekko - kopie pso-1 są mizerne, a poza nimi z bocznym zintegrowanym montażem są jedynie lunety do ostrej. Są oczywiście montaże boczne (kopie i oryginały) z picantinny, ale to już nie to.....

Link to post
Share on other sites

Pod nazwą Rangefinding występuje często coś takiego:

Rangefinding.jpg

 

To co znalazł Lambert to SCB:

http://www.mtcoptics.co.uk/mtcRets.htm

A mi oczywiście najbardziej z tego podoba się Advanced Mil Dot :icon_smile:

 

Jeśli jesteśmy już przy siatkach. Istnieje coś takiego jak "true MilDot". Opisane jest tutaj lejpiej niż samemu bym próbował wytłumaczyć:

http://bron.iweb.pl/...e9019a6bc6d5f24

 

Teraz pytanie. Czy są lunety dla których "true MilDot" jest dla każdego powiększenia?

Edited by Aurendil
Link to post
Share on other sites

Aurendil, siatka którą podałeś występuje chyba wyłącznie w COD MW i chińskim badziewiu :icon_biggrin:. Nie spotkałem jej nigdy w niczym firmowym.

 

Zależy na którym planie masz siatkę.

nie no w super hiper lupkach tesco występuje, nawet podświetlane we 2 kolorkach.

 

Mi sie taka siatka marzy... ;p

 

220px-F4960-reticle.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...