Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Optyka dla snajpera


Recommended Posts

  • Replies 638
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A właśnie, że ważne! :icon_wink:

 

Pozdrawiam,

Lambert

1' Trafił mnie snajper, miał lunetę 4x20 jak ołówek lub brak optyki - aaa to się nie przyznaję, bo i tak nie widzi gdzie trafił.

2' Trafił mnie snajper, ma optykę dłuższą i 2x cięższą od repliki, pewnie z 90m może przeczytać metki wystające z munduru... a to muszę się przyznać, bo jeszcze zoom podkręci, mój pesel przeczyta z dowodu i na forum wrzuci....

Link to post
Share on other sites

Lans przede wszystkim. Szczególnie u snajpera :icon_mrgreen:

Z drugiej strony już nieraz pisano że w warunkach airsoftowych powiększenie do 4x zupełnie wystarczy, acz jak takowy ołówek będzie wyglądał na snajperce. Wyglądająca luneta to przecież wisienka na snajperkowym torcie.

 

A z drugiej strony drugiej strony jeżeli komuś zamarzy się dobra jakość szkła to lepiej będzie poszperać na forach myśliwskich gdzie można trafić w przyzwoitych cenach stare szkła myśliwskie. Może nie będą miału proubertaktycznych siatek celowniczych, ale jakością obrazu to daleko w tyle pozostawiają chińskie wyroby.

Link to post
Share on other sites

Dobra, a teraz już całkiem poważnie;

 

1. Kwestia optyki:

 

Jak zawsze tak i tu głównym kryterium są nasze preferencje.

Przy rzeczywistym zasięgu replik ASG jakość optyki jest sprawą drugorzędną - co jednak nie oznacza, że nie ma znaczenia.

Ma, ale bardziej dla naszego samopoczucia. Wpłuwu bezpośredniego na celność strzału mieć nie będzie.

Powiększenie obrazu wpisuje z jednej strony w nasze preferencje ale też odzwierciedla charakter gry.

Dla strzelających z daleka i do raczej statycznych celów duże powiekszenie ( pow. 4x ) będzie lepsze ponieważ łatwiej rozpoznać cel, nawet jego fragment. Widać też ładnie trafienia co w połączeniu z zdziwioną miną fraga dostarcza miłych wspomnień z akcji.

Z drugiej strony, kiedy gramy dynamicznie a cele pojawiają się w krótkich sekwencjach czasu i w różnych miejscach, duży zoom przeszkadza. Ja do takich rozgrywek używam AEGów z optyką o bardzo małym powiększeniu ( 1-3x ). Paralaksa w grze dynamicznej to coś o czym w ogóle możemy nie rozmawiać. Przy strzelaniu na 90 m w zasadzie ma znaczenie ale słaba powtarzalność strzałów naszymi kulkami i ich podatność na podmuchy wiatru też eliminują konieczność jej ustawiania.

 

Za to jakość obrazu, czyli brak zniekształceń, czystość i ostrość zawsze będzie miał znaczenie.

Nie mniej.. hmm, nie dajmy się zwaryjować. :icon_smile:

 

2. Sprawa lansu:

 

Wcale nie jest tak a wręcz jest zupełnie inaczej jeśli chodzi o ten lans wśród snajperów.

Jestem przekonany, że nie dorównujemy tu szturmowcom, zwłaszcza tym wszystkim wyszpejowanym operatorom ( to słowo już chyba zawsze będzie mnie bawiło :icon_wink: ), często w kontraktowych fatałaszkach z "ostrą" optyką, prawdziwymi sunfire'ami i całą gamą bardzo kosztownych ładownic i magazynków, w massivach z efektownymi dodatkami.

Kosztownych i zupełnie niepotrzebnych w ersofcie.

 

My, jeśli już na coś wydajemy kasę to poza drogimi częściami do upgrade'u są to jedynie lunety i to nie zawsze.

Prawie nigdy nie obwieszamy się tym wszystkim co tak ładnie wygląda na fotkach, których zwłaszcza ostatnio nie brakuje. Dzieje się tak z prostej przyczyny, jak wspomniał sebolek - i tak by nie było tego widać! :icon_wink:

 

Zatem, opowieści o wyjątkowym lansie wśród snajperów można śmiało schować między bajki, Arend.

 

Pozdrawiam,

Lambert

Edited by Lambert
Link to post
Share on other sites

Lans w naszym środowisku gra oczywiście wielką rolę (zarówno u snajperów ja ki taktycznych innych) ale nie o to mi chodziło. Wielkie snajperskie wiosło zdecydowanie śmiesznie wygląda z lunetą dedykowaną na karabinek. Tak samo karabinek będzie wyglądał idiotycznie z wielką lunetą dedykowaną na snajperkę.

Link to post
Share on other sites

Wielkie snajperskie wiosło zdecydowanie śmiesznie wygląda z lunetą dedykowaną na karabinek. Tak samo karabinek będzie wyglądał idiotycznie z wielką lunetą dedykowaną na snajperkę.

 

Od siebie dodam,że nawet wiosło ze zbyt dużą optyką wygląda śmiesznie. Miałem taką o obiektywie 56mm na SWD i wyglądało to jak szperacz.na miotle. Co ciekawe po przełożeniu na L96 wyglądało jeszcze idiotyczniej mimo,że Lka jest masywniejsza. Teraz na Lce mam lunetkę 40mm z tubusem i według Mnie wygląda spoko.Za to innym wydaje się za mała :]

A szpej i lans? Lansem snajpera jest karabin i lekki lecz potrzebny szpej zamaskowany tak by nie wyróżniał się w otoczeniu,a był pod ręką. Jak nie mam racji to poprawcie :icon_wink:

Link to post
Share on other sites

BlackShaman - 56stka nie jest za duża :) tylko przyzwyczailiśmy się do rosyjskiej wersji SWD. Zobacz co zakładają dziś np. Serbowie http://www.armyrecognition.com/forum/viewtopic.php?t=1124 lub będą Rosjanie http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10989 . Ja używam 56stki (3-9) niezależnie czy będzie to Barrett, Sar czy Emka - wygląda zaje...szczo :) . Do tego to co dla nas powinno być najważniejsze w lunecie - zbiera dużo światła i daje duże pole obserwacji . Mam też oczywiście maleństwo w postaci 4x32 ale tej używam tylko do strzelań do celu - w walce nie pomaga :)

A co do lansu - snajper musi być wylasowany - replika poprawiana ręcznie pilikiem po nocach, a ghille obowiązkowo z juty. Tak aby koledzy wiedzieli, że nie ma przebacz - i jak wejdziesz pod ogień profesjonalisty to będzie bolało :) (kurcze ... nie mam żadnej z tych rzeczy :( )

Link to post
Share on other sites

Duży obiektyw z przodu nie daje szerokiego pola widzenia,tylko okular w lunecie,tak jak w astronomii,możemy mieć mały teleskop z okularem dej samej ogniskowej z polem widzenia 40* a możemy dać ten sam zestaw z okularem z polem 80 * i mamy większe pole widzenia.A czy obiektyw ma 40 mm czy 56 mm to przy budżetowej optyce niewiele nam da.

Link to post
Share on other sites

Skejter - to pewnie prawda co piszesz, natomiast weź pod uwagę, że mówiąc "po swojsku" powiększenie jakie podałem ( 3-9 ) daje dobre pole widzenia, bo te zależne jest od powiększenia,(Czyli na 100m im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia). Do tego ważna dla mnie jest tzw liczba zmierzchowa, czyli przydatność lunety przy słabym świetle- to pierwiastek kwadratowy np. z 3x56 Daje nam liczbę 13,0. Jak zwiększymy powiększenie liczba ta wzrośnie. Przyjmuje się że dla obserwacji dziennych liczba ta nie przekracza 15ki. Dla obserwacji o zmierzchu liczba ta musi być wyższa. Daje nam to większą uniwersalność użycia np. o zmierzchu lub w zacienionym terenie zabudowanym. Ale nastawna 40tka też będzie ok - budżetowa naturalnie:). Jest jeszcze parę wyznaczników, jak transmisja światła, odstęp od źrenicy itd. ale nie jesteśmy myśliwymi i realny celowany strzał to max ok 80m , a do tego nie potrzeba lunety za tysiaka, albo więcej.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Dlaczego zbyt dużo pytań? Czego nie mogę znaleźć to o to pytam, poza tym wolę się najpierw dowiedzieć, a później działać, niż odwrotnie. Dla przykładu zmarnowałbym 150zł na cylinder, który w wersji gazowej i tak jest (chyba) niepotrzebny.

 

W sumie to taka luneta kosztuje mniej więcej tyle ile chciałem przeznaczyć na lunetę + kolimator, a może i rzeczywiście będzie to lepsze. Kolimator zawsze daje te +50 to lansu no ale zawsze można go później dokupić albo w ogóle nie kupować.

 

Edit: o takie coś? http://www.airguns.pl/optyka-delta-optical-classic-3-9x40

Edited by Elektrycerz
Link to post
Share on other sites

Pany, jak dokładnie obniżyć montaż lunety w swd? Wiem, że przełożyć szynę pod montaż, ale nie idzie tego złapać. Robiliście to standardowymi śrubami, czy jakoś inaczej?

 

Lekko dłuższe, dawałem jeszcze podkładki pomiędzy montaż a szynę. Stockowe śrubki mogą być za tycie. tyle, że pewnie wpadłeś, że gwint jest na montażu, więc od spodu przykręcamy.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Nie mogę edytować

Da się jakoś przekrzywić lunetę przód w dół, tył do góry? Bo dzisiaj jak ustawiałem lunetę do lufy, to na dystansie 50m aby trafić w cel (pokrywa od śmietnika) musiałem dobre 1,5 metra nad pokrywę walić. Hopek dobrze ustawiony, wina tylko lunety.

 

Replika SWD, montaż dwuczęściowy niski.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...