Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak strzelać z gaziaków prawie za darmo...


Recommended Posts

Pytanie: butle bernzomatica/colemana - ktoś, coś?

 

Kupiłem kilka za granicą... i tak wypada dużo taniej niż gg, ale wolałbym znaleźć w Polsce.

 

Pytałem w castoramie to powiedzieli, że nie sprowadzają już propanu w butlach tego typu. W duże butle nie chcę mi się bawić, mam już jedną 11'tkę z propanem-butanem w domu i mi starczy.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites
  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam,

 

odświeżę trochę temat.

 

Mam takie pytanie: czy jest jakiś sposób na przetoczenie green gazu z dużej butli 1L do pojemnika 100ml, który można zabrać w ładownicę?

 

Czy tylko napełnienie z butli turystycznej wchodzi w grę?

 

Nikt nie przetacza green gazu z pojemników 500 ml lub 1000 ml do 100 ml, żeby nie targać ze sobą dużej butli na strzelance?

Edited by Foton
Link to post
Share on other sites

 

Przejściówka. Napełniasz do 60-80%, wagi gazu, którą miałeś na początku. Generalnie pojemniki na GG są jednorazowe, więc... pamiętaj o tym. Jeśli dobrze pamiętam to ten facet miał też takie przejścióweczki na sprzedaż.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Dziekuje. Chociaz ten film widzialem. Chodzi mi o przetoczenie gazu z duzej butli do malutkiej ktora zabralbym w ladownice (np. 100 ml) i nosil w ladownicy jako zapas gazu na wypadek jakby trzeba bylo dobic.

 

Z tego wnioskuje ze nie da sie tego zrobic i pozostaje malutki pojemnik napelnic tylko i wylacznie z butli turystycznej. Albo kupic 1-2 szt i uzywac wylacznie jako backup na strzelankach bo przy zmiennych respach noszenie butli gg 1100 ml jednak jest malo poreczne.

 

Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.

Pozdrawiam

Edited by Foton
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Jak to w końcu jest z tym nabijaniem pojemników po green gas? Z zachowaniem rozsądku można nabijać? Z butlą 11kg i małą turystyczną sobie poradzę, ale co dalej aby nabijać magi? Jest jakaś alternatywa dla adapteru Madbulla? Czy adapter Madbull pasuje na butlę turystyczną? Niestety zdjęć w wątku już nie ma a stare linki powygasały...

Link to post
Share on other sites

Adapter madbulla ma gwint dostosowany do butli turystycznych 453g typu coleman.

 

To zupełnie różne gwinty. W castoramie masz mapp do palników- to gwint do adaptera madbulla.

 

Nabijanie butli jednorazowego użytku ma pewne ryzyko. Zważ pełną i pustą. Oblicz wagę samego gazu i napelnij do 70% tej wagi. Jeśli już się zdecydujesz to lepiej byś nie przekraczał tego limitu...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam, chce zacząć korzystać z propanu no i krótkie pytanko co będę jeszcze potrzebował oprócz butli - bo ta juz mam, jest to butla turystyczna 1 kg. Wiem ze potrzebuje jeszcze adaptera. Cos jeszcze ? Czy nie bedzie potrzebna jakas przejsciowka do przykrecenia adaptera do butli ? no i pytanko o sam adapter. Mysle nad madbullem - tym z portem na silikon. Czy ktos moglby taki wykonc ? ktos zna kogos takiego ?

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Witam, poniżej przedstawiam swój zestaw do zasilania mojej HK416 od UMAREXA Propanem. Klasyczna butla Colemana z

1. klasyczna butla Colemana z gwintem 1", kupiona w internecie

2. wężyk zakończony gwintem mała butla turystyczna <-> duża butla turystyczna od podlinkowanego wcześniej szeryfa54

3. adapter z gwintu 1" na małą butle od szeryfa54 - dzięki temu mogę napełniać Colemana z butli 11kg, którą trzymam na działce (propan sprzedawany jest wyłącznie w butlach 11kg)

4. adapter z dużej butli na mała z allegro - dzięki czemu mogę napełniać Colemana z butli 3kg którą trzymam w piwnicy

6. Adapter MadBulla do ładowania magów

5. palnik MilTeca z adapterem na małą butle turystyczną - dzięki temu mogę używać swojego paliwa do repliki również do podgrzewania grochówki na MA...

 

28458809_1806097953017389_455707008_n.jpg

 

Myślę, że to pomoże przyszłym gaziakowcom. Dodam tylko, że koszt całego zestawu wyszedł coś koło 400zł. Butla na wymiane 11Kg z propanem kosztuje jakieś 50-80zł - za 27 litrów! Wychodzi jakoś 20 razy taniej od GG.

 

Wszystko byłoby fajnie gdyby to działało... Niestety do żadnego magazynka nie mogę przelać więcej jak 5g gazu... Wymieniłem już adapter MadBulla na jakiś plastikowy, 7 magów od HK416 oraz jeden od HK45 nie przyjmuje więcej. Rozmawiałem ze wspominanym już szeryfem54 (polecam gościa wszystko chętnie wytłumaczy i pogada) telefonicznie i w związku z tym że na oryginalnym gazie od Colemana wszystko było ok to wymieniłem butle 11kg z propanem u innego dostawcy. Niestety po dzisiejszych testach okazuje się że nie mogę nabić magazynków. Ktoś ma jakiś pomysł? Wszystko wskazuje mimo wszystko na gaz, zapłaciłem za niego 50zł, czy to może być jakiś inny propan, bo bez wątpienia jest to propan? I z góry uprzedzam pytanie, tak przy ładowaniu magów odwracam butle, mag na dole butla u góry. Proszę o pomoc gdyż MA2018 zbliża się wielkimi krokami :))

Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewny, ale butle do kuchenek nabijane są mieszanką propan-butanu, podczas gdy green gas to w mniejszym lub większym stopniu czysty propan, który ma wyższe ciśnienie. Ja tam sobie ten temat darowałem, bo śmierdzi... dosłownie.

Wolałem zasilania na co2, n2o czy hpa.

Link to post
Share on other sites

Ja używałem takiego propanu: https://www.homedepo...61479/300870607

był odpowiednikiem redgazu, czyli w zasadzie tylko do wytrzymałych replik gbb. Kiedyś był dostępny w castoramie itp, tylko coś zmienili w przepisach i zakaz importu na to wszedł. A skzoda, bo i do replik był świetny i farbę na rowerze można było opalić i coś w C.O. polutować.

Link to post
Share on other sites

Czysty propan spokojnie można kupić w lokalnych punktach ze skroplonym gazem. Jest droższy od propanu-butanu, ale dostępny bez problemu. Jeżeli butla kosztuje ok. 1/3 więcej niż ta z propanem-butanem to to jest to :icon_smile:

Butan jest bardziej energetyczny i tańszy, ale o wyższej temperaturze wrzenia - ok. 0 stopni. Propan ma ok. -60. Mieszają go bo i tak w domach jest cieplej i może on odparować. Gdy chłopaki zajmujący się papowaniem dachów idą na dach na mrozie, to jednak nigdy nie wezmą propanu-butanu bo im połowa nie odparuje i zostanie w butli... Są różne przypadki w których propan-butan nie jest dobry i właśnie dlatego jest też dostępny czysty propan w takich punktach - również w lato.

 

edit. Wiadomo że czysty to on nie będzie bo będzie miał dodatki zapachowe. Z czystością chodzi o to, że to nie mieszanka różnych gazów...

Edited by chemik333
Link to post
Share on other sites

Witam, poniżej przedstawiam swój zestaw do zasilania mojej HK416 od UMAREXA Propanem. Klasyczna butla Colemana z

1. klasyczna butla Colemana z gwintem 1", kupiona w internecie

2. wężyk zakończony gwintem mała butla turystyczna <-> duża butla turystyczna od podlinkowanego wcześniej szeryfa54

3. adapter z gwintu 1" na małą butle od szeryfa54 - dzięki temu mogę napełniać Colemana z butli 11kg, którą trzymam na działce (propan sprzedawany jest wyłącznie w butlach 11kg)

4. adapter z dużej butli na mała z allegro - dzięki czemu mogę napełniać Colemana z butli 3kg którą trzymam w piwnicy

6. Adapter MadBulla do ładowania magów

5. palnik MilTeca z adapterem na małą butle turystyczną - dzięki temu mogę używać swojego paliwa do repliki również do podgrzewania grochówki na MA...

 

28458809_1806097953017389_455707008_n.jpg

 

Myślę, że to pomoże przyszłym gaziakowcom. Dodam tylko, że koszt całego zestawu wyszedł coś koło 400zł. Butla na wymiane 11Kg z propanem kosztuje jakieś 50-80zł - za 27 litrów! Wychodzi jakoś 20 razy taniej od GG.

 

Wszystko byłoby fajnie gdyby to działało... Niestety do żadnego magazynka nie mogę przelać więcej jak 5g gazu... Wymieniłem już adapter MadBulla na jakiś plastikowy, 7 magów od HK416 oraz jeden od HK45 nie przyjmuje więcej. Rozmawiałem ze wspominanym już szeryfem54 (polecam gościa wszystko chętnie wytłumaczy i pogada) telefonicznie i w związku z tym że na oryginalnym gazie od Colemana wszystko było ok to wymieniłem butle 11kg z propanem u innego dostawcy. Niestety po dzisiejszych testach okazuje się że nie mogę nabić magazynków. Ktoś ma jakiś pomysł? Wszystko wskazuje mimo wszystko na gaz, zapłaciłem za niego 50zł, czy to może być jakiś inny propan, bo bez wątpienia jest to propan? I z góry uprzedzam pytanie, tak przy ładowaniu magów odwracam butle, mag na dole butla u góry. Proszę o pomoc gdyż MA2018 zbliża się wielkimi krokami :icon_smile:)

A wciskałeś zawór wylotowy w celu schłodzenia, odpowietrzenia magazynka podczas nabijania?

Link to post
Share on other sites

Hmm...jeśli chodzi o funkcję to magazynek gg w niczym nie różni się od butli, butelki gazowej, np. butli na green gaz. Spróbuj pustą butlę gazową w temp. pokojowej ok 20 kilku stopni napełnić gazem, bez odpowietrzenia. Efekt będzie mizerny. Dlatego wciśnięcie zaworu wylotowego przy nabijaniu magazynka jest wskazane, aby "odpowietrzyć" komorę, zmniejszyć ciśnienie gazu w stanie lotnym. Ale tylko na chwilę, na ok 2-3 sekundy. Powoduje to schłodzenie magazynka i "odpowietrzenie". Po schłodzeniu magazynka, gaz będzie w mniejszym stopniu się rozprężał, przez co więcej się go zmieści w komorze.

Edited by ices82
Link to post
Share on other sites

Ładuję magazynki bez żadnego odpowietrzania. Magazynki np. do M4 We mieszczą gazu na wystrzelenie 90 kul. Naciśnięcie zaworu wylotowego ma 2-3 to więcej niż potrzeba na jego całkowite opróżnienie.

 

Ok. pozostańmy przy swoich tezach. Ty nie przekonasz mnie, a ja Ciebie. Więc nie ma sensu się spierać.

Link to post
Share on other sites

Zapach gazu nie ma żadnego związku z proporcjami propanu do butanu. Czysty zarówno propan jak i butan jest bezwonny. Jednak w handlu nigdzie nie ma czystego ani propanu ani butanu poza gazami do zastosowań laboratoryjnych do syntez chemicznych (nie do palników bo taki czysty kosztuje "miliony i nikt takim nie będzie palił). Zapach zaróno tego co kupicie jako propan jak i propan-butan (w dowolnych proporcjach) zależy od tego... ile się chlapnie indykatora na etapie rozlewu. Nie można więc w żadnym wypadku traktować zapachu jako wskaźnika proporcji czy czystości zakupionej mieszanki.

 

Aż mi ochota na zakup jakiegoś gaziaka przyszła przez te rozmowy. Z gazami miałęm do czynienia głównie służbowo a nie airsoftowo heheh

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...