Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje Oporządzenia: Część Druga


Recommended Posts

  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Myślę na zrobieniem sobie oporządzenia do zielonej i wybór padł na beltkit (pas+szelki), szpej brałbym od miwo i tu nurtuje mnie jedna rzecz (jak było to można mnie śmiało obić): czy pas PT-3 lub PT-4 z szelkami ST-2 będzie dobrze (w sensie: nie będzie za mocno uwierał itp.) leżał na osobie 177cm wzorstu, 98 klatka, 86 pas, czyli dosyć szczupłej?

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Myślę na zrobieniem sobie oporządzenia do zielonej i wybór padł na beltkit (pas+szelki), szpej brałbym od miwo i tu nurtuje mnie jedna rzecz (jak było to można mnie śmiało obić): czy pas PT-3 lub PT-4 z szelkami ST-2 będzie dobrze (w sensie: nie będzie za mocno uwierał itp.) leżał na osobie 177cm wzorstu, 98 klatka, 86 pas, czyli dosyć szczupłej?

 

Nie, nie, nie! Tylko nie PT4 czy PT3 ( jeżeli chcesz system MOLLE ). Ja jeszcze cierpię przez głupotę tego rozwiązania ( na razie nie udało mi się sprzedać ). Weź PT2 i się ciesz. PT4 jest za duży i albo nosisz go na żebrach, albo przy klękaniu czujesz magazynki w przeponie. Jak wolisz.

Link to post
Share on other sites

Szpej będzie brany w systemie 25 mm to pewne. Jescze jedna kwestia- skoro pas PT-2 to czy ładownice (do eMki) będą się na nim stabilnie trzymać? Pytam, bo w kamizelce ładownica zajmuje 4 rzędy pasków, a w pasie są tylko dwa.

Link to post
Share on other sites

Witam. Mam pytanie czy Marpat ma się jakoś do Ranger green Flyye? Pytam bo na Casg jest bardziej zielony, natomiast na Zbrojowni czy Capri jest bardziej szary? Szukałem w Internecie połączenia RG i Marpat'u. Chodzi mi głównie o las.

Jeśli ten wątek był poruszany na forum to przepraszam widocznie za słabo szukałem.

Link to post
Share on other sites

W rzeczywistości MARPAT i szpeje w RG nie są łączone. Bardziej by pasowało połączenie multikanta/woodland/UCP z RG.

 

RG w warunkach naszego lasu "daje radę", chociaż na pewno można znaleźć lepsze szpeje pod kątem maskowania.

 

Do MARPATu to szybciej szpeju w woodlandzie lub Coyote Brown chyba powinieneś szukać. Dobre CB w Polsce nie jest złe - całkiem nieźle się sprawdza.

Link to post
Share on other sites

Aha wielkie dzięki. A wiesz może jak ma się zieleń OD? Czytałem na forum że też można w nim śmigać.

Piorun nie walnie ;-)

Olive Drab, pospolita oliwka się znaczy - też jest niezła, aczkolwiek są podzielone zdania na temat tego czy lepsze OD czy też RG na warunki polskie. Opinii tyle ile ludzi. Faktem jest że UCP nie nadaje się na polskie warunki, jak tego będziesz się trzymał jako wytycznej to raczej dobrze na tym wyjdziesz.

Link to post
Share on other sites

Kupiłem w Miwo Praszka pas PT3 szelki kilka ładownic i kieszeni wszystko w standardzie taśm 25 mm.

 

Mam pewien problem związany z pasem PT3. Pionowe przeszycia na tym pasie są wykonane co 60 mm. W związku z tym między każdymi dwoma elementami oporządzenia przypiętymi na tym pasie wstępuje mniejsza lub większa przerwa. Gdyby tych przerw nie było mógłbym dołożyć co najmniej jedno małe cargo i ładownicę pistoletową.

 

Moje pytania brzmią:

 

Czy warto zamówić nowy pas z przeszyciami co 37 (38 mm)?

 

Czy ktokolwiek z was posiada pas w takim wykonaniu?

 

Pytanie to zadawałem już w wątku dotyczącym Miwo Praszka. Nie doczekałem się jednak konstruktywnej odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

W związku z tym co pisał ostatni Catch na temat nowych trendów w oporządzeniu, mam pomysł jak przeorganizować swój zestaw.

Na chestrigu do 8 magazynków do broni długiej.

Na pasie: apteczka, worek na odzysk, cargo na różne rzeczy nie mieszczące się w bluzie/kurtce: racja żywności, linka, zestaw do czyszczenia broni, itd.

Opcjonalnie dodatkowo: broń krótka + zapasowy mag, manierka, nóż.

Reszta amunicji w chlebak z pasem przewieszonym przez ramię. W celu ograniczenia przemieszczani chlebak, to albo jego pasy nośne przełożone pod beltkitem, albo w jakiś inny sposób zamocowany do pasa. Żeby nie było asymetrii, to: apteczka, worek na odzysk i cargo po prawej stronie, zaś chlebak po lewej. Ewentualnie worek na odzysk zamocowany do chlebaka, żeby nie przemieszczać obciążenia z jednej strony na drugą. W wersji minimum

beltkit bez żadnych szelek.

Co o tym sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Worek na odzysk po prawej, czyli jesteś lewo ręczny?

Taki chlebak to średnie rozwiązanie, im więcej pasków przerzucanych przez ramię tym mniej wygodnie, może mały plecaczek podczepiony pod chesta, albo w ostateczności samodzielny.

 

Pas jeżeli to ma być pierwsza linia, to np. racja żywnościowa (biorąc np, zpakowane mre) będzie zbyt wielka do przenoszenia, takie coś to raczej do plecaczka/chlebaka.

Link to post
Share on other sites

Oj widzę Bren że trzeba pojaśnić bo interpretacje są niezbyt udane.

 

Chlebak czy jak to się ładnie teraz nazywa Go-bag - czy w formie małego plecaka czy torby na ramię ma właśnie mieścić te twoje żarcie, rozszerzoną apteczkę itd. Na sobie masz mieć raczej mniej rzeczy niż więcej, a na pewno mniej w ciuchach. Na pasie będzie więc minimum - krótka, odzysk, nóż/tool i ładownice, może jakaś nerka. Na cheście ładownice, jakiś dym etc. A cała reszta dobra w torebuni. W ciuchach nie będzie zbyt wielu gratów bo to raczej config z nowymi rzeczami takimi jak softshell a nie 8 kilogramowy smock.

Link to post
Share on other sites

A ja z chęcią posłucham więcej o tej nowej "fizolofii" ;) bo odnoszę wrażenie, że jest ona wymyślona pod kątem działania z pojazdów, a nie pieszo. Fachowcem nie jestem, ale... jak coś jest do wszystkiego, to...

 

Go-bag, mam wrażenie, został wymyślony po to, żeby go wozić w pojeździe, a nie nosić na plecach. Z samej swojej konstrukcji będzie mniej wygodny, niż plecak dzienny tej samej pojemności i tak samo naładowany dobrem - jedyne przewagi to właśnie łatwość upchnięcia w pojeździe i wyciągnięcia, oraz dobrania się do zawartości bez zdejmowania torby z siebie. Za to obciąża jedno ramię, i wątpię żeby miał pas biodrowy (OTOH, przy kamizelce pas biodrowy może być średnio użyteczny - nie wiem, nie próbowałem).

Dobrze mi się wydaje, czy nie :?:

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...