Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje Oporządzenia: Część Druga


Recommended Posts

Ponawiam pytanie zadane przez PsychCor3-a :

 

 

 

Nie znalazłem odpowiedzi na nie, a sam jestem ciekaw waszych uwag /rad w tym temacie.

 

W battlebelcie od Condora noszę aktualnie pas zewnętrzny Helikon Defender, poprzednio wcisnąłem tam nawet LC3 - działa to doskonale.

Na pasie mam worek na zrzut, duże poziome cargo, ładownicę na 2 magi pistoletowe i fastmaga z magazynkiem do emki. Trzyma się to bez szelek - z racji "mięsistości" i grubości pasa nic nie spadowuje i nie majta się ;)

 

Zdjęcia i szerszy opis: http://pingwiny.org/kacik-wyposazeniowy-czesc-co-masz-na-sobie-odcinek-afrati/

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mati13k

Cześć wszystkim.

 

Może ktoś się wypowie z jakąś cenną radą lub poda swoje własne rozwiązanie, a ja na tym skorzystam. Mianowicie poszukuję koncepcji oporządzenia do taktyki zielonej (najczęściej bez balistyki), na czas minimum 24 godziny, czasami dłużej. Przenosić będę 10 magazynków, wodę, żarcie, śpiwór, karimatę, inne bajery do bytowania, radio. Zastanawiałem się nad dwiema opcjami:

 

a) chest rig - plus jest taki, że mogę przenosić wygodnie nawet duży plecak, jednak często zdarza się, że plecak zostaje w bazie np. plutonu, a ja muszę działać kilka/naście godzin mobilnie, bez plecaka. Dlatego chesta musiałbym rozbudować dodatkowo o pasoszelki, co znowu sprawi, że noszenie dużego plecaka nie będzie już takie wygodne i wracamy do punktu wyjścia (wszystkiego mieć nie można)

b) jakieś większy beltkit, z wysoko noszonym plecakiem uzupełniającym. Mógłbym bez problemu zostawić plecak w bazie, a do beltkitu wrzucić wszystko potrzebne do działania, wliczając wodę, żarcie itd. Jednak jaki pas byłby sensowny? Od razu mówię, że nie mam zamiaru nosić wody na plecach (bynajmniej nie bukłaka przytroczonego do szelek). Projekty MIWO jakoś mnie nie zachwycają, może DFLCS lub coś na ten wzór byłoby sensowne?

 

 

Macie jakieś za i przeciw co do w/w punktów? Może jakieś rady, własne spostrzeżenia?

Edited by Mati13k
Link to post
Share on other sites

Tja, koncepcja brytyjska: marching order (duży plecak ze wszystkim czego potrzebujesz na długi pobyt w terenie. Zostaje w obozie, kiedy tylko można), fighting order (oporządzenie plus mały plecak, na 12-24h poza obozem) i assault order (absolutne minimum, na kilka godzin poza obozem).

Link to post
Share on other sites

Dodałbym do brytyjskiej koncepcji prostą zależność- im dłużej ma trwać sam marsz i im cięższy ma być sam plecak- tym bardziej skłaniałbym się w stronę chesta (w sumie tylko ze względu na pas biodrowy). Jeśli natomiast same działania z bazy mają zabierać więcej czasu- bardziej beltkit. No chyba że obowiązkowo musi być camel a nie manierka/naglenka, wtedy siedzę cicho.

Link to post
Share on other sites

Jasne, chodzi mi o fakt że często pojawia się na forum opinia że wyjście na kilka godzin do lasu bez 3 litrów na plecach to samobójstwo. Ostatnio uskuteczniałem zestaw: camel w plecaku, a litrowa manierka na pasie. Może na środek lata nie wystarczy, ale na razie 8 godzin poza bazą wyszło na spokojnie.

Link to post
Share on other sites

Zużycie wody to mimo wszystko sprawa indywidualna. Ja pijam dużo - na zwykłe yebanki muszę mieć pełnego, trzylitrowego camela. A i to czasem braknie. Znam jednak ludzi, którzy zaspokajają się wtedy - i to z zapasem - półlitrową butelką wody.

Link to post
Share on other sites

Ale w ogóle to rozmawiamy o kamizelce (via produkty MIWO czy holenderska patrolowa), o plate-carrierze, o zintegrowanej czy o chest-riggu?

 

Bo przyjęło się, że najlepiej z plecakiem współpracują pasoszelki i chesty o niezby rozbudowanych szelkach. W takim przypadku i chesty nie są zbyt rozrośnięte, aby ciężarem nie powodować dyskomfortu (chyba, że podeń znajduje się balistyka). Z doświadczeń wiem, że niewielkie plecaki przyzwoicie spisują się też na PC - choć trzeba sobie wszystko poukładać dobrze. Często-gęsto pojawiają się zdjęcia operatorów z dużymi i średnimi i dużymi plecakami założonymi na zintegrowane czy plate.

Link to post
Share on other sites

Małe pytanie, więc szkoda robić temat. Szukam małej ładownicy molle na magazynki M16. Na jeden magazynek, a żeby było trudniej - zamykana. To jest blisko. To nawet bliżej. Idea jest taka, że na kamizelce chcę mieć low capy, a na panelu udowym magazynki, więc dobrze, żeby to się specjalnie nie telepało. Ktoś coś poleca, czy brać po prostu tą z drugiego linka?

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Z racji modyfikowania konfiguracji kaemisty potrzebuje pomocy w kwestii wyboru nowego oporządzenia. Do tej pory był to SCARAB, na nim ładownice 3x 200rd z amunicją, (1 - z kamizelką odblaskową, jako zrzutowa, dwie pozostałe amunicyjne), apteczka zrywana i mały panel minera na wszelkie drobiazgi. Konfiguracja wygodna, jednak pod typowy czołg (wkłady miękkie i SAPI).

 

Teraz szukam czegoś lżejszego, żeby zwiększyć mobilność - przy czym zależy mi na ograniczeniu wydatków i zrobieniu takiej konfiguracji, żebym mógł mieć wersję bez balistyki (same pasoszelki) i drugą pełną już z płytami (PC/chest), jednocześnie z zachowaniem camelbaka (mam wersję z samodzielnymi szelkami) w obu konfiguracjach. Rozważam takie zestawy (wszystkie ładownice ze SCARABa):

- MIWO-L PC A16 + szelki 1-linii + pas PT2/PT3

- MIWO-P PC PSPB-2 + szelki 1-linii + pas PT2/PT3

- PACA + szelki 1-linii + pas PT2/PT3

- PACA + szelki Jacko Plus + pas PT2/PT3

 

Z pasoszelkami zbytnio kontaktu nie miałem (poza Alice), więc nie wiem też jak się sprawdzą. Choć względem szelek 1-linii boje się, że mogą uciskać jak nawrzucam dużo na pas (a trochę będzie). Nie wiem też, czy szelki uniwersalne lub Jacko Plus (ze względu na camel) sprawdzą się pod PC.

Najbardziej pasowałby mi ostatni zestaw (również cenowo), bo daje najwięcej możliwości, natomiast kwestia jest, czy ktoś używał takiej konfiguracji i czy jest ona wygodna? I czy jest wygodne noszenie z taką konfiguracją plecaka Grot 25, bądź zbliżonego.

Edited by DevilFish
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...