Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"Alternatywa Pattona" - 4-5 lipca 2020 r., Julianów k. Mińska Mazowieckiego


Recommended Posts

Alternatywa Pattona

 

Strony :

Oddziały Niemieckie Wermachtu i SS

Alianci :

Oddziały US 3 Armii gen Pattona

Oddziały II Korpusu Polskiego gen Andersa

Oddziały Brygady Spad gen Sosabowskiego

Oddziały partyzanckie AK i NSZ alternatywa?

 Wiosna 1945

Oddziały niemieckie zdołały powstrzymać latem 1944 r ofensywę Armii Czerwonej na linii Wisły i Sanu. Dalsze prace nad celnością rakiet V2, oraz broni kierowanej pozwoliły Niemcom na skuteczne uderzenia w centra logistyczne, transportowe i zaopatrzeniowe Armii Czerwonej. W tej sytuacji, realizacja Operacji Wiślańsko-Odrzańskiej znacznie się opóźniła. Mimo to Rosjanie chcą dalej przeć na Berlin zgodnie z ustaleniami sojuszniczym i pomimo poniesionych strat przekraczają linię Wisły.

Na zachodzie, bombardowania dywanowe Niemieckich miast napotykają na trudności. Niemcy wprowadzili do użytku nowe, kierowane, rakiety przeciwlotnicze typu Rheintochter. Ta technologia pozwala na skuteczne zwalczanie ofensywy lotniczej aliantów bez angażowania znacznych sił obrony powietrznej Luftwaffe.

Gro sił Niemieckich przesunięto celem odparcia Rosjan na Front Wschodni aliantów Porażka operacji Market Garden, oraz zimowa kontrofensywa w Ardenach spowodowała osłabienie alianckich sił na Pn Europy. Z powyższego powodu aliancka ofensywa musi zostać opóźniona i ruszy wiosną 1945 r po uzyskaniu odpowiednich zaopatrzeń.

Natomiast połączone dowództwo siłą alianckich dostrzega inną możliwość prowadzenia działań. Jest nią uderzenie z południa Europy gdzie oddziały alianckie wraz z II Korpusem Polskim dotarły do Austrii i są o krok od wejścia na tereny Czechosłowacji. Czekają tylko na rozkazy.

3 Armia USA pod dowództwem gen Georga S Pattona zdobyła twierdzę Metz i posuwa się szybko ona Wschód jednocześnie dążąc do spotkania z Armią Brytyjską. Do spotkania dochodzi na ziemiach Czechosłowacji późną wiosną 1945 r.

 

Gen. Patton, poznając dane wywiadu polskiego i czechosłowackiego informuje gen. Eisenhowera o znaczeniu Sudetów jako zaplecza gospodarczego i surowcowego III Rzeszy i naciska na niego by pomimo sprzeciwów Rosjan uderzyć na tereny zdobywając niemieckie technologie, tak by nie wpadły w ręce Rosjan. Wobec zaistniałej sytuacji rozkaz zostaje wydany. Przy aprobacie gen Pattona, gen Anders widzi możliwość wyzwolenia zachodniej części Polski i planuje wspólne działania z 3 Armią US.

Tymczasem na terenach Polski, trwa z różnym powodzeniem plan Burza. Część sił Armii Krajowej działających na terenach wschodnich po próbach współdziałania z Armią Czerwoną została rozbrojona przez oddziały NKWD. Część jednak żołnierzy AK przedostała się za Wisłę i prowadzi walkę z Niemcami. W wyniku udanego porozumienia Oddziałów podziemia z rządem w Londynie nie dochodzi do Powstania w Warszawie. Oddziały AK i NSZ mają prowadzić walkę partyzancką na tyłach wojsk niemieckich. Nasilają się działania wywiadowcze i sabotaż.

Naczelne dowództwo decyduje się  użyć Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego w Polsce.

 

Niestety wydane wcześniej rozkazy by kontynuować natarcie w kierunku Śląska przez 3 Armię wraz z II Korpusem Polskim zostają anulowane. Gen. Eisenhower cofa swój rozkaz zgodnie z politycznymi uzgodnieniami aliantów, jednakże część oddziałów 3 Armii jest już na Śląsku w Sudetach. Tam dostają cenne informacje o wywiadu Polskiego, dotyczące lokalizacji Niemieckich ośrodków badawczych i fabryk zlokalizowanych na tym terenie. Nadarza się więc niesamowita okazja by zdobyć niemiecką technologię przed Rosjanami.

 

Niepokorny gen Patton, dowiadując się o tym, informuje IKE'a a czekając na decyzje i odpowiedź poleca swoim czołowym oddziałom działać.

 

Czy mu się to uda ?

Czy zdąży wyprzedzić Rosjan i ich wywiad ?

 

Informacje główne: 

Proszę tutaj zawsze zaglądać  bo będę  to aktualizował 

 

Zapisy :  Proszę o zgłaszanie się podobnie jak zawsze drogą mailową  do mnie  na adres  filemon63@wp.pl  Możecie wpisać akces poniżej ale ma o jedynie charakter orientacyjny biorę pod uwagę jedynie zgłoszenie mailowe. W mailu proszę podać  stronę gry Niemcy,  Alianci:  3 US  Army, II Korpus PL  i  grupa mocno ograniczona AK (sam zdecyduję ile osób role bedą raczej simowe ).

W mailu zwrotnym podam nr konta do wpłat. Koszt to 65 PLN/os.   

Aby gra się odbyła potrzeba na m min 45- 50 zgłoszeń i wydaje mi się iż jesteśmy to w stanie zrobić.  

Lokacja gry :

Nowy teren koło Mińska Mazowieckiego lasy wokół wsi Julianów.  Zakwaterowanie w Agro  Julianówka https://www.google.pl/maps/place/Góry+Łańcuchowe/@52.1322192,21.6047562,15z/data=!4m5!3m4!1s0x471f3388ebcbc48b:0xe3dafc40d3168f84!8m2!3d52.1306726!4d21.5948591

Teren mocno urozmaicony góry drogi etc.

Czas gry: 

Grę zaczniemy  o godz 14:00 sobota i potrwa do godz 24:00 sobota 2- scenariusze

Nocleg  w Agro Julianówka lepiej zabrać namioty,  ew dostępna będzie stodoła. 

Druga część w niedziele  od godz 10 :00 do 15 :00

Rejestracja uczestników ok 12:00 sobota 

strony dostaną  swoje lokacje startowe i tam proszę się meldować na miejscu będą nasi organizatorzy i przekażą co dalej. 

W sobotę strony nie będą znały liczebności swoich sił.

 

MECHANIKA GRY:

A. Ograniczenia co do replik i ich mocy oraz amunicji:

- limity FPS: 450 - pistolety maszynowe/karabiny szturmowe;

550 - karabiny wsparcia i czterotakty.
- repliki niehistoryczne grają na następujących warunkach:
Replika musi być osłonięta np. siatką maskującą , szmatkami, kawałkami juty. Replika taka strzela tylko ogniem pojedynczym i gra jako karabin samopowtarzalny. Obowiązuje limit kulek po 20 szt. BB na magazynek (typu Realcap. Lowcap, lub Midcap). Nie dopuszczamy magazynków Hicap (chyba, że nie ma na do danej repliki rynku magazynków typu Lowcap, wtedy replika taka może operować z 1 magazynkiem typu Hicap załadowanym maksymalnie 300 BB). M14 i wszelkiej maści kałasznikowy są traktowane jako repliki niehistoryczne.

- Każdy uczestnik może posiadać przy sobie 300 szt. amunicji w magazynkach typu Realcap. Lowcap, lub Midcap. Nie dopuszczamy magazynków Hicap (chyba, że nie ma na do danej repliki rynku magazynków typu Lowcap, wtedy replika taka może operować z 1 magazynkiem typu Hicap załadowanym maksymalnie 300 BB).

- Strzelec KM może mieć w bębnie max. 300 kulek + 900 w skrzynce amunicyjnej (paczkowane po 300 w woreczkach strunowych) donoszonej przez amunicyjnego.
- Doładowanie jest możliwe tylko w punkcie powrotu do gry.

B. Pirotechnika: Gramy w „Lasy państwowe” dlatego nie możemy użyć granatów i innych osobistych pirotechnik. Przypadku potrzebnych do scenariusza pirotechnik dostarczy je organizator i omówi sposób użycia.

C. Pojazdy: w grze mogą wziąć udział pojazdy. Przewidziane są pojazdy biorące udział w grze. Zniszczyć je można jednak trafiając w nie granatem Gammona - papierową torebką wypełnioną mąką, tak by mąka się rozsypała na pojeździe. Po trafieniu, jeżeli kierowca nie zauważył, że dostał można dać mu znać - osoba sygnalizująca ma immunitet. Trafiony pojazd wraca z całą załogą dobazy. Pojazd wraca do gry na zasadach przewidzianych dla poległych.

D. Zasady powrotu do gry:

Po KAŻDYM trafieniu gracz krzyczy DOSTAŁEM! oznacza się czerwoną szmatką (czerwonym światłem w nocy) i czeka na sanitariusza. Ranny może się odczołgać za najbliższą zasłonę, nie mówi, nie popełnia samobójstwa, może jedynie wzywać pomocy. Może zostać dobity przez przeciwnika na zasadzie "cichej śmierci"

Sanitariusze : W grze będą brać udział sanitariusze; po 1 medyku na oddział. Sanitariusz ma 5 minut na udzielenie rannemu pomocy. Pomoc rannemu polega na założeniu opatrunku na trafione miejsce. Po udzieleniu pomocy ranny wraca do gry ale każde drugie trafienie eliminuję gracza z gry, który udaje się do pkt RESP. W przypadku nie udzielenia pomocy w ciągu 5 minut ranny umiera i udaję się do pkt RESP. W przypadku trafienia medyka i braku innej możliwości opatrzenia obaj grają jak normalni ranni żołnierze.

System RESP. Czas i system powrotu do gry zostanie podany na odprawie w dniu startu imprezy i zależy od ilości graczy po obu stronach. Będzie to system czasowy. Pkt RESP zostaną wyznaczone zgodnie ze scenariuszem gry i będą udostępnione dowódcom stron.

E. Saperzy:
W oddziałach alianckich i niemieckich będą wyznaczeni patrole saperskie. Działanie saperów polega na ustawianiu i likwidowaniu pół minowych.

Miny: Talerzyki z metalem w środku. Będzie można wykryć tylko przy pomocy wykrywacza metalu lub poszukiwania przy pomocy szpikulca lub bagnetu nakłuwając teren. Rozbrojenie min polega na ich odszukaniu i wyjęciu z terenu.

Minowanie: Aby postawić minę należy wykopać dołek w terenie tak by mina leżała na krawędziach dołka. Po ułożeniu w terenie minę zamaskować tak by była niewidoczna. Zasypać piaskiem, ściółką. Wejście na minę powoduje natychmiastowy zgon gracza. Pole minowe musi być oznaczone znacznikami „Miny„

F. Łączność:
Radiowa, za pośrednictwem PMR/FRS.
W każdym oddziale znajduje się radiooperator (mile widziani ochotnicy, w razie ich braku wyznacza dowódca), który powinien być wyposażony w radio - wystylizowaną plecakówkę (gracze ogarniają temat we własnym zakresie). Przewiduję po jednym lub 2 operatorach na stronę.
Obie strony będą miały osobno wyznaczone kanały do łączności ze sztabem oraz między sobą.

W przypadku śmierci radiooperatora dowódca wyznacza zastępcę.

Częstotliwości do zaprogramowania radiostacji zostaną podane przed grą dowódcom stron.

 

Stylizacja:

Tradycyjnie mundury z epoki II WŚ jak na poprzednich naszych imprezach. W przypadku Oddziałów AK mundur częściowy, odzwierciedlający epokę ale biało-czerowną opaska na rękawie obowiązkowa. Nie dopuszczamy mundurów współczesnych.

 

Co należy mieć ze sobą/zabrać ?

Poza typowym jak zwykle wyposażeniem.

Saperka

Menażka na pozycje może być dostarczona aprowizacja !

Niezbędnik

Manierka z wodą Woda będzie dostarczona na pkt Resp.

Czerwona szmata rannego i czerwone światło

Światło oznaczające ogień wylotowy do misji nocnej, tracer, doda na lufie, mała latarka. ( nie dotyczy tylko broni krótkiej)

Radia stylizowane na epokę II WŚ

Link to post
Share on other sites
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Domin007 changed the title to "Alternatywa Pattona" - 4-5 lipca 2020 r., Julianów k. Mińska Mazowieckiego

Po negocjacjach z Julianówką ustaliłem cenę biletu na 65 zł. W cenie mamy zagwarantowane: Parking, lokację, sanitariaty, miejsca pod namioty ew sapnie w wypasionej stodole, miejsce na grilla. Do tego Super Grochówka w sobotę wieczorem. Oczywiście gadżety i sam scenariusz.   Nr konta podam w Indywidualnym mali'u

Link to post
Share on other sites

Wyjaśniam, chodzi nam o stylizacje.  Podobnie jest z UK i II korpusem byle mundury były epoki a nie   współczesne. Podobnie jest po stronie Niemieckiej chociaż na ten okres to była już spora różnorodność. 

 

Edited by Vlad
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Matt Baker napisał:

Vlad - a jak wygląda sprawa z mundurem spadaka US ze 101szej, bo to nie ma nic wspólnego z Pattonem, a nie wizę wakatów dla tego typu jednostek? Trzeba się przerabiać na piechotę? Pytam, bo nie chcę być dziwolągiem wśród reszty.

Spokojnie Matt, nie będziesz sam! :D 

W dniu 5.06.2020 o 17:29, Vlad napisał:

Po negocjacjach z Julianówką ustaliłem cenę biletu na 65 zł.

Vlad, na maile będziesz odpowiadał teraz, gdy już masz potwierdzenie kosztów, czy robiłeś to już wcześniej? Bo pisałem kilka dni temu, ale bez odzewu. Chyba, że gdzieś się mail zawieruszył.  

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Budweiser napisał:

Spokojnie Matt, nie będziesz sam! :D 

Vlad, na maile będziesz odpowiadał teraz, gdy już masz potwierdzenie kosztów, czy robiłeś to już wcześniej? Bo pisałem kilka dni temu, ale bez odzewu. Chyba, że gdzieś się mail zawieruszył.  

Odpowiadałem  wcześniej ale tylko informacyjnie.  Od dziś odpowiadam  każdemu  kto się zgłosi mailowo, dostaje nr konta ew inne informacje. 

Link to post
Share on other sites

Stan zapisów na dzień dzisiejszy rośnie. Mimo to potrzeba nam zgłoszeń by doprowadzić grę do skutku. Zapowiada się  ofensywa mocna aliancka. Niemcy jednak chyba chcą oddać pole bo zapewne przysnęli w kwarantannie.

 

Link to post
Share on other sites

Ważna informacja dla wszystkich !  Zapisy do strony alianckiej osiągnęły maximum !  Strona Niemiecka  jednak bardzo słabo !  Dlatego apeluję o zapisy !  W przeciwnym wypadku  będziemy mieli problem z domknięciem gry.  Zapisy utrzymuję do 28-06 ale w przypadku słabej frekwencji 27-06 podejmę decyzję o grze !   

Link to post
Share on other sites

Minimalne wymagania to  30 osób czyli po 15  na stronę no może z lekką przewagą  aliantów.  Brakuje nam 10 Niemców.  Szkoda by było taką grę zmarnować. Pomimo trudności przygotowania trwają. Jedno muszę  jednak powiedzieć Nie mogłem wcześniej nic ogłaszać ze względu na sytuację epidemiologiczną. 

Edited by Vlad
Link to post
Share on other sites

Ogłoszenie parafialne. 

Gra  się odbędzie ! Dzięki wszystkim za zapisy. Można się jeszcze dopisywać wg podanego schematu.

Teraz garść informacji :

Startujemy z dwóch lokacji. Są 2 parkingi dla stron.

Alianci Parking przy drodze i jeziorku https://www.google.pl/maps/place/52°07'31.6"N+21°34'56.6"E/@52.125435,21.5817383,333m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.1254346!4d21.5823887

Odprawa aliantów ok 13:30 na parkingu przy stawach. Gra rusza ok 14:00. Organizator poda informację o rozpoczęciu. Po zakończeniu pierwszego scenariusza alianci wracają na parking  i przeprowadzamy samochody do Julianówki.  Przewidywany start 2 scenariusza ok 21:00

 

 Niemcy sioło Julianowka https://www.google.pl/maps/place/Mazowieckie+Sioło+Julianówka/@52.1299751,21.5949618,1333m/data=!3m1!1e3!4m8!3m7!1s0x0:0xfd7c723c34845d91!5m2!4m1!1i2!8m2!3d52.1302075!4d21.6046371

Rejestracja graczy od godziny 12:00 na parkingach będą organizatorzy i wszystko opowiedzą  co i jak. 
Odprawa Niemców ok 13:00. Strona Niemiecka przewidujemy wyjście w teren z Julianówki  13:30  start gry  ok godz 14:00 . Po pierwszej fazie (scenariuszu ) Niemcy pozostaną na swoich pozycjach do misji nocnej. ( przerwa na odpoczynek ). Dowieziona na pozycje będzie grochówka na podniesienia morale więc zabrać sobie trzeba menażki niezbędniki. Woda do picia będzie przygotowana na pozycjach i na parkingach.  Warto zabrać Zelty czy tym podobne płachty biwakowe, mogą się przydać do budowy bazy.  Koniecznie kilka saperek. Warto mieć ze sobą kompasy, latarki.
 

 

Edited by Vlad
Link to post
Share on other sites

Jako że zostałem poproszony przez Vlada o dowodzenie oddziałem polskim (umundurowanie brytyjskie), proszę o zameldowanie się wszystkich członków oddziału na wiadomość prywatną. 

Bedziemy musieli wyznaczyć medyka (te funkcję będą pełnić rotacyjnie strzelcy), sapera i radiooperatora.

Mam PMRkę,  torbę i słuchawkę do niej, ale nie potrafię jej  zaprogramować. Zresztą na poprzedniej grze na szybko nikomu się to nie udało. Wiec jeśli ktoś ma, to proszę wziąć ze sobą.

Torbę dla medyka i szpikulec do poszukiwania min mam.

Organizator nie zapewnia bandaży do opatrunków, niech każdy weźmie jeden jako opatrunek osobisty.

Link to post
Share on other sites

Podobna sugestia dla hamburgerów. Kto może niech pisze do mnie na priv jaką funkcję chce pełnić. Radio biorę na siebie. Zostaje saper i medyk. W razie braku chętnych na miejscu ja wybiorę ochotników. Medyk najpewniej będzie zmienny, zasady ustalimy na miejscu. Sugeruję aby każdy gracz wyposażył się w bandaż elastyczny, kosztuje niewiele, jest wielorazowego użytku i baaardzo ułatwia zakładanie opatrunku a w respie jego zwinięcie.

Link to post
Share on other sites

Będę dziś  w Julianówce i pogadam. Nocleg musimy sobie sami zapewnić na terenie.  Julianówka nie ma namiotów.  O stodole pogadamy i pewnie da się załatwić.  Sikor , Szkoda że mnie o to nie  zapytałeś wcześniej . Domki można by było wynająć oczywiście za dopłatą.  

Link to post
Share on other sites

Kolejne inforamacje po wizji lokalnej. Do wyjajęcia jest  1 domek  z łazienką 2 pokoiki po 3 łóżka.  Koszt wynajęcia to 60 zł za łóżko. Domek trzymamy do poniedziałku wieczór. Proszę się zgłaszać, kto jest chętny. Do zapłacenia będzie oczywiście różnica  czyli 45 zł./os  Na terenie jest również możliwość zakupu  napojów. Nocleg mamy we własnym  zakresie w namiotach ! Na miejscu  są wiaty ze stołami i ławkami miejsce na grilla, będzie dostępny  namiot  z podłogą  gdzie można się będzie schronić w przypadku deszczu i przenocować. 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...