Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje Oporządzenia: Część Druga


Recommended Posts

  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie zawsze jest sens dzielić sprzęt w ten sposób, zwłaszcza przeznaczony na dłuższe piesze wycieczki (właśnie o takim mówiłem). W razie czego niezbędne rzeczy są w kieszeniach munduru.

Link to post
Share on other sites

Ilość wody na dobę jest sprawą indywidualną. Bywało, że wypijałem 7. Nie generalizuj.

 

Wypijałeś 7, ale nosiłeś to wszystko przez 24h przy sobie? Czy dopełniłeś na postoju/przerwie itp.? Bo 3 litry to już duża różnica na dłuższych dystansach.

 

Nie raz czytałem że 4l to taki standard który pozwoli nam komfortowo przetrwać w terenie a dodatkowo nie obciąża już tak strasznie bagażu.

 

I wnioskując z moich doświadczeń, faktycznie starcza. Wiadomo zależy od człowieka i warunków.

 

Brit: Tylko masz w zamiarze zrzucać plecak? Chcesz sobie sprzęt dobrać pod MIlsimy itp czy raczej piesze wycieczki bez "zagrożenia"? Jeśli tak to co najmniej litr musisz nosić przy sobie. Na kamizelce(podaj jaka/jaki typ) szkoda miejsca. Więc lepiej chyba wrzucić sobie płaskie szelki + pas i tam zamontować 1l wody,nóż i apteczkę. Przecież nie powinno Ci to przeszkadzać jakikolwiek sposób w dłuższych wycieczkach. Ewentualnie możesz 1 linie zapakować do plecaka a jak będziesz wchodził/zbliżał się do strefy działań to zakładasz pas i szelki.

Edited by Kalashnikov
Link to post
Share on other sites

Kamizelka to FLC :icon_eek: ,z plecakiem jest całkiem-całkiem, ale już zestaw cienkie szelki 1. linii + FLC + plecak to trochę za dużo. Poza tym mam małą awersję do takich rozwiązań.

 

Dostosowałem się do rady Wukasza, i póki co mam kamizelkę złożoną tak, że komfortowo mieści 8 magazynków Stanag, zrywaną apteczkę, Glocka, litr wody, kubeczek, małe cargo na zamek na pierdolety, admin panel, kilka granatów, radio i nóż - dla mnie to optymalny zestaw do noszenia obligatoryjnego, bez plecaka. Do tego w zależności od "misji" :wacko: na plecach plecaczek na wzór MBSSowego Map Packa, PP25, lub duży bergen.

Edited by Brit
Link to post
Share on other sites

po cholerę Wam do lasu te płaskie szelki i 1 linia oparta na pasie.

1 linia to rzeczy które ukryjesz w mundurze lub nerce + ewentualnie klamka na udzie.

dodatkowe pierdoły powodują że dłuższe działanie w terenie staje się niewygodne (jeśli w ogóle można mówić o wygodzie przy zielonej taktyce)

 

1. linia -rzeczy survivalowe, wzywanie pomocy, klamka, w nerce

2.kamizelka z podstawową ilością ammo, apteczka, MRE, awaryjny litr wody, duży nóż

3. plecak z resztą szpeju-tam można wrzucić dodatkowe magi i wodę.

 

a jak chcesz oszczędzić wagę to kup Source 0,5 lu 0,7. Na awaryjną butelkę starczy a waży dużo mniej niż manierka.

Link to post
Share on other sites

To się super bierze z jednej zasadniczej różnicy. W airsofcie przetrwanie oznacza: nie być głodnym i spragnionym. Czas sytuacji "survivalowej" też jest ograniczony czasem gry, czasem nie ma czasu na survival bo coś trzeba zrobić. Airsoftowiec się śpieszy. Dlatego zabierają wodę. To jest im potrzebne do "przetrwania" zamiast filtra do wody, tablet itp.

 

Brit wydaje się, że to co masz jest przemyślane, po zrzuceniu plecaka możesz działać spokojnie kilka godzin.

 

Ostatnimi czasy też dochodzę do wniosku że zestaw kamizelka patrolowa (lub czest) + plecaki (w zależności od potrzeb) to lepsze rozwiązanie. A już kiedyś przez nie przechodziłem tylko holendra miałem za dużego a czesta starej daty.

Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze pamiętam wersja na zamek i tak można zapiąć na klamrę (przynajmniej kiedyś z taką miałem do czynienia, nie wiem jak teraz z nowszymi modelami). Co daje do myślenia żeby brać na zamek. Najwyżej będziesz korzystał z klamer jak zamek ci nie podpasuje.

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz nosić na balistyce, to zamek możesz olać bo i tak nie sięgnie. Jak chcesz samodzielnie to albo będziesz nosił mega nisko, jak beltkit, albo jak normalną kamizelkę (wtedy możesz dodatkowo jakiś pas sztywny/modułowy machnąć pod to) i w tym drugim przypadku bez zamka strasznie lipnie się to nosi, tym bardziej, że jesteś szczupły, na wielkim osobniku to może jeszcze by uszło.

 

Sam sobie plułem w brodę jak miałem samo flc na klamry, a nie lubię tego nosić nisko :P

Link to post
Share on other sites

Przy FLC z zamkiem również są klamry.

 

FLC z zapięciem na zamek ma również klamry.

 

O Chryste, coś się popsuło ;)

 

Czlowiek6 - Mógłbym przysiąc, że widziałem zdjęcie na którym US Army Soldżer miał na IBA założoną FLC, zapiętą na zamek(!) Jak znajdę to wrzucę w temat.

Co do FLC - użytkowanie takowej nie należało do mojej codzienności. Miałem ją raz na nocnym wypadzie i nie zdała egzaminu. Po dłuższym marszu wżynała się w ramiona a przede wszystkim ważyła do przodu. Niewygodne ustrojstwo. Jeżeli już to na balistycznej trzeba ją nosić.

Link to post
Share on other sites

Pewnie, że można wyregulować FLC tak, żeby dało się zamek zapiąć na ibie. Inna sprawa to komfort takiego rozwiązania mając na sobie kevlar i SAPI. O wyglądzie nie dyskutujemy. Poza tym army i wszystko jasne ;]

 

Zależy ile na takie FLC wrzucisz. Mi się nic nie wrzynało ani nie ważyło, może dlatego, że nie wkładałem na to jakiejś masakrycznej ilości szpeju, a ponadto zrównoważyłem sobie przód i tył przez zintegrowanie z takim pokrowcem na camela: http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=56_166&products_id=3514&name=Condor_-_Hydration_Pack_1_-_Zielony_OD (przypiąłem molle na górze pokrowca do tego łącznika obu paneli/chwytu ewakuacyjnego na flc a molle na dole do pasa flc). Po prostu przez brak zamka było to za mało stabilne i wszystko się telepało przy biegu/szybszym chodzie. Ale takie szerokie szeli Ci się wrzynały?..

Link to post
Share on other sites

Nie będzie grało.

 

1. O ile nie jesteś bardzo wysoki, to pt 3 będzie za szeroki żeby współgrać nawet z krótkimi PC. Oczywiście jak się uprzesz, to oczywiście, tylko po co.

2. Szelki, które podałeś są za grube pod PC, mają poza tym "plecy" z MOLLE, więc to wszystko będzie Cię pięknie uwierać pod PC.

 

Jak chcesz zrobić modułową pierwszą linię pod PC/kamizelkę, to najlepiej szelki ucieczkowe + pt2 / inne płaskie szelki + pas na dwa rzędy PALSów.

 

Jak masz pt3 i Jacko, to jedyne, co przychodzi mi do głowy, to dorobienie customa a la bardziej rozbudowany panel piersiowy z RRV przypinany do szelek (akurat do jacko plus powinno być łatwo - PALSy), albo panele-pokrowce na SAPI też przypinane do szelek z przodu i z tyłu. Jak chcesz na serio ochronę a nie tylko do lansu, to powinna spokojnie PACA albo coś podobnego pod to wejść.

Pozostaje rozkminić sposób zapinania się w to jak to już będzie gotowe, bo przeplatanie PALSów za każdym razem jak się chce to zdjąć/ założyć to średni pomysł.

Najwyżej można by zapiąć panel/pokrowce na takiej wysokości, żeby z rozpiętym pasem dało się to założyć przez głowę. No i jakiś gumowy cummerbund na boki, przypinany do szelek/pokrowców/panelu żeby nie goniło w trakcie biegu.

Edited by czlowiek6
Link to post
Share on other sites

Pytanie było troszku akademickie. Po prostu zastanawiam się czy da się coś takiego domontować do gotowego zestawu na pt3 i jacko (by nie było niedomówień mam 185 ) i czy jest jakakolwiek szansa na domontowanie jakiejś balistyki pod ten zestaw. Z drugiej strony czy coś takiego jest w ogóle używane. Jak nie ma takich opcji to najwyżej pozbieram sobie na jakąś kamizeleczke/pc i pytania nie było.

 

EDIT: Mati13k, nie sprzedam beltkita bo na dłuższe trasy w lato jest idealny. Nie grzeje, a plecy oddychają i do wszystkiego jest dostęp. :D

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Możesz kupić jakąś kopię PACA, będzie jakaś balistyka pod spód. Nawet nie wiem, czy nie da się tam czasem SAPI wrzucić, ale to już niech mnie ktoś zbeszta jak pitolę :D

 

Jakoś tak automatycznie przyjąłem, że jak PC, to będziesz na nim nosił sprzęt, można przecież pod beltkita wsadzić..

 

Ale najlepiej złożyć sobie inny zestaw do mouta.

Link to post
Share on other sites

Pewnie, że można wyregulować FLC tak, żeby dało się zamek zapiąć na ibie. Inna sprawa to komfort takiego rozwiązania mając na sobie kevlar i SAPI. O wyglądzie nie dyskutujemy. Poza tym army i wszystko jasne ;]

 

Ja nie twierdzę, że takie zastosowanie jest wygodne. Ba! Wręcz przeciwnie. Nosiłem FLC na IBA i za wszelką cenę chciałem zapiąć ją na zamek, ale przemyślałem sprawę i stwierdziłem, że takie zastosowanie nie ma sensu.

 

 

Zależy ile na takie FLC wrzucisz. Mi się nic nie wrzynało ani nie ważyło, może dlatego, że nie wkładałem na to jakiejś masakrycznej ilości szpeju, a ponadto zrównoważyłem sobie przód i tył przez zintegrowanie z takim pokrowcem na camela: http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=56_166&products_id=3514&name=Condor_-_Hydration_Pack_1_-_Zielony_OD (przypiąłem molle na górze pokrowca do tego łącznika obu paneli/chwytu ewakuacyjnego na flc a molle na dole do pasa flc). Po prostu przez brak zamka było to za mało stabilne i wszystko się telepało przy biegu/szybszym chodzie. Ale takie szerokie szeli Ci się wrzynały?..

 

Z tego co pamiętam, miałem 3 ładownice na 2 magazynki do Mki, 2 cargo i 2 granaty. Czyli w sumie mało.

Camelbaka miałem osobno. Nie montowałem go do kamizelki, ponieważ nie miałem żadnego modułowego a z szelkami nie miałem kiedy się bawić.

Co to stabilności - im więcej sprzętu masz na sobie i kamizelka jest źle wyregulowana, tym będzie jeszcze bardziej niewygodnie. Może to nie jest jakaś zaskakująca myśl życiowa, ale na ten czas tylko to przychodzi mi do głowy ;)

Co do wrzynania się szelek - przyznam się szczerze, że sam się zdziwiłem tym brakiem wygody przy FLC. Tak jak wspomniałem wcześniej - nie miałem tego dużo a i tak później ramiona dały się we znaki. Dlatego, pomimo wszystko wolę biegać w zintegrowanych. Ot takie przyzwyczajenie ;)

Link to post
Share on other sites

Ja ciągle latam z FLC ale starszej wersji chyba gdyż pas mam całkowicie oddzielny. Jest jedynie połączony z kamizelką (jeśli tak to można nazwać kawałkami taśmy. Więc pięknie idzie to wyregulować i większość obciążenia typu magazynki dodatkowy ubiór daje na pas. Natomiast na klatce mam tylko małe kieszenie radio nuż. W przyszłości jeszcze zamierzam kupić jedynie admina z Miwo. Dzięki temu naprawdę jest wygodny nosze go dość wysoko. Tak ze pas oplata mi nerki dzięki temu mogę założyć stelaż i pas biodrowy znajduje się na właściwym miejscu. Jednak nie nosze go z żadną kamizelką. Jednak nie widział bym aż tak dużych przeciwwskazań gdyż mam go na klamry. Jak i to ze wyregulowałem tak go ze większość palsów mam pod pachami. Jest to fajne rozwiązanie dla zwiadowców czy snajperów. Jednak mimo wszystko powoli się przymierzam do kupna jakiejś zintegrowanej kamizelki ale do CQB.

Link to post
Share on other sites

Powitać

 

Chciałbym wybrać jakieś paso-szelki modułowe. Myślałem o Miwo Lubliniec i może z tej firmy pokaże co mi chodzi po głowie.. :)

 

1. Mam 184cm wzrostu i zastanawiam się nad pasem(szelki do tego to JACKO PLUS) jaki wybrać : PT-2 czy PT-3 . Na PT-3 ładownice czy kieszenie będą na pewno stabilniej "siedziały" ale czy ten pas nie będzie za szeroki i nie będzie przeszkadzał np przy kucaniu?

 

2. Do takich paso-szelek nosi się jakąś kamizelkę "niskoprofilową?" z balistyka? Coś takiego klik lub takiego klik?

 

Całość ma być w MC lub wz.93 (jeszcze się zastanawiam :) ) i zastanawiam się tez czy cordura z ML jest taka z "żółto-cytrynowymi" plamami jak kiedyś tutaj widziałem zdjęcie (to chyba było z Miwo Praszka jak dobrze kojarzę ale chciałbym mieć pewność dobrego materiału)

 

Dziękuję z góry za pomoc :) pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Posiadam takie paso-szelki:JACKO PLUS + PT-3 nosze na nich 4 podwójne ładownice AK+apteczka+duże poziome cargo+worek na odzysk i powiem Ci że są super w niczym nie przeszkadzają,wszystko stabilnie siedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie będzie grało.

 

 

Wszystko zależy od tego jak użyje tego zestawu. Jeżeli całe oporządzenie i główna część amunicji będzie na pasie to PC może mieć płaskie szelki z taśmy 50mm. Ja bym właśnie tak to widział że większość jest rozłożona na pasoszelkach a PC z lekkimi płytami daje mi jakąś ochronę balistyczną. Czy coś na niego założyć? Raczej coś lekkiego kilka magazynków/camelback.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...