Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konwersja HPA do AEG - Prolog.


Recommended Posts

@Xyanek: Teoretycznie zawór 1400-2000 l/min dałby nam lepszy wynik. Ale przepustowość zaworu zależy od średnicy wewnątrz, tego układu który tam się otwiera i zamyka. dla zaworów 500-550 l/min jest to 5 mm. 6mm daje juz około 750 jeżeli dobrze pamiętam, i to jest górna granica. Naszym ograniczeniem jest średnica wewnętrzna dyszy oraz po prostu nasz kaliber (6 mm). Ktoś już kiedyś pisał, wydajność układu określa najwęższe miejsce, w tym wypadku elektrozawór. Metodą na podniesienie fpsów (czego dowiodłem po części już w moich testach) jest dostosowanie wszystkich przewodów oraz zaworu do jednej średnicy.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 423
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W mojej M40 jest zawór 550, ale testy były robione na wężykach 6 mm (420 fps na 0,4), czyli wewnątrz coś koło 3,7 mm. Teraz przerabiam na wężyk 8 mm, który wewnątrz ma 5 mm, czyli powinno być pełne wykorzystanie mocy :). Dla Leniwca robię też Warriora na elektrozaworze, ale zaworu jeszcze nie kupiłem, więc mogę kupić taki który będzie miał większą średnicę niż 6 mm, a wtedy obaczym, czy wyniki będą lepsze.

 

P.S. Nie ma ktoś z was tanio sprzedać skorupy magazynka na 7,62 (SR25, M14)?

Edited by Sushi.50
Link to post
Share on other sites

W mojej M40 jest zawór 550, ale testy były robione na wężykach 6 mm (420 fps na 0,4), czyli wewnątrz coś koło 3,7 mm. Teraz przerabiam na wężyk 8 mm, który wewnątrz ma 5 mm, czyli powinno być pełne wykorzystanie mocy :). Dla Leniwca robię też Warriora na elektrozaworze, ale zaworu jeszcze nie kupiłem, więc mogę kupić taki który będzie miał większą średnicę niż 6 mm, a wtedy obaczym, czy wyniki będą lepsze.

 

P.S. Nie ma ktoś z was tanio sprzedać skorupy magazynka na 7,62 (SR25, M14)?

 

Ostrego czy ersoftowego?

Link to post
Share on other sites

Policzyłem ile czasu kulka opuszcza lufę przy 700FPS (albo 750, niepamiętam) i wyszło coś ~0,02sek. Policzyłem objętość lufy 590mm i wyszło mi ile potrzeba powietrza wypuścić w ciągu 0,02sek aby uzyskać te 700-750 FPS. Rzeczywiście, machnąłem się w obliczeniach- chyba 5 miechów bez szkoły, dają o sobie znać... :wink:

 

Bądź co bądź, miałem także na myśli przepustowość układu. Miałem elektrozawór chyba 300l/min i wyniki były taki jak kiedyś pisałem, max 340 FPS. Tylko że średnica wylotu elektrozaworu to chyba 3mm... :dry:

 

Przepraszam- elektrozawór to nie miał być FESTO (choć i te są dobre) tylko to był FLY- aktualnie niedostępne na allegro, były na gwint 1/4, 3/8 i 1/8. Wydaje mi się że 1/4 były by najlepsze- mają dużą "dziurkę" przepływu :wink:

 

Kuba- co do układu, to on nie posiada trybu pojedynczego? Bo potrzebował bym taki do swojego mechanizmu, który ma tylko SEMI.

Link to post
Share on other sites

...Kuba- co do układu, to on nie posiada trybu pojedynczego? Bo potrzebował bym taki do swojego mechanizmu, który ma tylko SEMI.

Oczywiście, że posiada. Tzn. Tryb pojedyńczy jest zrealizowany jako auto, ale czas zamknięcia elektrozaworu to kilkadziesiąt sekund(powyżej pół minuty) więc efekt jest taki, że jest to semi :D Spowodowane to jest ograniczeniem układu NE555.

Zmiana trybu pracy za pomocą zworki. Bez zworki jest semi, ze zworką auto.

 

Te zawory FLY, to chyba kojarzę... w nazwie aukcji było "FLY nie Festo" :biggrin:

Link to post
Share on other sites

Nie jest przypadkiem tak, że po naciśnięciu spustu na "semi", układ puszcza impuls i muszę czekać ponad 30 sek żeby go ponownie nacisnąć? Czy po puszczeniu spustu następuje "restart" i kolejny raz mogę oddać strzał?

 

Druga sprawa, w konwersjach strzelających seriami, jest możliwość swobodnego przełączania trybu serii- na pojedynczy bez użycia wkrętaka?

 

Te zawory FLY, to chyba kojarzę... w nazwie aukcji było "FLY nie Festo"

 

Dokładnie to te :wink:

 

Ile by wynosiła cena jednego gotowego do użycia układu?

Edited by Xyanek
Link to post
Share on other sites

Układ działa normalnie. Nie ma takiej sytuacji jak opisałeś. W semi można strzelać z ROFem zależnym od tego jak szybko naciskasz na spust.

Tak, regulacja trybu SEMI/AUTO będzie jak w normalnym AEGu. Przełączasz selektror ognia i to przełącza mikrostyk w GB.

Wkrętak jest potrzebny do zmiany czasu otwarcia zaworu - w sumie to się ustawia raz i gitara.

 

Koszt samej płytki PCB bez elementów zależy od ilości zamówionych egz. i szybkości wykonania - wstępnie 10-15zł brutto. Wariant płytki zmontowanej i uruchomionej muszę podliczyć, jednak spodziewam się kwoty 40-50zł :zastanawia:

 

Ktoś pytał na PW o napięcia, napiszę też tutaj: Układ działa na napięciach 5-15V, i może służyć do sterowania innymi małymi odbiornikami np. diodami LED, jako symulator alarmu samochodowego :)

Link to post
Share on other sites

Jakiego reduktora uzywasz Kuba w testach?

 

Jesli spawalniczego, to jego przepustowosc wynosi 20(dla co2) i 30 (dla powietrzla) l/min. Jaki jest sens zatem stosowania elektrozaworow o przepustowosci 500l/min skoro i tak dotrze do nich tylko 20-30l/min ?:D

 

... chyba, ze cos mi umknelo po drodze.

Link to post
Share on other sites

Jakiego reduktora uzywasz Kuba w testach?

 

Jesli spawalniczego, to jego przepustowosc wynosi 20(dla co2) i 30 (dla powietrzla) l/min. Jaki jest sens zatem stosowania elektrozaworow o przepustowosci 500l/min skoro i tak dotrze do nich tylko 20-30l/min ?:D

 

... chyba, ze cos mi umknelo po drodze.

Umknęło niewiele ;) Używam reduktora spawalniczego, ale to jest od tlenu, czy azotu czy czegoś innego i ma dużą przepustowość. Ostatnio kolega kupował reduktor i testowaliśmy zwykły do CO2 o tym mizernym przepływie, no więc silniej to się dmucha ustami. Natomiast kupiliśmy taki w niebieskiej ramce i on ma skalę na wyjściu w PSI/BARach + niebieską ramkę na ciśnieniomierzu. On jest też dobry.

 

 

Z tym 50V będzie problem, potrzebny będzie układ stabilizacji i redukcji napięcia. Dodatkowo tranzystor trzeba szukać odpowiedniego tranzystora. Łatwiej cewkę zmienić ;)

 

 

Z racji zmiany układu sterowania na nowszą wersję stare płytki są mi nie potrzebne - Mogę oddać za gratis jeśli ktoś sobie polutuje - mam chyba 4szt. Fotka niżej jak wygląda sama płytka i jak można sobie polutować bez SMD. Trochę przedobrzyłem z minimalizacją i nie wchodzi mi kondensator :angry:

 

zdjcie0556q.jpg

Link to post
Share on other sites

Problem 50v można rozwiązać o ile się nie mylę- rezystor przed układem, i tranzystor na wyjściu, racja?

 

A cewki nie mogę zmienić, ponieważ nie znajdę elektrozaworu o takich parametrach, jakie potrzebuje na 12 voltową :wink:

Edited by Xyanek
Link to post
Share on other sites

Rezystor ogranicza prąd więc to niewiele pomoże, tranzystor na wyjściu już jest.

Trzeba dać stabilizator + zmienić tranzystor na mocniejszy. I jeszcze jedno - moc. Jaką moc ma cewka ? Są problemy z tranzystorami w wybranej obudowie - max co znalazłem to 500mA prądu. Ewentualnie można dać Mosfeta :zastanawia:

 

Zamówiłem płytki. Wyjdzie 13zł za płytkę. Będą za robocze 7dni. W weekend udostępnię pliki Eagla.

Link to post
Share on other sites

? Czyli skąd dokładnie ;) Nowych za 100 też nie widziałem (dostępnych). Używkę z bebechami za 100zł to już tak.

 

Podana kwota 700-800 jest górną przeze mnie założoną :) Narazie mieszczę się w niej, ledwo ale jednak.

 

Jak ktoś chce pliki Eagla to tutaj na dole jest link do pobrania:

Płytka do sterowania elektrozaworem - Projekt Eagle

Edited by Kuba_T1000
Link to post
Share on other sites

Tam jest inny Gearbox itp itd. Wymaga to pewnych zmian.

Jednak mam dobrą dla Ciebie wiadomość - pewien amerykanin przerabia moją konwersję do M249. Jest to kwestia zwymiarowania tłoka/dyszy.

Ale teraz wiadomość zła - ja nie mam dostępu do tego typu GB, więc ewentualna przeróbka to odległa przyszłość :/

Link to post
Share on other sites

Wszystkie części będą pasować, może być problem tylko z dyszą, która może mieć inną długość. A co do ograniczonego przepływu reduktora, to jedyną metodą na to jest dodatkowy zbiornik gazu już po redukcji. Jak ktoś podłącza np. Palmersa albo Begadi do gaziaka, a wiadomo że one też mają ograniczony przepływ, to rolę takiego zbiornika pełni magazynek. Teza potwierdzona empirycznie.

Link to post
Share on other sites

Dlaczego problem z dyszą ? w GB M249 siedzą te same części do w M4 . Hmm a mam pytanie , przód GB z miejscem na cylinder musi zostać , ale czy nie można wywalić całego tyłu z koszykiem silnika i miejscem na prowadnicę sprężyny ? Dało by to dużo miejsca . I drugie pytanie , bo ja jestem totalnym laikiem , jest szansa żeby upchnąć butlę w dużym boxie ? gdyby popracować i nad nim i trochę zmniejszyć pojemnik z BB to wyjdzie trochę przestrzeni .

Edited by Sihan
Link to post
Share on other sites

@up nie sądzę z tą butlą, box mimo wszystko ma malutko miejsca w środku.

Można by odciąć tył GB, tylko wtedy konieczne byłoby nawiercenie otworu dla drugiej śruby, bo GB trzyma się tylko na dwóch.

Ale miejsca byłoby na wszystko, co sobie człowiek nie wymyśli :cool:

Chyba zainteresuję się tym na poważnie, bo mój ojciec jest tokarzem :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...