Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

A kto macał dziś w Radiomiu na drzwiach otwartych FB?

:D bo ja byłem. Były wystawione wcześniejsze prototypy - zamek nie powracal na pustym przeładowaniu...

Bezkolbowce niestety byly na testach.

MSBS mozna co najwyzej porownac z Masadą i to ze względy na podobny krztałt zewnetrzny, główną różnicą jest - mysle ze to ciekawe i ważne dla nas ASGowców - wymienialny grip - w prototypach był ten od Magpula :D

Broń jest świetnie wyważona nie ciąży do przodu ani do tyłu, wygląda na bardzo ergonomiczną.

Aha granatnik nie jest zawieszany na RISie tylko stanowi dolną część połówki osłony lufy - założenie granatnika wiąże się ze zdjęciem właśnie tej połówki.

A poza tym same achy i ochy. Ze względów oczywistych nie odbywało się strzelanie:D

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

MSBS mozna co najwyzej porownac z Masadą i to ze względy na podobny krztałt zewnetrzny, główną różnicą jest - mysle ze to ciekawe i ważne dla nas ASGowców - wymienialny grip - w prototypach był ten od Magpula :icon_biggrin:

Broń jest świetnie wyważona nie ciąży do przodu ani do tyłu, wygląda na bardzo ergonomiczną.

Aha granatnik nie jest zawieszany na RISie tylko stanowi dolną część połówki osłony lufy - założenie granatnika wiąże się ze zdjęciem właśnie tej połówki.

A poza tym same achy i ochy. Ze względów oczywistych nie odbywało się strzelanie:D

Wow zazdroszczę możliwości zapoznania z bronią :) Ja jak na razie bazuję tylko na tym co znajdę w internecie. Ale nie ukrywam że MSBS mi się bardzo podoba i jeżeli kiedyś będzie taka możliwośc, to na pewno zaopatrzę się w replikę :D

 

Z innej beczki: ma ktoś pewne informacje jak ma się przetarg dla francuskiej armii?

Link to post
Share on other sites

Gdzieś czytałem, że niby nie przeszedł testów zmęczeniowych we Francji. Na ile to wiarygodne, nie wiem.

Raczej jest to mało wiarygodne, bo w Internecie takie rzeczy by wyszły.

 

Generalnie coś czuję, że ten przetarg może mieć związek z zakupem śmigłowców wielozadaniowych...

Edited by ColtS
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Na fejsiku BiA napisała, że żadnych francuskich testów MSBS nie przeszedł, bo go do testów nie zaprosili. Niestety nie mogę się doszukać zasad wstępnej weryfikacji francuskiego programu. Altairy pisali też, że do testów zakwalifikowano SCARa, HK416A5, Berettę , chorwackiego VHSa i tego SIGa jakiegośtam...

 

Za to dziś napisali z kolei, że francuska delegacja w fabryce w Radomiu... i weź tu panie bądź mądry.

No ale Francuzi chcą nam przecie i śmigłowce i tarczę antyrakietową wcisnąć...

 

Gdyby jakiś polski polityk z wizją to wszytko ogarnął, to pewnie można by mieć nadzieję na MSBSy nad Sekwaną.

Edited by Ijet
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

MSBS w SG szybciej niż w MON?

http://www.altair.co...ue?issue_id=749

str. 10

 

Bardzo ważna i pokrzepiająca wiadomość. To ma sens, skoro SG korzysta z AKM/AKMS.

Trudno byłoby obecnie przekonać do wydania pieniędzy na kolejną wymianę karabinków w wojsku, zwiazaną z nowym szkoleniem, logistyką (przecież nawet magazynki są inne). Nie po tym gdy wydano (i ciagle wydaje się) pieniądze na całkiem nietaniego "Beryla".

 

Następny krok - zapewne - pochylenie się nad problemem konieczności wymiany G36? Atmosfera sprzyja. Może Marynarka Wojenna?

 

MSBS musi mieć szansę pozachwycać w użyciu żeby uzasadnić koszty szerszego wprowadzenia.

Link to post
Share on other sites

Właśnie wymiana w wojsku powinna być priorytetowa. Założenia są dwa:

1. MSBS jest lepszy niż Beryl (inaczej bezsensem byłoby inwestowanie i wymienianie),

2. wykorzystanie STANAGów.

Szczególnie drugi punkt ma uzasadnienie dla wojska. W wypadku wojny obronnej wykorzystanie STANAGów będzie bardzo przydatne. Nie oszukujmy się - większość SG zginie lub zostanie wzięta do niewoli w ciągu pierwszych godzin, może dni wojny. MSBSy przepadną. Siły Zbrojne RP natomiast mogłyby je wykorzystywać w trakcie współpracy z NATO (a na to liczymy). SZ RP mają szanse przetrwać do przybycia NATO. SG nawet jeśli przetrwa to będą to nieliczne przypadki - większość SG pilnuje granicy Schengen/UE - ściany wschodniej.

Poza tym, nie wiem jak się na to przepisy zapatrują, ale zarówno majątek SG, SW, Policji jak i SZ RP jest majątkiem Skarbu Państwa. Zakup MSBSów dla wojska, a zakup MSBSów dla SG z punktu widzenia państwa jest takim samym wydatkiem (wiem, że to inne ministerstwa i każdy minister sobie rzepke skrobie, ale ja jestem patriotą i wierzę (naiwnie) w wyższe wartości). Na chłopski rozum nic nie stoi na przeszkodzie by wojsko kupiły MSBSy, a Beryle oddało dla SG. Obie formacje zyskają, a Polska zyska bardziej niż na zakupie MSBSów dla SG.

Link to post
Share on other sites

Obecnie trwają testy MSBS w jednostkach liniowych. Według mnie się to przeciąga niemiłosiernie. Samo przezbrojenie to będzie pikuś, ale trzeba mocno przeszkolić żołnierzy (o 360 stopni). To zupełnie inny system broni w porównaniu do Beryla. Odmienne procedury, ruchy. Co niektórzy mają problem z systemem AK (mówię to z punktu byłego żolnierza - wiem co się czasami działo na strzelnicach), a teraz trzeba będzie ich przestawić na nowy system.

 

Beryl to wciąż ciekawa broń, osobiście wersja "C" jest dla mnie świetną bronią, nigdy się na niej nie zawiodłem. (jedyna jej wada to waga). NIGDY mi się nie zacięła, a trochę z niej wystrzelałem... Trzeba wypierać stare AKMSy i przerzucać się na Beryle w jednostkach rezerwowych. Beryl to wciąż wartościowa broń, nie można tutaj mówić o całkowitym jej wyparciu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...