Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MSBS-5,56 "Grot"


Recommended Posts

I o to właśnie chodzi.

Część będzie uważała że to nowość, druga część nazwie ich kretynami. Przerabiamy to od lat czterdziestych.

Masada wyznaczyła pewien kierunek/ wzorzec, do którego odnoszą się inni projektanci. Skoro jest to dobre, to czemu nie naśladować?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No proszę, a więc ergonomia nie podyktowała kształtu dla FN Herstal, Beretty czy innych konstrukcji?

Masada wyznaczyła pewien kierunek/ wzorzec, do którego odnoszą się inni projektanci. Skoro jest to dobre, to czemu nie naśladować?

Może chodzi o to, że Masadę konstruowali kolesie, którzy na codzień używają/używali broni jako narzędzia pracy, a kontruktorom z FN i Beretty itp. ktoś mówił jak to ma wyglądać. Z własnego doświadczenia wiem (inna branża ale podobny "proces produkcyjny"), że zupełnie inaczej projektuje się "pod siebie" a zupełnie inaczej "na zlecenie". W pierwszym przypadku doskonale wiesz o co Ci chodzi i nie musisz niczego nikomu tłumaczyć, w drugim zawsze jest pole do interpretacji, niedomówień, problemów z tlumaczeniem pojęć i definicji. Poza tym dochodzi czas, terminy, budżet i tp. W drugim przypadku zawsze gdzieś wychodzi "pomidor".

Poza tym, nie wiem czy SCAR lub ARX160 są "nieergonomiczne"? Nie używałem (SCAR-a tylko replikę i mam inne zdanie), nie wiem, może ktoś używał i się wypowie?

Po prostu konstruktorzy MSBS-a wybrali kształt Masady jako optymalny i tyle. A podobieństwo zewnętrzne nie świadczy jeszcze o "plagiacie" czy "małpowaniu". Większość piosenek dla laika jest do siebie podobnych, a sprawy o plagiat można liczyć najwyżej w dziesiątkach rocznie.

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites
Ja tylko wiem, że osoby na codzień używający broni często mają baaardzo nikłe pojęcie o konstrukcji broni...

 

Z kolei konstruktorzy sensu stricte z reguły mają nikłe pojęcie o tym czego oczekują użytkownicy końcowi. Dlatego też program jest rozwijany dwutorowo - z jednej strony siermiężne "demonstratory technologii", z drugiej makiety rozwiązań ergonomii. Obecnie widzimy połączenie jednego z drugim.

Dochodził jeszcze taki problem, że decydenci wojskowi też do końca nie wiedzieli, czy broń ma być z kolbą, czy bez, który też wzorowo udało się rozwiązać bez szkody dla konstrukcji, czy ergonomii.

 

A co do "ACR look", to nie zapominajmy, że jest jeszcze coś takiego jak moda :) Wcale nie mówię, że to źle :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

No no no, rewelejszyn. Podoba mi się! Szczególnie bulpup+ granatnik.

 

A że ja nie w temacie to zapytam- komorę zamkową mamy czarną, w obu przypadkach jest ona w różnych miejscach, czyli projektanci w tym stadium MSBSa odeszli od pomysłu wspólnej komory zamkowej dla obu wariantów czy ja źle patrzę i myślę?

Link to post
Share on other sites
Obecne skupienie się konstruktorów na dopracowaniu odmiany klasycznej nie oznacza jednak odejścia od głównej idei, czyli wspólnej komory zamkowej dla wersji kolbowej i bezkolbowej. W 2012 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma wyłonić zwycięzców konkursu, do którego WAT wraz z Fabryką Broni zgłosili projekt Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Obejmuje on wykonanie 3 wariantów karabinków w układzie klasycznym: subkarabinka, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego oraz 5 w układzie bezkolbowym: karabinka podstawowego, karabinka-granatnika, subkarabinka, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego

 

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=8689&q=msbs

Link to post
Share on other sites
A że ja nie w temacie to zapytam- komorę zamkową mamy czarną, w obu przypadkach jest ona w różnych miejscach, czyli projektanci w tym stadium MSBSa odeszli od pomysłu wspólnej komory zamkowej dla obu wariantów czy ja źle patrzę i myślę?

Czarną mamy komorę i chwyt przedni plus szyny w wersji bezkolbowej, do tego na bezkolbowcu masz szarą poduszkę na komorze. W obu masz wspólną komorę i wspólny chwyt.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Radon to nazwa która wygrała konkurs :icon_smile:

Jaki konkurs? Organizowany przez WAT? FB Łucznik-Radom? Siły Zbrojne RP?

Ktoś odniósł sie oficjalnie do wyników tego konkursu, który ogłosiło czasopismo z gatunku niszowych (i nie, nie mam tu nic do tego konkretnego tytułu, ale zarówno on, jak i dwa pozostałe o podobnej tematyce, są czasopismami niszowymi)?

Link to post
Share on other sites

No to miej świadomość tego, że poza pomysłodawcą konkursu nikt inny tej nazwy nie używa i raczej używać nie będzie.

To była inicjatywa własna tytułu, którą nikt się raczej nie przejął, bo z nikim nie była uzgadniania, o ile wiem.

Absolutnie się mylisz, konkurs był ogłoszony i zainicjowany przez FB Radom (m.in. na ich stronie głównej wisiało ogłoszenie parę miesięcy), i to FB fundowała nagrody a w tym "niszowym" jak byłeś uprzejmy je nazwać, piśmie były tylko drukowane zasady, a później wyniki. Natomiast po ogłoszeniu wyników, powód wyboru tej nazwy a nie innej był następujący (to nie jest cytat, ale sens były taki):

"Mamy zamiar zaoferować polskiej Armii pistolet Rad, więc nazwanie karabinka MSBS Radon stworzy niejako całość"

Sam uważam, że były ciekawsze pomysły, ale wygrał Radon i był to wybór FB Radom, a nie "niszowego" pisemka.

Link to post
Share on other sites

Aż spytam przy okazji Jarka, czy masz rację. Być może nawet będzie to jutro.

Fakt jest taki, że nikt tej nazwy nie stosuje i stosować raczej nie będzie, a przyczyny są czysto marketingowe - dotąd pisano i mówiono MSBS, więc pojawienie się nic niemówiącej nazwy to strzał w kolano.

Kwestia nazewnictwa wojskowego to jeszcze inna sprawa, ale zanim do niej dojdzie, to trochę czasu upłynie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...